Dinamo s pet komada u mreži Filipovića do uvjerljivog slavlja nad ‘Farmaceutima’ u Koprivnici (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 14. kola HT Prve lige Dinamo je na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici rezultatom 1-5 (0-2) svladao Slaven Belupo i tako stigao do devete ligaške pobjede u sezoni.

Prednost momčadi Zorana Mamića u prvom je dijelu dvama pogocima donio Mario Gavranović u 5. i 15. minuti, a u drugom dijelu za goste su strijelci bili Bruno Petković u 75., Izet Hajrović u 94. te Luka Ivanušec u 95. minuti. Jedini pogodak za momčad Tomislava Stipića postigao je Törles Knöll u 85. minuti susreta.

Nakon nekoliko minuta blage dominacije Dinamo je počeo prijetiti iz prekida, a vrlo brzo i stigao do rezultatske prednosti.

Oršić je u 4. minuti iz slobodnog udarca iskosa s osamnaest metara pucao pod gredu, a Filipović kranjim naporom vršcima prstiju loptu odbio u korner poslije kojeg ‘Plavi’ stižu do vodstva. Domaći su kratko odbili ubačaj na prvu vratnicu, na osamnaest metara Etoundi blokira udarac Franjića, a dvojica braniča Slavena ležernim povratkom u zadnju liniju ostavljaju u igri Gavranovića, koji mirno iz okreta s tri metra matira Filipovića za 0-1. Nakon kraće tihe provjere Mario Zebec je potvrdio vodstvo gostiju.

Uskoro je i Stipićeva momčad kreirala prvu prijetnju kada je Lulić s desne strane napada gurnuo u sredinu za Bogojevića koji utrčava do osam metara i iz izgledne pozicije za pogodak puca vrlo loše i slabašno ravno u dobro postavljenog Livakovića.

U 15. minuti ‘repriza’ 5. minute i Dinamo ima 0-2. Majer ubacuje iz kuta na prvu vratnicu, domaći kratko odbijaju u sredinu gdje je ponovno na udarcu pod pritiskom Etoundija Franjić, ovaj put lopta odlazi lijevo do Ademija koji pored još jednog neuspješnog izlaska zadnje linije ‘Farmaceuta’ igra u sredinu na pet metara za Gavranovića, a trenutno najbolji strijelac lige mirno postiže svoj 11. ligaški gol u sezoni za 0-2 Mamićeve momčadi. Iako je drugi pomoćni Nikola Kečkiš signalizirao zaleđe, nakon još jedne tihe provjere Zebec potvrđuje da je i drugi pogodak ‘Plavih’ regularan te pokazuje na centar.

U narednom periodu gledali smo prilikama siromašan nogomet, obje momčadi nastojale su se nametnuti igrom, no u tome nisu uspijevale, te odnos snaga bio u potpunosti ravnopravan. Kada bi neka momčad i uspjela konkretnijom akcijom doći u posljednju trećinu, suparnici bi radili pravovremene prekršaje i tako spriječavali opasnost po svoje vratare.

Pred kraj poluvremena ipak nešto izraženija konkretnost domaćih. Prvo u 40. minuti Mlinar iz prekida iskosa s lijeve strane puca snažno u bliži kut, Livaković sigurno odbija, a zatim u 43. Krstanović nakon dodavanja s desne strane napada u sredini okrenut leđima ostavlja loptu Luliću, no njegov udarac s dvanaest metara je očajan i lopta završava visoko preko okvira gostujućih vrata.

U nastavak smo ušli zamjenom u redovima domaćih, umjesto Etoundija u igru je Stipić poslao Knölla, no nisu se ‘Farmaceuti’ zahvaljujući tom potezu uspjeli nametnuti gostima.

Prve dvije prijetnje u drugom dijelu kreirali su ‘Plavi’, ali s dalekometnim pokušajima Franjića i Ivanušeca u 48. i 53. minuti Filipović nije imao ni najmanjih problema.

S obzirom na to da se u odnosu snaga na terenu apsolutno ništa nije promijenilo, Stipić se u 58. odlučuje na još jednu promjenu te umjesto  Bogojevića uvodi Jeffrena. U 62. izmjenama odgovara Mamić, umjesto Oršića, Gavranovića i Gvardiola ušli su Petković, Jakić i Tolić.

Teško se dolazilo do situacija za ozbiljinu prijetnju vratarima, u 68. bilježimo još jedan pokušaj iz prekida, ovaj put je Majer opasno ubacio s desne strane, lopta nezgodno odskočila pred Filipovićem, koji je uz manje probleme uspio uhvatiti istu.

