Dinamo uvjerljivim izdanjem svladao Rijeku i najavio okršaj s londonskim ‘Plavima’

U prvoj utakmici programa 8. kola SuperSport HNL-a Dinamo je pred 5 894 gledatelja na Maksimiru rezultatom 3-1 (2-0) svladao Rijeku i tako sedmim ligaškim slavljem stigao do 22 osvojena boda. Gosti su ovim raspletom sada u prvenstvu na omjeru od jedne pobjede, dva remija i četiri poraza, te su s pet bodova na kontu ostali na posljednjem mjestu ljestvice.

Momčadi Ante Čačića uvjerljivo slavlje pogocima su osigurali Rasmus Lauritsen (28.), Dario Špikić (30.) i dvostruki asistent danas – Mislav Oršić koji se petim ligaškim pogotkom izjednačio na vrhu ljestvice strijelaca s Dionom Drenom Beljom. Jedini pogodak za goste postigao je 21-godišnji debitant Nikita Vlasenko.

Domaćini u današnjem ogledu nisu mogli računati na ozlijeđene Boška Šutala i Theophilea dok su gosti iz istog razloga bili bez Mitrovića, Merkulova i Alvareza, Pavlović i Bušnja su kartonirani, Selahi je za danas zakazao ženidbu, a kapetana momčadi Harisa Vučkića nije bilo ni u zapisniku iako javno nije najavljivan njegov izostanak.

Prvi dolazak u posljednju trećinu vidjeli smo od gostiju koji su na desnoj strani napada brzo izveli aut u 2. minuti, u završnici je Halilović gurnuo loptu u prostor za Djuričina ispred kojeg je pravovremenim uklizavanjem u korner opasnost otklonio Ristovski.

Domaćini su u potpunosti kontrolirali posjed i aktivno tražili prostor za konkretnije ugrožavanje protivničkih vrata, a u 7. minuti smo vidjeli i prvi udarac na susretu. Nakon akcije po lijevoj strani napada u sredini je s dvadesetak metara snažno prizemno, ali neprecizno u okvir pucao je Ivanušec kojem je Labrović sigurnom intervencijom odbio pokušaj.

Veliku priliku za pogodak imao je Petković u 9. minuti kada je na ubačaj Ristovskog između Krešića i Smolčića ostao nečuvan na osam metara, ali neprecizno je glavom poslao loptu pored lijeve vratnice.

Fausto Budicin je već u 13. minuti bio prisiljen na izmjenu, zbog ozljede je teren u redovima gostiju napustio Krešić, a umjesto njega debitantski istrčao 21-godišnji stoper Nikita Vlasenko.

Pritisak ‘Plavih’ bio je aktivan i konstantan, ali Labrović zahvaljujući brojčanom i požrtvovnom branjenju suigrača u narednom razdoblju nije bio testiran. U 25. minuti je Rijeka ‘konačno’ odigrala kvalitetan visoki pritisak, podignula posljednju liniju vrlo visoko, ali nakon manjih muka pri pokušaju izlaska u nekoliko navrata domaćini su se ipak uspješno probili u napad poslije kojeg su nanizali tri uzastopna udarca iz kuta i stigli do zaslužene prednosti.

Na prvi korner Bočkaj je prekrasnim dodavanjem na četrnaest metara pronašao usamljenog Oršića koji je pucao iz voleja, lopta se od travnjaka odbija u prvi kut gdje je reagirao sigurni Labrović. Drugi ubačaj iz kuta je vrlo brzo kratko odbijen u treći, a iz tog na ubačaj Oršića Lauritsen bježi čuvarima i lijepim postavljanjem glave s ruba peterca pogađa suprotni kut za 1-0 i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno treći pogodak u 46. S/HNL nastupu.

