Fantastičan i efikasan Jadranski derbi treći put u nizu pripao Hajduku (VIDEO)

Hajduk je treći put u nizu odnio pobjedu u Jadranskom derbiju. U 32. kolu HT Prve lige Bili su na Poljudu u odličnom dvoboju slavili rezultatom 3:2 (2:1). Strijelci za domaćine su bili Stipe Biuk i Alexander Kačaniklić dok je autogol postigao Daniel Štefulj, a za goste su pogađali Josip Drmić i Franko Andrijašević.

Majstori s mora su tako Rijeci nanijeli prvi prvenstveni poraz nakon osam uzastopnih kola, a ujedno su prvi put u aktualnoj sezoni Prve HNL u jednoj utakmici uspjeli postići tri gola.

S nova tri boda izabranici Paola Tramezzanija su ostali u borbi za pozicije koje sljedeće sezone vode u Konferenciju ligu. Zaostatak za Rijekom uz odigranu utakmicu manje iznosi pet bodova dok Gorica bježi bod više.

U 2. minuti susreta gosti su brzom akcijom stigli pred gol Kalinića gdje je Menalo s lijeve strane u petercu pokušao pronaći Drmića, no u posljednji trenutak ispred njega je loptu pokupio Simić.

Hajduk je uzvratio dvije minute kasnije kada je Jurić ubačajem asistirao Kačanikliću, ali njegov udarac glavom lako brani Nevistić.

Dobru priliku Rijeka je imala u 9. minuti kada je Andrijašević dodavanjem uposlio Gnezdu Čerina, a njegov prizeman udarac s ruba kaznenog prostora nogom brani Kalinić.

Hajduk do vodstva dolazi u 14. minuti kada je Biuk dugo vukao loptu, a potom je odigrao kombinaciju s Kačaniklićem koji prosljeđuje do Livaje, a on povratnom loptom asistira za Biuka čiji udarac s desetak metara završava u maloj mrežici. Nevistić je bio na lopti, ali nije uspio obraniti. Za mladog ofenzivca Bilih bio je to prvi zgoditak u dresu seniorske momčadi.

Nova prilika za Hajduk uslijedila je u 23. minuti kada je Vušković nakon prodora po lijevoj strani oštrim ubačajem u peterac tražio Ljubičića, no on za malo nije uspio skrenuti loptu u mrežu Rijeke.

Tri minute kasnije Ljubičić je u kontri pravovremeno dodao Kačanikliću, ali u njegovom udarcu s ruba kaznenog prostora nije bilo dovoljno jačine pa je Nevistić lako obranio. U istoj minuti je s dvadesetak metara pokraj vratnice pucao Livaja.

Rijeka je izjednačila nakon kontre u 31. minuti u kojoj je na asistenciju Murića sa šest metara Kalinića matirao Drmić.

Kačaniklić je u 34. minuti iz slobodnog udarca na drugoj stativi pronašao usamljenog Vuškovića, no on iz dobre pozicije puca poviš gola.

Uslijedila je šansa Rijeke u 37. minuti kada je nakon solo prodora s ruba kaznenog prostora ravno u Kalinića pucao Menalo.

Čolina se u 40. minuti oslobodio svog čuvara, a onda je sa 16 metara lukavo pokušao lobom matirati Nevistića, no nije bio dovoljno precizan.

Tri minute kasnije Ljubičić je petom ostavio loptu za Biuka koji je pucao sa 17 metara, a Nevistić loptu odbija u korner. Nakon ubačaja iz kuta lopta dolazi do Čoline koji je ubačajem pronašao Ljubičića, no njegov udarac glavom prolazi malo pokraj stative.

Hajduk do gola ponovno dolazi u posljednjoj minuti prvog poluvremena. Kačaniklić je ubacio iz kornera, a loptu u vlastitu mrežu nespretno skreće Štefulj koji je bio u skoku s Jurićem.

Na samo početku drugog poluvremena Hajduk je i treći put zatresao mrežu gostiju. Čolina je proslijedio loptu do Ljubičića koji je fantastičnim dodavanjem petom u situaciju 1 na 1 s Nevistićem izbacio Kačaniklića, a on je mirno poentirao za svoj prvijenac u bijelom dresu.