U 73. minuti lijepa akcija domaćih u kojoj u završnici na desnoj strani napada Knöll igra oštro prizemno u sredinu na tri metra, lopta prolazi Livakovića, no na istoj nema nikoga od ‘Farmaceuta’.

Tolić se u 77. odvažio na udarac s 25 metara, Filipović siguran, a minutu poslije 0-3 za Dinamo. Duži pritisak ‘Plavih za posljedicu je imao Stojanovićevo oduzimanje lopte i kvalitetan ubačaj s desne strane napada, u sredini Tolić glavom spušta lijevo za Ademija, a kapetan nesebično loptu igra za Petkovića, čiji prvi pokušaj s pet metara brani Filipović, no odbijenu loptu napadač Dinama iz drugog pokušaja ipak gura pretko crte za svoj treći ligaški gol u sezoni.

U 79. minuti Zebec i VAR kolege procijenili su da u zračnom duelu Stojanovića i Glavčića, poslije kojeg je potonji pao, nije bilo elemenata za kazneni udarac.

Jeffren u 81. minuti tjera snažnim dalekometnim udarcem tjera Livakovića na boksanje i otklanjanje opasnosti van svog šesnaesterca.

Pri kraju 84. minute prvo je Dinamo poslije odlične kontre Hajrovića i Ivanušeca mogao do četvrtog pogotka, no domaći vratar obranio je Ivanušecu jedan na jedan situaciju. U istoj minuti na drugoj strani na jednu loptu u prostor očajno reagira Perić, a njegovu grešku udarcem iz prve s osam metara u pogodak pretvara 23-godišnji Knöll.

I kada je izgledalo da će to biti sve što ćemo danas vidjeti u Koprivnici, totalni spektakl u završnici. Prvo Dinamo u četvrtoj minuti sudačke nadoknade stiže do četvrtog pogotka. Odličan posao odradio je Ivanušec, koji je iz vlastite polovice kvalitetno izašao prema naprijed i onda fantastičnom loptom u prostor proigrao Hajrovića, a on iskosa s lijeve strane pogađa suprotni kut za 1-4 i svoj prvi pogodak u sezoni, ukupno peti ligaški u 47. Prva HNL nastupu.

U petoj minuti nadoknade Iličić nakon ubačaja s desne strane prosljeđuje loptu pored Livakovića i pogađa gredu, a Dinamo uspijeva izaći u još jednu kontru koja završava atraktivnom asistencijom Petkovića petom za Ivanušeca kojeg nemoćni Filipović nikako nije mogao zaustaviti u postizanju trećeg ligaškog pogotka u sezoni, ukupno 16. u 113. Prva HNL nastupu.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje na Rujevici kod Rijeke, dok će Slaven Belupo biti gost Lokomotivi u Kranjčevićevoj.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 14. kola HT Prve lige Slaven Belupo od 15 sati dočekuje Dinamo. Njihov prvi ovosezonski dvoboj odigran u Maksimiru završio je bez pobjednika, efikasni susret završio je rezultatom 3:3.

Farmaceuti u današnjem susretu ne mogu računati na ozlijeđenog Bačelića-Grgića dok su Plavi iz istog razloga bez Leovca.

Trener Slavena Tomislav Stipić je u najavi dvoboja izjavio: “Samo s pobjedom postajemo interesantni svima i mijenjamo standarde. S porazom možemo dobiti samo sažaljenje i ostati jedan mali djelić većine.”

Njegov kolega Zoran Mamić je rekao: “U utakmicu protiv Slavena Belupa ući ćemo praktički i bez odmora i bez treninga, ali naš cilj je jasan, a to znači osvojiti tri boda, potvrditi dobru formu i rezultat iz Rotterdama. Svjesni smo da je i Slaven Belupo u naletu nakon dvije gostujuće pobjede zaredom u Šibeniku i Velikoj Gorici. Osim toga, i protiv nas su ovdje odigrali sjajnu utakmicu, osvojili bod. Trebamo ih respektirati, ali i biti svjesni svoje snage i svojih obaveza. Dinamo kao klub i naši navijači jednostavno ”ne dozvoljavaju” ništa osim pobjede.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Borut Križarić (Čakovec), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Marko Cestarić (Sisak). U VAR sobi će biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Miro Grgić (Osijek). delegat susreta je Stipe Doljanin (Hrvace), a kontrolor suđenja Branko Stipković (Krašić).