Dnipro: Teški i neprolazni ili ?

Stadion: Dnipro arena (zbog ratnog stanja igrali su u Kijevu kvalifikacije Lige prvaka, ali s obzirom da su im navijači na posljednjoj utakmici napravili incident, kazna će se odrediti 14.08. mdash; možda bude utakmica bez gledatelja, a zbog rata možda se bude igralo čak na Cipru, kazna može biti i izbacivanje iz Europe)

Kapacitet: 31.003
Udaljenost od Splita do Kijeva: 1.869 km (25 sat 05 minut)
Trošak benzine i cestarina 250 eura

Natjecateljska forma: 4
Psihičko stanje: 2

Igrači
Vrijednost: 79,30 milijuna eura (Transfermarkt)
Najvrjedniji: Konoplyanka 17 milijuna eura ; Zouzulya 7 milijuna eura, Seleznyov i Strinić po 6 milijuna eura
Trener: Myron Markevych

Na kraju je od dobre skupine u ždrijebu Hajduk imao malo koristi. Dobio je drugog najgoreg mogućeg protivnika, ukrajinski Dnipro. Posebna zanimljivost je da čak 3 bivša Hajdukova igrača nastupaju za Dnipro, Strinić, Kalinić i Bartulović. Bartulović je igrao prvo poluvrijeme u Danskoj, a Kalinić cijelu prvu utakmicu i dio drugog poluvremena. Strinić i kapetan Rotan (32) su inzistirali na transferu pa nisu nastupili u dvije utakmice s Kopenhagenom, ali će ipak izgleda ponovno zaigrati u nedjelju protiv Karpatya. Fedetskiy, inače desni bek, igrao je prvu na lijevoj strani umjesto Strinića, a nije im nastupio ni najbolji napadač Zouzulya. U dvije utakmice s Kopenhagenom uputili su samo 4 udarca u gol protivnika i to Konoplyanka, a da puno toga nije u redu u ekipi Dnipra govori i izjava trenera nakon poraza da se igrači nisu ni pokušali potruditi.

Konoplyanka im je uvjerljivo najbolji igrač čija se vrijednost mjeri na 17 milijuna eura, a koji ima otkupnu klauzulu u ugovoru od 15 milijuna eura. West Ham je prije 20 dana nudio 12 milijuna i transfer nije prošao, možda i iz razloga igranja Lige prvaka. Ispadanjem od Kopenhagena sigurno će se ponovno otvoriti mogućnost transfera, jednako kao i Strinića jer je financijski puno manje isplativo igrati u Europskoj ligi. Postavlja se i pitanje motiva ostalih igrača prije svega Brazilaca kojima se ne igra u ratnoj zoni.

Dnipro očekuje i kaznu UEFAmdash;e zbog napada bakljama na navijače Kopenhagena u prvoj utakmici u Kijevu, možda čak susret bez gledatelja ili utakmica protiv Hajduka s domaćinstvom na Cipru. Naravno, ni izbacivanje iz europskih natjecanja nije isključeno, ali je malo vjerojatno. Kaznu će saznati 14. kolovoza.
Uz sve probleme koje imaju ipak se radi o izuzetno teškom suparniku, praktički neprolaznom za Hajduk. Samo nogomet je nepredvidljiv, nadamo se da će tako biti i ovaj put.

Prošle godine je Dnipro prošao skupinu Europske lige uz 4 pobjede (Pandurii 1mdash;0, 4mdash;1 ; Ferreira 2mdash;0, 2mdash;0) i 2 poraza (Fiorentina 1mdash;2, 1mdash;2), da bi ispao od Tottenhama i to prilično teško. Nakon pobjede kući 1mdash;0 i u gostima su poveli u 47.minuti golom Zozulya da bi nakon toga u samo 14 minuta primili 3 gola te izgubili 1mdash;3.

U prvenstvu su osvojili 2.mjesto s 59 bodova, 6 manje od Shakhtara uz 18 pobjeda, 5 neriješenih, 5 poraza i gol razliku 56:28

Matheus i Seleznyov su bili najbolji strijelci sa po 13 zgoditaka, Konoplyanka je dao 8, Zouzulya 7.
Rotan je uvjerljivo bio najbolji asistent sa čak 11 asistencija, Konoplyanka ima 6, a Zozulya 5.

Najbolji sastav prošle godine: Boyko mdash; Fedetskiy, Mazuch, Cheberyachko, Strinić mdash; Rotan, Kankava mdash;Giuliano (otišao u Brazil), Seleznyov, Konoplyanka mdash; Zozulya

U prvoj utakmici sa Kopenhagenom nedostajali su Rotan, Strinić i Zozulya pa su njihove pozicije zauzeli Fedetskiy (s desne na lijevu stranu, a Matos, pridošlica iz Chernomoretsa na njegovu poziciju), Poliytilo i Kalinić.

Nakon što to nije dalo rezultat, Fedetskiy se u drugoj utakmici vratio desno, a lijevi se bok krpao sa Polevoyem. Matos je gurnut na prirodniju poziciju u sredini, Bartolović je bio lijevo dok je Konoplyanka bio iza Matheusa. Kako je Kopenhagen poveo u 36.minuti, a Dnipro igrao slabo, trener Markevych na poluvremenu vadi Bartulovića i ubacuje Seleznyova da dobije svoju standardnu postavku 4mdash;2mdash;3mdash;1. Međutim ništa bitnoga se ne mijenja, dapače, Kopenhagen vodi 2mdash;0 već u 52.minuti. Markevych vadi do tada nevidljivog Matheusa, a ulazi Kalinić, ali ni to ne pomaže. Za kraj je umjesto Fedetskiya uveo napadača Bruno Gamu, bez uspjeha. Poraz od 2mdash;0 i veliko pitanje kako će se ne ulazak u Ligu prvaka odraziti na ekipu u kojoj pola igrača želi otići. Pitanje je i kako će oni koji ne odlaze gledati na Strinića i Rotana koji nisu nastupili, odnosno što im je obećano kad će sad navodno nastupiti u prvenstvu. Možda transfer?