Dinamo uvjerljivim slavljem na Rujevici obranio naslov prvaka Hrvatske (VIDEO)

Dinamo je novi stari prvak Hrvatske. Tri kola prije kraja sezone Plavi su pobjedom protiv Rijeke na Rujevici pobjegli Osijeku na nedostižnih deset bodova prednosti te su i formalno došli do trofeja najboljeg kluba u Hrvatskoj.

U sklopu 33. kola HT Prve lige izabranici Damira Krznar su nakon preokreta slavili rezultatom 1:5 (1:1). Domaćine je u vodstvo već u 1. minuti susreta doveo Luka Menalo, no Dinamo do tri boda stiže autogolovima Nine Galovića, Luke Capana i Andrije Vukčevića te pogocima Josipa Mišića i Mislava Oršića.

Rijeka je pak 11. prvenstvenim porazom u sezoni ostala na četvrtom mjestu ljestvice, a u borbi za pozicije koje vode u Konferencijsku ligu Gorica im sad bježi sedam bodova dok pred Hajdukom imaju bod prednosti.

Rijeka je u vodstvo došla već u 21. sekundi utakmice. Lepinjica je osvojio loptu na centru te ju je proslijedio na lijevu stranu za Lončara, a on ubacuje prizemno u peterac odakle je Menalo matirao Livakovića.

Tomečak je u 8. minuti nakon dodavanja Menala gađao suprotni kut s petnaestak metara iskosa, no nije pogodio okvir gola. Minutu kasnije na drugoj strani je Oršić okušao udarac s dvadesetak metara, ali nije bilo opasnosti po gol Nevistića.

Gvardiol je u 15. minuti nakon odbijene lopte snažnim udarcem iz poluvoleja s desetak metara poslao loptu pod samu gredu, međutim VAR je potom utvrdio prethodno zaleđe Kastratija te pogodak nije priznat.

Drmić je u 21. loše reagirao nakon dodavanja Andrijaševića te iz dobre pozicije nije uspio ozbiljnije ugroziti Livakovića. Dvije minute kasnije uslijedio je udarac Stojanovića iz daljine koji je prošao iznad grede.

U 26. minuti Drmić pada u kaznenom prostoru nakon duela s Theophileom, a sudac Strukan je samo pokazao da se nastavi s igrom.

Strukan je u 28. minuti svirao indirekt za Rijeku na 15 metara nakon što je Livaković rukama uhvatio povratnu loptu Franjića. Nakon kombinacije s Drmićem za udarac se odlučio Andrijašević, ali lopta je završila u bloku.

Vukčević je u 36. minuti u posljednji trenutak došao do lopte ispred Majera koju onda rukama kupi Nevistić, ali sudac Strukan ovaj put nije smatrao da se radi o indirektu.

Dinamo do izjednačenja dolazi u 42. minuti autogolom Galovića. Oršić je probio po lijevoj strani napada te je povratnim dodavanjem pokušao pronaći Kastratija, no lopta u petercu pogađa u petu Galovića i vara Nevistića.

Oršić je u akciji i dvije minute kasnije, no njegov udarac završava ravno u rukama Nevistića. U šestoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Drmić je pucao glavom pored gola nakon ubačaja Tomečaka, a nedugo potom je isti učinak na drugoj strani imao pokušaj Oršića kojem je dodao Majer.

Oršić je u 48. minuti pripremio šansu za Majera čiji udarac s 15 metara odličnom paradom brani Nevistić. U nastavku akcije lopta dolazi do Mišića koji pored neodlučnog Lepinjice odlično s 18 metara pogađa suprotnu malu mrežu za vodstvo Dinama.

U 50. minuti novi autogol domaćih, ovaj put je vlastitu mrežu zatresao Capan nakon što je prizemni ubačaj u peterac odigrao Ivanušec.

Rijeka je blizu smanjenja zaostatka bila u 54. minuti kada je s 25 metara odlično pucao Lepinjica, a Livaković obranom spašava svoja vrata. Odbijenu loptu prihvaća Menalo, ali njegov udarac od grede se odbija u polje.

Tomečak je u 57. minuti u posljednji trenutak izbio loptu ispred Majera koji bi se u suprotnom našao oči u oči s Nevistićem.

Mreža Rijeke se ponovno trese u 64. minuti kada je Stojanović ubacio u peterac odakle Oršić loptu prosljeđuje iza leđa Nevistića. Ponovno se aktivirao VAR koji je ovaj put potvrdio zgoditak.

Andrijašević je u 73. minuti na šest metara ubačajem pronašao usamljenog Kulenovića, no napadač Rijeke iz dobre pozicije šalje loptu poviš gola.

Mrežu Rijeke je u 76. minuti zatresao i Gavranović nakon asistencije Ademija, ali zbog zaleđa pogodak opravdano nije priznat.

Ristovski u 83. minuti ubačajem s desne strane pronalazi usamljenog Gvardiola, ali on sa šest metara glavom šalje loptu pored suprotne stative.

Gavranović je u šansi i u 86. minuti kada se driblingom oslobodio Capana, ali nije bio dovoljno precizan i loptu šalje poviš gola.

Nogometaši Rijeke su u 87. zabili i treći autogol, ovaj put je vlastitu mrežu nakon ubačaja Ivanušeca zatresao Vukčević koji je time postavio konačni ishod utakmice..

Hajduk – Gorica 12.5. 20:10h

U posljednjem susretu 33. kola HT Prve lige Rijeka od 19 sati na Rujevici dočekuje Dinamo. Dok domaćini traže bodove u borbi za europsku vizu Plavi današnjom pobjedom mogu tri kola prije kraja sezone doći do obrane naslova prvaka Hrvatske. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna duela vidjeli smo sva tri ishoda. U Maksimiru je po jedan susret pripao Dinamo (2:0) i Rijeci (0:2) dok je prvi sraz na Rujevici završio bez pobjednika (2:2).

Domaćini u današnjem dvoboju ne mogu računati na Smolčića, Velkovskog i Brauta koji su ozlijeđeni, a kod gostiju iz istog razloga nema Moharramija.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi utakmice rekao: “Još jedna velika utakmica za nas. Moramo poboljšati segment zajedništva u utakmici, uložiti više energije i odgovornosti. U ovoj fazi natjecanja svaki bod je bitan.”

Njegov kolega Damir Krznar je izjavio: “Slijedi nam iznimno bitna utakmica jer ta tri boda dovela bi nas „pred vrata raja“. Pred nama je zadatak potvrditi naslov prvaka i zašto to ne učiniti što ranije. Slična je situacija bila i prije nekoliko dana uoči utakmice protiv Hajduka, imamo meč-loptu i trebamo je što prije iskoristiti. Rijeka nosi miris derbija i samim time ćemo lakše iz naših igrača izvući maksimum nego u nekim drugim nadolazećim utakmicama.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati Hrvoje Radić (Split), Vice Vidović (Solin) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Vedran Đurak (Stupno). Delegat utakmice je Mladen Jurišić (Osijek), a suce će kontrolirati Danijel Trampus (Osijek).