Fantastičan derbi na Rujevici, Dinamo se senzacionalno vratio nakon tri pogotka zaostatka na poluvremenu (VIDEO)

U derbi susretu 12. kola HT Prve lige Rijeka i Dinamo su u potpunosti opravdali dvoboj trenutno najboljih napada lige. U odličnoj atmosferi pred 6 248 gledatelja na Rujevici ‘Bijeli’ i ‘Plavi’ odigrali su neriješenih 3-3 (3-0), ponovivši tako identičan rezultat iz njihovog prvog ovosezonskog međusobnog okršaja odigranog na Maksimiru.

‘Bijeli’ su svoje savršeno prvo poluvrijeme kapitalizirali pogocima Josipa Drmića (7. , 38.) i Darka Velkovskog (41.) za velika tri pogotka prednosti, ali Dinamo poslije drastičnih promjena Damira Krznara u nastavku senzacionalno stiže do izjednačenja. Bruno Petković dvaput je identično pogađao iz kaznenih udaraca u 58. i 65. minuti za 3-2, a konačnih 3-3 postavio je Komnen Andrić u 82. minuti okršaja. Dinamu je još nepriznat bio i pogodak pri rezultatu 3-2 kada je sudac Igor Pajač nakon pregleda na monitoru zbog prekršaja Ivanušeca odlučio ‘anulirati’ Oršićev gol.

Nakon još jednog dramatičnog derbija ovih momčadi stanje na ljestvici je ostalo isto, odnosno, Rijeka i dalje drži vodeće mjesto s 24 boda na kontu, jednim više od Dinama, koji ima i utakmicu manje (op.a. odgođeni derbi s Hajdukom).

Otvoreno se uvodno igralo s obje strane, uz nešto konkretnije izdanje ‘Bijelih’ u igri prema naprijed. Momčad Gorana Tomića do rezultatske prednosti stigla je u 7. minuti kada su se domaćini kvalitetno obranili od izglednog napada gostiju i zatim istrčali u 4 na 4 kontru, predvođenu Ampemom, koji je kroz sredinu povukao iz vlastite polovice i pravovremeno uposlio usamljenog Drmića lijevo, a napadač Rijeke se uz nekoliko dodira namjestio na udarac i desnicom snažno, precizno, malo iskosa lijevo sa sedamnaest metara poluvisoko pogodio suprotni kut za 1-0 i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, čime se izvdvojio na ljestivici najboljih strijelaca s pogotkom više od Hajdukovog Marka Livaje. Dvadesetdevetogodišnjem napadaču ovo je bio ukupno 14. pogodak u 25. Prva HNL nastupu.

Šokirani Dinamo prvi udarac uputio je u 12. minuti kada je Oršić s lijeve strane napada došao do ruba šesnaesterca i pucao snažno u bliži gornji kut, ali Zlomislić je uz manje probleme odradio prvi posao u svom prvom velikom HNL derbiju.

Iako se igralo vrlo aktivno na obje strane, s visokim intezitetom također, pravih prijetnji za vratare nije bilo. Dinamo je imao dvije situacije u kojima su Čop i Leovac vrlo lošim pokušajima, iz teških situacija slali lopte daleko od okvira Zlomislićevih vrata. Rijeka je s druge strane imala nešto konkretnije dolaske, drugačije strukturirane, koji su za posljedicu imali i izborene ubačaje iz kuta, poslije kojih su jedino i nastajale ‘gužve’ u šesnaestercu ‘Plavih’, ali – kao i na suprotnoj strani – bez velikih izazova za vratara.

Ampem je u 33. minuti pobjegao po desnoj strani napada Leovcu, koji ga pokraj samog ruba šesnaesterca gura s leđa i skrivljuje prekršaj. Prekid je izveo Murić, lijevicom poslavši loptu malo, malo pored gornjeg suprotnog kuta.

Najbolju situaciju u dotadašnjem dijelu utakmice Dinamo je imao na isteku 35. minute kada se Oršić uvukao na desnu stranu napada, dodao za Ivanuešca koji igra naprijed u prazan prostor prema Čopu, ali ispred njega u posljednji trenutak na osam metara je uklizao i blokirao ga Escoval, a zatim je 24-godišnji Portugala blokirao i pokušaj ubačaja Ristovskog.

