Dinamo uz konkretnije izdanje u drugom dijelu stigao do uvjerljivog slavlja nad Slaven Belupom (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 23. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 3-0 (0-0) svladao Slaven Belupo i tako se šesnaestom ligaškom pobjedom u sezoni ponovno na vrhu (uz utakmicu manje) bodovno izjednačio s Osijekom.

Strijelci za slavlje momčadi Zorana Mamića bili su Joško Gvardiol (60.), Marko Tolić (64.) i Mario Gavranović (90.).

Prethodno početku susreta održana je minuta šutnje za preminulog gradonačelnika Zagreba i počasnog predsjednika Dinama – Milana Bandića.

Tijekom prvih pola sata nismo vidjeli nijednu konkretnu opasnost za vratare. Dinamo je generalno u potpunosti dominirao događanjima na travnjaku, imao pet ubačaja iz kuta i dosta aktivno tražio prostor za konkretniji dolazak u posljednju trećinu, no defanzivno orijentirani gosti vrlo uspješno su odbijali gotovo sve napade ‘Plavih’.

Mamićeva momčad Filipovića je matirala u 36. minuti kada je na ubačaj Ivanušeca iz prekida Lauritsen pobjegao čuvarima i s pet metara glavom proslijedio loptu u mrežu. Nakon dugih tri minute iščekivanja da ‘vješti tehničari tvrtke Croatel’ povuku linije, VAR kolege Pejin i Petrović javili su Vidulinu da je Danac bio u zaleđu te da pogodak ne smije biti priznat.

Do kraja poluvremena, pet minuta sudačke nadoknade, kao ni tijekom čitavog prvog dijela, nismo vidjeli nijednu situaciju koja je zahtijevala ozbiljniju intervenciju vratara te se uz dominaciju Dinama na odmor otišlo bez pogodaka.

Prvu prijetnju u nastavku Dinamo je kreirao u 53. minuti kada je Gavranović lijepo prsima primio jednu dugu loptu, prošao pored Hyunwooa te s petnaest metara pucao u okvir, no ravno u dobro postavljenog Filipovića.

Tri minute poslije Filipović je obranio i dobar pokušaj Atiemwena glavom s deset metara nakon ubačaja Stojanovića.

Dosta su jednostavnije domaćini probijali obrambene linije gostiju u nastavku, a takav odnos snaga kapitalizirali su u 60. minuti. Prebačaj Majera na lijevu stranu prošao je iznad Ivanušeca i Bogojevića te došao do Gvardiola koji utrčava u šesnaesterac i s petnaest metara upućuje udarac, lopta u bloku pogađa Hyunwooa te vara Filipovića i završava u mreži za 1-0.

Nastavili su ‘Plavi’ s dominacijom, nekoliko trenutaka poslije pogotka Gavranović nije konkretnije zaprijetio iz odlične situacije na trinaest metara, no već u 64. Dinamo ima 2-0. Ponovno su domaći probili lijevu stranu gostujuće obrane, Gavranović je gurnuo desno u prostor za Kastratija koji bježi van Bruggenu i igra prizemno povratno na dvanaest metara gdje usamljeni Tolić preciznim udarcem iz prve pogađa sami donji lijevi kut za svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 14. u 43. Prva HNL nastupu.

U 72. minuti Vidulin sudi kazneni udarac poslije duela van Bruggena i Atiemwena u šesnaestercu gostiju. Dojam da je start Nizozemca bio ispravan, odnosno na loptu – poslije dvije minute audio konzultacija i kasnijeg pregleda snimke – sudac je potvrdio promijenivši svoju odluku.

Pet minuta poslije Vidulin poslije još jednih (ovaj put kraćih) konzultacija s VAR kolegama odlučuje da Turanjaninovo igranje rukom poslije udarca Franjića nije bilo dovoljno za najstrožu kaznu.

U 81. minuti Hajrović je dobro zaprijetio iz slobodnog udarca s dvadeset metara, lopta je išla malo pored okvira, no Filipović je (izgleda?) dodirom odbio u korner.

