Fiolić i Petković strijelci u remiju Dinama i Osijeka na Maksimiru (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 16. kola HT Prve lige Dinamo i Osijek su na Maksimiru odigrali neriješnih 1-1 (0-1). Goste je u vodstvo pogotkom u 16. minuti doveo Ivan Fiolić, dok je konačnih 1-1 postavio Bruno Petković pogotkom u 80. minuti okršaja.

Ovim raspletom obje su momčadi upisale po svoj četvrti ligaški remi u sezoni, što za Dinamo znači 28 bodova na kontu nakon četrnaest odigranih utakmica, te 31 bod na kontu za momčad Nenada Bjelice nakon petnaest odigranih susreta.

Uvodno je prvi zaprijetio Dinamo koji je odlličnu priliku imao već u 3. minuti kada je na ubačaj Petkovića s lijeve strane napada Oršić pucao glavom pod gredu, ali se kvalitetnom intervencijom, odbivši loptu u korner, iskazao Marko Malenica.

Domaćini su konkretnije izgledali u igri prema naprijed, u 10. minuti je na prizemni ubačaj Mišića iz kuta Franjić ostao nečuvan na deset metara, ali je njegov traljav udarac bez problema obranio gostujući vratar.

Gosti su do vodstva stigli nakon svog svega drugog istrčavanja u protivničku polovicu. Malenica je ispucao do centra gdje Žaper glavom igra naprijed prema Topčagiću koji atraktivno prima na prsa, zatim dodaje loptu u prostor, a u završnici Fiolić bježi Theophileu i mirno s petnaest metara u jedan na jedan situaciji gura loptu prizemno pored Livakovića za 0-1 u 16. minuti okršaja. Dvadesetpetogodišnjem Fioliću ovo je bio treći pogodak u devetom ovosezonskom ligaškom nastupu, a isti nije proslavio iz poštovanja prema svom bivšem klubu.

Samo dvije minute nakon primljenog pogotka Dinamo je imao dobru situaciju, ali Oršićev neugodan pokušaj sigurno je obranio 27-godišnji Malenica.

Nakon kraćeg perioda potpuno kompaktne defanzivne igre gostiju Dinamo je ponovno nastavio s konstantnijim pritiskom, ali bez konkretnog izazova za gostujućeg vratara. Prvo je udarac Gojaka glavom u 28. bio nedovoljno precizan, a zatim u 30. minuti ni Oršićev novi pokušaj nije završio u okviru vrata. U 31. minuti, poslije pogreške Bartoleca, domaćini uzimaju posjed, u završnici se Franjić sjurio uz lijevi rub šesnaesterca i pucao prizemno u bliži kut, ali samo pored vrata, a u 33. ponovno je Gojak nečuvan, ovaj put na desetak metara desno u šesnaestercu, ali ni taj njegov pokušaj glavom nije zahtijevao reakciju Malenice.

Generalno je Osijek bez većih problema sprječavao suparnike u kreiranju velikih opasnosti, Dinamo je imao kontrolu posjeda, bio aktivan u kretanjama u posljednjoj trećini, ali konkretnih prijetnji ili velikih izazova za Malenicu nije bilo tijekom prvog dijela.

U nastavak se ušlo s po promjenom na svakoj strani, kod gostiju je igru zbog ozljede napustio Ndockyt, umjesto kojeg je istrčao Jugović, dok je kod domaćina Franjića zamijenio Leovac.

Prvu prijetnju u drugom dijelu kreirao je, i dalje dominantni, Dinamo. U 53. minuti se poslije lijepe akcije i ubačaja s lijeve strane napada u sredini na dvanaest metara usamljen našao Gojak, ali njegov udarac u prvom trku nije bio precizan, pa je i ovaj pokušaj iz odlične situacije prošao bez udarca u okvir.

Nevjerojatan promašaj upisao je Petković u 55. minuti. Mišić je u začetku završnice odlično otvorio desno za Moharramija koji kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je nečuvan na rubu peterca Petković glavom uspio poslati loptu tik uz bližu vratnicu!

