Dinamo s tri pogotka nanio Šibeniku prvi gostujući poraz u sezoni

U posljednjoj utakmici programa 16. kola SuperSport HNL-a Dinamo je pred 4 565 gledatelja na Maksimiru rezultatom 3-0 (2-0) svladao Šibenik i tako dvanaestim ligaškim slavljem stigao do 38 osvojenih bodova, četiri više (uz utakmicu manje) od drugoplasiranog Hajduka.

Gosti su ovim raspletom upisali svoj prvi gostujući poraz u osmom prvenstvenom okršaju van Šibenika te će ‘Narančasti’ u posljednji ligaški izazov u 2022. godini ući s pretposljednjeg mjesta s 13 bodova na kontu.

Aktualni prvak danas je istrčao u novoj garnituri dresova, a u vodstvo je stigao autogolom Marcosa Mine u 10. minuti dok je 2-0 na asistenciju Bruna Petkovića postavio Josip Drmić u 34. minuti. Konačan rezultat postavio je Petković svojim osmism ligaškim pogotkom u 69. minuti igre.

Vrlo sadržajnih uvodnih deset minuta igre najavio je Drmić već u dvadesetoj sekundi kada je s preko dvadeset metara snažnim udarcem pogodio gredu gostujućih vrata.

U 3. minuti ‘Narančasti’ su uspjeli nakratko prekinuti potpunu dominaciju domaćina u posjedu te istrčati u kontru u završnici koje se po desnoj strani napada u šesnaesterac sjurio Špeljak, no na četrnaest metara uklizavanjem ga je zaustavio Perić i otklonio moguću prijetnju za Livakovića.

Četiri minute poslije Dinamo je uspio probiti defanzivne formacije Šibenika, nakon akcije po lijevoj strani napada lopta je došla u sredinu do Drmića koji je okomito u prostor proigrao Ivanušeca, no on je lijevo iskosa s osam metara uputio loptu u bliži kut te je koncentrirani Rogić mirno upisao obranu.

Vrlo konkretan je s izlascima bio Šibenik u ovom razdoblju. Svoj drugi ‘izlet’ u polovicu protivnika gosti su imali u 9. minuti kada je u završnici Bernardo Matić proigrao Krekovića lijevo u šesnaestrcu, on je iskosa s ruba peterca uspio uputiti udarac u bliži kut, no sigurnom obranom Livaković je sačuvao mrežu netaknutom.

Samo minutu poslije Dinamo je stigao do vodstva. Na dodavanje Perića, Bočkaj je ‘sa svoje pozicije’ uputio savršen ubačaj na rub peterca gdje Petković u punom trku puca glavom, Rogić atraktivno nogom brani, ali lopta se na nesreću gostiju od glave natrčalog Mine s tri metra odbila u nečuvanu mrežu za 1-0 ‘Plavih’.

Veliku priliku za povećanje prednosti Dinamo je imao u 15. minuti kada je poslije akcije nakon prekida na desnoj strani napada Mišić ‘jednostavno’ prevario čuvara Roma kojem je gurnuo loptu kroz noge i asistirao Drmiću, on s ruba peterca puca snažno u prvi kut gdje je ponovno dobro postavljen bio Rogić, u nastavku pritiska je odbijena lopta stigla lijevo do Oršića koji je s osamnest metara pucao malo iznad okvira vrata.

Nakon ovih događaja uslijedilo je potpuno zatišje što se tiče izazova za vratare, ali branitelj naslova i dalje je vrlo dominantno držao posjed, učestalo mnogobrojno prisutan u posljednjoj trećini, no bez konkretnosti u samoj završnici.

Dva pogotka prednosti Čačićevoj je momčadi donio Drmić u 34. minuti. Poslije ubačaja iz kuta domaćini su ‘iz treće akcije’ probili protivnike, Ivanušec je desno s dvadeset metara prekrasno podvalio u šesnaesterac za Petkovića koji je iz prve ubacio prizemno kroz peterac na suprotnu stranu gdje je Drmić pravovremenim uklizavanjem s dva metra zatresao mrežu za 2-0 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 31. u 61. S/HNL nastupu.

Do kraja prvog dijela (dvije minute nadoknade) Šibenik je, u odnosu na prikazano do tada, nešto češće ‘bio na lopti’ i uspio u nekoliko navrata doći do posljednje trećine, no i dalje su u suštini domaćini potpuno kontrolirali događanja na terenu i uz sigurnu prednost otišli na odmor.

Sadržajan prvi dio drugog poluvremena prilikom u 50. minuti otvorio je Špikić kojeg je iz sredine savršenim okomitim dodavanjem proigrao Ivanušec, no udarac krilnog napadača domaćina s dvanaest metara bio je traljav te je lopta otišla daleko od okvira vrata. Samo minutu poslije gosti su nakon kornera ostali u napadu te se u završnici Rak sjurio desno u šesnaestercu i proigrao Bernarda Matića čiji je slabašan udarac sa sedam metara (pod pritiskom Moharramija) mirno obranio Livaković.

