Europska liga: Lyon bolji od Bešiktaša nakon penala! Prvo polufinale za Celtu Vigo! (VIDEO)

Grafika: UEFA

Vrlo zanimljiva večer uzvratnih utakmica četvrtfinala Europske lige. U tri utakmice igrani su produžeci. Ajax je nakon produžetaka izbacio Schalke, Manchester United belgijski Anderlecht, a Lyon je bio bolji od Bešiktaša nakon boljeg izvođenja kaznenih udaraca. Jedina utakmica koja je završena u regularnih 90 minuta bila je ona u Genku, gdje je španjolskoj Celti rezultat 1-1 bio dovoljan za prolazak. To je Celtino prvo polufinale u povijesti.

Genk 1-1 Celta Vigo*

Nakon poraza 3-2 u Vigu, belgijski Genk na svom je terenu pokušao nadoknaditi spomenuti poraz i plasirati se u polufinale Europske lige, ali ipak nije uspio. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, gosti iz Viga imali su dvije ozbiljne prilike za postizanje pogotka. Prvi pokušaj u 16. minuti uputio je Pione Sisto, ali je njegov udarac otišao pokraj gola, da bi krajem poluvremena domaći vratar Ryan sjajno obranio pokušaj Claudia Beauvuea.

Početkom drugog poluvremena opet je zaprijetio Beauvue, ali je Mathew Ryan još jednom izašao kao pobjednik ovog duela. Velike probleme Genku je zadao Pione Sisto koji je s ruba kaznenog prostora sjajno pogodio za vodstvo Celte.

Genk se uspio vratiti nakon samo četiri minute, grešku gostujuće obrane iskoristio je Leonardo Trossard koji je poravnao rezultat na 1-1.

Genku je do kraja utakmice trebao samo jedan pogodak za plasman u polufinale, ali ozbiljnijih prijetnji za vrata gostiju nije bilo do kraja utakmice, pa je Celta s ukupnih 3-4 izborila plasman u polufinale.

Bešiktaš 2-1 Lyon* (6-7 nakon penala)

Najuzbudljivije bilo je u Turskoj, gdje je Lyon nakon boljeg izvođenja penala izbacio Bešiktaš. Odlučujući jedanaesterac  promašio je naš stoper Matej Mitrović.

Domaći su opasno krenuli te na početku utakmice odmah zaprijetili. Već je u drugoj minuti Cenk Tosun snažno pucao s ruba kaznenog prostora, ali je vratar Lyona Lopes sjajno reagirao. Zaprijetio je i Lyon u 14. minuti, pucao je Tolisso nakon centaršuta s desne strane, ali je lopta prošla pokraj gola domaćih. Bešiktaš je još jednom zaprijetio u 27. minuti, ali je Lopes još jednom sjajno obranio, ovaj put pokušaj Hutchinsona.

Iz tog kornera je Bešiktaš poveo, loše se postavila Lyonova obrana, a Anderson Talisca je lijepo iz okreta zabio za 1-0.

Nije dugo trajalo slavlje Bešiktaša, već u 34. minuti sjajni Alexandre Lacazette je na asistenciju Gonalonsa prekrasno prebacio domaćeg golmana za poravnanje rezultata.

Krajem prvog dijela viđene su još dvije prilike, najprije je Lacazette u 41. minuti pogodio vratnicu, da bi u posljednjoj minuti prvog dijela Talisca pucao pokraj gola. Nakon deset minuta igre u drugom dijelu, opet je prijetio Bešiktaš, pucao je Tosun s desetak metara, ali je Anthony Lopes još jednom sjajno obranio njegov udarac.
Samo dvije minute kasnije, s lijeve je strane loptu ubacio Adriano, a Anderson Talisca glavom pogodio drugi put danas za vodstvo svoje momčadi od 2-1.

