‘Farmaceuti’ nadigrali i svladali Lokomotivu u Koprivnici, ‘čudno’ izdanje Darija Bela (VIDEO)

U prvoj utakmici programa posljednjeg (20.) kola pred zimsku pauzu Slaven Belupo je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 2-1 (1-1) svladao Lokomotivu i tako petom pobjedom u sezoni stigao do 19 bodova na kontu.

Domaćima je vodstvo iz kaznenog udarca donio Ivan Krstanović u drugoj minuti produžetka prvog dijela, a pobjedu HNL prvijencem u dresu ‘Farmaceuta’ donio Mario Marina u 78. minuti okršaja. Pogodak za 1-1 djelo je Marka Dabre koji se u strijelce upisao u trećoj minuti drugog dijela.

Glavni sudac Osječanin Dario Bel, odradio je zaista čudnu utakmicu te svojim kriterijem vjerojatno uspio pogubiti apsolutno sve koji su gledali ovaj dvoboj. Općenito je nedosljednim kriterijem ‘uspio’ igračima podijeliti šest kartona do 46. minute (ukupno osam), a zatim u nastavku propuštao dijeliti druge i isključujuće opomene, što je totalno izbezumilo domaćeg startega Zorana Zekića, koji se zbog protesta u Belovu bilježenicu upisao pri kulminaciji tenzija u 73. minuti dvoboja. Zanimljivo će biti slušati i stručna objašnjenja o situaciji kod kaznenog udarca za domaćine.

Prvu prijetnju na susretu kreirali su domaćini i pri tom bili vrlo, vrlo blizu pogotku. Zapata je u 9. mintui u završnici polukontre primio jednu dugu loptu iz dubine u prostor, bolje se pozicionirao pored dvojice suparničkih braniča te s ruba šesnaesterca potegao snažno iz poluvoleja i pogodio gredu!

Ponovno su ‘Farmaceuti’ opasnost kreirali u 12. minuti. Nakon akcije na desnoj strani napada Zapata igra u sredinu prema Laušiću koji se s osamnaest metara odlučio na prizemni udarac i poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

U 20. minuti smo vidjeli i prvu prijetnju gostiju. Aliyu se na desnoj strani napada uspio osloboditi pritiska Gode i odigrati ne pretjerano kvalitetno u sredinu gdje 18-godišnji Stojković snalažljivo iz okreta s trinaest metara puca prizemno u bliži kut, ali krajnjim naporom i odličnom reakcijom prvu obranu upisao je 24-godišnji domaći vratar Ivan Sušak. Spomenuti je u prvom dijelu još samo jednom bio primoran na reakciju, ali i taj zadatak zahtijevao je veliku koncentriranost, što je Sušak uspješn odradio obranivši odbijanac poslije udarca Kačavende u 27. minuti igre. Od vrlo ‘suzdržane’ Lokomotive, to je u prvom dijelu bilo to.

Momčad Zorana Zekića općenito je gotovo u potpunosti kontrolirala događanja na terenu, kako u napadačkom dijelu igre, tako i u obrambenom. Atraktivno je u 25. minuti Zapata na lijevoj strani napada pod pritiskom petom odigrao u sredinu za Krstanovića, koji je s osamnaest metara slabašno pucao po sredini vrata, nedovoljno ozbiljno za sigurnog Santinija.

Imao je Slaven još nekoliko vrlo opasnih dolazaka u posljednju trećinu, najopasniji u 33. minuti, ali gostujuća obrana u posljednjim je trenucima uspješno otklanjala potencijalnu veću opasnost po svog vratara.

I kada je izgledalo da ćemo na odmor bez pogodaka, glavni Bel svira kazneni udarac za domaćine. U 44. minuti lopta se nakon udarca Zapate od noge Solde odbila u njegovu visoko podignutu ruku i iako je elitni HNS sudac prvotno pustio igru, uskoro je uz VAR komunikaciju s (također elitnim sucem) Igorom Pajačem, odlučio otići pogledati situaciju na monitor i na opće iznenađenje gostiju dosuditi kazneni udarac. Za one koji ne prate toliko nogomet, općenito po pitanju kažnjivog igranja rukom postoji toliko različitih tumačenja, ali ono što se u posljednje vrijeme iskomuniciralo kao definitivno (prema naputcima organizacije) nekažnjivo jest situacija kada se lopta od dijela tijela obrambenog igrača odbije u ruku. Vjerojatno je sudac odluku temeljio na izraženo povećanom ‘obujmu tijela’ gostujućeg braniča, ali kako bilo, Bel je šokiranom Soldi uručio i opomenu, a najstrožu kaznu u pogodak je sigurno u drugoj minuti nadoknade pretvorio Krstanović, kojem je to bio šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 114. u 304. Prva HNL nastupu.

