Fantastičan prvijenac Hiroša i pogodak Nejašmića dovoljni za uvjerljivo slavlje Osijeka nad ‘Farmaceutima’ (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 12. kola HT Prve lige Osijek je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-2 (0-2) svladao Slaven Belupo i tako se sedmom pobjedom u sezoni (uz utakmicu više) bodovno izjednačio na vrhu ljestvice s vodećom Rijekom.

Prilikama vrlo siromašan susret riješen je pogocima Amera Hiroša u 22. i Darka Nejašmića u 45. minuti, a posebno je lijep bio pogodak BH veznjaka kojem je to bio HNL prvijenac. Osijek je tako u 38. međusobnom ligaškom okršaju ovih suparnika u Koprivnici stigao do svoje jedanaeste pobjede, sedam je susreta odigrano bez pobjednika, dok je Slaven slavio dvadeset puta, posljednji puta u svibnju 2019. godine.

Gosti su bili ti koji su se od prve minute posjedom postavili dominantno te aktivnom igrom tražili prostor za kvalitetniji napad, ali domaćini su uvodno prijetili.

Već u 5. minuti Grgić je, uz samu lijevu aut liniju, s lijeve strane napada ubacio u sredinu gdje Lončar zakašnjelo pokušava namjestiti zaleđe Glavčića, koji se ovdje odlično kretao, a u nastavku akcije posljedično Krstanović ostaje nečuvan, bježi Bočkaju i glavom u padu sa sedam metara loptu prosljeđuje u lijevu vratnicu!

Vrlo aktivan kod gostiju bio je Fiolić, koji je u 12. minuti uspio probiti lijevu stranu protivničke obrane i savršeno poslužiti usamljenog Kleinheislera, čiji je slabašan prizemni udarac iz prve s petnaest metara ipak bio nedovoljno precizan za sigurnog Čovića.

Bjeličina momčad do rezultatske prednosti stiže poslije vrlo strpljive i duge serije napada u 22. minuti. U samoj završnici Škorić je dugom loptom pokušao proigrati lijevo za Hiroša, koji uz krajnji napor ostavlja loptu u igri i dodaje Kleinheisleru, njegov ubačaj vrlo lošom reakcijom natrag Hirošu dodao je Kvržić, a 25-godišnja BH desetka gostiju poklon iskorštava prekrasnim potezom, gurnuvši si loptu u prostor i desnicom iskosa s trinaest metara savršeno pogađa sam gornji desni kut za 0-1 Osijeka i svoj prvijenac u dresu ‘Bijelo-Plavih’!

Iz razloga neznana pogodak gostiju kratko se provjeravao i putem tihe VAR provjere glavnog suca Duje Strukana i VAR mu asistenata Ante Čuljka i Boruta Križarića.

Nakon primljenog pogotka Zekić je ‘okrenuo ploču’, te je sada njegova momčad umjesto fokusa na primarno obrambene zadaće, aktivnije kroz viši pritisak tražila posjed i bolje pozicije za konkretnije ugrožavanje suparnika kroz igru, ali usprkos nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu pravog konkretnog posla za Malenicu nije bilo.

Prilikama vrlo siromašan susret generalno smo gledali u Koprivnici, te smo sljedeći konkretniji pokušaj prijetnje vidjeli tek u 43. minuti kada je Hiroš kvalitetno proigrao Fiolića, ali njegov udarac sa sedamnaest metara bio je neprecizan te je lopta završila pristojno pored vrata.

U samoj završnici prvog dijela gosti su stigli do 0-2. Nakon uspješno obranjenog opasnog napada domaćina, Osječani su u posljednjoj minuti izborili svoj drugi korner u dotadašnjem dijelu susreta i iz istog stigli do povećanja rezultatske prednosti. Na ubačaj Bočkaja u sredini na rubu peterca prvi je, pored ‘uspavanog’ Zirduma, Nejašmić koji glavom sigurno matira Čovića za svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 74. Prva HNL nastupu.

