Djouahra zabio za prednost Rijeke, Teklić i Kolarić pogodili za preokret i povijesno slavlje Varaždina na Rujevici

U trećoj utakmici programa 7. kola SuperSport HNL-a Varaždin je pred 3 721 gledateljem na Rujevici rezultatom 1-2 (0-0) svladao Rijeku i tako stigao do drugog ovosezonskog ligaškog slavlja i devet osvojenih bodova dok su domaćini ovim raspletom ostali na omjeru od jedne pobjede, dva remija i tri poraza.

U prvom slavlju varaždinskog prvoligaša na Rujevici gledali smo uzbudljiv i ravnopravan dvoboj koji je presudio kazneni udarac i crveni karton Mateu Pavloviću u 73. minuti utakmice. Momčad Fasuta Budicina u vodstvo je doveo prelijepim pogotkom i svojim prvijencem za Rijeku – Nais Djouahra, a gosti su do preokreta stigli golovima Tonija Teklića s bijele točke u 74. te kapetana Matije Kolarića u 87. minuti igre.

Prvi uspješno odrađen pokušaj u igri prema naprijed vidjeli smo od gostiju u 5. minuti kada je Teklić desno iz dubine kvalitetnom loptom prebacio posljednju liniju domaćina tražeći u prostoru Brodića ispred kojeg je ipak sigurnu intervenciju odradio pravovremeno istrčali Labrović.

Domaćini su svoju prvu situaciju u posljednjoj trećini imali u 10. minuti kada je na ubačaj Djouahre iz kuta Ampem slabašnim udarcem glavom iz sredine prebacio loptu pristojno preko okvira vrata.

Dosta su se podigle tenzije na tribinama i terenu nakon što je Ante Čuljak u 11. minuti dodijelio opomenu Pavloviću zbog prekrašaja nad Šegom koji je s centra terena krenuo u bijeg u kontru.

U 17. minuti smo svjedočili uzbuđenjima na obje strane. Prvo je Rijeka uspješno probila lijevu stranu gostujuće obrane te je u završnici Selahi kvalitetno proigrao Grgića koji je ubacio oštro u peterac gdje je Vučkić bio prvi na lopti, ali 30-godišnji Slovenac nije ju uspio zahvatiti, pa je propala velika prilika ‘Bijelih’. U izlasku iz tog napada domaćina gosti su odigrali svoj napad do samog kraja, ali Šego je u završnici s osamnaest metara pucao pored lijeve vratnice.

Vrlo teško su obje momčadi kreirale konkretnije situacije za prijetnju vratarima iako smo većinom na obje strane gledali učestale i brojčane pokušaje izlazaka, nedostajalo je kvalitetnih dodira i odluka u samoj završnici. Budicinova momčad je dobru akciju odigrala u 25. minuti kada je poslije prodora i ubačaja Grgića s desne strane, Vučkić spustio loptu povratno na rub šesnaesterca za Vrančića koji je umjesto udarca pogrešnim dodavanjem lijevo u prostor poslao loptu u korner.

Bio je ovo period kada se Varaždin nešto teže branio, pogotovo na lijevoj strani gdje je 19-godišnji Brekalo imao dosta problema s 28-godišnjim Grgićem, donedavni ‘Bijelo-Plavi’ je u 28. minuti opet uz dosta prostora uspio kvalitetno prizemno ubaciti u sredinu gdje su u pokušaju da dođu do udarca Halilović i Ampem zasmetali jedan drugom i tako upropastili čistu situaciju za prijetnju prema vratima Zelenike.

Svega minutu poslije uslijedila je nova velika gužva u šesnaestercu gostiju, no ista je oknčana bezopasnim udarcem Krešića glavom.

Podigli su se Varaždinci u igri nakon ovog razboblja te u 31. minuti nakon lijepe akcije i kombiniranja po desnoj strani napada u završnici Kolarić igra u prostor za Šegu koji na rubu peterca zaobilazi istrčalog Labrovića, ali iz teškog kuta uspijeva tek pogoditi vanjski dio mreže.

