Golčina Kleinheislera i Mierezov ‘trzaj’ glavom za Osijekovo slavlje nad Lokomotivom (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 26. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 2-0 (1-0) svladao posljednjeplasiranu momčad prvenstva Lokomotivu.

Osamnaestu ligašku pobjedu u sezoni Osijeku su donijeli Laszlo Kleinheisler prekrasnim pogotkom iz voleja u 14. minuti, te najbolji strijelac lige Ramon Mierez, koji je mrežu zatresao glavom u 78. minuti.

Gosti su tako u debiju Samira Toplaka (i njegovoj jubilarnoj 260. Prva HNL utakmici) upisali četrnaesti ligaški poraz u sezoni, treći u nizu.

Tijekom prvih deset minuta igre Osijek je gotovo u potpunosti dominirao posjedom, no nije nikako uspijevao probiti kvalitetan obrambeni blok Lokomotive i konkretnije doći u posljednju trećinu.

Bilo je evidentno da će ‘Bijelo-Plavima’ biti potreban trenutak posebne inspiracije ako žele načeti današnjeg suparnika i upravo to se u 14. minuti dogodilo. Santini je primio loptu ‘u dubini’ desno i ubacio na rub šesnaesterca, Mierez i Žaper kvalitetnim su kretanjima raširili i ‘povukli’ gostujuću zadnju liniju, a ubačenu loptu fantastičnim je udarcem iz voleja s petnaest metara pod gredu za 1-0 Osijeka pospremio Kleinheisler! Treći je ovo ligaški pogodak za 26-godišnjeg mađarskog veznjaka u sezoni, ukupno sedmi u 56. Prva HNL nastupu.

Ništa se značajnije poslije pogotka domaćina nije dogodilo, a ni promijenilo na terenu. Osijek jest na trenutke planski prepuštao posjed gostima, no Toplakova momčad nije uspjela konkretnije doći naprijed i ugroziti Ivušića.

U 24. minuti žuti karton u redovima gostiju je dobio Marin, koji je u duelu s Lončarom dobio/natrčao na lakat, no sudac Marin Vidulin cijelu je situaciju okarakterizirao kao neprihvatljiv prekršaj (?) igrača Dinama na posudbi u Lokomotivi.

Lokomotiva prvi put prijeti u 38. minuti kada je na ubačaj Čelikovića s lijeve strane napada Šimić u sredini na jedanaest metara dobio skok s Cheberkom, no njegov udarac glavom bio je slabašan te Ivušić bez problema upisuje obranu.

Tri minute poslije gosti prijete nakon ubačaja iz kuta koji je s desne strane izveo Kallaku, Škorić je u sredini na jedanaest metara krivo procijenio let lopte koju praktički s travnjaka glavom malo, malo iznad grede šalje Cokaj.

Bila je to ujedno i posljednja spomena vrijedna situacija tijekom prilikama vrlo siromašnog poluvremena koje je okončano nakon minute sudačke nadoknade.

Već u 46. minuti svjedočili smo prvom uzbuđenju u nastavku. Santini je na ubačaj s desne strane u sredini primio loptu i s dvanaest metara uputio udarac koji mu u klizećem startu rukom (koja je bila na travnjaku) blokira Papadopoulos. Domaći igrači zajedno s klupom traže kazneni udarac, u nastavku akcije Santinijev blokirani drugi pokušaj mirno hvata njegov brat Krševan. Na ovu situaciju opravdano nije reagirala ni VAR soba u sastavu Zebec-Križarić.

Generalno su u ‘uvodu’ drugog dijela domaći, evidentno željni ‘ranim’ drugim pogotkom što prije ‘riješiti’ utakmicu, ponovno aktivno dominirali događajima na travnjaku, bili bolji i konkretniji u igri prema naprijed, no nisu uspijeli konkretno zaposliti gostujućeg vratara.

Bjelica je na prvu promjenu bio primoran u 50. minuti kada je iz igre zbog ozljede morao Lončar, umjesto kojeg je ušao Guti. Šest minuta poslije strateg domaćih odlučio je s travnjaka povući Santinija i poslati veznjaka Bohara.