Do danas, s devet primljenih pogodaka, – uz Hajduk, trenutno najbolja obrana lige, imala je dosta problema s gotovo savršnom tranzicijom Tomićeve momčadi iz obrane u napad. Dinamo je bio zaista kvalitetno zatvoren u svojim (većinom ipak bezidejnim) napadačkim akcijama, a po gubitku lopte konstantno je gubio raspored u povratku u obranu, što su domaći nogometaši u završnici poluvremena savršeno iskoristili za još dva pogotka i s velikom prednošću otišli na odmor.

Za 2-0 strijelac je bio Drmić, koji je u začetku kontre odličnim dodavanjem iz prve otvorio Vukčevića. Crnogorac je odlično istrčao u prostor i savršenim dodavanjem odigrao povratno za Vučkića, čiji je udarac s trinaest metara Livaković krajnjim naporom uspio obraniti, ali odbijenu loptu s ruba peterca spretno je u sami donji desni kut pospremio Drmić u 38 minuti.

U 40. minuti još jedan opasan izlazak Rijeke prekšrajem nad Selahijem bio je primoran okončati Franjić, za što je ‘nagrađen’ javnom opomenom, a Rijeka nekoliko trenutaka poslije iz tog prekida stiže i do trećeg pogotka. Nakon varke Pavičića prekid je s desne strane izveo Murić, savršeno posluživši Velkovskog, koji glavom s četiri metra u padu na suprotnoj strani matira nemoćnog Livakovića za velika tri pogotka prednosti ‘Bijelih’.

Do kraja poluvremena vidjeli smo još i atraktivan pokušaj Oršića, koji je u 45. minuti nakon odbijenog ubačaja s desnog ruba šesnaesterca iz voleja gađao suprotni kut, ali ipak poslao loptu pristojno pored suprotne vratnice.

Strateg ‘Plavih’ Damir Krznar u nastavak je odlučio krenuti s tri promjene, pa su u svlačionici tako ostali Duje Čop, Marin Leovac i Rasmus Lauritsen, dok su na travnjak Rujevice istrčali Komnen Andrić, Josip Šutalo i Luka Menalo.

Prva uzbuđenja u nastavku uslijedila su od 54. minute kada je prvo zaprijetila Rijeka poslije ‘tko zna kojeg’ prodora Vukčevića po lijevoj strani napada, Crnogorac je u završnici dobro poslužio Drmića, ali njegov udarac Theophile je uspješno blokirao i odbio u korner.

Dinamo se uskoro uspio konačno kvalitetno nametnuti protivniku, pa tako poslije dva dobra dolaska, koji su okončani blokiranim udarcem Menala i Zlomislićevom obranom pokušaja Ristovskog, ‘Plavi’ stižu i do kaznenog udarca te smanjenja zaostatka.

Nakon gužve poslije ubačaja s lijeve strane napada Vučkić je u šesnaestercu neoprezno startao na nogu Šutala, koji je bio prvi na lopti i sudac Igor Pajač opravdano je u 57. minuti pokazao na bijelu točku, a minutu poslije sigurno najstrožu kaznu u pogodak pretvorio Petković.

Samo minutu poslije vrlo blizu pogotka na ubačaj Oršića bio je Andrić, ali je njegov pokušaj glavom završio malo pored lijeve vratnice.

Dalje smo svjedočili totalnoj drami. U 62. minuti nakon gužve na desnoj strani domaćeg šesnesterca lopta se od glave Andrića odbila u ruku Velkovoskog, Pejin prvotno nije pokazao ništa, ali je nakon VAR asistencije poslije dvije minute provjerio situaciju na monitoru i dosudio još jedan kazneni udarac za goste, koji je i ovaj put savršeno miran i ležeran u donji desni kut za 3-2 poslao Petković u 65. minuti.

