Dinamo se porazom od Cityja i slavljem Atalante oprostio od Europe (VIDEO)

U posljednjoj utakmici skupine C Lige prvaka Dinamo je, pred 29 385 gledatelja na Maksimiru, poražen od Manchester Cityja rezultatom 1-4 (1-1) te se uz slavlje Atalante u gostima kod Shakhtara 0-3 (0-0) oprostio od natjecanja u Europi za ovu sezonu.

Dinamo je protiv aktualnog prvaka Engleske odigrao odlično prvo poluvrijeme, no u drugom su gosti zaigrali dosta koncentriranije i konkretnije te u konačnici zasluženo stigli do pobjede.

Strijelac za Dinamo bio je Dani Olmo, a za goste su se u listu strijelaca upisali Gabriel Jesus (koji je postigao tri pogotka) i Phil Foden.

‘Plavi’ su do rezultatske prednosti stigli u 10. minuti kada je Olmo na ubačaj Kadziora s desne strane napada fantastičnim volejem sa sedam metara pospremio loptu u bliži kut vrata Claudija Brava za 1-0 Dinama i svoj drugi pogodak u ovosezonskom izdanju grupne faze Lige prvaka, peti ukupno uključujući i kvalifikacije.

City prvi put ozbiljnije prijeti u 19. minuti kada je udarac Gundogana s ruba šesnaesterca odličnom reakcijom obranio Livaković.

Nakon podužeg dijela jalove dominacije gostiju Dinamo je ponovno počeo prijetiti Cityju. Prvo je u 29. minuti Olmo pobjegao obrani gostiju i uputio udarac koji je otišao pristojno iznad okvira vrata, a samo dvije minute poslije Bravo upisuje veliku obranu zaustavivši Oršićev pokušaj glavom s nekih jedanaest metara.

Guardiolina momčad do izjednačenja dolazi u 34. minuti kada je na ubačaj Mahreza s desne strane napada Jesus glavom s peterca poslao loptu u mrežu za 1-1. Pogotku gostiju prethodio je duel strijelca Jesusa i Dilavera nakon kojeg je Dinamov igrač ostao ležati na travnjaku no sudac Del Cerro nije se odlučio na zaustavljanje igre.

Gabrielu Jesusu ovo je bio deseti pogodak u Ligi prvaka i time je (s 22 godine) postao najmlađi Brazilac koji je došao do tog učinka u elitnom europskom nogometnom natjecanju, prethodno je to u najranijoj dobi od Brazilaca uspio ostvariti Neymar 2015. godine.

Iz u suštini prilikama siromašnog poluvremena vrijedi istaknuti i situaciju iz 44. minute kada je Gojak laktom udario Rodrija u glavu i vrlo vjerojatno zaslužio crveni karton za takav potez, no sudac očito nije vidio dobro taj trenutak te igraču Dinama nije pokazao ni žuti karton, a nije se oglasila ni VAR sudačka postava.

Na odmor se tako uz odličnu predstavu Dinama otišlo rezultatom 1-1, dok je u Ukrajini rezultat na poluvremenu bio 0-0, te su Plavi u tim trenucima imali treće mjesto i nastavak europskog natjecanja u šesnaestini finala Europske lige.

Dosta su angažiranije gosti ušli u drugi dio, a takav pristup kapitalizirali su već u 50. minuti kada je poslije zaista lijepe akcije po lijevoj strani napada pogodak za 1-2 i rezultatski preokret postigao Jesus.

Jesus u 54. minuti stiže do hat-tricka. Ponovno su gosti probili desnu stranu domaće obrane, Mendy ubacuje na drugu vratnicu gdje usamljeni Jesus mirno s pet metara posprema loptu u mrežu za 1-3 Cityja. Bio je to ujedno i 500. pogodak Cityja u 199. utakmici pod vodstvom španjolskog stručnjaka.

U 64. minuti gosti ponovno prijete preko dvojca Mendy – Jesus, no ovaj put je gostujući napadač bio neprecizan iako je opet ostao sam na pet metara.

Dvije minute poslije stižu loše vijesti iz Ukrajine za Dinamo. Atalanta je nakon VAR odluke sudaca pogotkom Castagnea povela rezultatom 0-1 i ‘Plavi’ su u tim trenucima bili posljednjeplasirana momčad skupine C.

Dinamove nade u eventualni remi u Ukrajini, koji bi značio nastavak nadmetanja u Europi, potpuno su nestale u 80. minuti utakmice kada je Pašalić postigao pogodak za 0-2 Atalante, što je značilo da talijanski predstavnik u premijernom nastupu u Ligi prvaka nastavlja natjecanje kao drugoplasirana momčad.

Konačnih 1-4 nakon lijepe akcije gostiju postavio je Foden pogotkom u 84. minuti utakmice.