Fratelli d’Italia: Diskontinuirani Inter (VIDEO)

N+

29. kolo nije donijelo ništa novo osim novog posrtanja zahuktalog Intera i razočaravajuće prezentacije Lazija na Sardiniji. Trojac na vrhu osvojio je po nova tri boda, a simpatični trojac na dnu nikako da prihvati ruku koju im uporno pruža Empoli. Ovaj put ne idemo kronološki.

Sampdoria – Juventus 0:1

Juventus je nakon prolaska u četvrtfinale Lige prvaka sačuvao razmak ispred ispred Rome i Napolija pobjedom u gostima protiv Sampdorije koja je lidera prvenstva dočekala u dobroj formi. Već u 6. minuti dobru priliku je propustio iskoristiti Quagliarella, našao se sam ispred Buffona na 15-ak metara s desne strane, pucao je oštro po zemlji, ali je promašio okvir gola. Nije dugo trebalo da Juventus kazni taj promašaj, jer već u idućoj minuti se na centaršut Asamoaha s lijeve strane sjajno pred gol domaćina ubacio Cuadrado i udarcem glavom matirao Puggionija. Do kraja poluvremena Juventus bilježi još dvije velike prilike, Mandžukićevu iz blizine je obranila stražnjica Higuaína koji je ležao pred golom, a Higuaínovu vrlo dobri vratar Sampdorije. U 28. minuti se ozlijedio Dybala pa ga je zamijenio Pjaca.

Nije ni Sampdoria bila mutava, dobar udarac iz daljine je u 36. minuti uputio Bruno Fernandes, no u dva pokušaja je loptu ukrotio Buffon koji je s ovom utakmicom došao do brojke od 39.706 minuta u dresu Juventusa u Serie A i tako pretekao legendarnog Giampiera Bonipertija koji je stao na 39.680. (treć i i četvrti na vječnoj ljestvici su Scirea i Del Piero).

U drugom dijelu je Juventus u ofanzivnom dijelu nestao pa je igrala uglavnom samo Sampdoria, ali nije imala većih prilika, a jedan od razloga tome je i blijeda partija Muriela koji je suprotno svim očekivanjima bio vjerojatno najslabiji pojedinac u redovima domaćih.

Roma – Sassuolo 3:1

Romi je nakon ispadanja od Lyona jako trebala pobjeda i do nje je došla teže od očekivanog, a iako su gosti iz Emilije poraženi, može se reći da smo nakon dugo vremena gledali jedan dobar Sassuolo, bar do 60. minute i ulaska Džeke koji je promijenio ravnotežu utakmice. Prije toga, gledali smo ravnopravnu utakmicu dva dobra protivnika, s pregršt šansi na obje strane. Defrel je već u 3. minuti upropastio sjajnu asistenciju oživjelog Berardija, ali se iskupio već u 9. i nakon lijepe akcije doveo Sassuolo u vodstvo. U 16. je izjednačio Paredes još jednim svojim dalekometnim prizemnim projektilom, a nakon toga je Emerson za domaće pogodio prečku, dok je kod gostiju dva puta opasno prijetio novopečeni reprezentativac Politano.

Ključan trenutak i jedina sudačka mrlja ovog kola je gol Rome za 2-1 u 3. minuti nadoknade prvog poluvremena kad El Shaarawy izlazi sam na Consiglija i puca, vratar gostiju brani, na loptu dolazi Peluso, a s leđa ga gura i otklanja s lopte Sallah te zabija u praznu mrežu.

U drugom dijelu gosti opet prijete, a onda slijedi već opisani ulazak Džeke i njegov gol za 3-1 u 68. minuti kojim Roma upisuje nova tri boda. Bit će zanimljivo pratiti Sassuolo do kraja sezone jer je dojam da vrijede puno više od 15. mjesta i skromnog 31 boda iz 29 utakmica, Europa liga i puno, previše, ozljeda su svakako uzeli svoj danak, ali do kraja sezone je za očekivati podizanje forme dohvat sredine ljestvice.