Teklić je u 33. i 38. i 43. minuti odlučio okušati svoju sreću iz daljine. U prvom pokušaju snažno je pucao s 25 metara preko okvira vrata, u drugom (također snažno) prizemno po sredini vrata, nedovoljno izazovno za 22-godišnju ‘jedinicu’ domaćina dok je nakon kombinacije na lijevoj strani napada svoj ‘treći projektil’ s devetnaest metara poslao malo iznad okvira vrata.

Do kraja prvog dijela Rijeka je imala vrlo dobru situaciju u 42. minuti igre kada je na ubačaj Djouahre iz kuta Pavlović u velikoj gužvi uspio glavom prebaciti loptu u suprotni kut, ali samo pored vratnice.

U nastavak se ušlo bez promjena, a domaćini su od prve minute kreirali veliki pritisak koji je urodio plodom. U 46. minuti je iz dubine desno prekrasnim dodavanjem u prostor Selahi otvorio Halilovića koji se uspio othrvati čvrstom pritisku Brekala i sjuriti u šesnaesterac no njegov udarac pogodio je Vučkića. Gosti su tu situaciju razriješili ispucavanjem lopte u aut poslije kojeg su i primili pogodak. Grgić je precizno rukom ubacio na sedam metara gdje Vučkić s igračem na leđima uspješno spušta povratno u sredinu za Djouahru, a 22-godišnji Francuz alžirskih korijena prekrasnim udarcem iz prve s petnaest metara od lijeve vratnice šalje loptu u mrežu za 1-0 i svoj prvijenac u dresu ‘Bijelih’.

Bolje je Varaždin izgledao u igri prema naprijed nakon promjena koje je napravio Kovačević. U 55. minuti je iz igre izvadio Brekala i Vugrinca, a u 61. Jelenića i Pecu te umjesto njih na teren poslao Uratu, Škaričića, Posavca i Banovca.

Prvu prijetnju u drugom dijelu gosti su kreirali u 57. minuti kada je Teklić prebacio igru na lijevu stranu prema Urati koji vratio Posavcu, on se sjurio u šesnaesterac gdje je njegov odbijanac došao do Šege, atraktivno je petom napadač gostiju ostavio loptu Brodiću koji je prizmenim udarcem iskosa s jedanaest metara gađao suprotni kut, ali velikom obranom iskazao se Labrović koji je odbio loptu dalje od svojih vrata.

Nakon perioda tijekom kojeg je Varaždin dominirao posjedom i aktivnije igrao prema naprijed, ali bez konkretnijih prijetnji, u 64. minuti se Jurišiću isplatio pritisak, kvalitetno se sjurio u šesnaesterac, premišljao se dosta 20-godišnjak u ovoj situaciji pa mu je u konačnici Kolarić uspio odbiti ubačaj u korner.

Do izjednačenja su gosti stigli nakon izborenog kaznenog udarca u 71. minuti. Opet je izigrana desna strana domaće obrane, Teklić se iz sredine probio naprijed lijevo i odigrao kvalitetno prizmeno u sredinu za Brodića koji pod (dojam je) prekršajem Vrančića uspijeva s dvanaest metara pucati, njegov udarac u padu je rukom blokirao Pavlović. Sudac Čuljak nije ništa svirao, a nakon komunikacije s VAR kolegama Paječm i Mihaljem odlazi na monitor pogledati situaciju te zbog poteza Pavlovića svira penal za goste i drugom opomenom iz igre isključuje stopera domaćih.

Vrlo ujverljiv je u 74. minuti za 1-1 bio Teklić koji je loptu s bijele točke zakucao u sami gornji desni kut. 22-godišnjaku je ovo bio prvoligaški prvijenac u dresu Varaždina, ukupno 3. pogodak u 55 S/HNL nastupu.

