Dva pogotka Livaje i jedan Mikanovića u velikom slavlju Hajduka protiv Rijeke, Bel izravno isključio Drmića (VIDEO)

Jadranski derbi odigran na Rujevici pred 7 485 gledatelja u okviru 34. kola HT Prve lige pripao je Hajduku koji je Rijeku svladao rezultatom 0-3 (0-3). ‘Bili’ su tako dvadesetom ligaškom pobjedom u sezoni uz utakmicu više stigli na bod zaostatka za vodećim Dinamom koji za sat vremena na Maksimiru dočekuje Osiijek.

Goste je u vodstvo pogotkom iz kaznenog udarca u 13. minuti doveo najbolji strijelac lige Marko Livaja kojem je to bio jubilarni deseti gol (od deset pokušaja) s bijele točke u sezoni, a najbolji strijelac lige svoj je 25. pogodak za 0-2 postigao u 37., dok je za tri pogotka prednosti u Dino Mikanović matirao Nediljka Labrovića svega četiri minute poslije. Drugi dio i ostatak susreta obilježila je 55. minuta kada je Dario Bel poslije VAR pregleda izravno isključio Josipa Drmića zbog udaranja Marca Fossatija rukom u lice.

Isti suparnici sastat će se još na zaključenju ovosezonskog izdanja domaćeg klupskog nogometa u kojem ih očekuje finalni okršaj 26. ovog mjeseca na Poljudu u okviru SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa.

Uvodno su gosti bili ti koji su visokim postavljanjem pritisnuli suparnika, ali osim izborenog udarca iz kuta te nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu nije bilo većih opasnosti pred Labrovićevim vratima. Prvi do kraja odrađen izlazak domaćina u posljednju trećinu vidjeli smo u petoj minuti kada je poslije akcije Murića i Čerina, Ferro bio primoran blokom na petnaest metara blokirati udarac 22-godišnjeg Slovenca.

Opasan dolazak ‘Bijeli’ su imali i tri minute poslije kada se u završnici nakon opasnog ubačaja Vukčevića s lijeve strane napada u sredini lopta sretno po goste odbila u ruke koncentriranog kapetana Kalinića.

U visokom se tempu igrao dvoboj na Rujevici pa nakon kraćeg pritiska gosti u 10. minuti traže kazneni udarac zbog Krešićevog igranja rukom u šesnaestercu poslije udarca Krovinovića. Bel nije ništa pokazao, ali je nakon VAR konzultacija otišao sam pogledati situaciju i u 12. minuti pokazuje na bijelu točku za ‘Bile’.

Siguran je za 0-1 minutu poslije bio Livaja, kojem je to bio 25. ligaški pogodak u sezoni, deseti iz (deset izvedenih) kaznenih udaraca.

Uz dosta problema je Labrović jednu visoko odbijenu loptu uspio u posljednji trenutak ukrotiti ispred Grgića i time spriječiti veću opasnost za svoja vrata, dok je uskoro na suprotnoj strani poslije Murićevog dodavanja Drmić imao priliku izaći u jedan na jedan s Kalinićem, ali najbolji domaći napadač lošim prvim dodirom nije uspio primiti loptu. Iz istog pritiska na završnicu se nakon napada s lijeve strane udarcem s devetnaest metara odlučio Vučkić, pod pritiskom je u 19. minuti pucao malo pored vratnice.

U 22. minuti dobar izlazak Hajduka nepreciznim je udarcem iz izgledne situacije je lijevo iskosa s osamnaest metara okončao vrlo aktivni Krovinović.

Opasno je pred Labrovićevim vratima bilo poslije Krovinovićevog ubačaja iz kuta u 25. minuti, kratko odbijenu loptu desno s petnaest metara u punom trku snažnim udarcem malo iznad okvira vrata poslao je Čolina.

Nekoliko statičnih napada domaćina poslije, na ulasku u 30. minutu konačno se do posljednje trećine s loptom probio Vučkić čiji je udarac u vratarev donji lijevi kut lijepom reakcijom obranio Kalinić.

