Dva pogotka Bandea i prvijenac Matića za slavlje Istre nad ‘Crnima’, Mario Veljača strijelac prvog ‘povratničkog’ pogotka gostiju (VIDEO)

U posljednjoj utakmici prvog kola HT Prve lige Istra 1961 je pred 713 gledatelja na Aldo Drosini rezultatom 3-1 (3-0) svladala povratnike u elitno domaće nogometno društvo – Hrvatski dragovoljac.

Otvaranje svoje desete prvoligaške sezone u klupskoj povijesti ‘Crni’ će pamtiti po i rezultatski i igrom potpuno uvjerljivom porazu. Za ‘Zeleno-Žute’ realizatorski su posao danas odradili dvostruki strijelac Hassane Bande (10. i 17.) te Bernardo Matić, koji je u debiju mrežu zatresao u trećoj minuti nadoknade prvog dijela. Nešto pristojniji drugi dio, tijekom kojeg je Istra također češće bila opasnija, prvim pogotkom u svom prvoligaškom debiju okrunio je 19-godišnji Mario Veljača postavivši konačnih 3-1 u 93. minuti okršaja.

Momčad Gonzala Garcije u potpunosti je uvodno dominirala događanjima na terenu, aktivnim posjedom konstantno tražeći prostor za kvalitetniji dolazak u posljednju trećinu.

U takvom odnosu snaga prvi su konkretniju situaciju imali gosti koji su u 6. minuti poslije kontre preko Petkovića koji je izvan šesnaesterca neprecizno zaprijetio Ivanu Lučiću.

Istra je nastavila sa svojom igrom, a do vodstva su Puljani stigli već u (formalno) 10. minuti kada je na dugu loptu 24-godišnjeg Španjolca Perere posljednjoj liniji gostiju po desnoj strani obrane pobjegao Bande, probio se pored Valentina Majstorovića i utrčavši u šesnaesterac iskosa s deset metara pogodio bliži kut (na takav rasplet) nespremnog vratara ‘Crnih’ Zvonimira Šubarića.

Odmah nakon što se zatresla mreža Mario Zebec je prekinuo igru na signalizaciju drugog pomoćnika Marka Stolnika, a potom je uslijedio nevjerojatno dug period provjere cijele situacije od strane VAR sudaca Ivana Bebeka i Bojana Zobenice kojima su trebale gotovo čitave četiri (!!!) minute da utvrde činjenično stanje. U ovakvim trenucima možemo samo žaliti što čari HNL-a nisu uveličane praksom da kao i u Premiershipu režiseri prikazuju uživo proces utvrđivanja zaleđa. Vjerujemo da bi to bio spektakl.

U 17. minuti Istra ima dva pogotka prednosti! Fantastičnu su akciju iz vlastite polovice mirno odigrali domaćini, u završnici je Ivančić gurnuo Iličića u prostor, a on petom atraktivno odigrao povratnu za Navarra čiji je udarac sa sedam metara blokirao Dominik Ivkić, ali u nastavku koncentrirani Bande udarcem iz prve odbijenu loptu s lijevog ruba peterca šalje u nečuvanu mrežu za 2-0 i svoj drugi pogodak, ukupno treći u 17. Prva HNL nastupu.

Šest minuta poslije domaćini traže kazneni udarac zbog starta Ivkića nad Lukom Marinom, ali Zebec nakon vrlo kratke tihe VAR provjere pokazuje da se igra dalje. Rekao bi Ivica Blažičko, kontakta je definitivno bilo.

Vrlo blizu smanjenju rezultatskog zaostatka Dragovoljac je bio u 25. minuti kada se nakon ubačaja iz kuta poslije Jazvićevog udarca glavom lopta od Perere odbila s četiri metra ravno u gredu i pala tik uz gol-crtu!

Već u 29. minuti strateg gostiju Miroslav Kuljanac se odlučio na promjenu u napadu te je umjesto 23-godišnjeg Martina Sekulića na teren Aldo Drosine na njegovu poziciju poslao 20-godišnjeg Karla Perića.

