Fratelli d’Italia: Udinese zaustavio Juventusovu pobjedničku seriju, Napoli slavio na Olimpicu

N+

Dvadeset i sedmo kolo Serie A prošlo je bez većih iznenađenja, osim ako takvim ne smatramo Juventusov gubitak dva boda u Udinama, a nije bilo ni većih pomaka na ljestvici. Kolo su obilježili rimski okršaj između Rome i Napolija, te “tripletta” prvog strijelca lige Belottija Palermu koju je ostvario u razmaku od nešto više od 7 minuta.

U subotu je Roma ugostila Napoli na sad već tradicionalno polupraznom Olimpicu (tek nešto više od 30 tisuća gledatelja). Ne, nije tome razlog smanjen interes navijača za ovu ili bilo koju drugu utakmicu, ali jesu nebulozne mjere sigurnosti talijanske policije i ostalih nadležnih organa. Samo informativno, Roma je 3 dana prije ove utakmice na istom stadionu kao gost igrala prvu polufinalnu utakmicu talijanskog kupa protiv Lazija i, iako se radilo o gradskom derbiju, gledatelja je bilo još i manje, oko 25 tisuća.

Lazio je u tom susretu bilo bolji, pobijedio sa 2-0, u 29. je Milinković-Savić doveo biancoceleste u vodstvo, a Roma je nakon toga pokušavala dostići vodstvo Lazija i tako otvorila protivniku dosta prostora za kontre i polukontre pa su sa konačnim rezultatom kojeg je u 78. postavio Immobile dobro i prošli.

Napoli je svoju kup utakmicu odigrao dan ranije u Torinu protiv Juventusa, odradio jako dobro prvo poluvrijeme, poveo golom Callejóna u 36. minuti, da bi Juventus u drugom poluvremenu odigrao čvršće i golovima Dybale (oba iz penala) i Higuaína nakon grube greške Reine okrenuo na konačnih 3-1.  Za ovim susretom se još uvijek vuku sudački repovi, a mišljenje je većeg dijela talijanske javnosti, kao i vašeg izvjestitelja, da je Napoli kod rezultata 2-1 oštećen, jer je sudac Valeri iz Rima prvo propustio dosuditi  11-erac na Albiolu u šesnaestercu Juventusa, da bi nakon kontre, koja je nastala kao izravna posljedica nedosuđivanja 11-erca za Napoli, jedan sudar Reine i Cuadrada okarakterizirao kao najstrožu kaznu iz koje je Dybala povisio na 3-1. Dojam je da je Reina u toj situaciji prvo igrao loptom, a Napolitanci su na rimskog suca zbog te dvije situacije sasuli drvlje i kamenje.

No, vratimo se subotnjoj utakmici Rome i Napolija: obje ekipe su istrčale u uglavnom standardnim sastavima, jedino je kod Napolija umjesto Zielinskog i nedovoljno oporavljenog Allana kao desni od trojice u veznom redu istrčao Marko Rog, što je njegov drugi start nakon prethodno opisane kup utakmice s Juventusom. Nakon opreznog i  ravnopravnog početka bez većih uzbuđenja, kapetan Hamšík je u 26. minuti iskoristio grešku obrane Rome i idealno poslužio Mertensa koji je izašao sam na Szczęsnyja i lukavo ga prebacio za 0-1. Bolju igru Napoli je potvrdio odmah na početku nastavka, a ovaj put Insigne sjajno poslužuje istog strijelca i to slabijom ljevicom, a Mertens je “samo” morao pravovremeno utrčati između Szczęsnyja i Fazija i ubaciti u praznu mrežu. Tako je Mertens stigao do svog 18. gola ove sezone, a bili su ovo njegovi prvi golovi nakon točno mjesec dana i visoke pobjede u Bologni (1-7). Do kraja je Napoli u više navrata promašivao šanse za 0-3, najupečatljivijaje bila Rogova 1 na 1 koju je Szczęsny obranio, a nakon toga je Napoli pokazao onu svoju “tamniju” stranu, razlog zašto još uvijek nisu ekipa za velike domete, jer takva bi utakmicu umrtvila i odradila do kraja bez velikih trzavica, ali ne i Napoli, oni su do kraja dopustili jurnjavu po terenu i ostavili prostora Romi da vrlo lako dolazi do njihovih 16 metara, a iz toga svega se izrodilo nekoliko izglednih prilika: prvo je Sallah izašao sam na Reinu i pogodio stativu, a zatim je Strootman sa 10-ak metara pogodio u suprotni kut za 1-2 nakon čega nastaje panika u gostujućim redovima i dvije prilike ima Perotti, prvu šalje malo kraj stative, a drugi udarac blokiran od Koulibalyja u prvi mah vara Reinu koji se onda kao mačka baca i odbija loptu prvo u prečku, od koje se lopta odbija u pod pa je on nogama šalje u korner. Vjerojatno obrana kola!