Nedugo nakon ovih događaja Bjelica se odlučio na još dvije promjene. Umjesto Gržana i asistenta Topčagića, na teren je poslao Bralića (šesti nastup ove sezone, prvi nakon 7. kola) i Miereza. Uskoro je izmjenama odgovorio i Krznar, u 67. minuti su umjesto Gojaka i Moharramija na teren su poslani Menalo i povratnik nakon ozljede – Arijan Ademi.

Oršić prvi put u nastavku prijeti u 72. minuti kada je udarcem s lijevog ruba šesnaesterca pucao pod gredu i natjerao Malenicu na kvalitetnu reakciju te odbijanje lopte u korner, poslije kojeg je udarac s ruba šesnaesterca uputio i Leovac, neprecizno, preko okvira vrata.

Uskoro se i Osijek konačno ukazao na protivničkoj polovici, dvije kontre gostiju rezultirale su pozicijom za Miereza desno u završnici, u prvoj situaciji je označeno zaleđe, a u drugoj je u 76. minuti udarcem u bliži kut natjerao Livakovića na obranu i odbijanje u korner, poslije kojeg nije bilo prijetnje za domaća vrata.

Kada već nikako nije uspijevalo iz igre, ‘Plavi’ do pogotka za izjednačenje stižu iz prekida u 80. minuti. Mišić je ubacio s desne strane, precizno u sredinu gdje iz teške pozicije glavom s deset metara u sami donji desni kut loptu šalje Petkovića za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 30. u 87. Prva HNL nastupu.

Petković se odlično probio pored Hiroša u 85. minuti, sjurio s desne strane ruba terena sve do ruba peterca odakle je ubacio u sredinu, ali tamo nije bilo nikog od njegovih suigrača.

Vrlo blizu preokretu Dinamo je bio u 87. minuti kada je na ubačaj Leovca, Ivanušec u sredini pored Lončara atraktivno iz teške pozicije s ruba peterca proslijedio loptu u vratnicu, ista se u konačnici od Lončara odbila u korner poslije kojeg je ponovno na udarcu bio Ivanušec, ovaj put je pokušao s ruba šesnaesterca, ali je poslao loptu malo pored lijeve vratnice.

U sljedećem kolu ‘Plave’ čeka gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika, a prethodno tome i domaćinstvo Genku koji u četvrtak, 25. ovog mjeseca u okviru petog kola Europske lige gostuje na Maksimiru. ‘Bijelo-Plavi’ su u sljedećem kolu domaćini Lokomotivi.

U okviru druge utakmice programa 16. kola HT Prve lige trećeplasirani Dinamo s poečtkom u 15 sati na Maksimiru dočekuje drugoplasirani Osijek.

U njihov ‘jubilarni’ pedeseti međusobni Prva HNL okršaj ‘Bijelo-Plavi’ (kojima će ovo biti 990. prvoligaška utakmica) ulaze s tri boda prednosti (uz utakmicu više) i nizom od sedam ligaških utakmica bez poraza. Posljednji je put momčad Nenada Bjelice teren bez bodova napustila upravo u okršaju s Dinamom u okviru 7. kola kada su ‘Plavi’ slavili rezultatom 0-2.

Dinamo u ovaj dvoboj ulazi nakon čudesnog posrtaja na ‘gostovanju’ kod Lokomotive u prethodnom kolu (1-0 poraz) te s izrazitom željom da pobjedom nad Osijekom otvori ciklus vrlo izazovnog rasporeda utakmica koji je pred njima. Momčad Damira Krznara nakon današnjeg dvoboja s Osijekom čeka praktički ‘biti ili ne biti’ utakmica s Genkom na Maksimiru u okviru petog kola Europske lige, a zatim poslije gostovanja u Šibeniku slijede kup okršaj s Rijekom i ligaški derbi s Hajdukom, obje će utakmice ‘Plavi’ igrati na Maksimiru. Poslije domaćih obveza aktualnom prvaku države slijedi još odraditi i gostovanje kod West Hama u posljednjem kolu grupne faze europskih obveza.