U nastavak je strateg ‘Farmaceuta’ odlučio ući s dvije promjene, pa su tako na klupi ostali Glavčić i Krstanović, umjesto kojih su na travnjak istrčali Arijan Brković i Mateo Monjac. Upravo je Monjac bijegom u 48. minuti kreirao prvu spomena vrijednu situaciju u drugom dijelu, ali njegov udarac desno iskosa sa šesnaest metara otišao je pristojno pored suprotne vratnice.

Nekih desetak minuta trajao je period izraženo dominantnije i bolje igre Slavena u nastavku, ali uskoro su se Osječani stabilizirali te smo generalno gledali izjednačen i konkretnim dolascima u posljednju trećinu potpuno siromašan susret u kojem je Osijek uglavnom prepuštao posjed suparniku, koji je pak bio potpuno nemoćan u takvim postavkama igre doći do kvalitetnije iskoristivog prostora za napad.

Duga lopta Škorića u 81. minuti za posljedicu je imala bijeg Miereza (ušao minutu prije umjesto Topčagića), ali njegov udarac iskosa desno s osam metara pravovremenom je reakcijom blokirao Soldo.

Sudac Strukan u 86. je minuti zbog (dojam je) čistog starta Škorića na loptu dosudio prekršaj za domaćine i kapetanu gostiju odmah pokazao žuti karton, što je izazvalo veliko negodovanje igrača i klupe Osijeka.

Posljednje što smo spomena vrijedno vidjeli bio je pokušaj Bočkaja iz slobodnog udarca s desnog ruba šesnaesterca, ali njegov udarac u prvoj od tri minute sudačke nadoknade otišao je tik uz bližu vratnicu, bez posljedica po Čovića.

Slaven Belupo je u sljedećem kolu na Šubićevcu gost Šibenika, dok će Osijek u svom Gradskom vrtu biti domaćin Hrvatskom dragovoljcu.

U prvom dvoboju nedjeljnog programa 12. kola HT Prve lige od 15 sati se na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici susreću Slaven Belupo i Osijek. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel odigran u Gradskom vrtu završio je bez golova.

Farmaceuti u današnjem ogledu ne mogu računati na kartoniranog Marinu te ozlijeđene Božića, Parackog i Hlevnjaka dok su Bijelo-plavi iz istog razloga bez Ivušića, Bartoleca, Jurčevića, Brleka i Ercega.

Trener Slavena Zoran Zekić je u najavi sraza izjavio: “Ovo još uvijek ne izgleda onako kako bih ja želio, ni rezultatski ni prezentacijom. Potreban nam je jedan pozitivan rezultat da sami sebe uvjerimo da vrijedimo više od onog što pokazuje tablica i općenito stanje naše momčadi. Kakva god je trenutna situacija, razmišljamo o pobjedi. Iako je situacija kakva je, moramo razmišljati da se u školu ne ide da se nešto nauči nego da se dobiju dobre ocjene, da se dobiju stipendije i upišu bolji fakulteti. Dosta mi je dobrih učenika, želim rezultate.”

Njegov kolega na klupi Osijeka Nenad Bjelica je dodao: “Nema niti jedan razlog da ne ostanemo u pozitivnoj atmosferi s kojom smo otišli na reprezentativnu stanku. Svi su dobro radili, zalaganje vrhunsko, atmosfera dobra pa idemo nastaviti u istom svjetlu u kojem smo završili. Slaven je momčad momčad koja godinama igra u HNL-u, uvijek su između šestog i osmog mjesta. Startali su senzacionalnom pobjedom u Maksimiru, uzeli bod protiv nas… Imaju puno iskusnih igrača, isto tako i neke mlade. Maksimalno respektiramo njih, njihovog trenera i sigurno će izaći iz situacije u kojoj se nalaze. Što će biti odlučujuće? Treba biti koncentriran svih 90 minuta, ući u utakmicu maksimalno ozbiljno, agresivno i koncentrirano kako bismo zaustavili njihove kvalitete kojih u igračima poput Krstanovića, Kvržića, Grgića i ostalih ima jako puno. Nadam se da ćemo im se znati oduprijeti i u Gradski vrt donijeti tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati Luka Pušić (Zagreb), Vedran Đurak (Stupno) i Ivan Vučković (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak (Zagreb) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Krunoslav Moslavac (Virovitica), a suce će kontrolirati Šime Vukić (Rijeka).