Englezi kontroverznim raspletom stigli do zaslužene pobjede nad Dancima i izborili svoje prvo EURO finale (VIDEO)

U drugoj polufinalnoj utakmici šesnaestog izdanja Europskog prvenstva Engleska je pred 64 950 gledatelja (od čega oko 8 tisuća Danaca) na Wembleyju rezultatom 2-1 (1-1, 0-0, ET1 1-0, ET2 0-0) svladala Dansku i tako osigurala prvo EURO finale u svojoj povijesti.

Englezi su do današnjeg ostvarenja samo jednom igrali finale velikih natjecanja, 1966. godine kada su kao domaćini postali Svjetski prvaci. Finalnim okršajem s Italijom (koji je na rasporedu u nedjelju u 21 sat na Wembleyju) Engleska će postati trinaesta država koja nastupa u posljednjoj utakmici Europskog prvenstva, posljednji ‘newcomersi’ bili su Grčka i Portugal 2004. godine.

Dance je u vodstvo pogotkom iz slobodnog udarca u 30. minuti doveo Mikkel Damsgaard, a Englezi su do izjednačenja stigli devet minuta poslije kada je na ubačaj Bukayoka Sake loptu u vlastitu mrežu poslao kapetan gostiju Simon Kjaer. Pogodak odluke postignut je u 104. minuti prvog produžetka poslije kontroverznih odluka sudaca. Prvo nizozemska sudačka petorka nije primijetila da su tijekom akcije koja je rezultirala kaznenim udarcem u terenu bile dvije lopte, a zatim je i glavni sudac Danny Makkelie slabašan (ako je uopće i bio) kontakt Jensa i Sterlinga okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu. Kasper Schmeichel je obranio prvi pokušaj Harryja Kanea s bijele točke, ali napadač ‘Tri lava’ odbijenu je loptu s pet metara uspio poslati u mrežu i tako donijeti ogromno, veliko, neopisivo slavlje na Wembleyju.

Domaćini su bolje otvorili susret, a nakon nekoliko pokušaja konkretnijih dolazaka u posljednju trećinu Englezi u istome uspijevaju u 6. minuti kada je poslije polukontre Kane s desne strane napada ubacio u sredinu gdje je na šest metara ipak pristojno na loptu zakasnio Sterling.

Svoj prvi opasniji dolazak naprijed Danci su imali u 10. minuti kada je poslije lijepe akcije po desnoj strani u završnici loptu u prostor dobio Damsgaard, ali je u šesnaestercu izgubio duel s Walkerom propustio iskoristiti dobru situaciju koju su mu kreirali suigrači.

Poslije polukontre Engleza u 13. minuti vidjeli smo i prvi udarac na susretu. Kane je u završnici iz sredine odigrao lijevo za Sterlinga, on se uvukao u sredinu i slabašnim prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca zagrijao Schmeichela.

Jednako nezahtijevan posao imao je i Pickford na drugoj strani u 15. minuti kada je mirno obranio slabašan prizemni pokušaj Hojberga. Bio je ovo kratak period tijekom kojeg su Englezi napravili nekoliko pogrešaka pri pokušaju izlaska, prva je okončana spomenutim udarcem Hojberga, a druga blokiranim pokušajem Braithwaitea te kornerom za Dance iz kojeg nisu konkretno zaprijetili.

Generalno je Southgatova momčad u uvodnih petnaest minuta potpuno dominirala događanjima na terenu, te konstantno aktivno tražila prostor za ugrožavanje u posljednjoj trećini, ali nakon što su izdržali ovaj period Hjulmandovi izabranici sasvim su se ravnopravno nosili sa suparnikom, potpuno uspostavivši ravnotežu u igri.

Sada smo već gledali posjedom dominantnije Dance koji u 25. minuti prijete preko Damsgaarda, koji je lijevo iskosa s petnaest metara gađao gornji suprotni kut i poslao loptu malo pored okvira vrata.

Danci do rezultatske prednosti dolaze poslije prekida u 30. minuti. Shaw je napravio prekršaj nad Cristensenom, a loptu je preko živog zida u mrežu s preko dvadeset metara poslao 21-godišnji član Sampdorije – Mikkel Damsgaard! Bio je ovo prvi pogodak koji su Englezi primili na turniru, a zahvaljujući tom ostvarenju Pickford je sa 721 minutom ‘čiste mreže’ za minutu nadmašio dosadašnjeg rekordera svoje reprezentacije – Gordona Banksa, koji je isti držao još od 1966. godine.

Danska je kratak period nakon pogotka za vodstvo i dalje držala konce igre, te izgledala dominantnije, ali onda je vrlo brzo uslijedilo razdoblje konkretnijeg pritiska domaćina tijekom kojeg Englezi i stižu do izjednačenja.

Prvo je u 38. minuti Saka na desnoj strani napada odlično odigrao u prostor za Kanea koji s ruba šesnaesterca igra u sredinu, a tamo na šest metara pod pritiskom Strygera, Sterling uspijeva loptu snažno uputiti ‘samo’ ravno u dobro postavljenog Schmeichela!

