Dinamo uvjerljivom pobjedom nad Osijekom došao na korak od obrane naslova prvaka (VIDEO)

Dinamo je napravio veliki korak k obrani naslova prvaka Hrvatske. Pred 13.901 gledateljem na tribinama Maksimira u posljednjem susretu 34. kola HT Prve lige slavili su protiv Osijeka rezultatom 3:0 (1:0).

Strijelci za Plave bili su Mislav Oršić, Dario Špikić i Luka Menalo, a Osijek je od konca prvog poluvremena imao igrača manje nakon što je drugi žuti karton dobio Čeberko.

Izabranici Ante Čačića naslov prvaka mogu proslaviti ako u sljedećem kolu na Šubićevcu svladaju Šibenik odnosno ako prethodno dočekaju kiks Hajduka u ogledu s Istrom 1961. U protivnom bi o prvaku moglo odlučivati posljednje kolo sezone u kojem se u Zagrebu sastaju najveći rivali, Plavi i Bili.

Bijelo-plavi su pak ovim porazom izgubili i matematičke šanse da dođu do prvog trijumfa u hrvatskom prvenstvu.

Uvod u početak dvoboja bila je koreografija Bad Blue Boysa na sjevernoj tribini kojom su odali počast generaciji Dinama iz 1982. godine koja je osvojila naslov prvaka Jugoslavije.

Nakon početne terenske inicijative Dinama prvu opasnost smo vidjeli pred golom Plavih. Grgić je u 8. minuti ubacio s desne strane nakon čega je loptu primio Mierez koji je potom udarcem sa šest metara svladao Livakovića, no zgoditak opravdano nije priznat jer se napadač Bijelo-plavih prilikom primanja poslužio rukom.

U 11. minuti nakon ubačaja iz kuta s prve stative je pucao Ademi, ali lopta je otišla daleko od gola Ivušića. Minutu kasnije s desetak metara iskosa suprotne rašlje je gađao Ivanušec, no nije bio dovoljno precizan.

Dobru šansu da dođu u vodstvo domaći su imali u 18. minuti kada je Oršić idealno s lijeve strane ubacio za Petkovića, a njegov udarac glavom sa šest metara odlazi iznad grede.

Oršić je u 26. minuti pucao s ruba kazneno prostora, no to je bio lagan zadatak za Ivušića. Na drugoj strani travnjaka četiri minute kasnije ponovno je aktivan Grgić, a ovaj put nakon njegova dodavanje Lovrić nije dobro zahvatio loptu koja odlazi daleko od gola.

Dinamo je u 33. minuti zaprijetio s dva opasna ubačaja, a oba puta opasnost je otklonio kapetan Osijeka Mile Škorić.

Plavi u vodstvo dolaze u 34. minuti kada je Petković dijagonalnim dodavanjem odlično pronašao Oršića koji se oslobodio Grgića te je iskoristio proklizivanje Škorića nakon čega je poslao loptu iza leđa Ivušića.

Samo dvije minute kasnije Osijek je mogao doći do izjednačenja kada je Kleinhesiler ubačajem s desne strane uposlio Miereza čiji udarac glavom odlazi malo pokraj stative.

Petković je i u 40. minuti lucidno pronašao Oršića koji je neuspješno pokušao lobom postići pogodak, ali Ivušić se nije dao iznenaditi nakon čega je pomoćni sudac signalizirao zaleđe.

Samo minutu kasnije vratar Osijeka odličnom reakcijom spašava svoju momčad. Obranio je pokušaj Ademija sa sedam metara kojem je asistirao Ristovski.

Osijek je u 44. minuti ostao s igračem manje nakon što je drugi žuti karton zbog prekršaja nad Špikićem na sredini igrališta dobio Čeberko.

Novi opasan ubačaj Ristovskog uslijedio je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, no obrana Osijeka predvođena Škorićem na koncu uspijeva izbiti loptu u korner.