Sampdoria je istog dana kasnije ugostila Pescaru, bila je to jednosmjerna utakmica u kojoj slabi gosti, koji još nisu pohvatali kretnje i zahtjeve Zdenĕka Zemana,  osim naravno obrane kojoj je to uvijek najlakše pa je Sampdoria osim tri postignuta gola, mogla postići još bar toliko. Sve što je Pescara uspjela napraviti je akcija za privremenih 1-1, a strijelac je u 32. minuti bio Cerri,  prethodno je Sampdoriju u 18. u vodstvo bio doveo Bruno Fernandes. Nakon izjednačenja redale su se šanse pred golom Bizzarrija, a u 58. ga je iz blizine glavom na asistenciju strijelca prvog gola svladao Fabio Quagliarella.

Danas kapetan Sampdorije postigao je gol u trećoj utakmici zaredom otkad je u pred širokim auditorijem u suzama priznao razloge svog naprasnog odlaska iz Napolija sad već daleke 2010. kad mu je u Švedskoj, prije uzvratne utakmice play-offa Europa Lige protiv Elfsborga, priopćeno: “Danas ne igraš, prodali smo te u Juventus”. Raffaele Piccolo, zaposlenik poštanske policije, bio je Quagliarellin prijatelj, odnosno bar se takvim predstavljao, a istovremeno je pratio svaki Fabijev korak, slao mu prijeteće poruke i pisma, dok je na adresu SSC Napolija slao optužbe na račun nogometaša i to redom: pedofilija, ilegalno klađenje, suradnja s mafijom. I tako 5 godina, dok nije napravio krivi korak, a sve je shvatio Fabijev otac Vittorio. Piccolo je nedavno osuđen na 4 godine i 8 mjeseci zatvora, a Quagliarella nije bio jedina žrtva iz svijeta poznatih.

Nazad na utakmicu, gol za 3-1, opet na asistenciju Bruna Fernandesa, postigao je u 68. minuti Patrik Schick koji je 6 minuta prije ušao u igru umjesto Luisa Muriela. Ovaj 21-godišnji Čeh pravo je iznenađenje ovogodišnje Serie A, ovo je njegov već sedmi gol u sezoni (dva je postigao i u kupu), u prethodnoj sezoni je za Bohemianse u češkom prvenstvu u 27 nastupa zabio samo jedan više, a prije toga nije dobio značajniju priliku u Sparti, iako je zabijao u mlađim uzrastima češke reprezentacije.

Sampdoria se ovom pobjedom stabilizirala na sredini ljestvice, a Pescara je i dalje prikovana za dno i sve je manje nade da će u preostalih 11 kola uhvatiti Empoli koji je trenutno na 10 bodova razlike.

U večernjem subotnjem terminu Milan je tradicionalno pobijedio Chievo na San Siru, a rezultat je, kao i u prethodno opisanoj utakmici, bio 3-1. Utakmicu je obilježio Carlos Bacca, bila je to njegova večer u kojoj je navijače Milana dovodio od radosti do očaja i nazad jer je nakon pomalo sretnog gola za 1-0 u 24. minuti promašio veliku šansu za 2-0, a nakon što je sudac Maresca u 42. minuti blago rečeno prestrogo dosudio penal za Chievo (navodno faulirani Gakpé je bio i u malom offsideu), De Guzmán hladno poravnao, u nadoknadi prvog poluvremena je sam Bacca dobio priliku da s bijele točke vrati Milan u vodstvo, no on je to učinio loše i lopta je otišla visoko preko gola. Kazneni udarac je skrivio Boštjan Cesar igravši rukom, ovaj put korektna odluka suca.

Ipak, u drugom dijelu se Kolumbijac iskupio za promašaje: u 70. minuti je za Milan bio dosuđen korner nakon kojeg je loptu glavom skrenuo Romagnoli, taman toliko da ona padne pred gol i da Bacca uleti u peterac i u padu je ubaci u mrežu. Do kraja je Milan povisio na 3-1 i to opet iz 11-erca koji je također malo dvojben, igrala se 82. minuta, pao je Ocampos, a u igri više nije bilo Bacce pa je odgovornost preuzeo Lapadula i nekako ispod Sorrentina pogodio u lijevi donji kut. Vrijedi još istaknuti nevjerojatan promašaj Chievovog braniča Cacciatorea koji je u 84. s tri metra i Donnarummom na podu uspio pogoditi – prečku! Mario Pašalić nije ulazio u igru.