U 86. minuti Rijeka je imala odličnu situaciju nakon kornera, ubacio je Hodža, a Ampem snažnim udarcem glavom ipak prebacio loptu preko okvira vrata. I onda su svega minutu poslije do preokreta stigli Varaždinci. Na desnoj strani napada u situaciji 3na3 kombinirali su Kolarić i Teklić, potonji je neuspjelo pokušao odigrati dupli pas, lopta se sretno odbila u prostor gdje je trčao Kolarić koji je uspio u posljednji trenutak stići do iste ispred Krešića i zatim usamljen mirno s devet metara pogoditi lijevi kut za 1-2 i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno drugi pogodak u 48. S/HNL nastupu.

Imao je na ulasku u 91. minutu kapetan gostiju veliku priliku za potvrdu pobjede kada je pobjegao u kontru, pratio ga je – na kraju i zaustavio – požrtvovni Selahi koji ga je uklizavanjem zaustavio po ulasku u šesnaesterac.

Općenito je Rijeka s igračem manje nastojala nekako doći do pozicija i situacije za pogodak, što je ostavljalo dosta prostora za goste koji su preko Perića u 94. minuti i treći put matirali Labrovića, no taj pogodak opravdano nije priznat zbog zaleđa.

Rijeku u sljedećem kolu čeka gostovanje na Maksimiru kod akutalnog prvaka i lidera prvenstva Dinama dok će Varaždin na stadionu Varteks biti domaćin Gorici koja je u ovom kolu usprkos dominaciji poražena od Istre što je rasplet koji je ‘glavom’ platio Samir Toplak čije je mjesto već preuzeo donedavni izbornik Makedonije Igor Angelovski.

Program 7. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Šibenika i Dinama na Šubićevcu (18:30) te Osijeka i Hajduka u Gradskom vrtu (21:05).

U sklopu 7. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige od 21:05 na Rujevici počinje utakmica Rijeke i Varaždina.

Domaćini u večerašnjem srazu ne mogu računati na Mitrovića, Merkulova, Alvareza, Karrice i Frigana dok su gosti bez Laminea, Karabatića, Joze Stanića, Lusaveca, vuka, Herrere i Postonjskog, Pellumbi i Elezi imaju kartone, a Mato Stanić nije na raspolaganju dogovorom klubova obzirom da je na posudbu stigao upravo iz Rijeke.

Privremeni trener Rijeke Fausto Budicin je u najavi rekao: “Varaždin je imao pozitivan ulazak u prvenstvo. Momčad koja gaji poletan i napadački nogomet, igrače željni afirmacije. Nakon boda u Puli, za potvrdu izlaska iz krize treba nam dobra predstava, odnosno kvalitetna igra popraćena dobrim rezultatom.”

Strateg gostiju Varaždina Mario Kovačević je za evarazdin izjavio: “U Rijeci se promijenila ekipa i njima možda treba malo vremena pa će opet biti dobri. Liga je izjednačena i svako može svakoga dobiti i sve su utakmice zanimljive. Ne želim ulaziti u probleme protivnika, mi imamo svoje probleme koje trebamo rješavati. Mi ćemo se pokušati nametnuti, prikazati dobar nogomet i da se samo ne branimo. Cijenimo i poštivamo Rijeku i uopće ne razmišljam da su oni u nekim problemima. Normalno je da u početku, dok promijeniš puno igrača, dođe malo do problema. Mi ćemo se potruditi da u ovoj utakmici dođemo do pozitivnog rezultata.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će asistirati Jerko Crnčić (Vrbovec), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina), Marin Vidulin (Kanfanar) dok će u VAR sobi biti Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Ivan Mihalj (Velika Gorica). Delegat susreta je Željko Podrug (Zagreb), kontrolor suđenja Tomislav Petrović (Osijek), a za sigurnost je ispred HNS-a zadužen Miroslav Cindrić.