U drugoj od pet minuta sudačke nadoknade Zebec je odlučio trenirati strogoću nad Jazvićem koji je pao na osamanest metara nakon guranja od strane domaćeg braniča. Na nedosuđeni prekršaj isfrustrirano je udarao o travnjak, što je Zebecu bila pretjerana reakcija, dovoljna za opomenu.

Ako su se gosti nečemu i nadali u drugom dijelu (iako za to prema prikazanom u prvom dijelu nisu imali nikakve temelje) pogodak u trećoj minuti nadoknade, sigurno im je dodatno poremetio planove za nastavak okršaja. Ubačaj Frane Mlinara iz prekida s lijeve strane kratko su gosti uspjeli odbiti, ali Iličić osvaja loptu i vraća ju ponovno na stranu za Mlinara, čiji je drugi ubačaj u pogodak prekrasnim trzajem glavom s osam metara od suprotne vratnice u mrežu poslao Bernardo Matić. 26-godišnjem stoperu i nekadašnjem članu tada prvoligaša Zagreba, koji je stigao iz španjolskog trećeligaša Racing Santadera, to je bio prvijenac u debiju za Istru, ukupno drugi pogodak u 45. Prva HNL nastupu.

‘Ubojito’ učinkovita Istra (tri udarca tri pogotka) poluvrijeme je u potpunosti izdominirala i igrom bez posjeda, sasvim onemogućivši na trenutke visoko postavljenim gostima da im stvore ikakve ozbiljnije probleme u prvoj trećini.

I u drugom dijelu su gosti bili potpuno nemoćni u svim segmentima igre, a na isteku 53. minute veliki promašaj upisao je Antonio Perera Calderon koji je na ubačaj iz kuta pobjegao uspavanom Marku Bašiću i sa šest metara iz čiste situacije za pogodak uspio promašiti glavom okvir vrata!

Negdje od 60. minute Istra je izraženije prepustila posjed suparniku, koji je dobro iskoristio ponuđeno vrijeme te u ovom periodu dominirao, dobro se kretao u posljednjoj trećini, ali uz nedostatak kvalitete u završnici Lučić nije bio ozbiljno testiran.

Devet minuta poslije Zebec je sudio kazneni udarac za Istru nakon navodnog igranja rukom gostiju poslije ubačaja iz prekida. Nakon poduže tihe provjere glavni sudac ipak odlazi sam pogledati snimku, pa poslije tri minute prekida odlučuje da je prvotno donio krivu odluku.

Svakako se u ovom periodu Istra ponovno više napadački angažirala, pa u 73. minuti bilježimo prvu veliku obranu Šubarića koji je zaustavio pokušaj Navarra desno iskosa sa sedam metara u bliži kut. Samo dvije minute poslije Šubarić još dvaput čuva svoja vrata, prvo kratko odbivši snažan dalekometni pokušaj Perere, a zatim obranivši i pokušaj Marina glavom s pet metara!

Bio je ovo period kada je Istra vršila veliki pritisak na goste, a u 79. minuti greda je spriječila pogodak Miškovića poslije fantastično izvedenog prekida s dvadesetak metara! Lopta se od okvira vrata (nesretno po domaćine) odbila tik uz gol-crtu.

Do isteka devedesete minute Istra je imala još nekoliko opasnih situacija, ali Šubarić je bio na visini zadatka, baš kao i kolega mu Lučić upravo u 90. minuti kada je obranio traljav pokušaj Perića s osam metara poslije dodavanja Veljače glavom. Upravo je 19-godišnji Mario Veljača bio strijelac prvog povratničkog pogotka Dragovoljca u Prvoj HNL. U trećoj od pet minuta nadoknade odlično se probio po lijevoj strani šesnaesterca, izdržao start suparnika i lijepo iskosa s jedanaest metara poslao loptu u suprotni kut za konačnih 3-1 i svoj prvijenac u prvoligaškom debiju.