Prvi nedjeljni dvoboj, onaj rani u podne i pol, bio je rezerviran za Atalantu i Fiorentinu. Gledali smo jako dobru, žustru i dinamičnu utakmicu u kojoj je vrlo dobri sudac Guida puštao malo grublju i mušku igru, a ipak pravedno podijelio 6 kartona. Od svega je na kraju nedostajao samo gol, Atalanta je bila puno bolja u prvih 15 i zadnjih 25 minuta, na momente je to bila opsada gola Fiorentine, ali odlični Rumunj Tătăruşanu, igrač utakmice, nije se dao iznenaditi.

Prilike su imali Papu Gomez, Petagna, Freuler i Grassi, a za Viole je najbolju priliku imao Nikola Kalinić kad se u 11. minuti našao sam u 16-ercu na 10-ak metara od gola, ali je udarcem glavom promašio okvir.

U popodnevnom terminu najbitnija utakmica je svakako bila ona između Udinesea i Juventusa na krcatom Friuliju. Juve je na krilima subotnjeg poraza Rome ušao malo opuštenije pa su to motivirani domaćini iskoristili i u 37. minuti došli u vodstvo, a strijelac je bio još jedan Kolumbijac, korpulentni Duván Zapata, inače na dvogodišnjoj posudbi iz Napolija, čiji je do 85. minute partner u napadu bio Stipe Perica. On se s lijeve strane s nekih 40 metara sjurio prema golu Juventusa, u duelu istrpio Bonuccija i onda iskosa iz blizine nekako progurao loptu ispod Gigija Buffona. Bio je to njegov prvi gol nakon 11. prosinca prošle godine i gostujuće pobjede nad Atalantom. U drugom dijelu je Juve malo stisnuo pa se Bonucci iskupio za lošiju reakciju kod gola domaćina i nakon jednog prekida s desne strane i nabačaja Dybale iz blizine glavom svladao Karnezisa.  Bilo je to uglavnom sve što smo od vodeće momčadi prvenstva vidjeli, malo, ali dovoljno za njihov prvi remi u prvenstvu nakon onih 0-0 u Bologni još 19. veljače prošle godine i da se za jedan bod poveća prednost nad Romom.

Inter jeuvjerljivo pobijedio Cagliari na Sant’Eliji, iako su u prvom poluvremenu opasno živjeli i dvaput skidali loptu s gol crte. Ključni faktori pobjede su Perišić sa dva pogotka i probuđeni Banega koji je asistirao Perišiću za prvi gol u 34. minuti, a potom iz slobodnjaka povećao na 0-2 u 39. Do kraja poluvremena je najbolji pojedinac u redovima domaćina, “lepi” Marco Borriello smanjio na 1-2 i nije to bilo sve što će domaćini napraviti u ovoj utakmici, ali su previše prostora ostavili gostima koji naprijed imaju prekvalitetne pojedince da to ne bi iskoristili pa je u 47. Perišić svojim drugim golom povećao na 1-3, u 67. je Icardi s 11 metara zabio za 1-4, a u 89. prizemnim udarcem s 20-ak metara, a svojim prvim golom za Inter, Gagliardini postavio konačnih 1-5.

Torino je u utakmici sličnoj onoj subotnjoj u Genovi i identičnim rezultatom pobijedio još jednog davljenika, Palermo. Gosti su poveli golom u napad zalutalog kapetana Rispolija kojem je ipak glavni zadatak obrana, no on je lijepim udarcem s 20-ak metara pogodio lijevi kut Joea Harta u 30. minuti i s tim se rezultatom otišlo na odmor. U nastavku je zasjao prvi strijelac Serie A, Andrea Belotti. Ovaj 23-godišnjak, rođen u mjestu Calcinate kraj Bergama, a nadimka “Gallo” (Pijetao), bivši je igrač Palerma i ovo mu je druga sezona u Torinu. U razmaku od samo 7 minuta zabio je tri gola i ostavio goste po 18. put ove sezone bez bodova. Možda se to ne bi dogodilo da golovima nije kumovala obrana Palerma na čelu s vratarom Posavcem. Kod prvog gola je mladi Varaždinec “zaplivao” na jedan centaršut iz kornera i tako omogućio Belottiju da zabijeglavom u prazan gol, kod drugog je zaspala čitava obrana, a kod trećeg ponovno Posavec ne stiže na centaršut, a Belotti je na drugoj stativi neobjašnjivo sam pa se krivnja dijeli po pola.