Veliku priliku Dambrauskasova je momčad imala u 34. minuti kada je nakon ubačaja sa strane na dodavanje Krovinovića lijevo u prostor pobjegao Čolina i izašao u jedan na jedan s istrčalim Labrovićem koji mu je skraćivanjem kuta u kroner odbio pokušaj sa sedam metara u bliži kut.

Vrlo strpljiv izlazak gosti su u 37. minuti uz malo sreće okončali pogotkom za 0-2, a strijelac je ponovno bio Livaja! Posjed su nakon ubačaja Melnjaka s lijeve strane napada na petnaest metara uspjeli zadržati Grgić i Livaja, a potonji je zatim s mjesta precizno pogodio ‘desnu mrežicu’ za svoj 25. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 36. u 55. nastupu za Hajduk u svim natjecanjima.

Već u 41. minuti Hajduk je imao tri pogotka prednosti! Još jedan visoki izlazak Grgića i Čoline, ovaj put na desnoj strani napada, za posljedicu je imao proigravanje prvog za potonjeg u šesnaestercu domaćina, lijepo ostavljenu loptu Kalinić je dodirom proslijedio lijevo gdje je u ‘rošadi’ pozicija pogodak u padu sa sedam metara postigao Mikanović pogodivši donji lijevi kut za 0-3 i svoj prvijenac u sezoni, ukupno drugi pogodak u 48. nastupu za ‘Bile’.

Opasno je u petercu Tomićeve momčadi bilo i u 44. minuti kada je atraktivan ubačaj Livaje s lijeve strane napada u sredini uz dosta nesigurnosti u korner ispred Kalinića odbio u korner Krešić. Neuredno su izgledale linije domaćina u ovom periodu igre. U 45. minuti Livaja ‘se prošetao’ do desnog ruba šesnaesterca i prizemnim udarcem poslao loptu malo pored prve vratnice.

Vrlo zanimljivo poluvrijeme okončano je prilikom Rijeke poslije lijepe kombinacije na ubačaj iz kuta u drugoj minuti sudačke nadoknade, ali Drmić je s deset metara desno nečuvan neprecizno pucao pored vrata.

U nastavak se ušlo s nekoliko promjena. Dambrauskas je zbog ozljede na klupi ostavio Ferra, a na teren poslao Simića, dok je Tomić uvođenjem Smolčića, Ampema i Lepinjice umjesto Murića, Solana i Vučkića tražio promjenu u igri i promjenu rezultata.

Prilikama je drugi dio otvoren pokušajem Čerina lijevo s osamnaest metara u 49. minuti, precizan prizemni udarac Slovenca pravovremenom je reakcijom obranio sigurni Kalinić.

Dominirali su domaćini uvodno posjedom, a u 51. minuti ponovno uspješno probili gostujuće obrambene linije, u završnici je na ubačaj Vukčevića s lijeve strane napada atraktivno na trinaest metara ‘loptu poklopio’ Selahi, ali pokušaj mu je pored ukopanog Kalinića otišao tik uz lijevu vratnicu.

Konkretan ulazak u ostatak susreta i postavljeni planovi domaćina narušeni su u 55. minuti kada je Bel nakon VAR provjere Drmiću umjesto prethodno pokazanog žutog, izvadio izravan crveni karton i poslao ga u svlačionicu jer je snažnim pokretom ruke u lice udario Fossatija na centru. Ovim se potezom Drmić vrlo vjerojatno oprostio od nastavka borbe za najboljeg strijelca ovosezonskog izdanja Prve HNL.

Nisu se domaćini prestali boriti za pogodak ni s igračem manje. Dominacija ‘Bijelih’ se nastavila i dalje pa smo tako poslije nakratko otklonjene opasnosti u petercu, u 62. minuti vidjeli i snažan udarac natrčalog Vukčevića s dvadesetak metara, poslao je Crnogorac loptu pored lijeve vratnice.

