Engleska konačno uspjela svladati Njemačku, Sterling i Kane strijelci za veliko slavlje ‘Tri lava’ u Londonu (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa osmine finala Europskog prvenstva Engleska je na Wembleyju rezultatom 2-0 (0-0) svladala Njemačku te osigurala nastup u četvrtfinalu Europskog prvenstva, pridruživši se Italiji, Belgiji, Danskoj, Češkoj, Španjolskoj i Švicarskoj.

Svoju povijesnu 300. međunarodnu utakmicu na Wembleyju reprezentacija Engleske tako je okrunila slavljem nad velikim rivalom, kojeg nisu svladali dugih 55 godina. Strijelci za povijesno slavlje ‘Tri lava’ bili su Raheem Sterling u 75. i Harry Kane u 80. minuti susreta.

Treba istaknuti da je generalno Njemačka bila ta koja je dominirala događanjima na terenu, ali i da smo od 50. minute drugog dijela gledali potpuno siromašan nogomet u kojem su obje reprezentacije djelovale ‘preukočeno, preprestrašeno’, a u konačnici se eto nešto hrabriji pristup u završnici isplatio Englezima, koji će četvrtfinale igrati 3. srpnja u Rimu protiv boljeg iz posljednjeg okršaja osmine finala – Švedske ili Ukrajine.

Otvoreno se igralo uvodno na Wembleyju, obje momčadi po izgubljenoj su lopti izlazile u visoki pritisak, krativši prostor za igru maksimalno. Nakon par bezopasnih dolazaka u posljednju trećinu prvi udarac na susretu vidjeli smo u 4. minuti kada je Pickford obranio udarac Goretzke s osamnaest metara.

S manjim odmakom vremena Njemačka je bila ta koja je ostavljala dojam konkretnije momčadi, a u 8. minuti zadnjoj liniji domaćina bježi Goretzka, ali veznjaka Bayerna na sedamnaest metara rukama na travnjak ruši Rice i time spriječava veću opasnost po svog vratara. Za ovaj potez 22-godišnji član West Hama nagrađen je od strane Desmonda Makkeliea javnom opomenom, naravno, Nijemci su zahtijevali izravan crveni karton, ali nizozemski sudac (kao ni VAR mu kolege) opravdano nisu bili takvog stava.

Negdje od 13. minute Southgatova momčad se konačno stabilizirala i uspjela povezati nekoliko dodavanja, a uskoro kao poslijedica toga stižu i prve prijetnje prema Neueru. Sterling se u 16. minuti s lijeve strane napada uvukao u sredinu i iskosa s osamnaest metara gađao suprotni kut, ali lijepom paradom njemačka jedinica odbija loptu u korner. Trippier je bio izvođač istog, a u sredini je skok dobio Maguire koji je udarcem glavom s osam metara tek dobacio loptu do Neuera.

Dvojac Trippier – Maguire autor je nove dobre situacije Engleza, u očekivanom scenariju nakon ubačaja s desne strane u 27. minuti je u sredini na šest metara (u trenutku kontakta s loptom) čist udarac imao stoper Uniteda, ali pucao je vrlo neprecizno preko okvira vrata. Bio je ovo definitivno period kada su engleski reprezentativci Nijemcima ‘vratili’ za raniju fazu okršaja, te su sada oni suparnicima gotovo potpuno sakrili loptu, ne dozvolivši im da povežu ni nekoliko dodavanja.

Konačni prekid dominacije Engleza za posljedicu je imao veliku priliku Njemačke u 32. minuti, najbolju uopće u dotadašnjem dijelu utakmice. Havertz je odradio odličan posao spustivši se duboko po loptu i odigravši istu fantastično okomito u prostor za Wernera kojem Pickford pravoremenim istrčavanjem ulazi na udarac upućen s ruba peterca!

U posljednjim sekundama igre u prvom dijelu veliku priliku za vodstvo imala je i Engleska. Katastrofalnu pogrešku desno na centru terena napravio je Muller odigravši očajno dodavanje natrag prema Ginteru, posjed uzima Sterling koji se zabija u sredinu sve do šesnaesterca, nekako su ga trojica Nijemaca uspijela spriječiti pri udarcu, ali lopta se odbija lijevo na pet metara do potpuno usamljenog Kanea, a on se umjesto na udarac iz prve odlučuje na primanje koje je bilo loše te mu u raspletu drame u šesnaestercu Njemačke loptu tri metra od gola uspijeva daleko od vrata ispucati Hummels! Ravnopravno poluvrijeme, sa po jednom velikom prilikom na svakoj strani, tako je okončano bez pogodaka.

Već u četvrtoj minuti nastavka Pickford se ističe fantastičnom obranom. Lijepu akciju Njemačke nakratko su prekinuli domaći braniči, u nastavku pritiska u posjedu je lijevo Gosens koji kvalitetno ubacuje u sredinu, Phillips ponovno kratko odbija glavom, ali loptu s petnaest metara snažnim volejem pod gredu šalje Havertz, a Evertonov vratar zaista prekrasnom paradom čuva mrežu netaknutom!

Kao da je ova rana prijetnja protivnika utjerala ‘strah u kosti’ Englezima, jednostavno su bili podređeni čitav prvi dio drugog poluvremena, nemoćni u pokušajima izalazaka, ali ipak dovoljno kvalitetni u obrani, jer ni (realno jednako ‘skromno odvažni’) Nijemci nisu uspijeli više konkretnije zaprijetiti Pickfordu.

‘Totalna dosada’ od događanja i igre prekinuta je u 75. minuti kada Southgatova momčad stiže do rezultatske prenosti. Sve je započeo i okončao Raheem Sterling. Uvodno se po primitku lopte desno na centru zavukao u sredinu i odigrao naprijed za Kanea koji gura lijevo za Grealisha, on ide s loptom dalje lijevo do Shawa, a njegov ubačaj u sredinu laganim je dodirom sa četiri metra u suprotni kut za 1-0 i veliko slavlje u Londonu!

Veliku, fantastičnu priliku za povratak u susret Njemačka je imala u 80. minuti kada je Havertz iskoristio očajnu pogrešku Sterlinga, povukao prema naprijed i odigrao savršeno u prostor za Mullera, ali on je s ruba šesnaesterca uspio umjesto u mrežu loptu poslati pored lijeve vratnice!

Drugi pogodak Engleske i konačnih 2-0 postavio je Harry Kane nakon kontre poslije još jedne greške u vezi Njemačke. Odlični Shaw oduzeo je loptu, povukao naprijed i otvorio lijevo Grealisha koji ubacuje u sredinu gdje je usamljeni Kane ‘naklonom’ s ruba peterca pospremio loptu od travnjaka u desni kut za veliko, veliko slavlje na Wembleyju.