Svega dvije minute poslije se na dugu loptu suparnika Grgić poskliznuo nakon primanja te omogućio posjed Petkoviću koji je odmah dao za Oršića te s njim u kombinaciji izigrao desnu stranu gostujuće obrane, u završnici se Oršić nakon prelijepog prvog dodira sjurio u šesnaesterac te s ruba peterca ubacio u sredinu gdje je pored Galešića prvi na lopti Špikić koji glavom s tri metra zakucava za 2-0 Dinama i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 11. u 80. S/HNL nastupu. Kratko je sudac Pajač odradio tihu provjeru s VAR kolegama Zebecom i Crnčićem (vjerojatno zbog duela Galešića i Špikića) te uskoro i konačno pokazao na centar.

Prelijepu akciju na rubu šesnaesterca Dinamo je odigrao u 37. minuti, u završnici je s lijeve strane napada lopta ‘prebrojavanjem’ došla desno do Ristovskog čiji je udarac sa sedamnaest metara završio malo iznad okvira vrata.

Dvije minute poslije Rijeka je uspješno odigrala polukontru do kraja, u završnici se lijevo na četrnaest metara našao Djouahra, ali njegov slabašan udarac išao je ravno u dobro postavljenog Livakovića.

Do kraja prvog dijela, minuta nadoknade, Čačićeva momčad je kreirala odličnu situaciju za Oršića nakon njegovog atraktivnog kombiniranja na lijevoj strani napada, no u završnici je udarac dvostrukog asistenta završio malo pored suprotne vratnice.

U nastavak se ušlo s promjenama na obje strane. Čačić je na teren poslao Moharramija, a s istog povukao ‘zdravog Šutala’ umjesto kojeg je poziciju desnog stopera preuzeo Ristovski. Budicin je pak iz igre povukao Djuričina i Djouahru te umjesto njih uveo Obregona i još jednog debitanta – Lunettu.

Uvod drugog dijela bio je vrlo sadržajan. ‘Bijeli’ su u prvoj minuti nastavka prvi put na utakmici ozbiljnije testirali Livakovića koji je kvalitetnom reakcijom u korner odbio snažan pokušaj Lunetta glavom nakon ubačaja s desne strane.

Dinamo je odgovorio agresivno i vrlo brzo. U 48. minuti su Špikić i Moharrami izigrali lijevu stranu gostujuće obrane te je u završnici Labrović nogom uspio odbiti udarac potonjeg koji je s deset metara prizemno gađao prvi kut. U nastavku pritiska Mišić je dalekometnom ‘bombom’ natjerao gostujućeg vratara na još jedno odbijanje, a period ‘teškog života’ za obranu Rijeke okončan je ubačajem Moharramija i udarcem Petkovića s osam metara glavom malo preko okvira.

U 53. minuti je Mišić iz daljine pucao pored okvira vrata, a nekoliko trenutaka poslije gosti odigrali kontru do kraja, u završnici je Hodža dodavanjem s desne strane napada pronašao u sredini Halilovića koji je pucao u okvir, ali slabašno i nedovoljno opasno za Livakovića.

Nije se znatno promijenio odnos snaga u nastavku, iako je Rijeka izgledala organiziranije u obrani i nešto konkretnije u rijetkim izlascima naprijed. Do potpune potvrde slavlja ‘Plavi’ su stigli u 60. minuti. Mišić je iz dubine okomito progirao Baturinu koji pod pritiskom uspješno otvara Moharramija desno, Iranac je prizemnim dodavanjem na osamnaest metara proigrao Ivanušeca koji je mirno uposlio usamljenog Oršića, a 29-godišnjak udarcem iz prve lijevo iskosa s trinaest metara pogodio gornji desni kut za 3-0 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 76. u 215. S/HNL nastupu.

Prethodno trećem pogotku Čačić je pripremio, a nakon istog i odradio nove promjene, umjesto Baturine i Ivanušeca istrčali su Ademi i Ljubičić. U narednom periodu su mijenjala oba stratega, za Dinamo su umjesto Špikića i Petkovića ušli Emreli i Drmić, dok je Budicin umjesto Halilovića i Libera uveo Frigana i Vrančića.

Veliku priliku za pogodak imao je Petković u 65. minuti kada je na ubačaj Moharramija s desnog ruba peterca atraktivno petom pucao pored prve vratnice, a jednako opasan bio je i dalekometni udarac Oršića u 78., ali i njegov pokušaj završio je pored okvira vrata.