Empoli – Napoli 2:3

Iako ne zvuči kao poseban uspjeh u svijetu nogometa, Napoli je ove nedjelje po prvi put u povijesti uspio pobijediti kao gost u Empoliju. Nije Empoli dugogodišnji prvoligaš niti susreti ova dva kluba spadaju u rubriku tradicionalnih, bio je ovo tek 11. njihov susret u ovom toskanskom gradiću. Zanimljivost podatku daje činjenica da ni onaj najjači Napoli u povijesti, na čelu s legendarnim Diegom, u sezonama 1986/87. i 1987/88. nije ovdje uspio izvući više od mršavih 0-0.

Sudac Damato je već u 7. minuti sudio kazneni udarac za Napoli zbog prekršaja Coste nad Mertensom na rubu 16-erca, ostala je dvojba je li se prekršaj dogodio unutar ili van kaznenog prostora, no otklonio ju je sam Belgijanac jako lošim udarcem s bijele točke, a Skorupski je samo morao pogoditi stranu. No, da ne bude kajanja pobrinuo se Insigne koji je u 19. minuti iskoristio još jednu lošu reakciju Coste i iz blizine pospremio u bliži kut Empolijevog gola. Već pet minuta kasnije Mertens se prekrasnim slobodnjakom sa skoro 30 metara iskupio za promašeni elfer, a kad je u 38. novi kazneni udarac u 0-3 pretvorio Insigne nitko nije imao dvojbe u konačnog pobjednika.

No, kako to često s Napolijem biva, nikad nije gotovo i nikad nema lagano, u drugo poluvrijeme je ušla jedna uspavana i nezainteresirana momčad koja je domaćinu pružila priliku da pokuša nemoguće. Kao šlag na sve to došao je izlazak Jorginha u 62. minuti i ulazak Diaware koji je donio dodatni nered. U 70. minuti je jedan slobodan udarac bivšeg Napolijevog igrača, Marokanca El Kaddourija, završio u Reininoj mreži, a u 82. je zbunjeni Ghoulam napravio jedan taktički faul u šesnaestercu i poklonio gol za 2-3 i razlog za paniku u zadnjih desetak minuta, a nije da nije bilo opasno u još bar 2 navrata.

Poslije susreta trener Sarri izjavio je da iako svi misle isto, samo će on reći da mu se gadi igrati u ovom terminu u 12:30 u kojem nitko ne voli igrati jer donosi niz dodatnih problema, a pričao je i o standardnim problemima svoje momčadi i pasivnosti u igri kad treba privesti utakmicu u kojoj vodi te preuzeo odgovornost za pogrešnu zamjenu Jorginha za Diawaru.

Inače, Napoli je u ovoj utakmici ostvario još jedan rekord, a o njemu su već pisali kolege u rubrici “Zanimljivosti”, a radi se o tome da je Napoli ostvario 5. gostujuću pobjedu zaredom u Serie A.

Cagliari – Lazio 0:0

Suprotno svim očekivanjima, a s obzirom na formu gostiju i navike domaćih, vrlo blijedu partiju gledali smo na Sant’Eliji. Domaći su izašli bez najboljeg igrača Borriella, držali se u obrani disciplinirano, začepili Immobilea i gostima općenito dozvolili samo mrvice. Najbolja šansa došla je u 60. minuti preko Felipea Andersona, ali je njegov udarac bio preslab da iznenadi Rafaela. Svoju šansu su u 82. dočekali i domaći, no Padoin nije bio dovoljno priseban da svojima donese prva 3 domaća boda nakon više od dva mjeseca apstinencije.

