Dinamo u ‘showu’ na Maksimiru preko Ludogoreca izborio okršaj s Norvežanima za ulazak u Ligu prvaka

U uzvratnom susretu trećeg kola kvalifikacija za Ligu prvaka Dinamo je pred 13 658 gledatelja na Maksimiru rezultatom 4-2 (3-1) svladao Ludogorec te tako s ukupnih 6-3 ispratio bugarskog prvaka iz elitnog razreda europskog klupskog nogometa.

Ranije danas su Žalgiris i Bodo Glimt odigrali neriješenih 1-1 te su Norvežani prošli dalje s ukupnih 6-1, pa će se tako Dinamo za ulazak u skupine Lige prvaka boriti s klubom sa sjevera Europe. Prva utakmica na rasporedu je 18. ovog mjeseca, a igrat će se na Maksimiru. Uzvrat u Bodou je sedam dana poslije.

Sve je hrvatski prvak praktički riješio u niti pola sata igre. Josip Drmić je poslije prekrasne akcije pogodio u 12. minuti za vodstvo, u 17. minuti su gosti ostali s igračem manje zbog isključenja Dominika Jankova, a u 27. minuti je Mislav Oršić realizirao kazneni udarac za 2-0 i ukupno tri pogotka prednosti. Bugare je rasplet totalno izbacio iz utakmice što je Dinamo uspio iskoristiti još jednom do odmora jer je Oršić u 44. minuti poslije solo zavšrnice pogodio za 3-0.

Nadu u zaista čudo gostima je pogotkom u četvrtoj minuti nadoknade prvog dijela donio Kiril Despodov, a isti igrač pogodio je s bijele točke u 49. minuti i za 3-2. Do kraja je Bruno Petković iz kaznenog udarca postavio konačnih 4-2, a franucski sudac Benoît Bastien gostima podijelio još tri crvena kartona. U 72. minuti je isključen Rick, a u 86. Žan Karničnik zbog rušenja Oršića za kazneni udarac, u tim trenucima treći crveni karton zbog prigovora je dobio i netko s klupe gostiju.

Ante Čačić u današnji sraz je ušao s dvije promjene u odnosu na prvi dvoboj, umjesto Lauritsena i Ivanušeca od početka su istrčali Boško Šutalo i Špikić. Kolega mu Ante Šimundža bio je primoran promijeniti četiri igrača u odnosu na postavu koju je izveo u Bugarskoj, pa su tako gosti istrčali bez ozlijeđenog vratara Padta (umjesto kojeg je započeo nekadašnji vratar Rijeke Simon Sluga) i također ozlijeđenih Caluyja te kartoniranog Tepketeyja i u međuvremenu transferiranog prvog napadača Pierosa Sotirioua.

Prvu situaciju i odmah priliku za pogodak kreirali su ‘Plavi’ u 4. minuti. U završnici akcije po lijevoj strani napada Ljubičić je kretanjem kvalitetno odvukao dio obrane gostiju, a Oršić je s ruba šesnaesterca odigrao prizemno u sredinu prema usamljenom Ademiju koji je s trinaest metara snažno potegao u gornji bliži kut, ali sigurnom reakcijom i odbijanjem u korner iskazao se Sluga.

Generalno je Dinamo imao izraženu inicijativu u uvodu susreta, gosti su tek jedan kraći period uspjeli izaći u posljednju trećinu, pri tom izboriti i korner, ali nikakvih naznaka prijetnji za vrata Livakovića nije bilo.

Na isteku 10. minute Ristovski je uz prazan prostor pred sobom dobio loptu i istrčao u kontru, ali ga je uz saplitanje i povlačenje uspio srušiti Jankov kojeg je francuski sudac Benoît Bastien nagradio žutim kartonom. Na ubačaj Oršića iz tog prekida Ademi je ponovno prijetio, u padu je dvanaest metara glavom pucao malo iznad okvira vrata.

Suzdržano su ‘Orlovi’ izgledali uvodno, a takav pristup ‘osvetio’ im se već u 12. minuti kada je Čačićeva momčad odigrala odličnu polukontru, Baturina je iz povukao iz sredine i otvorio desno Špikića koji je sačekao Ristovskog, ubačaj Makedonca išao je na lijevi rub peterca gdje je u konačnici, zahvaljujući odličnom kretanju Oršića koji je odvukao Plastuna u sredinu, potpuno usamljen ostao Drmić i mirno glavom pogodio suprotni kut za 1-0.

