Dinamo slavljem nad Rapidom uveličao 35. rođendan Bad Blue Boysa i preuzeo drugo mjesto ljestvice (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 4. kola skupine H Europske lige Dinamo je pred 7 835 gledatelja na Maksimiru rezultatom 3-1 (2-1) svladao Rapid i tako drugom pobjedom stigao do šest osvojenih bodova i drugog mjesta na ljestvici. U drugoj utakmici skupine Genk i West Ham su u Belgiji ranije odigrali neriješenih 2-2, pa ‘Plavi’ u peto kolo ulaze s četiri boda manje od engleskog predstavnika, te dva boda više od Genka te tri više od Rapida.

Borbena i otvorena utakmica, obilježena i velikom proslavom 35. rođendana Bad Blue Boysa, zasluženo je pripala momčadi Damira Krznara, kojoj su pobjedu pogocima osigurali Bruno Petković (12.), Komnen Andrić (34.) i Josip Šutalo (83.), dok je rano vodstvo gostiju bilo djelo Christopha Knasmüllnera u 8. minuti.

Vrlo učinkovite uvodno su bile obje momčadi, stigavši do pogodaka iz svojih prvih konkretnih situacija na susretu. ‘Zeleno-Bijeli’ su do vodstva došli u 8. minuti poslije velike pogreške Franjića, koji je bio pretjerano fokusiran na protivničkog igrača na svojoj strani obrane, totalno ignorirajući gdje mu posljednju liniju drže suigrači. Cijelu situaciju kavlitetno je ‘snimio’ Ljubičić koji je povukao s centra naprijed i kroz sredinu između Šutala i Theophila odigrao prizemno u prostor za Knasmüllnera, a on uz ‘more’ otvorenog prostora s dvanaest metara prebacuje istrčalog Livakovića te od lijeve vratnice šalje loptu u mrežu za 0-1.

Dinamo je nakon primljenog pogotka preuzeo inicijativu i istu kapitalizirao već u 12. minuti. Oršić je praktički odradio cijeli posao odigravši dva dupla pasa na lijevoj strani napada, izbacivši time cijelu desnu stranu gostujuće obrane, u završnici krilni napadač ‘Plavih’ ubacuje na drugu stranu gdje je usamljeni Petković glavom sa sedam metara mirno pospremio loptu za 1-1 i svoj četvrti euro pogodak u sezoni, ukupno 15. u 45. UEFA nastupu u dresu Dinama.

U 17. minuti došlo je do prekida igre jer je u sudaru glavama Aiwua i Moormanna potonjem pukla arkada te je nakon ukazivanja pomoći morao napustiti igru. U nedostatku stopera strateg gostiju Dietmar Kuhbauer umjesto 20-godišnjeg Moormanna u igru je poslao 17-godišnjeg Leopolda Querfelda, kojem je to bio debi u dresu bečkog kluba.

Oršić je prekrasnim potezom u 25. minuti izbacio Arasea, spustivši loptu prsima i laganim dodirom izbacivši čuvara, pucao je s petnaest metara ravno u dobro postavljenog Aiwua kojeg je lopta pogodila u rame. Dinamovci su tražili kazneni udarac, ali škotski sudac John Beaton i VAR mu kolege opravdano su ostali nijemi.

Nadahnuti Oršić u 33. minuti je pokušao zaprijetiti Gartleru izravno iz kornera, ali za razliku od kup okršaja s BSK kada je fantastično pogodio, ovaj put je loptu poslao malo preko vrata.

Potpuno su gosti u ovom periodu bili podređeni na terenu, a Dinamo je do preokreta stigao u 34. minuti kada je Petković lijepim potezom na dvadesetak metara iz igre izbacio Aiwua i odigrao odličnu loptu lijevo u prostor za Franjića, a njegov oštar ubačaj u sredinu s ruba peterca uklizavanjem u mrežu pospremio Andrića za 2-1 i svoj euro prvijenac u četvrtom europskom nastupu za ‘Plave’.

Tek u 40. minuti bilježimo novi pokušaj Rapida kada je Ullmann lijevo iskosa s osamnaest metara snažnim udarcem poslao loptu preko okvira vrata.

Novim uzbuđenjima svjedočili smo u 45. minuti kada su prvo gosti imali odličnu situaciju nakon prekida s desne strane napada, ‘zaspala’ je Dinamova obrana, Livaković otišao u prazno, a Kara s osam metara pored Franjića glavom poslao loptu malo pored suprotne vratnice. Nekoliko trenutaka poslije dugom je loptom na suprotnoj strani u dobru situaciju izbačen Ivanušec koji se sjurio u šesnaesterac, ali i na trenutak izgubio posjed u pokušaju zaobilaženja vratara Gartlera, što je bilo dovoljno da se braniči Rapida poslože i u konačnici otklone opasnost.

U nastavku su prvi konkretnije dolaske u posljednju trećinu imali domaćini, ali u 53. minuti na ubačaj s desne strane mladi Querfeld prvo kvalitetno reagira na petercu, a zatim na ubačaj s lijeve strane napada Andrić usamljen na sedam metara ne uspijeva iz teške pozicije kvalitetno zahvatiti loptu.

Vrlo blizu povećanja prednosti Dinamo je bio u 63. minuti kada je Oršić iz slobodnog udarca desno s osamnaest metara fantastičnim pokušajem zatresao bližu vratnicu Gartlerovih vrata!

Prvu spomena vrijednu situaciju u drugom dijelu gosti su imali u 68. minuti kada je poslije loših reakcija na ubačaj s desne strane napada Ljubičić uspio doći do ruba peterca gdje mu je pravovremenim uklizavanjem loptu odnio Livaković.

Bio je ovo period kada je Dinamo generalno prepustio posjed suparniku, ali nisu ‘Zeleno-Bijeli’ uspijevali konkretno zaprijetiti sve do 81. minute kada je na prizemni ubačaj s desne strane Kitagawa iz teške pozicije s ruba peterca pucao u prvi kut, a Livaković odbio u korner.

Pitanje pobjednika odlučeno je dvije minute poslije kada je Bulat ubacio iz prekida s desne strane, a Šutalo nečuvan lijevo s ruba peterca glavom matirao gostujućeg vratara za konačnih 3-1 i svoj euro prvijenac u trećem kontinentalnom nastupu za ‘Plave’.

Sudac Beaton u 87. minuti duel Oršića i Querfelda nije smatrao dovoljnim za najstrožu kaznu, iako je mladi branič gostiju evidentno guranjem srušio krilnog napadača ‘Plavih’.

Do kraja susreta Dinamo je mogao i do četvrtog pogotka. Požrtvovni Špikić oduzeo je loptu i ubacio s desnog ruba šesnaesterca na drugu stranu gdje se Menalo bacio i pucao glavom, ali lopta je umjesto u mreži drugi put na susretu odsjela na vrtanici!

U sljedećem kolu Dinamo je ponovno domaćin na Maksimiru, 25. studenog ‘Plavima’ u goste dolazi Genk, a prethodno tom ogledu Krznarovu momčad čekaju prvenstveni okršaji s Lokomotivom u Kranjčevićevoj i Osijekom na Maksimiru.