Momčad Silvija Čabraje do izjednačenja je stigla već u trećoj minuti nastavka. Milićević je pod pritiskom uz lijevi rub terena uspio odigrati ‘svijeću’ u sredinu, Aliyu dobiva skok s van Bruggenom i spušta kvalitetno glavom u prostor za Dabru koji ‘brzopotezno’ s ruba šesnaesterca pogađa donji desni kut za 1-1 i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 13. u 66. Prva HNL nastupu.

Bosec se u 52. minuti kvalitetno probio po desnoj strani napada i poslije (dojam je) kontakta s gostujućim braničem pao u šesnaestercu, Bel je ostao tih, domaćini su protestirali, a režiseri susreta nisu pronašli vremena emitirati situaciju ponovno.

Nakon kraćeg perioda ‘ravnopravnih odnosa’ na terenu, ponovno su ‘Farmaceuti’ preuzeli inicijativu i uspostavili dominaciju, te nakon razdoblja pritiska izborili ubačaj iz kuta i prvi put u nastavku konkretno zaprijetili Santiniju. Nakon ubačaja gosti su u 60. minuti kratko odbili loptu do ruba šesnaesterca gdje Laušić puca iz prve, odlični Zapata u petercu petom prosljeđuje u okvir, Santini refleksno nogom odbija s crte, a drugu odbijenu loptu snažnim udarcem s lijevog ruba peterca malo iznad grede poslao je van Bruggen!

Startovi zbog kojih su domaćini protestirali kod Bela dogodili su se nad Caimacovom u 70. i 73. minuti. Prvo je na 23-godišnjeg Moldavca opasno startao Maleš, a zatim i Stojković, oba igrača već su imala opomene, što je totalno izbezumilo Zekića, koji je zbog svojih protesta dobio žuti karton.

I u nastavku bolji gosti do pogotka vrijednog tri boda stižu u 78. minuti. Caimacov je iz prekida uz sami desni rub terena uspio poslati loptu u okvir, Santini očajno reagirao, a u nastavku poslije velike gužve u petercu loptu sa sedam metara u donji lijevi kut snažnim udarcem posprema Marina, kojem je to bio prvijenac u dresu Slavena, ukupno treći pogodak u 58. Prva HNL nastupu.

Do kraja smo vidjeli još pokušaj Vojkovića i obranu Suška na jednoj, te Kocijanovu ‘svijeću’ u posljednjim trenucima igre, kada je Santini uspio krajnjim naporom odbiti loptu u korner.

U prvom susretu 20. kola HT Prve lige Slaven Belupo će od 18 sati na stadionu Ivan Kušek Apaš ugostiti Lokomotivu. U njihova dva prethodna ovosezonska sraza vidjeli smo dvije pobjede Lokomotive koja je u Koprivnici bila bolja s 1:2, a u Zagrebu s 3:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Soldu, Zirduma, Zvonareka, Kvržića i Bogojevića dok su gosti bez Nevistića, Pivarića i Marića.

Trener Farmaceuta Zoran Zekić je u najavi sraza izjavio: “Bilo bi zaista odlično otići na odmor s pobjedom i osvojena tri boda. Mogli bismo tada čak ocijeniti polusezonu kao dobrom. Igrat ćemo protiv jedne mlade i motorične momčadi koja igra neopterećeno i s puno tempa što je pokazala i protiv Hajduka u prošlom kolu. Ono što je ključno s naše strane, to je da pokažemo volju i angažman. Moramo se od prve minute postaviti na pravi način i svih 90 minuta igrati s velikim motivom.”

Njegov kolega na klupi Lokomotive Silvijo Čabraja je dodao: “U dosadašnja dva dvoboja smo dva puta pobijedili Slaven Belupo, no ovo će biti sasvim drugačija utakmica. Slaven se puno digao u igri i igra dobar nogomet, tako da će nam znatno biti teže nego što je to bilo u prijašnja dva međusobna dvoboja. Iako je ovo zadnja utakmica u kalendarskoj 2021. godini, ne vjerujem da su igrači u glavama već na odmoru, naravno, svi željno isčekuju tu zadnju utakmicu polusezone, te da nakon nje mogu krenuti prema svojim kućama, da mogu iskoristiti dva tjedna odmora, no u svakom slučaju su maksimalno fokusirani na utakmicu u Koprivnici.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati sugrađanin Dino Knez, Ivan Janić (Ilok) i Ivan Matić (Osijek) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Vedran Đurak (Stupno). Delegat susreta je Marko Ilijašev (Beli Manastir) dok će kontrolor suđenja biti Šime Vukić (Rijeka).