‘Farmaceuti’ drugi put u sezoni svladali Rijeku: Fantastičan gol Hoxhe, Krstanović za slavlje poslao loptu kroz mrežu

U posljednjoj utakmici programa 14. kola SuperSport HNL-a Slaven Belupo je pred 1 213 gledatelja na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 2-1 (1-0) drugi put u sezoni svladao Rijeku.

Momčad Zorana Zekića ovim je raspletom uz omjer od sedam pobjeda, dva remija i pet poraza stigla do 23 boda na kontu, svega jednog manje od trećeplasiranog Osijeka te četiri manje od drugoplasrianog Hajduka. Rijeka je s druge strane upisala svoj osmi ligaški poraz (četvrti u gostima)  te je s dvanaest bodova na kontu i dalje šest bodova udaljena od posljednjeg mjesta koje drži Gorica.

Današnji dvoboj posebnim su pogocima u korist ‘Farmaceuta’ presudili Arber Hoxha i Ivan Krstanović. Kosovar je fantastičnim pogotkom iz daljine u 45. minuti donio prednost Slavenu, goste je preciznim udarcem u 49. minuti u egal vratio Haris Vučkić, a konačnih 2-1 Ivan Krstanović postavio je iz kaznenog udarca u 80. minuti.

Prvi dobar pokušaj vidjeli smo na ulasku u 9. minutu kada je na ubačaj Talysa s lijeve strane napada Krstanović desno na osam metara glavom spustio loptu do Kocijana, ali njegov udarac od bloka je otišao pored lijeve vratnice.

Nekoliko desetaka sekundi poslije su gosti izigrali lijevu stranu domaće obrane, ali u završnici je koncentrirani Čović istrčavši na vrijeme na desnom rubu šesnaesterca ispucavanjem otklonio eventualnu veću opasnost po svoja vrata.  Minutu poslije je Selahi dvaput okušao sreću iz daljine no u obje stiucaije je bio pristojno neprecizan.

Zekićeva momčad uzvratila je u 13. minuti kada je u situaciji četiri na pet Crnac povukao po desnoj strani napada te zahvaljujući kretnjama suigrača stigao do ruba šesnaesterca odakle je lijevom nogom zamalo neprecizno gađao gornji suprotni kut Labrovićevih vrata.

Pogrešku Vrančića domaćini su u 21. minuti iskoristili za kontru i novu prijetnju 18-godišnjeg Crnca čiji je udarac s lijevog ruba šesnaesterca od bloka završio u korneru poslije kojeg nije bilo uzbuđenja pred 23-godišnjim gostujućim vratarom.

U vrlo siromašnoj utakmici sljedeće spomena vrijedno smo vidjeli u 38. minuti kada je Vrančić prizemnim udarcem iz daljine s lijeve strane napada (uz blok protivnika) pogodio lijevi kut i zagrijao Čovića.

Dvije minute poslije domaćini su neopravdano tražili kazneni udarac zbog padova Krstanovića i Mudražije unutar i van šesnaesterca Rijeke, sudac Čulina opravdano je ostao nijem na proteste domaćina.

I kada je izgledalo da će se na odmor otići bez pogodaka u 45. minuti igre domaćini iz svog prvog udarca u okvir stižu do rezultatske prednosti. Nepreciznu dugu loptu Smolčića iz vlastite je polovice naprijed glavom ispucao Soldo, Alvarez je na centru dobio duel s Mudražijom te nakratko glavom odbio pokušaj proboja domaćina naprijed, ali loptu prima Kocijan koji igra okomito za Krstanovića, on je lošim dodavanjem iza leđa proigrao Hoxhu lijevo, a 24-godišnji Kosovar mirno si je namjestio loptu te ju u luku čudesnim udarcem iskosa lijevo pospremio u gornji desni kut za 1-0 Slavena i svoj peti pogodak u 31. S/HNL nastupu.

Dosta aktivnije je Cosmijeva momčad otvorila drugi dio te su gosti poslije potpune dominacije u posjedu i nekoliko neuspješnih napada već u 49. minuti stigli do izjednačenja. Alvarez je iz sredine odigrao okomitu loptu kroz dvije linije suparnika i pronašao Vučkića koji se pod pritiskom Solde od ruba šesnaesterca uspio sjuriti lijevo te iskosa s deset metara precizno pogoditi suprotni donji kut za 1-1 i svoj treći ligaški gol u sezoni, ukupno 13. u 36. S/HNL nastupu.

Slaven se prvi put u nastavku u posljednjoj trećini ukazao u 58. minuti kada je Talys iz prekida s desne strane napada pronašao Krstanovića, 39-godišnjak je pod pritiskom Smolčića uspio s deset metara glavom uputiti udarac i poslati loptu malo pored suprotne vratnice.

Veliku priliku za pogodak koprivnički prvoligaš je imao u 73. minuti, domaćini su u pritisku bili s petoricom igrača oko peterca gostiju, u samoj završnici je s desnog ruba šesnaesterca Mudražija preciznim ubačajem pronašao Marinu koji s tri metra usamljen glavom nije dobro zahvatio loptu te je istu poslao pokraj lijeve vratnice.