Raspored 2. kola:
23. srpnja, Hrvatski Dragovoljac – Dinamo (20:00)
24. srpnja, Slaven Belupo – Lokomotiva (18:55)
Gorica – Šibenik (21:00)
25. srpnja, Rijeka – Istra 1961 (18:55)
Hajduk – Osijek (21:00)

U posljednjoj utakmici 1. kola HT Prve lige Istra 1961 od 18:55 na stadionu Aldo Drosina u Puli dočekuje novog prvoligaša Hrvatski dragovoljac.

Domaćini u dvoboj ulaze s novim trenerom Španjolcem Gonzalom Garcijom, a u klub su još pristigli Damjan Daničić, Obanor, Luka Marin, Bernardo Matić, Frano Mlinar, Robert Mišković, Miroslav Iličić, Theophilus Solomon i Drion Drena Beljo, a ostanak su potvrdili i Einar Galilea te Rafa Navarro. Zeleno-žuti dres pak više ne nose Lovro Juric, Fabrice Ondoa, Rafa Paez, Antonio Perera, Josip Tomašvić, Petar Bosančić, Josip Šutalo, Stefan Lončar, Dylan Levitt, Dino Halilović, Josip Špoljarić, Aarona Sane, Šime Gržan, Leon Šipoš, Robert Perić Komšić, Gedeon Guzina i Taichi Hara.

U Siget su pak preko ljeta pristigli Stipe Vulikić, Tin Hrvoj, Ivan Mamić, Domagoj Babin, Jakov Bašić, Dino Skorup, Tonio Teklić, Mark Bushaj, Mario Veljača, Bruno Karoglan, Vinko Petković, Martin Sekulić i Filip Jazvić, a u klubu više nisu Mateo Itrak, Luka Viduka, Patrik Braun, Ante Oreč i Raul Florucz.

Domaćini u danšnjem ogledu ne mogu računati na kartonirane Daničića i Hujbera, ozlijeđenog Galileu te Obanora, Silvu i Solomona koji još nisu registrirani. Gosti nemaju problema s izostancima.

Trener Istre 1961 Gonzalo Garcija je u najavi utakmice rekao: “Sretni smo zbog početka sezone. Nedostaje nam nekoliko igrača, ali dobro smo trenirali i radujemo se početku natjecanja. Igrači su na pripremama odradili zaista odličan posao, svakog dana su na trening dolazili otvorenog uma i prihvaćali nove ideje, trudili se odraditi najbolje sve dane zadatke. S tim dijelom sam veoma zadovoljan. Svaki pojedini igrač želi napredovati i želi više, a to je ono što svaki trener želi. Pogledali smo utakmice Hrvatskog dragovoljca i imamo sliku o njima, dobro su organizirani u obrani, imaju brzinu u nogama i fizički su jaka momčad, no pravo stanje ćemo vidjeti ove nedjelje na terenu.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Miroslav Kuljanac je izjavio: “Bez obzira na priljev velikog broja igrača, dakle, igrača s različitim običajima, ozračje u momčadi je odlično. Svi igrači koji su krenuli s nama odradili su pripreme baš onako kako treba i što se tjelesne pripreme tiče svi će imati odlične fizičke temelje za realizaciju svojih igračkih sposobnosti. Međutim, s obzirom na veliki priljev igrača sa strane prije i za vrijeme priprema, primorani smo momčad stvarati u hodu, što nam je trenutačno zbog uigranosti najveći problem. Prije svake utakmice igrače ću podsjećati na ulične prognoze da smo prvi favorit za ispadanje i tako ću ih pokušati najviše motivirati.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Nikola Kečkiš (Virovitica), Marko Stolnik (Varaždin) i Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina), a u VAR sobi će biti Ivan Bebek (Rijeka) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Milan Rukavina (Rijeka), a suce će kontrolirati Danijel Trampus (Osijek).