Par minuta kasnije Lacazette je bio u još jednoj prilici, pucao je nakon ubačaja s desne strane ali je njegov pokušaj dobro obranio vratar domaćih Fabri. U 85. minuti s velike je udaljenosti zaprijetio Ricardo Quaresma, ali je siloviti udarac portugalskog reprezentativca završio na vratnici francuske momčadi. U završnici utakmice Lyon je imao nekoliko situacija da postigne pogodak i izbjegne produžetke, u 88. minuti dva puta su prijetili gosti nakon kornera, ali je vratar domaćih fantastično reagirao, da bi dvije minute kasnije Lacazette uzdrmao prečku.

Rezultat se u produžecima nije mijenjao, pa se pobjednika odlučivalo nakon kaznenih udaraca. Prvih šest penala pogodili su i jedni i drugi, sedmu seriju promašile su obje ekipe, a odluka je pala u osmoj seriji kada je za Bešiktaš promašio naš Matej Mitrović, a za goste je pogodio Gonalons. Za Bešiktaš je još jedan kazneni udarac promašio Duško Tošić, a za Lyon je jedini promašio Jallet.

Manchester United* 2-1 Anderlecht

Manchester United je na Old Traffordu očekivano izborio plasman u polufinale, iako to nije bilo nimalo lako. Povela je momčad Josea Mourinha na samom početku susreta, ali su se gosti uspjeli brzo oporaviti i poravnati rezultat. Prolaz je ‘crvenim vragovima’ donio Marcus Rashford pogotkom u produžecima.

Manchester United je brzo poveo, Rashford je u 11. minuti poslao povratnu loptu za Henrikha Mkhitaryana koji je bez većih problema svladao vratara belgijske momčadi.

Dvije minute kasnije Paul Pogba mogao je povisiti vodstvo ‘crvenih’, ali je njegov udarac glavom nakon kornera otišao malo iznad gola gostiju. Minutu kasnije zaprijetio je i Lingaard, ali je njegov udarac dobro obranio vratar Ruben. Prva prijetnja Anderlechta viđena je u 21. minuti kada je mladi Acheampong pokušao, a Romero dobro obranio njegov udarac. Pet minuta kasnije, argentinski je vratar obranio i pokušaj Dendockera.

Anderlecht je izjednačio u 32. minuti. Nakon lošeg ispucavanja braniča domaćih Blinda, najbolje se snašao Sofiane Hanni koji je ugurao loptu u mrežu.

Rezultat se do kraja regularnih 90 minuta nije mijenjao, sredinom drugog dijela Manchester je opasno zaprijetio preko Rashforda, koji je iskoristio grešku gostujućeg braniča, sjurio se prema vrataru, ali nije uspio realizirati šansu ‘jedan na jedan’. Do kraja regularnih 90 minuta domaći su još prijetili preko Pogbe i Ibrahimovića, ali se rezultat nije mijenjao.

Gol odluke pao je u 107. minuti, dugu loptu iz obrane glavom je spustio Fellaini, a Rashford se dobro snašao, te nakon asistencije upisao i pogodak na današnjoj utakmici.

Schalke 3-2 Ajax*

Zanimljivo je bilo i u Njemačkoj, viđeno je pet golova, a plasman u polufinale osigurao je Ajax. Domaći su stigli do dva gola prednosti i izborili produžetke, ali je nizozemska momčad izborila plasman dalje zahvaljujući dva pogotka u produžecima.
Prvi gol viđen je tek u 53. minuti, Goretzka je povukao kontru domaćih, a kasnije ju i sam realizirao.

Samo tri minute kasnije s lijeve je strane loptu ubacio Sead Kolašinac, gostujuća obrana jako je loše bila postavljena, što je iskoristio Guido Burgstaller koji je zabio za 2-0.

U 101. minuti činilo se kako će se Schalke plasirati u polufinale, još jedan dobar ubačaj s lijeve je strane uputio Kolašinac, a Daniel Caligiuri glavom pogodio za povećanje prednosti na 3-0.

Krucijalan pogodak za Ajax zabio je Viregever u 111. minuti, a prolazak nizozemske momčadi potvrdio je Younes pogotkom u posljednjoj minuti.