Frigan i Kalik strijelci u dramatičnom remiju Rijeke i Gorice na Rujevici

U posljednjoj utakmici programa 3. kola S/HNL-a Rijeka i Gorica su pred 3 500 gledatelja na Rujevici odigrali neriješenih 1-1 (1-0) čime su domaćini u dvije odigrane utakmice došli do svog četvrtog boda, a gosti do drugog iz tri odigrana susreta.

‘Bijele’ je u vodstvo pogotkom u 38. minuti i svojim prvijencem u dresu Rijeke doveo Matija Frigan, a konačnih 1-1 postavio je Anthony Kalik u 77. minuti igre. U samoj završnici susreta obje su momčadi imale velike, stopostotne prilike za vodstvo, ali Kalik na jednoj, te Selahi na drugoj strani nisu uspjeli pogoditi za slavlje svojih momčadi.

Momčad Dragana Tadića je prva pokušala zaprijetiti večeras, ali dalekometni pokušaji Selahija i Hodže u 7. i 8. minuti odlazili su van okvira Banićevih vrata. Minutu poslije je ‘istom mjerom’ pokušao na suprotnoj strani uzvratiti Pršir, lopta je nakon njegovog udarca s preko dvadeset metara otišla malo iznad okvira Labrovićevih vrata.

Odlično je u 13. minuti Vučkić s desne strane napada u prostor gurnuo loptu prema Friganu, ali na četrnaest metara je na lopti prvi Banić koji je ispucavanjem otklonio potencijalno veću opasnost.

Generalno je Rijeka dominirala posjedom i aktivno tražila prostor, ali Gorica je bez većih problema čuvala svog vratara nezaposlenim. U 22. minuti je sudac Tihomir Pejin Friganovo evidentno simuliranje u duelu s Krizmanićem svirao kao najstrožu kaznu za ‘Bijele’ te tek nakon VAR provjere ispravio pogrešku ne opomenuvši pri tom domaćeg napadača za pokušaj iznuđivanja.

U 33. minuti je Samir Toplak iz igre zbog ozljede bio prisiljen izvaditi Denija, a na teren poslati prezinjaka mu Antu Mateja Jurića.

Uzbudljivo je bilo na obje strane u ovim trenucima. Poslije proboja po lijevoj strani napada i ubačaja u sredinu na deset metara je usamljen na trenutak odličnu poziciju imao Vučkić u šesnaestercu gostiju, ali u 36. minuti nije uspio zahvatiti loptu.

Svega dvije minute poslije gosti su u vrlo brojčanom i kvalitetnom izlasku, u završnici je Mitrović s desnog ruba šesnaesterca lijepo podvalio desno u prostor za Jurića, ali on je na sedam metara reagirao loše i pucao daleko pored prve vratnice.

‘Bijeli’ su do vodstva stigli u 38. minuti poslije velike pogreške Jovičića kojem je pokušaj dodavanje presjekao Ampem i odmah preciznim dodavanjem pronašao Frigana koji se s tridesetak metara sjurio prema šesnaestercu, prekrasnom varkom ‘poslao u prazno’ Krizmanića te sa sedamnaest metara snažnim udarcem od desne vratnice u mrežu poslao loptu za 1-0 i svoj prvijenac u dresu Rijeke, ukupno 4. pogodak u 16. S/HNL nastupu.

Do kraja prilikama vrlo skromnog prvog dijela vidjeli smo neprecizne pokušaje Frigana na jednoj te Fruka na drugoj strani. Rijeka je prvi dio okončala s četiri upućena udarca (jedan u okvir) dok su gosti tijekom prvih 45 minuta zapucali svega davput.

U nastavak se ušlo s promjenom u redovima gostiju, Toplak je u svlačionici ostavio Mitrovića umjesto kojeg je ušao Ndockyt kojem je ovo bio i debi u dresu Gorice.

Već u prvoj minuti drugog dijela Rijeka je mogla stići do povećanja rezultatske prednosti. Ampem je uz puno vremena i prostora dobio loptu lijevo i ubacio u sredinu na šest metara gdje je Banić još jednim odličnim istrčavanjem uspio smesti Frigana te sačuvati svoja vrata.

U 52. minuti je Kalik na dvadesetak metara navukao četvoricu igrača kretanjem u sredinu i zatim savršeno poslužio Fruka lijevo u nečuvan prostor, ali njegov udarac iskosa s osam metara završio je iznad okvira vrata.

Gorica je u ovom periodu susreta bila dominantnija od suparnika, aktivna u potrazi za prostorom u posljednjoj trećini, ali osim potrebe za blokiranjem pokušaja Fruka u 57. i Vojtka u 63. minuti igre ‘dramatičnijih’ izazova za obranu domaćih nismo vidjeli.

