EL: Rijeka slavljem u Škotskoj izborila okršaj protiv Genta (VIDEO)

U uzvratnoj utakmici trećeg pretkola Europske lige Rijeka je na Pittodrie stadionu rezultatom 0-2 (0-2) svladala Aberdeen i tako s ukupnih 4-0 osigurala prolazak u posljednju fazu kvalifikacija za grupnu fazu natjecanja.

Strijelci za Bišćanovu momčad bili su Stjepan Lončar i Antonio Mirko Čolak. Gosti su od dvadesete minute zbog drugog žutog kartona Funsa Ojoa igrali s deset igrača.

Škotski predstavnik agresivno je otvorio utakmicu te pokušao pritisnuti Rijeku, no u tom periodu nisu uspjeli ozbiljno ugroziti vrata Prskala.

Rijeka je do rezultatske prednosti stigla iz prve prijetnje na utakmici. Nakon ubačaja iz kuta za domaće Bišćanova momčad preko Acostyja izlazi u kontru i igra povratno za Kvržića, čiji ubačaj na prvoj vratnici u mrežu s nekih pet metara u mrežu posprema Lončar. 22-godišnjem veznjaku to je bio euro prvijenac u dresu Rijeke.

U 20. minuti novi šok za Aberdeen. Austrijski sudac Harald Lechner pokazao je, zbog starta na Lončaru, pokazao drugi žuti karton Ojou, koji je tako ostavio svoju momčad s desetoricom narednih sedamdeset i više minuta utakmice.

Rijeka do povećanja rezultatske prednosti stiže na gotovo identičan način kao i kod prvog. Ponovno su domaći loše izveli prekid, a kontru Bišćanove momčadi povukao Acosty, koji je ponovno pronašao Kvržića, on ovaj put asistira Čolaku za 0-2 Bijelih u 32. minuti.

U 35. minuti je u redovima gostiju igru napustio Niall McGinn, umjesto kojeg je ušao Dean Campbell. Minutu poslije je Lepinjica uputio dalekometni udarac, no lopta odlazi pored vratnice domaćina.

Prvu prijetnju domaćih bilježimo u 45. minuti kada je dalekometni udarac Gallaghera Prskalo obranio kvalitetnom reakcijom.

Toliko spominjani Cosgrove igru je bez ikakvog učinka napustio u 54. minuti, umjesto njega je ušao Curtis.

Iz prilikama totalno siromašnog drugog poluvremena bilježimo posljednju izmjenu u redovima Aberdeena u 75. minuti, Wilson umjesto Hedgesa, te prvu u redovima Rijeke, Murić umjesto Lončara.

U 82. je Bišćan obavio posljednje dvije izmjene, umjesto Acostyja i Halilovića posljednjih jedanaest minuta igre (tri sudačke nadoknade) dobili su Vuk i Iglesias.

Rijeka je tako uvjerljivim nastupom protiv škotskog predstavnika osigurala okršaj protiv Genta koji je s ukupnih 4-1 izbacio ciparski AEK iz Larnace. Prva play-off utakmica igra se u Belgiji za sedam dana.

Od 20 sati i 45 minuta na Pittodrie stadionu u Aberdeenu počinje uzvratni susret trećeg kola kvalifikacija Europske lige u kojem Aberdeen dočekuje Rijeku.

Bišćanova momčad zahvaljujući golovima Čolaka i Murića u Škotsku stiže s dva pogotka prednosti, te će danas protiv oslabljenog domaćina tražiti potvrdu prolaska u play off fazu. Ukoliko Bijeli odrade posao do kraja, posljednja prepreka za ulazak u grupnu fazu natjecanja bit će im bolji suparnik iz sraza belgijskog Genta i ciparske Larnace. Prvi susret ovih dviju momčadi odigran je na Cipru i okončan 1-1 remijem.

U prvenstvenim obvezama između dviju europskih utakmica i Aberdeen i Rijeka su upisali gostujuće poraze. Riječki prvoligaš u izmijenjenom je sastavu poražena od Gorice u Velikoj Gorici (2-0), dok je Aberdeen upisao minimalan 1-0 poraz od St. Mirrena.

Bišćan za današnji euro ispit neće moći računati na usluge ozlijeđenih Alexandera Gorgona, Domagoja Pavičića i Ivana Tomečaka, dok strateg gostiju Derek McIness na raspolaganju, suprotno najavama u medijima, ima najboljeg klupskog strijelca u sezoni Sama Cosgrovea, a od važnijih izostanaka ne može računati na ozlijeđeno ovoljetno pojačanje – Craiga Brysona.