Uslijedio je konstantan aktivan pritisak Dinama nakon ovog događaja, nizale su se vrlo dobre i odlične situacije za domaćine u posljednjoj trećini. Mišić se u 53. minuti desno iskosa po ulasku u šesnaesterac nakratko dvoumio te iz odlične pozicije pucao preko okvira vrata, a pet minuta poslije snažno je potegao s dvadeset metara što je Rogić obranio, a u nastavku pritiska je Ivanušec lijepim lažnjacima dvaput Roma poslao u prazno te iskosa lijevo s petnaest metara pucao malo iznad okvira vrata.

Šibenik je domaćine nakratko ‘uspio smiriti’ s dvije odlično odigrane kontre u završnici kojih se dvaput dobroj situaciji našao 19-godišnji Špeljak no nije uspio ozbiljnije zaprijtiti Livakoviću.

Dinamo je nadanja u bolji ishod ‘probuđenih’ gostiju potpuno ‘ugasio’ u 69. minuti kada je nakon akcije na lijevoj strani napada Oršić po ulasku u šesnaesterac odigrao prizemno u sredinu, Baturina propustio loptu kroz noge, a Petković nečuvan s jedanaest metara pogodio sami donji lijevi kut za 3-0 i svoj 8. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 40. u 119. S/HNL nastupu.

Do kraja dvoboja gledali smo i dalje posjedom gotovo potpuno dominantan Dinamo te nešto hrabrije goste koji su u 75. minuti imali još jednu dobru priliku kada je u završnici lijevo iskosa na osam metara bio Rak, njegov udarac prošao je pored Livakovića, ali na dva metra od crte opasnost je otklonio Šutalo.

Bilo je to i posljednje spomena vrijedno pred vratarima iako je domaćin do kraja konstantno ‘pleo mrežu’ oko šesnaesterca gostiju, ipak bez pretjeranog i nepotrebnog rizika, mirno privodeći pobjedu kraju.

Standings provided by Sofascore

Ranije obajvljeno:

U posljednjoj utakmici 16. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige snage će od 17:30 u Maksimiru odmjeriti Dinamo i Šibenik. Njihov prvi ovosezonsku međusobni duel odigran na Šubićevcu pripao je Plavima rezultatom 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Lauritsena, Dilavera i Boška Šutala dok su gosti bez Kvesića, Salomona, Dolčeka, Delića i Čopa.

Trener zagrebačke momčadi Ante Čačić je u najavi rekao: “Stalno skrećem pozornost na to da nam je domaće natjecanje prioritet. S utakmicom u Londonu završili smo svoja putovanja po Europi za ovu sezonu, a kakve su nam bile prezentacije možda najbolje govore naši navijači koji su nas čak i nakon poraza protiv Milana, kao i sad u Engleskoj, ispratili na onakav sjajan način. To pokazuje da su prepoznali da je Dinamo u skupini igrao muški, hrabro, da je pružio sve od sebe, a to što se rezultat u nekim utakmicama nije poklopio, druga je priča. Ne izlazimo frustrirani iz tog natjecanja. Okrećemo se domaćoj sceni, primarno je osvojiti naslov jer to nam omogućuje i sljedeće godine pokušati učiniti nešto u Europi. Završetak je polusezone, akumuliran je velik broj utakmica, ali uvjeren sam da je naša momčad dovoljno ozbiljna i da će učiniti sve da u ova zadnja dva ogleda prije zimske stanke, dakle u nedjelju protiv Šibenika i potom u gostima protiv Rijeke, dohvati bodovni učinak koji nas zadovoljava.”

Strateg Narančastih Mario Cvitanović je za SD izjavio: “Jasno je da Dinamo dolazi iz neke druge priče, iz okruženja Stamford Bridgea i Lige prvaka. Čestitam im na svim uspjesima, to je jako dobro za hrvatski nogomet. No, to što respeketiramo Dinamo ne znači da na Maksimir idemo s pesimističnim stavom. Dobro smo radili ovaj tjedan i pripremali utakmicu s Modrima. Naš cilj je da na terenu odradimo ono što smo vježbali na treninzima. Naravno, želimo dati sve od sebe i vidjet ćemo gdje će nas to dovesti. Iluzorno bi bilo govoriti da ćemo na Maksimiru imati 70 posto posjeda i dominirati.”

Glavni sudac utakmice je Marin Vidulin iz Kanfanara kojem će asistirati Jerko Crnčić (Vrbovec), Željko Bučar (Duga Resa) i Ivan Matić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Dario Bel (Osijek) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Jurica Jurjević.