Uvođenjem Libera i Alvareza umjesto Ampema i Vučkića u 55., te Bristrića i Vukčevića umjesto Frigana i Bušnje u 66. minuti Tadić je uspio s odmakom promijeniti odnos snaga na terenu te su obrambene linije domaćih konačno bile nešto više i akvitnije za razliku od dotadašnjeg perioda.

U 70. minuti smo vidjeli i drugi pokušaj Rijeke u drugom dijelu, Hodža se uspio izboriti za loptu i s osamnaest metara pucati, neprecizno preko okvira vrata.

Gorica je do izjednačenja stigla poslije prekrasnog izlaska iz visokog pritiska Rijeka na ubačaj sa strane duboko u polovici gostiju. U začetku je veliki posao odradio Ndockyt koji je iz sredine otvorio Vojtka lijevo, on u kombinaciji s Wallaceom (ušao u 61. umjesto Fruka) uz rub terena probio stranu i stigao u posljednju trećinu te kvalitetno prizemno ubacio u sredinu gdje Kalik bježi Alvaerzu i u trku iz prve s osam metara u 77. minuti pogađa gornji lijevi kut za 1-1.

Dosta su porasle tenzije na terenu nakon izjednačenja Gorice, a igralo se vrlo aktivno s obje strane i sa željom za postizanjem pogotka koji bi donio pobjedu.

U 81. minuti je Wallace imao vrlo dobru situaciju na lijevoj stani napada te je iskosa s deset metara poslao loptu pored suprotne vratnice. Rijeka je odgovorila velikom prilikom u 87. minuti kada se Halilović (ušao u 85. umjesto Hodže) dobro probio kroz sredinu te nakon duplog pasa s Liberom pucao s dvanaest metara, ali odličnim blokom nogom sve je zaustavio Krizmanić.

U posljednjim minutama od četiri sudačke nadoknade svjedočili smo velikim uzbuđenjima na obje strane. Gorica je nakon ubačaja iz kuta imala veliku priliku, Wallace je glavom spustio desno na dva metra za Kalika kojem je Jurišić uspio u padu izmaknuti loptu i sačuvati svoja vrata.

Uslijedila su velika naguravanja između Kalika i Labrovića nakon ove situacije, a kada se ista konačno smirila gosti su izveli korner, domaćini se obranili i uspjeli ispucati naprijed gdje je Krizmanić lošim dodavanjem pokušao pronaći Banića i time savršeno uposlio Selahija koji je izašao u jedan na jedan s gostujućim vratarem te udarcem sa sedamanest metara poslao loptu tik uz lijevu vratnicu za dramatičan kraj uzbudljivog dvoboja.

U sljedećem kolu Rijeka će gostovati kod Lokomotive koja je u ovom kolu rezultatom 2-1 poražena od Šibenika na Šubićevcu dok će Gorica biti bez obveza jer je povjerenik natjecanja Josip Brezni “po službenoj dužnosti” odgodio njihov dvoboj s Hajdukom.

5. kolovoza, Varaždin – Dinamo (20:00)
6. kolovoza, Slaven Belupo – Šibenik (19:00)
Istra 1961 – Osijek (21:00)
7. kolovoza, Lokomotiva – Rijeka (21:00)

Od 21 sat na Rujevici počinje posljednja utakmica 3. kola SuperSport HNL-a u kojoj će snage odmjeriti Rijeka i Gorica. Domaćin je u uvodnom kolu slavio kod Šibenika da bi potom zbog europskih obveza s Djurgardenom odgodio Jadranski derbi, a gost je nakon poraza kod Osijeka prvi bod zabilježio u srazu sa Šibenikom.

Domaćini u današnjem ogledu ne može računati na ozlijeđene Mitrovića i Solana dok su gosti iz istog razloga bez Suka, a Julardžija je kartoniran.

Trener Rijeke Dragan Tadić je u najavi rekao: “Očekujem tešku utakmicu, znamo da je Gorica uvijek težak suparnik Rijeci, ostali su im skoro svi stožerni igrači osim Babeca u odnosu na prošlu sezonu. Bit će teška utakmica, ali najbolji lijek za poraz u Europi je pobjeda protiv Gorice.”

Njegov kolega na klupi Gorice Samir Toplak je izjavio: “Govori se o slabljenju Rijeke, međutim to nije istina. Rijeka je prvo poluvrijeme u Švedskoj izgledala jako dobro, bili su kompaktni i zato ne očekujem laganu utakmicu u nedjelju. Na Rujevici je Rijeka uvijek favorit, protiv svih, ne samo protiv Gorice, međutim imamo svoj plan. Detektirali smo njihove slabije strane koje ćemo pokušati iskoristiti.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će asistirati Kruno Šarić (Županja), Deni Grofelnik (Valpovo) i Ivan Matić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Dario Bel i Marjan Tomas iz Osijeka. Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), kontrolor suđenja Zlatko Šimčić (Koprivnica), a za sigurnost je ispred Saveza zadužen Miroslav Cindrić.