U 74. minuti nova velika uzbuđenja. Nakon akcije i udarca Ivanušeca, odbijena lopta poslije obrane Zlomislića dolazi do Oršića koji dodirom s tri metra trese mrežu za veliko slavlje. Sudac Pejin priznaje pogotak, ali na još jednu asistenciju VAR kolege Strukana odlazi pogledati situaciju koja je prethodila pogotku te u konačnici pokazuje da je Ivanušec pri građenju lopte napravio prekršaj nad Selahijem i ne priznaje pogodak ‘Plavih’!

Uslijedio je kraći period u kojem je izgledalo da će se Rijeka ipak uspjeti stabilizirati usred nevjerojatnog raspleta događaja na terenu, ali onda u 82. minuti Dinamo i konačno potvrđuje senzacionalan povratak u utakmicu. Nakon akcije na lijevoj strani napada Mišić je prekrasno okrenuo stranu i odigrao desno za usamljenog Ristovskog, čiji je ubačaj udarcem glavom, pored dva braniča, sa sedam metara u pogodak za 3-3 pretvorio Andrić! Srpskom napadaču to je bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 29. u 69. Prva HNL nastupu.

Dinamo je u završnici ‘regularnog dijela’ utakmice bio u velikom naletu, no u dvije situacije neprecizan je bio Tolić (ušao u 82. umjesto Ivanušeca), čiji je posebno opasan bio drugi pokušaj u 90. minuti, kada je nakon ubačaja s lijeve strane ostao nečuvan desno i glavom poslao loptu malo pored desne vratnice.

Sedam minuta sudačke nadoknade proteklo je u potpuno nepovezanoj igri, sa žarkom željom obiju momčadi da stignu i do četvrtog, vjerojatno pobjede vrijednog pogotka, ali pri tome nijedna ekipa nije uspjela testirati protivničkog vratara.

Rijeka je u sljedećem kolu gost kod Lokomotive u Kranjčevićevoj, dok je Dinamo na Maksimiru domaćin Istri 1961, koja je danas kod Gorice odigrala neriješenih 1-1. Program 12. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Slaven Belupa i Osijeka u Koprivnici (15:00), te Šibenika i Hajduka na Šubićevcu (17:30).

U 17:05 na Rujevici počinje derbi susret 12. kola HT Prve lige u kojem će snage odmjeriti vodeće momčadi na ljestvici Rijeka i Dinamo. Njihov prvi ovosezonski dvoboj odigran na Maksimiru završio je bez pobjednika, na koncu je bilo 3:3.

Domaćini za današnji sraz ne mogu računati na Krešića, Galovića, Galešića, Smolčića, Brauta, Tomečaka i Bušnju dok su gosti bez Ademija i Jurića.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi derbija rekao: “Ispred nas je jedna velika utakmica, bitna, ali nije ključna jer još ima puno utakmica do kraja. Imamo dosta problema u sastavljanju ekipe, posebno u zadnjem redu. Svaka utakmica zahtijeva drugačiju pripremu, imamo više varijanti.”

Njegov kolega Damir Krznar je dodao: “Iznimno nas veseli utakmica protiv Rijeke, ogled dviju momčadi koje su do ovog trenutka pokazale najviše, momčadi koje su pred stanku bile iznimno pucački raspoložene i postigle puno pogodaka tako da očekujemo zanimljivu utakmicu, pravi nogometni praznik i spektakl. Uostalom, i ta utakmica u Zagrebu na početku prvenstva bila je puna preokreta, dobre dinamike, sjajnih akcija. Nadam se da će i sad biti atraktivna za gledatelje iako mi treneri to, doduše, katkad baš i ne volimo. Rijeka je sad možda naš najveći takmac i ovo je fantastičan trenutak za provjeru naših sposobnosti, a vjerujem da je naša momčad ostala na razini na kakvoj je bila prije stanke. A, kad smo takvi, nema nam ravnih.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će za VAR biti zaduženi Duje Strukan (Split) i Alen Jakšić (Solin). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), a suce će kontrolirati predsjednik njihove komisije Bruno Marić (Daruvar) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Miroslav Cindrić.