Rijeka je svoje najbolje razdoblje igre imala na ulasku u posljednjih desetak minuta igre, a isto su gosti uspjeli i kapitalizirati pogotkom za 3-1. U 81. minuti je prvo na ubačaj iz kuta odličnu situaciju imao Lunetta, ali je sa sedam metara pucao pored lijeve vratnice, minutu poslije je Frigan snažno potegao desno iskosa što je Livaković odlično zaustavio, a u 84. minuti svoj je prvijenac na ubačaj Vrančića iz kuta uz dosta sreće postigao Vlasenko.

Usprkos evidentnom trudu momčad Fausta Budicina nije uspijevala unijeti eventualnu nervozu u redove domaćina koji su do kraja ponovno preuzeli posjed i dominirali događanjima te mirno priveli susret kraju.

Sljedeća prvenstvena obveza za Dinamo je gostovanje kod Gorice u Velikoj Gorici (subota, 21:05), a prethodno tome ‘Plave’ u utorak  (18:45) čeka dvoboj 1. kola skupine E Lige Prvaka u okviru kojeg Chelsea gostuje na Maksimiru. Rijeka u sljedećem kolu dočekuje Osijek na Rujevici (subota, 18:30).

Program 8. kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Varaždina i Gorice na stadionu Varteks (18:55) te Osijeka i Šibenika u Gradskom vrtu.

Osmo kolo SuperSport Hrvatske nogometne lige od 20 sati na Maksimiru otvaraju vodeća i posljednja momčad na ljestvici, Dinamo i Rijeka. Plavi su odlično ušli u sezonu te su uz plasman u grupnu fazu Lige prvaka u prvenstvu ostvarili šest pobjeda i jedan remi, a Bijeli su nakon završetka europskog puta na prvoj prepreci u uvodnih šest prvenstvenih susreta upisali samo jedan trijumf zbog čega su cijenu platili sportski direktor Robert Palikuča i trener Dragan Tadić.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi dvoboja rekao: “Čeka nas nova utakmica, novi podražaj, nova obaveza, igramo protiv Rijeke koja je u ovo prvenstvo zakoračila, uvjetno rečeno, skromno, barem bodovno. Ali, to je sigurno momčad koja će se vremenom dizati s obzirom na to da su promijenili dosta igrača na kraju prošle sezone, dobili su novog trenera, sad već i drugog… Čeka nas dosta zahtjevna utakmica zato što je u takvim situacijama Rijeka uvijek znala biti neugodna. Mi smo u ritmu svaka tri, četiri dana. Nadam se da ćemo učiniti sve da izbjegnemo razmišljanje o utorku kad nam dolazi Chelsea u Ligi prvaka. Nama je nacionalno prvenstvo primarno i učinit ćemo sve da u svakoj utakmici tražimo tri boda. Sigurno je da smo favoriti, ali to trebamo pokazati i na terenu.”

Privremeni trener Rijeke Fausto Budicin je izjavio: “Dinamo je dominantan u HNL-u, ekipa o kojoj ne treba trošiti riječi. Moramo kroz utakmicu pronaći stabilnost u fazi obrane, kompaktni kad nemamo lopte. Neću amnestirati igrače, ali ova grupa igrača ima veću kvalitetu od onog što prikazuju na terenu. Na njihovu prezentaciju utjecao je niz sitnih stvari koje su im dali za pravo da si u nekim situacijama stvore alibi. Imali smo određenih problema u zadnje dvije utakmice jer nismo izvršavali taktičke zamisli na travnjaku. Nije problem izgubiti utakmicu, problem je kad se dogovor ne ispoštuje na terenu. Razgovarali smo puno na tu temu, mislim da ova momčad vrijedi puno više. Rekli smo si neke stvari u lice i ljepota nogometne igre je da ti svaka utakmicu pruža novu priliku za iskupljenje.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Hrvoje Radić (Split), Ivan Mihalj (Velika Gorica) i Jakov Titlić (Potravlje) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Cestica) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), suce će kontrolirati Bruno Marić (Daruvar), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.