Europsko udruženje klubove (ECA) izradilo je studiju o financijskom posljedicama koje je pandemija koronavirusa prouzročila za nogometne klubove.
Pri analizi su prvotno u obzir uzeli sportske kolektive koji dolaze iz deset najboljih europskih liga: engleske Premier Lige, njemačke Bundeslige, španjolske LaLige, talijanske Serie A, francuske Ligue 1, turske SuperLig, nizozemske Eredivisie, portugalske Primeira Lige, škotskog Premiershipa i poljske Ekstraklase. Od spomenutih u francuskoj, škotskoj i nizozemskoj ligi došlo je do konačnog prekida sezone 2019./20., dok je u sedam ostalih liga natjecanje nastavljeno.
Prema rezultatima studije pandemija je uzrokovala seizmički šok za klubove, a negativan utjecaj COVID-19 vidljiv je i u slučaju nastavka natjecanja. Prema procjenama ECA-e negativni financijski utjecaj pandemije bit će još izraženiji u sezoni koja je pred nama.
ECA-ini podaci tako pokazuju da će klubovi u ovih deset liga doživjeti ukupni pad prihoda u iznosu od 3,6 milijardi eura od čega se 1,5 milijardi odnosi na aktualnu, a 2,1 milijarda na iduću sezonu. Pri tome u obzir nisu uzeti prihodi koji se temelje na transferima igrača.
Kada se uzmu u obzir i lige iz ostalih europskih zemalja procjena gubitaka bez uključenih prihoda od transfera se penje na ukupno 4 milijarde eura od čega se 1,6 milijardi odnosi na aktualnu, a 2,4 milijardi na sljedeću sezonu.
Pandemija ima negativan utjecaj na sve vrste prihoda klubova (TV prava, sponzori, ulaznice, UEFA), a posebno su pogođeni matchday prihodi odnosno prihodi koje klubovi ostvaruju na dan odigravanja domaće utakmice. Za njih se predviđa pad od 400 milijuna eura u aktualnoj te 1,1 milijardu eura u idućoj sezoni.
Istodobno se usprkos dogovorenim uštedama predviđa da će značajno porast udio troškova plaća igrača u ukupnim rashodima klubova. Dok su plaće u sezoni 2018./19. imale udio od 59,6% u ukupnim rashodima klubova studija pokazuje da će se isti u sezoni 2020./21 povećati na 70,1%.
Iz ECA-e upozoravaju da je sad vrijeme da dođe do zajedničkog i širokog razumijevanja između svih dionika kako bi se izgradio održiviji sustav, a sve kako bi on bio fleksibilniji i spremniji za nepredvidljiviju budućnost. Klubovima se savjetuje da nastave raditi na mjerama ublažavanja krize kako bi održali ekonomsku ravnotežu i osigurali održivost. Upravljanje troškovima i novcem bit će ključno sve dok se prihodi još jednom ne stabiliziraju, upozoravaju iz ECA-e. Pri tome treba voditi računa da smanjivanje troškova dugoročno ne dovede do ukidanje mnogih aspekata profesionalizacije koji su nastali u nogometnim klubovima u posljednjih deset ili više godina.
S posebnim zanimanjem prati se i predstojeći transferni rok koji će dati odgovor na trenutno zdravstveno stanje nogometa.