Hajduk je ipak uskoro preuzeo posjed od brojčano inferiornijeg suparnika, te nakon kraće kontrole događaja u 66. minuti imao odličnu situaciju preko danas odličnog ‘veznjaka’ Čoline koji se probio između dva braniča i s ruba šesnaesterca lobom pokušao prevariti Labrovića, ali lopta je završila na gornjem dijelu mreže.

Šest minuta poslije Obregon je uspio pobjeći trojici protivničkih braniča, ali ni on nije bio precizan, desno iskosa sa sedam metara prizemno je poslao loptu tik uz suprotnu vratnicu! U 79. se akciju svoje momčadi udarcem s osamnaest metara odlučio okončati Salihi – također neprecizno van okvira vrata.

Na isteku 80. minute (po zamjeni Grgića) vrlo raspoloženi Salihi proigrava kroz sredinu u prostor Ljubičića, ali Labrović je još jednim pravovremenim istrčavanjem zaustavio njegov pokušaj sa sedam metara, 20-godišnji napadač dodirom je loptu pokušao poslati u suprotni donji kut.

Nisu gosti imali problema pri kontroli utakmice do kraja. U 86. minuti novu veliku priliku nisu realizirali ‘Bili’ kada je Biuk nakon Livajinog odvlačenja i ostavljanja lopte ostao nečuvan na udarcu na rubu šesnaesterca, ali i u toj se situaciji aktivni Labrović istaknuo velikom obranom.

Velika gužva u petercu gostiju odigrala se u 89. minuti na ubačaj Vukčevića, u sredini je zamalo pored zakašnjelih braniča Hajduka do lopte stigao Vuk. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija u derbiju koji je odličnim izdanjem u prvom dijelu u svoju korist riješio Hajduk i tako nastavio borbu za titulu prvaka države.

Hajduk do kraja ligaškog dijela sezona još čekaju okršaji s Istrom na Poljudu te Dinamom na Maksimiru, dok Rijeka gostuje u Koprivnici kod Slavena i za kraj dočekuje Dragovoljac doma.

U prvom susretu nedjeljnog programa 34. kola HT Prve lige od 17 sati na Rujevici počinje Jadranski derbi, sraz Rijeke i Hajduka. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna sraza vidjeli smo tri pobjede gostiju. Rijeka je na Poljudu slavila s 1:2 i 1:3 dok su Bili u Rijeci bili bolji s 2:3.

Domaćini u današnjem ogledu zbog ozljeda ne mogu računati na Merkulova i Libera dok su gosti iz istog razloga bez Katića, Vukovića, Atanasova, Eduoka i Mlakara.

Trener Rijeke je u najavi jadranskog okršaja izjavio: “Jedna velika utakmica, veselimo se Jadranskom derbiju. Utakmica je visokog uloga, kako za nas tako i za Hajduk. Neće biti kalkuliranja, mi želimo pobijediti i sve ćemo napraviti da to ostvarimo.”

Voditelj stručnog stožera Hajduka Valdas Dambrauskas je rekao: “U utakmicu s Rijekom ulazimo kao jedina ekipa koja u Hrvatskoj i dalje ima priliku za osvajanjem duple krune i cilj nam je u ovoj utakmici pobijediti te osvojiti sva tri boda dok Rijeka može igrati opušteno, uživati u nogometu te isprobati drugačije postave i taktike kako bi se bolje pripremili za utakmicu finala kupa. Gledam na ovu utakmicu kao jednu veliku priliku koju moramo iskoristiti kako bi i dalje zadržali naš san živim. Siguran sam da bi tisuće igrača i trenera rado mijenjali mjesta s nama kako bi i oni bili u mogućnosti boriti se za trofeje na kraju sezone.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Kruno Šarić (Županja) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok će za VAR biti zaduženi Fran Jović (Zagreb) i Ivan Mihalj (Velika Gorica). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a ispred Saveza za sigurnost će brinuti Jurica Jurjević.