Dinamo u oproštajnoj utakmici Ademija pobijedio Rijeku

U posljednjoj utakmici 26. kola SuperSport HNL-a Dinamo je na Maksimiru pred 11.243 gledatelja svladao Rijeku rezultatom 1:0 (0:0). Jedini pogodak na susretu, koji je ujedno bio oproštaj Arijana Ademija, bilo je djelo njegova sunarodnjaka Stefana Ristovskog. Makedonski reprezentativac je u 67. minuti zakucao loptu u mrežu nakon što mu je iz kornera ubacio Baturina.

Plavi su tako upisali prvo prvenstveno slavlje nakon tri kola te ukupno 18. u sezoni kojim su prednost pred Hajdukom na vrhu ljestvice povećali na devet bodova razlike. Gosti su pak upisali tek drugi poraz u aktualnoj godini otkad ih vodi Sergej Jakirović. Zanimljivo da je Jakirović kao trener vodio osam utakmici protiv Dinama i u svih osam je poražen, prethodnih sedam je bilo na klupi Gorice.

Uoči početka utakmice kapetan Dinama Arijan Ademi je dobio prigodne poklone kojima se klub nakon skoro 13 godina i 373 nastupa oprostio od njega, a istovremeno je na sjevernoj tribini izvedena koreografija njemu u čast. Pouzdani veznjak će karijeru nastaviti u kineskom Beijing Guoanu.

Upravo se Ademi mogao već u prvoj minuti upisati u strijelce. S desne strane je ubacio Ristovski, a njegov udarac glavom sa šest metara odlazi malo iznad grede.

Domaćini su u 20. minuti bili primorani obaviti prvu zamjenu. Zbog ozljede je izašao Petković, a njegovu poziciju je preuzeo Drmić.

Dobra akcija Dinama u 27. minuti okončana je oštrim ubačajem Ristovskog u peterac, ali nitko od njegovih suigrača nije bio na lopti.

Nakon ubačaja iz kornera u 30. minuti Labrović je izbio loptu do Mišića koji je odmah pucao s dvadesetak metara, a lopta je prohujala iznad prečke.

U 32. minuti i gosti su odigrali dobar napad. Marin je s lijeve strane pronašao Jankovića, a on je s vrha peterca iz jako dobre pozicije loše pucao te je loptu poslao iznad gola.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Ivanušec je uposlio Drmića koji je s 15 metara dobro pucao te je zatresao gredu. U nastavku akcije na odbijenoj lopti je bio Baturina koji ipak nije uputio udarac. Uslijedio je i prizemni pokušaj Špikića u 37. minuti s kojim Labrović nije imao problema.

Baturina je u 41. minuti iz kornera pronašao usamljenog Ademija, ali njegov udarac s osam metara odlično brani golman gostiju. U nastavku akcije nakon novog proigravanja Baturine loše je pucao Špikić.

U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Mišić je zaprijetio iz slobodnog udarca sa 17 metara, a Labrović je uspio odbiti loptu koja je išla u njegov kut.

Rijeka je u akciji u 49. minuti kada je Veiga ubačajem s desne strane pronašao Frigana, no on na šest metara nije uspio glavom dobro zahvatiti loptu.

Pet minuta kasnije na suprotnoj strani travnjaka Baturina se pored Selahija izborio za udarac s osam metara, a lopta je otišla pored gola.

U 58. minuti se još jednom trese okvir gola Rijeke. Nakon ubačaja Drmića lopta se odbija do Ristovskog, a on je s desetak metara iskosa pucao iz prve te je pogodio suprotnu stativu.

Plavi su do vodstva došli u 67. minuti kada je iz kornera ubacio Baturina, a iz peterca je loptu u mrežu proslijedio usamljeni Ristovski za četvrti gol u aktualnoj sezoni.

Nakon pogreške Šutala u 78. minuti Djouahra je uposlio Frigana, a on je s 15 metara loptu poslao visoko pod oblake.

Rijeka je mogla izjednačiti u 82. minuti kada je Djouahra uposlio Hodžu, a njegov prizemni udarac sa sedam metara iskosa završava na suprotnoj stativi. Nakon odbijene lopte je pucao Vukčević, ali njegov pokušaj je blokirao Ljubičić.

U 84. minuti čitav stadion je velikim pljeskom ispratio izlazak Arijana Ademija iz igre. Umjesto njega priliku je dobio Rukavina.

Drmić je u 89. minuti nakon proigravanja Ivanušeca došao brže do lopte od Labrovića te je s ruba kaznenog prostora iskosa zatresao stativu, no i da je bio precizniji zgoditak zbog zaleđa ne bi bio priznat. Bilo je to posljednje uzbuđenje na susretu.

Lokomotiva – Varaždin 2.4. 18h

Maksimir je od 17:30 domaćin posljednje utakmice 26. kola SuperSport HNL-a u kojem će snage odmjeriti Dinamo i Rijeka. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran u Zagrebu pripao je Plavima rezultatom 3:1, a na Rujevici su bili još uvjerljiviji pa su slavili s 2:7.

Današnji susret je ujedno i poseban za kapetana Dinama Arijana Ademija koji će se nakon 13 godina oprostiti od kluba obzirom da karijeru nastavlja u Kini.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi rekao: “Nakon dva uzastopna poraza čeka nas utakmica u kojoj moramo pokazati da je rezultatska kriza iza nas. Domaćini smo nabujaloj Rijeci, momčadi koja je potpuno drukčija nego što je bila jesenas. Moj kolega Sergej Jakirović napravio je zaista respektabilnu momčad koja ovog proljeća igra vrlo učinkovito. Međutim, držim da je Dinamo u toj utakmici apsolutni favorit, pobjeda je imperativ, želimo se vratiti u željenu dinamiku osvajanja bodova.”

Njegov kolega na klupi Rijeke Sergej Jakirović je dodao: “Čeka nas lijepa utakmica, da pokažemo protiv najbolje momčadi u ligi gdje smo i što smo. Ne ide nam u prilog što je Dinamo u posljednje tri utakmice osvojio samo jedan bod jer sigurno će biti opća mobilizacija u njihovim redovima. Čeka nas težak posao, nadam se da ćemo biti hrabri i da ćemo ono što dogovorimo prikazati na terenu, da vjerujemo u ono što radimo i da ćemo nastaviti u niz. Dinamo je favorit u Maksimir, ali nadam se da ćemo odigrati dobru utakmicu i lijepo se prezentirati.”

Glavni sudac utakmice je Cipranin Menelaos Antoniou kojem će asistirati sunarodnjaci Kyriakos i Iraklis dok će četvrti sudac biti Patrik Kolarić. Za VAR su pak zaduženi također Ciprani Rovertas i Evagoras. Delegat sraza bit će Stjepan Žugaj (Velika Gorica), kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a za sigurnost će brinuti Vlado Dominić.