Inače, u Belottijev novi ugovor, potpisan do 2021. godine ugrađena je klauzula po kojoj može otići iz Torina za čak 100 milijuna eura, ali samo u inozemstvo, a u nedjelju, nakon što je s nova tri gola i ukupno 22 zasjeo na vrh ljestvice strijelaca, predsjednik Cairo je izjavio da bi danas vrlo vjerojatno stavio i 150, jer onih 100, koliko god su se u tome momentu činili velikima, danas djeluju jako mali. Odgovor na sve će, kao i uvijek, dati vrijeme.

Što se Palerma tiče, možda će dolazak novog predsjednika, Paula Baccaglinija, koji bi do kraja travnja trebao preuzeti stopostotno vlasništvo od kontroverznog Maurizija Zamparinija, poznatog po učestalim promjenama trenera, donijeti neke nove vjetrove.

U preostale dvije popodnevne utakmice gledali smo duele koji su bili jako važni u borbi za opstanak. U Empoliju su se sastali istoimeni domaćin i Genoa, obje ekipe u velikoj krizi: Empoli samo jedan bod u zadnjih 5 utakmica, a kriza koincidira s ozljedom Gruzijca Mchedlidzea koji je s 5 pogodaka njihov prvi strijelac (svih 5 je postigao u prosincu i siječnju), a nema ga od 5. veljače i remija 1-1 s Torinom.  Genoa s novim trenerom, Mandorlinijem, koji je prije 2 tjedna zamijenio Jurića i samo 3 boda u zadnjih 11 utakmica, također je bez velikog rizika ušla u utakmicu. 89 minuta je prošlo bez velikih šansi, ekipe su se uglavnom limitirale na udarce izvan 16-erca, a onda se, kao i u zadnjim trenucima utakmice s Bolognom, ukazao crnoputi Francuz Olivier Ntcham, 21-godišnjak na posudbi iz Manchester Cityja, on je opalio s 20-ak metara, dosta nespretno, vanjskim dijelom desne kopačke zahvatio je loptu koja je završila u lijevoj strani gola nemoćnog Skorupskog. Do kraja je Hiljemark u nadoknadi iz jedne kontre povećao na 0-2 i sad Genoa može u mirnijem ozračju čekati gradski derbi koji se igra u subotu u 20:45.

Empoli je, s druge strane, upao u crnu rupu, Palermo je na samo 7 bodova, a u sljedeće tri utakmice prvo gostuju kod Chieva, a onda idu prvo na Napoli pa na Romu. Sreća u nesreći je što nitko od “lovaca” ne pokazuje pretjerane znakove života i teško će čak i ovako sterilnii Empoli izgubiti navedenu prednost do kraja.

U drugoj utakmici je Crotone dočekao Sassuolo. Iako je završila 0-0, utakmica je bila poprilično sadržajna, a među najboljim pojedincima u obje momčadi su bili vratari. Domaćini su bili bliže pobjedi, imali čak i stativu u 80. minuti.

U zadnjem susretu kola, u večernjem terminu, Bologna je dočekala Lazio koji je golovima Immobilea u 9. i 74. minuti pobijedio sa 0-2 i time potvrdio dobru formu i zasjeo na 4. mjesto pretekavši Atalantu i Inter, a rezultat je mogao i morao biti veći u korist gostiju. Bila je to 6. pobjeda Lazija u zadnjih 7 službenih utakmica uz onaj remi s Milanom 13. veljače kad su rossoneri praktički ukrali bod s Olimpica. Bolognina kriza, pak, je sve dublja, tek 1 bod u zadnjih 6 utakmica, sve je više upitnika nad Donadonijem, najvatreniji navijači s “curve” Andrea Costa za nedjeljno gostovanje kod Sassuola u obližnjoj Reggio Emiliji najavljuju bojkot na koji pozivaju i druge navijače Bologne, a kao glavnog i odgovornog za nastalo stanje optužuju upravo nekadašnje krilo Milana, s druge strane uprava kluba mu daje punu podršku, ne samo do kraja ove, nego i za iduću sezonu.

Od zanimljivijih dvoboja u sljedećem kolu očekuje nas okršaj Juventusa i Milana u Torinu koji se zbog igranja uzvratne utakmice između Juventusa i Porta idućeg utorka igra već u petak navečer. U subotu navečer nas očekuje već najavljeni Derby della Lanterna u Genovi, zanimljiv u perspektivi borbe za mjesta koja vode u Europu, a i zbog forme obje ekipe, će biti susret Intera i Atalante na San Siru u nedjelju popodne, kao i posljednja utakmica kola koja se igra u ponedjeljak navečer, kad zahuktali Lazio dočekuje Pijetla Belottija i njegov Torino.