Uz terensku nadmoć Dinamo je ofenzivno otvorio i drugi dio susreta pa je tako Petković dobro pucao glavom u 53. minuti nakon ubačaja Ristovskog, no Ivušić je upisao još jednu vrijednu obranu.

Dinamo nakon sat vremena igre dolazi do novog gola. Dobro su po lijevoj strani kombinirali Oršić i Bočkaj nakon čega je potonji povratnom loptom asistirao za Špikića koji s pet metara šalje loptu u gol gostiju.

Brleka je u 63. minuti lopta u šesnaestercu pogodila u ruku, no sudac Pajač i VAR soba su ocijenili da se ne radi o kažnjijvoj situaciji.

U 70. minuti udarac s oko dvadesetak metara je okušao Ristovski, a lopta je prošla pokraj suprotne vratnice.

Dvije minute kasnije Bartolec je s gol linije izbio udarac Petkovića koji je pucao glavom nakon ubačaja iz kornera Bočkaja. U 80. minuti je uslijedila nova kombinacija iz kornera između Bočkaja i Petkovića, no ovaj put napadač Dinama nije dobro zahvatio loptu na desetak metara od gola.

Dinamo je konačni rezultat postavio u 81. minuti kada je drugu asistenciju na utakmici upisao Petković, a suprotnu malu mrežicu je s desetak metara iskosa zatresao Menalo.

Baturina je u 85. minuti idealno uposlio Tolića netom nakon što su obojica ušli u igru, ali Ivušić odlično brani u situaciji 1 na 1.

U drugoj minuti sudačke nadoknadi u strijelce se mogao upisati i Andrić, ali njegov udarac s desetak metara još jednom intervencijom vrijednom pažnje zaustavlja Ivušić.

Posljednji napad na utakmici donio je i veliku šansu za Gojaka, ali nakon ubačaja s desne strane njegov pokušaj s gol linije izbija Škorić.

Šibenik – Dinamo 15.5. 19:05h

U posljednjem susretu 34. dionice HT Prve lige vodeći Dinamo će od 20 sati u Maksimiru dočekati Osijek. Njihov prvi ovosezonski dvoboj u Zagrebu završio je rezultatom 1:1 dok su obje ekipe u Gradskom vrtu upisali po jednu pobjedu. Prvo je Dinamo slavio s 0:2, a potom su Bijelo-plavi uzvratili s 1:0.

Domaćini su zbog povreda večeras lišeni usluga Štefulja, Franjića, Theophilea i Bulata dok su gosti iz istog razloga bez Malenice, Leovca i Jugovića.

Strateg Dinama Ante Čačić je u najavi sraza rekao: “U svakoj utakmici idemo na pobjedu. Imperativ je u nedjelju veći kod Osijeka, jer njima je ovo eliminacijska utakmica, a nama nije. Mi ćemo sigurno i nakon nedjelje biti prvi. Sve je u našim rukama i ne želim svojim igračima govoriti kako je u nedjelju nama biti ili ne biti. Godi nam interes navijača za ovu završnicu sezone i moramo biti na pravoj razini tijekom ovih 90 minuta.”

Strateg Osijeka Nenad Bjelica je dodao: “Vjerujem da smo spremni iako će to pokazati teren. Lako je pričati, teren daje odgovore. Razgovarali smo s igračima, nema nikakve kalkulacije osim pobjede do koje možemo doći na ovaj ili onaj način. Vidjet ćemo hoćemo li uspjeti u tome, ali idemo u Zagreb po tri boda, a onda ćemo vidjeti sa čime ćemo se vratiti.

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati će biti Bojan Zobenica (Velika Gorica), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Marin Vidulin (Kanfanar), a u VAR sobi će biti Ivan Bebek i Robi Kezele iz Rijeke. Delegat sraza je Davor Ivić (Sisak), suce će kontrolirati njihov šef Bruno Marić (Daruvar), a časnik za sigurnost HNS-a je Vlado Dominić.