Šimundžina momčad potpuno je promijenila pristup igri nakon primljenog pogotka, ali u 17. minuti svjedočimo dramatičnim događanjima nakon kojih je dvomeč u suštini bio riješen. Prvo su gosti odigrali kvalitetnu akciju u završnici koje se Show sjurio u šesnaesterac i napravio veliku pomutnju u domaćim redovima, dodao dalje lijevo u prostor za usamljenog Jankova koji je s deset metara potegao snažno u gornji lijevi kut. Livaković je odlično reagirao i odbio loptu, a u borbi za istu Jankov visoko podignutom nogom s leđa ruši Ademija te mu je sudac Bastien opravdano pokazao i drugi žuti čime su ‘Zeleni’ ostali s igračem manje.

Nakon ‘odbijanca’ u 22. minuti je na udarcu ostao Verdon u šesnaestercu ‘Plavih’, ali nije stoper gostiju s osam metara uspio pogoditi okvir Livakovićevih vrata.

Lepršavo je izgledao Dinamo nakon ovih događaja i (u osim gore spomenutoj situaicji) potpuno dominirao nad suparnicima. U 23. minuti je još jedan kvalitetan izlazak prekrasnom ‘rabonom’ s desne strane napada okončao Špikić, Drmić je loptu primio i ostavio za Baturinu koji je s ruba šesnaesterca gađao malo pored vratnice.

Samo dvije minute poslije Francuz svira kazneni udarac za Dinamo. Inspirirani Špikić je ‘izludio’ lijevu stranu domaće obrane te po ulasku u šesnaesterac pao u duelu s Nedjalkovim što je Bastien odmah okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu. Siguran izvođač s bijele točke u 24. minuti je bio Oršić kojem je Sluga pogodio stranu, ali nije imao šanse zaustaviti njegov precizan udarac za 2-0.

Nisu se gosti mogli nikako ‘spojiti s loptom’, u 33. minuti je opet ‘radila’ lijeva strana domaćeg napada. Oršić je u završnici proigrao Drmića koji se nakon nekoliko lijepih poteza oslobodio i pucao s 18 metara malo iznad okvira vrata.

U završnici ‘ludog’ prvog dijela vidjeli smo još dva pogotka. Dinamo je na 3-0 otišao u 44. minuti. Drmić je bio koncentriran u trenucima posjeda gostiju i dubokim spuštanjem oduzeo loptu te omogućio Ljubičiću da otvori Oršića lijevo, a najbolji euro strijelac hrvatskog prvaka zavukao se u sredinu gurnušvi loptu kroz noge Piotrowskom i pogodivši s dvanaest metara sami donji suprotni kut za svoj 25. europski gol u dresu ‘Plavih’.

U posljednjih pet minuta igre u prvom dijelu gosti su pokušavali nekako stići do pogotka nade, a u tome su i uspjeli u četvrtoj minuti nadoknade. Ubačaj Verdona kratko je glavom odbio Perić, a odbijenu loptu volejem s četrnaest metara u sami gornji lijevi kut za 3-1 pospremio Kiril Despodov.

Nastavak je otvoren izmjenama s obje strane. Čačić je u svlačionici ostavio Baturinu i Mišića, a uveo Ivanušeca i Gojaka dok je Šimundža umjesto Showa, Plastuna i Cicinha na travnjak poslao Karničnika, Jordanova i Deleva.

Bilo je uvodno vidljivo da su gosti zahvaljujući pogotku u posljednim trenucima prvog dijela ‘dobili krila’ te su brojčano inferiorni krenuli u pokušaj kreiranja totalnog čuda, a najava da bi možda i mogli usmjeriti utakmicu u takve vode stigla je u 47. minuti kada je poslije Perićevog igranja rukom nakon udarca Igora Thiaga glavom francuski sudac uz VAR pregled snimke svirao kazneni udarac. Siguran izvođač za 3-2 u 49. minuti igre je bio Kiril Despodov koji je Livakovića poslao u jednu, a loptu u drugu stranu.