Torino – Inter 2:2

Najavili smo da će ovo biti jako bitna utakmica za Interove ambicije i smjernica do kraja sezone, a oni su još jednom pali na bitnom zadatku nakon što su s dvije uvjerljive i visoke pobjede najavili dizanje forme i ulazak u borbu za treće mjesto. Samo bod u na Olimpijskom stadionu u Torinu, a moglo je biti i gore da engleski vratar na golu Torina, Joe Hart, nije svojim greškama Interu poklonio oba pogotka. Kod prvog je jako loše reagirao na, ne baš jak, udarac Kondogbije u 27. minuti, lopta mu je ispod ruke izmigoljila u gol, a kod drugog je zaplivao na centaršut Ansaldija s lijeva u 62. što je bilo dovoljno da Candreva zabije u nebranjeni gol. Između ta dva gola, Torino je prvo poravnao preko Basellija glavom nakon kornera kad mu je s prve stative spustio Moretti u 33., a u 59. je Acquah lijepim udarcem sa 20-ak metara matirao nemoćnogo Handanovića. Do kraja je Inter mogao i do pobjede da je Perišić bio prisebniji u 2-3 navrata, ali su svi njegovi pokušaji otišli preko gola.

Atalanta – Pescara 3:0

Atalanta je u utakmici bez utakmice sa 3-0 pomela Zemanovu Pescaru, junak utakmice bio je najbolji Gasperinijev čovjek ove sezone – Alejandro “Papu” Gómez, koji je zabio dva gola, još jedan je dodao Grassi, a s obzirom na smiješne reakcije u obrani Pescare, rezultat je mogao biti i veći.

Milan – Genoa 1:0

Milan je pobijedio Genou sa 1-0, a svoj prvi gol nakon 13 mjeseci apstinencije je u 33. minuti postigao Mati Fernández. To je njihova sedma ovosezonska pobjeda s istim rezultatom, iako je i ovdje utakmica, da su napadači Milana bili prisebniji, mogla završiti puno okruglijom pobjedom domaćina jer su promašili zaista respektabilan broj šansi. Rossoneri su u utakmicu ušli oslabljeni, lista izostanaka je bila poprilično duga, očekivao se puno teži posao, no Genoa ni ovaj put nije protivniku dala puno razloga za zabrinutost.

Fiorentina – Crotone 1:0

Fiorentina se dugo mučila kod Crotonea, promašivala šanse, pogodila i stativu preko Iličiča, a imali su je i domaći preko Falcinellija, sve je branio Kaliniću i društvu domaći vratar Cordaz i onda kad su svi mislili da će bod ostati u gradu Rina Gaetana, Saponara je u 90. minuti lukavim pasom prebavši domaću obranu dodao do Kalinića koji je lobovao istrčalog Cordaza za svoj 14. ovosezonski gol.

Bologna – Chievo 4:1 ; Udinese – Palermo 4:1

Bologna je visoko pobijedila Chievo sa 4-1, a isti je bio rezultat i njegovo kretanje na utakmici Udinesea i Palerma. Na početku je Destro promašio skoro pa nemoguće, a Chievo je krajem prvog poluvremena poveo preko Castra, no u nastavku su nestali pa su ih, još jedan novopečeni reprezentativac i najbolji igrač utakmice, Simone Verdi s jednim, te Džemail s dva i mladi Di Francesco zadnjim golom u drugom poluvremenu potopili.

Palermo je u Udinama rano poveo lukavim golom Sallaija koji je savladao gotovo zaboravljenog, a još uvijek 20-godišnjaka Scuffeta. Na gol Palerma se vratio Posavec, imao nekoliko dobrih obrana, ali je zabrljao kod izlaska na korner u 60. minuti pa je olakšao Zápati postizanje gola za 2-1(trećeg zaredom), ništa nije mogao kod lijepog gola Théréaua za 1-1 u 42. te golova De Paula i Jankta koji su zapečatili sudbinu gostiju sa Sicilije.

Slijedi reprezentativna pauza nakon koje nas očekuje dvostruki okršaj Napolija i Juventusa na San Paolu, prvi u nedjelju 2. travnja u prvenstvu, drugi tri dana kasnije u uzvratu polufinala kupa. Od ostalih susreta može se izdvojiti one Sassuola i Lazija, Intera i Sampdorije te otočki derbi između Palerma i Cagliarija.

Pogodak kola: Dries Mertens