U dosadašnjih 49 međusobno odigranih Prva HNL susreta na Maksimiru, Dinamo je odnio 37 pobjeda, dok je 9 susreta okončano bez pobjednika. Osijek je tri puta odnio tri boda iz Zagreba, sva tri puta s minimalnih 0-1, a posljednji takav uspjeh slavonski je prvoligaš ostvario u 30. kolu sezone 17/18 kada su pogotkom Gabrijela Bobana pod vodstvom Zorana Zekića ‘Bijelo-Plavi’ bili bolji od momčadi koju je vodio Nikola Jurčević.

Što se izostanaka tiče kod Dinama zbog ozljeda na raspolaganju neće biti Duje Čopa i Denija Jurića, dok kod Osijeka u kadru neće biti Ivice Ivušića, Adriana Leona Barišića i Ante Ercega. S obzirom na uzbuđenja koja su pred nama u elitnom razredu domaćeg nogometa, vrijedi istaknuti da gosti u današnji dvoboj ulaze sa šestoricom igrača kojima prijeti suspenzija ukoliko zarade javnu opomenu (Bartolec, Bočkaj, Daku, Miloš, Topčagić i zaboravljeni Bralić), dok u redovima domaćina istu sudbinu dijele četvorica igrača (Franjić, ozlijeđeni Jurić, Petković i Theophile Catherine).

U najavi susreta strateg gostiju je izjavio: “Siguran sam da će moja momčad dati maksimum, odigrati pravu utakmicu… Spremni smo na borbu koja nas očekuje, na pritisak suparnika koji će sigurno biti velik jer je njihova nogometna kvaliteta najviša u Hrvatskoj. Zbog zadnja dva mjeseca smo optimistični, vjerujemo u svoju snagu i u moć momčadi i nadamo se najboljem mogućem rezultatu. Pobjeda u ovakvoj utakmici daje još više razloga za optimizam i još jači vjetar u leđa, ali na tablici bodovi isto vrijede. Pobijediti Dinamo na Maksimiru bila bi velika stvar za sve nas i veliki impuls za ono što nas čeka”. Bjelica je također komentirao ‘gužvu’ na vrhu ljestvice: “Draže mi je da su četiri momčadi u utrci za titulom jer onda nije, kao prošlog proljeća, fokus samo na nama. Dobro je za ligu što je ovako, ne treba otpisati ni Goricu i Lokomotivu jer su pokazali da su kvalitetni, ali ni sve ostale. Liga je dobra, kvalitetna, bit će gubljenja bodova protiv suparnika koji nisu na razini ove četiri momčadi iz vrha i osvajanja bodova u derbijima. Treba samo ići od utakmice do utakmice i maksimalno ozbiljno se pripremati za svaku iduću”.

Kolega mu na suprotnoj strani, za kojeg se u medijima ponovno kreira atmosfera da će dobiti otkaz ukoliko danas ne pobijedi, u najavi nije bježao od činjenice da je njegova momčad favorit: “Osijek ima naš respekt jer je na prvome mjestu, očekujem da će biti čvrsti, agresivni i borbeni. Imali su dovoljno vremena za pripremu ove utakmice, ali ja vjerujem u našu momčad, našu kvalitetu i mi u ovu utakmicu ulazimo kao favoriti. Očekujemo izuzetno dinamičnu utakmicu, otvorenu i čvrstu u kojoj vjerujemo da ulazimo s više šansi, ali moramo to potvrditi na terenu”. O vrlo izazovnom rasporedu koji je pred njim i momčadi Krznar je izjavio: “To je 28 dana Dinamovog ludila. Moramo biti posebno raspoloženi, a ova momčad ima snagu i volju za sve to izdržati. Bit će to izazov u kojem ćemo svim snagama htjeti odgovoriti, a ova momčad je već puno puta pokazala da je najbolja kada je to najpotrebnije”.

Glavni sudac današnjeg okršaja bit će Duje Strukan iz Splita, a pomoćnici će mu biti sugrađanin Hrvoje Radić i Šibenčanin Goran Perica, dok je za četvrtog suca određen Marino Majstorović, također iz Splita. VAR i AVAR suci su Dario Kulušić (Šibenik) i Alen Jakšić (Split), delegat Milan Rukavina (Rijeka), a kontrolor suđenja predsjednik Komisije nogometnih sudaca Saveza – Bruno Marić (Daruvar).