Šokirana je evidentno malo bila momčad domaćina u ovim trenucima, u 52. minuti su gosti imali još jednu dobru situaciju. Nakon ubačaja s lijeve strane u sredini je na šest metara u 2na1 situaciji bio usamljeni Ljubičić koji je ipak najbolje pročitao razvoj događaja i uspio u posljednji trenutak ispucati loptu.

Dinamo se u drugom dijelu ‘konačno ukazao’ u 56. minuti kada je Ivanušec s dvadesetak metara iz sredine pucao u okvir, ali Sluga je uspio odbiti u korner. Ovim trenutkom su najavili domaćini mirniji period susreta, tri minute poslije je Špikić imao bijeg po desnoj strani napada, ali su gostujući braniči uspješno, uz manju ‘dramu’ otklonili opasnost.

Smirio je potpuno hrvatski prvak dvoboj u ovom periodu tijekom kojeg se do 73. minuti nije dogodilo ništa značajnije, a tada je razmahani francuski sudac gostima pokazao i drugi crveni karton. Zbog udaranja Špikića rukom u lice pri pokušaju čuvanja lopte drugi je žuti karton dobio Rick i time i konačno ‘potpisao predaju’ svoje momčadi.

Iako je imao dva igrača više Dinamo je na trenutke izgledao nervozno, Bugari su uspjeli izaći u dvije situacije u posljednju trećinu što je izazvalo i nervozu na tribinama, ali nije ni u tim situacijama Livaković imao posla.

Da ‘show’ na Maksimiru bude potpun potrudio se Karničnik koji je u 86. minuti zbog povlačenja Oršića u čistoj gol situaciji na osam metara zaradio izravan crveni karton, a treću najstrožu kaznu na utakmici realizirao je Petković za konačnih 4-2.

Do kraja nevjerojatno sadržajnog dvoboja, pet minuta sudačke nadoknade, nije bilo izazova za vratare te je Dinamo u čudesnoj večeri na Maksimiru osigurao okršaj s Bodo Glimtom za ulazak u skupine Lige prvaka.

U uzvratnom dvoboju trećeg kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo od 20 sati u Maksimiru dočekuje Ludogorec. Njihov prvi susret odigran prošlog tjedna u Razgradu završio je pobjedom Plavih rezultatom 1:2.

Pobjednik ovog dvoboja će u play-offu sučeliti snage s boljim iz sraza norveškog Bodo/Glimta i litavskog Žalgirisa, a poraženi iz istih susreta će se boriti u play-off fazi Europske lige. Norvežani su u prvom susretu slavili s 5:0. I Ludogorec i Dinamo su plasmanom u treće pretkolo Lige prvaka izborili najmanje skupine Konferencijske lige.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Josipa Šutala i Bulata dok su gosti iz istog razloga bez Padta, Caulyja i Gocalvesa, Tekpetey je kartoniran, a Sotiriou je ostvario transfer u Japan.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi rekao: “U prvoj utakmici domaćin je učinio sve da dođe do izvjesne prednosti, u tome nije uspio, a siguran sam da neće uspjeti niti ovaj put. Očekujem stabilan i siguran Dinamo koji će imati veliku potporu naših vjernih navijača. Poslije utakmice u Varaždinu imali smo četiri dana za odmor. U dobrom raspoloženju očekujemo dvoboj, pred nama je suparnik za respekt, imaju kontinuitet osvajanja naslova prvaka i sudjelovanja u skupinama Uefinih natjecanja, ali ponavljam, Dinamo ulazi odlučan da pobijedi i potvrdi plasman u play-off.”

Strateg Ludogoreca Ante Šimundža je izjavio: “Otkada sam trener, odigrali smo dobrih utakmica. Na različiti način. Igrali smo dobro u prvoj utakmici i protiv Dinama, samo nas nije popratio rezultat, to je nedostajalo. Imali smo mnogo prilika, ali nedostajali su golovi. Imamo kvalitetu, znanje i iskustvo da budemo ravnopravni Dinamu, da na kraju izađemo kao pobjednici.”

Glavni sudac utakmice je Benoît Bastien iz Franucuske kojem će pomagati Erwan Finjean, Philippe Jeanne i Jérémie Pignard (FRA) dok su za VAR zaduženi Benoît Millott i Thomas Leonard. Kontrolor suđenja je Cipranin Kóstas Kapitanís, a delegatkinja je Thura Win iz Engleske.