Rijeka je mogla smanjiti zaostatak u 49. minuti, no Čolina je u posljednjem trenutku blokirao pokušaj Menala. Tri minute kasnije glavom je malo pored stative pucao Andrijašević. U 55. minuti Murić iz kornera pronalazi Galovića, ali njegov udarac glavom odlazi visoko iznad vratiju Hajduka.

Rijeka je odlično kombinirala u 59. minuti kada su dupli pas odigrali Čerin i Lončar, no udarac potonjeg završava u vanjskom dijelu mreže.

Gosti se u igru vraćaju u 65. minuti kada je Kulenović ostavio loptu za Andrijaševića, a on je preciznim prizemnim udarcem matirao Kalinića.

Veliku priliku za izjednačenje u 77. minuti propustio je Drmić. Petom mu je odlično dodao Kulenović, a on neometan s desetak metara šalje loptu visoko poviš grede.

Gosti su u 87. minuti tražili kazneni udarac nakon što je u šesnaestercu lopta u ruku pogodila Fossatija, ali sudac Matoc nije smatrao da se radilo o kažnjivoj situaciji obzirom da je ruka bila uz tijelo.

Hajduk je do gola mogao doći u 88. minuti kada je Biuk u šansu izbacio Teklića, on je svladao Nevistića, ali lopta prolazi malo pokraj vratnice.

Livaja u 89. minuti pada u kaznenom prostoru nakon kontakta s Escovalom, a sudac Matoc ni ovaj put nije smatrao da treba pokazati na bijelu točku,

U trećoj minuti sudačke nadoknade Murić je snažno pucao s ruba kaznenog prostora, no Kalinić ovaj put čuva svoju mrežu. Bila je to posljednja prilika za Rijeku da dođe do boda.

Kolo će se zaključiti sutra kada je Istra 1961 domaćin Gorici dok će Osijek odmjeriti snage s Varaždinom.

Od 20 sati Poljud je domaćin još jednog Jadranskog derbija. U sklopu 32. kola HT Prve lige snage će odmjeriti Hajduk i Rijeka. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna susreta slavili su gosti. Rijeka je prvo na Poljudu slavila s 1:2, a Hajduk je potom na Rujevici bio bolji dva puta s 0:1.

Domaćini u današnjem ogledu nemaju na raspolaganju Mujakića, Dimitrova, Diamantakosa i Umuta koji su ozlijeđeni, a kod gostiju iz istih razloga nedostaju Prskalo, Nwolokor, Braut i Velkovski dok je Capan suspendiran.

Trener Hajduka Paolo Tramezzani je u najavi derbija rekao: “Očekivanja su velika, normalno da je tako jer je ostao mali broj utakmica do kraja sezone. Bit će to jedna teška utakmica, bez obzira na činjenicu da smo bili bolji u dva posljednja ogleda s Rijekom. Svaka utakmica je posebna i svaka do kraja sezone nam je jako važna. Obje utakmice s Rijekom u kojima smo pobijedili bile su vrlo izjednačene, s dosta taktike, zatvorene i nije bilo velikih prilika. Poznajemo svog protivnika, vrlo su jaki na individualnom planu, a kao momčad dobro djeluju u svim segmentima. Kao što uvijek kažem, moramo se pripremiti najbolje moguće, a potom odigrati bolje od onog kako smo se pripremili.”

Strateg Rijeke Goran Tomić je izjavio: “Još jedna velika utakmica, igra se veliki derbi, znamo što to znači u hrvatskom nogometu. Očekujem pravu utakmicu, igrači u dobrom raspoloženju čekaju utakmicu, mislim da su spremni za izazov. Bodovi su bitni njima i nama, očekujem utakmicu u kojoj ćemo se nadigravati. Hajduk ima jaki napadački potencijal, sve kvalitetni igrači. Rotirali su sustave igrre, igrali su na različite načine, spremali smo se na više njihovih varijanti. Mi moramo biti koncentrirani da bismo uzeli bodove. Prava energija jako je bitna u ovakvim utakmicama, zajedništvo uz određene taktičke preinake koji napravi svaki trener. Uz dobru vjeru, mislim da se na Poljudu može ostvariti dobar rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Marin Matoc iz Zaprešića kojem će asistirati Vedran Đurak (Stupno), Dejan Vuković (Zagreb) i Tomislav Bionda (Zaprešić) dok će u VAR sobi biti Dario Bel (Osijek) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), a suce će kontrolirati Dragutin Vuk (Čakovec).