Konačnih 3-0 postavio je Gavranović u 90. minuti utakmice. Hajrović je ubacio iz kuta, na prvoj vratnici Perić prosljeđuje glavom desno gdje na dva metra dobro postavljeni švicarski reprezentativac postavlja nogu i trese mrežu za svoj trinaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 59. u 136. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, nismo vidjeli konkretnijih prijetnji za vratare te su ‘Plavi’ uz dosta konkretnije izdanje u drugom dijelu (u suštini) bez većih problema svladali danas potpuno bezopasne goste, koji tijekom čitavih sto minuta igre nisu uputili nijedan udarac prema vratima Livakovića.

Dinamo je i u sljedećem kolu domaćin kada će na Maksimir u goste stići Rijeka, a prethodno toj obvezi ‘Plavi’ 3. ožujka (17:00) igraju četvrtfinale Hrvatskog nogometnog kupa, također na Maksimiru, protiv današnjeg suparnika – Slaven Belupa.

5. ožujka, Istra 1961 – Šibenik (18:00)
6. ožujka, Slaven Belupo – Lokomotiva (15:00)
Hajduk – Varaždin (17:05)
7. ožujka, Osijek – Gorica (15:00)
Dinamo – Rijeka (17:30)

U posljednjem susretu 23. kola HT Prve lige snage će od 17:05 na Maksimiru odmjeriti Dinamo i Slaven Belupo. Njihov prvi ovosezonski duel u Maksimiru završio je remijem (3:3) dok su u Koprivnici Plavi slavili rezultatom 1:5.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog Moharramija, a Ristovski i Petković odrađuju žute kartone dok su gosti iz istog razloga bez Prce, Glavčića i Lulića.

Trener Dinama Zoran Mamić je u najavi utakmice rekao: “Vraćamo se u “back to reality”, čeka nas HNL. To je ono od A do Ž, najvažnije za nas. Da bismo opet igrali ovakve europske utakmice moramo biti prvaci, osvajati bodove i pobjeđivati. Slaven Belupo je neugodan protivnik koji dobro igra i u prvoj rundi odigrali smo 3:3. Napravili su nam tada dosta problema. Moramo biti maksimalno koncentrirani i dobro se odmoriti do te utakmice da nastavimo kontinuitet dobrih igara. Nakon toga već idući tjedan čeka nas i susret s njima u Hrvatskom kupu, ali o tom potom.”

Strateg Farmaceuta Tomislav Stipić je dodao: “Prije svega šaljem iskreni naklon i velike čestitke Dinamu za veličanje i prezentiranje hrvatskog klupskog nogometa u Europi. Uz zdravu dozu strahopoštovanja, veselimo se prvoj utakmici protiv najveće sportske organizacije u Hrvatskoj i kultnog kluba u ovom dijelu Europe. HNL je za nas maraton i treba istrpiti i tamne trenutke tijekom sezone da bi nakon 36 utakmica uspjeli ostvariti naš cilj. S druge strane, Kup je za sve klubove sprint na tankom ledu tako da je polazna točka totalno različita u obje utakmice te će vladati totalno drugačija dinamika na terenu u obje utakmice. Treba biti realan i postaviti očekivanja u skladu s našim mogućnostima u omjeru na protivnika. Osloboditi se velikih očekivanja ili neugodnih posljedica i  ne misliti što će biti. Neki uspiju u životu jer ne znaju tko je na drugoj strani ili ih ne zanima to. Osjete radost radeći ono što vole u tom trenutku i fokusiraju se samo na sebe i svoj zadatak. I ova utakmica je jedna od 36 kojima se radujemo.”

Glavni sudac utakmice je Marin Vidulin iz Kanfanara kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Vedran Đurak (Stupno) i Marko Linić (Dražice) dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Tomislav Petrović (Valpovo). Delegat susreta je Jure Zečević (Knin), a suce će kontrolirati Domagoj Vučkov (Rijeka).