Ipak, samo minutu poslije Englezi stižu do izjednačenja. Ponovno su domaćini izigrali lijevu stranu protivničke obrane, a ovaj put u završnici su Kane i Saka zamijenili uloge, pa je tako Kane odigrao savršenu loptu desno u prostor, a poslije Sakinog ubačaja u sredini je ispred Sterlinga vlastitu mrežu s tri metra zatresao kapetan Danske Kjaer. Na – po tom pitanju ionako već – rekordnom turniru, bio je to jedanaesti autogol koji smo vidjeli.

Do kraja, u suštini ravnopravnog, poluvremena nije bilo izazova za vratare, pa se na odmor otišlo ‘s poštenih’ 1-1.

U nastavku su pri ‘legalno’ zaprijetili Englezi (op.a. Dolbergov udarac i Pickfordova obrana u 51. minuti ‘anulirani’ su zbog zaleđa danskog reprezentativca). Mount je u 55. minuti ubacio iz prekida s desne strane, Maquire na sedam metara dobiva skok pored dvojice danskih igrača, ali njegov odličan pokušaj glavom fantastičnom reakcijom uspio je obraniti Schmeichel!

I dalje smo gledali potpuno ravnopravan dvoboj, konstantno su se momčadi izmijenjivale u napadima. U 59. minuti je Dolberg ponovno na udarcu, ovaj njegov pokušaj s desnog ruba šesnaesterca nije bio toliko zahtijevan za engleskog vratara.

Bio je sada red na Englezima da zaprijete. Poslije kraćeg pritiska i lijepe akcije koju su protivnici uspijeli nakratko prekinuti u završnici Mount u 64. minuti ima priliku za prijetnju lijevo iskosa s petnaest metara, ali njegov udarac bio je i neprecizan i nedovoljno snažan da bi Schmeichel imao ikakvih problema pri reakciji.

Nakon kraćeg ‘zatišja’ u 74. minuti je uslijedila VAR provjera zbog potencijalnog kaznenog udarca poslije duela Norgaarda i Kanea u šesnaestercu Danske, ali nakon vrlo brze tihe provjere potvrđena je prvotna odluka nizozemskog suca Makkeliea te se igra bez posljedica po Dance nastavila dalje.

Kako se susret bližio završnici tako su Danci bili sve oprezniji u igri prema naprijed, primarno se ipak fokusirajući na obranu, dok su Englezi u svojim češćim izlascima u posljednju trećinu ipak bili nedovoljno kvalitetni da bi zaprijetili danskom vrataru. Udarci Phillipsa u 80. i Stonesa dvije minute poslije (oba pristojno van okvira vrata) bili su sve što smo vidjeli pred vratarima.

Englezi su svim silama nastojali ‘dovršiti posao’ u regularnom dijelu, te su tijekom sedam minuta sudačke nadoknade kreirali još tri prijetnje. U 93. minuti se poslije velikog pritiska na udarac odlučio Phillips i s osamnaest metara poslao loptu visoko preko okvira vrata, a dvije minute poslije na ubačaj iz prekida ponovno je Maquire najviši u skoku, glavom je slabašno pucao u sigurnog Schmeichela. Posljednji pokušaj u regularnom dijelu imao je Kane, čiji je udarac s osam metara u posljednjim sekundama odlično blokirao Kjaer i tako susret odveo u produžetke.

Nastavila se apsolutna dominacija Engleza i u prvom produžetku. U 94. minuti Walker je odigrao desno u šesnaesterac za Kanea, koji se uz pritisak probija do ruba peterca i gađa suprotni kut, ali odlično se ‘spustio’ Schmeichel i upisao još jednu sigurnu obranu.

Nikako Danci nisu uspijevali izaći iz protivničkog pritiska. U 98. minuti Grealish s lijevog ruba šesnaesterca puca snažno, Schmeichel kratko odbija, a u nastavku si je prostor stvorio Sterling i ‘opalio’ s osamnaest metara, ali lopta odlazi visoko, visoko preko okvira vrata.

Na isteku 102. minute Danny Makkelie sudi kazneni udarac poslije pada Sterlinga u duelu s Jensenom. Realno, dojam je da je kontakt (ako ga je uopće i bilo) bio zaista minimalan, ali nakon tihe VAR provjere potvrda sunarodnjaci su zajedno s Makkelieom potvrdili njegovu odluku. Da za Dance splet okolnosti bude još nesretniji, nitko od sudaca prethodno Sterlingovom ulasku u šesnaesterac nije primijetio da su u terenu bile dvije lopte. Kako bilo, Kaneov udarac s bijele točke obranio je Schmeichel, ali na odbijenoj lopti je prvi upravo Kane, koji s peterca u 104. minuti pogađa mrežu za 2-1 i veliko, veliko slavlje na Wembleyju.

Danci su svoj prvi udarac nakon pogotka u 30. minuti uputili u 115. minuti, kada je Braitwaite poslije okreta s lijevog ruba šesnaesterca pucao snažno u donji lijevi kut, ali odličnom reakcjiom Pickford je odbio loptu u korner.

Do kraja susreta danski reprezentativci jednostavno nisu imali snage i kvalitete konkretnije ugroziti protivnika, te su tako Englezi prvi put u svojoj povijesti izborili nastup u posljednjoj utakmici Europskog prvenstva.