Ponovno je Rijeka u ovom razdoblju imala ulogu podređene momčadi, a takav odnos snaga na terenu ‘Farmaceuti’ su kapitalizirali u 78. minuti kada je Čulina duel Alvareza i Marine na šest metara okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu (dojam je da je ‘famozni intezitet’ balgo rečeno upitno dovoljan argument) i izravno isključenje 25-godišnjeg Španjolca. Poslije kraće tihe VAR provjere s kolegama iz Splita Strukanom i Jakšićem 29-godišnji Zaprepčanin ostao je pri svojoj odluci, a u 80. minuti u bizarnom raspletu Krstanović pogađa s bijele točke za 2-1 Slavena. Precizno je pospremio napadač loptu u gornji desni kut za svoj prvi ovosezonski pogodak, ukupno 119. u 325. S/HNL nastupu. Bizarno u svemu navedenom je bio trenutak u kojem je lopta poslije Krstanovićevog pogotka samo proletjela kroz mrežu Labrovićevih vrata što je dio prisutnih na terenu i pred ekranima na trenutak u potpunosti zbunilo.

Do kraja dvoboja, šest minuta nadoknade, gledali smo neuspješne riskantne pokušaje gostiju da nekako dođu do pozicije za prijetnju prema Čoviću te vidjeli još dvije vrlo dobre situacije za domaćine koji su u posljednje dvije minute opasno prijetili, ali Bašić i Krstanović nisu uspjeli matirati Labrovića.

‘Farmaceuti’ u sljedećem kolu gostuju kod posljednjeplasirane Gorice koja je u ovom poražena od Lokomotive (2-1) dok će ‘Bijeli’ na Rujevici biti domaćini Istri koja je ranije danas odigrala bez pogodaka sa Šibenikom.

Raspored 15. kola:

1. listopada, Šibenik – Varaždin (18:00)
  2. listopada, Rijeka – Istra 1961 (15:00)
    Osijek – Dinamo (17:30)
  3. listopada, Lokomotiva – Hajduk (15:00)
    Gorica – Slaven Belupo (17:30)

U posljednjoj utakmici programa 14. kola SuperSport HNL-a u Koprivnici se na Ivan Kušek Apašu s početkom u 17:10 sastaju trenutno četvrtoplasirani Slaven Belupo i pretposljednja Rijeka.

Iako se koprivnički prvoligaš prema prikazanom na terenu nije pretjerano istaknuo u odnosu na konkurenciju momčad Zorana Zekića ‘nema problema’ s rezultatima. Uz omjer od šest pobjeda (najviše poslije Dinama, Hajduka i Osijeka) dva remija i pet poraza ‘Farmaceuti’ su na dvadeset osvojenih bodova, osam više od svog današnjeg suparnika.

‘Bijeli’ su pod vodstvom 64-godišnjeg stratega iz Perugije u šest odigranih dvoboja upisali tri poraza (Osijek i dvaput Hajduk), remi sa Šibenikom te u posljednja dva kola slavlja nad Goricom (0-2) i Lokomotivom (3-0).

Prvi okršaj odigran na Rujevici u okviru 5. kola pripao je današnjem domaćinu (0-1), a ovaj dvoboj strateg Slavena Zoran Zekić najavio je riječima: “Na početku sezone Rijeka je imala dosta turbulencija s pronalaskom trenera, a u kvalifikacijama Konferencijske lige je dobila kvalitetnog suparnika. Međutim, ja ih i dalje vidim kao jednu od top četiri hrvatskih momčadi. Svi njihovi igrači su došli iz itekako ozbiljnih klubova. Kada na to dodam i jako ozbiljnog trenera, koji ima puno iskustva, mislim da će se Rijeka polako dizati. To smo znali i ranije, jer Rijeka i dalje ima kvalitetu. Uostalom, u zadnje dvije prvenstvene utakmice zabili su pet golova.

Svi smo svjesni tog problema koji imamo na domaćem terenu. Sada nas u prvenstvu očekuju tri utakmice kod kuće i jedna u gostima, i to bi za svaku momčad trebala biti pozitivna činjenica. Međutim, mi, na našu žalost, to nismo do sada potvrdili u Koprivnici. Sad nam se pruža nova prilika da postanemo pozitivniji i nadam se da ćemo je znati iskoristiti”.

U najavi gostovanja momčadi iz Rijeke, koje obilježava za HNL svako toliko standardna uvertira, strateg Serse Cosmi je izjavio:

Pogledao sam tu prvu utakmicu i mislim da Slaven nije zasluženo pobijedio. Rijeka je bila bolja i stvarala prigode, a Belupo je iz jednog izvanrednog poteza i gola riješio utakmicu. Belupo je momčad koja stvara i igra, na kraju krajeva četvrti su, a ljestvica puno govori. Momčad su koja ne zabija puno, ali te golove znaju iskoristiti u konačnom rezultatu. Imaju dosta bodova u odnosu na broj postignutih golova. Detaljnije neću gledati ljestvicu do 12. studenog. Tad ćemo podvući crtu i vidjet gdje smo”.

Izostanaka zbog disciplinskih postupaka nema u nijednoj momčadi, a u najavama je potvrđeno ‘samo’ izbivanje Halilovića zbog zdravstvenih problema.

Glavni sudac dvoboja je Ante Čulina iz Zagreba, a asistirat će mu sugrađanin Dario Kolarević te Ivan Stračević iz Brezovca. VAR i AVAR suci su Splićani Duje Strukan i Alen Jakšić dok je uloga četvrtog suca pripala Toniju Dadiću iz Zagreba. Delegat posljednjeg dvoboja ovog kola je Ivan Vukojević (Zagreb), a kontrolor suđenja Dalibor Conjar (Osijek).