Lokomotiva u nastavku prvi put prijeti u 66. minuti, Šimić se izborio za poziciju za udarac na dvanaest metara, no njegov snažan, ali neprecizan udarac vrlo dobrom reakcijom brani Ivušić!

Dvije minute poslije uzvraća Osijek iz prekida, Bočkaj je s dvadeset metara nezgodno plasirao loptu koja je odskočila tik pred snalažljivim Krševanom, koji upisuje obranu.

Nisu domaćini nikako uspijevali zaprijetiti iz igre, a iz prekida u 76. minuti ponovno pokušava Bočkaj, no ovaj put bio je neprecizan te je s dvadesetak metara poslao loptu pored vratnice. Nedugo nakon ovog događaja Toplak radi tri promjene u momčadi, Marića, Čelikovića i Kallakua zamijenili su Petrak, Chaija i Pivarić.

Konačno su Bočkajevi prekidi urodili plodom. U 78. minuti spomenuti kvalitetno ubacuje s desne strane u sredinu gdje je na deset metara u skoku najviši Mierez, koji savršenim trzajem glavom šalje loptu u bliži kut za 2-0 i svoj 18. ligaški pogodak u sezoni. Trenutno najboljem strijelcu ovosezonskog izdanja elitnog razreda domaćeg nogometa ovo je bio ukupno 27. pogodak u 44. Prva HNL nastupu.

Na prijelazu iz 83. u 84. minuti Bjelica osvježava momčad, Kleinheisler, Bočkaj i Mierez napustili su travnjak, a do kraja susreta priliku dobili Pilj, Miloš i Erceg.

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, nekoliko su očajnih reakcija imali gostujući braniči, no odlične situacije za pogodak nisu iskorištavali Bohar i Erceg. ‘Najezda’ na Santinijeva vrata nastavila se do kraja, a u drugoj minuti nadoknade na ubačaj Miloša, Žaper je udarcem s četiri metra pogodio gredu!

Zbog obveza reprezentacije Hrvatske objema momčadima slijedi pauza, a u 27. kolu (3. travnja) Osijek će na Aldo Drosini u Puli biti gost Istri 1961, dok će Lokomotiva u Kranjčevićevoj biti domaćin Hajduku. Program 26. kola nastavlja se sutra okršajima Slaven Belupa i Istre 1961 u Koprivnici (15:00) te Hajduka i Šibenika u Splitu (17:05).

U prvoj utakmici 26. kola HT Prve lige Osijek od 18 sati u Gradskom vrtu igra s Lokomotivom na čijoj će klupi debitirati novi trener Samir Toplak.

U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna susreta slavili su Bijelo-plavi koji su prvo u Osijeku pobijedili s 2:1, a potom su u Zagrebu bili bolji rezultatom 0:3.

Domaćini u današnjem ogledu zbog ozljeda ne mogu računati na Ndockyta, Grezdu, Brleka i Topčagića dok su gosti iz istog razloga lišeni usluga Mersinaja, Đire, Hadžića i Tucija.

Trener Osijeka Nenad Bjelica je u najavi utakmice rekao: “Čestitam kolegi Toplaku na novom poslu, imam s njim iznimno korektan odnos, to je trener koji je sigurno kapacitiran izvući Lokomotivu iz ove situacije. Naravno da mi imamo našu računicu, dati maksimum u nastojanju da osvojimo sva tri boda i ostanemo i dalje u borbi za sami vrh. Teško mi je procijeniti u kakvom će sustavu oni zaigrati, međutim, ne dobiva formacija utakmicu nego energija koju ćemo uložiti na terenu.”

Novi trener Lokomotive Samir Toplak je dodao: “Vrijeme mi je trenutno najveći neprijatelj, ali pokušavamo ekipu prije svega psihološki podići na jedan nivo pa ćemo je onda dizati i na tehničko-taktičkom planu. Moramo biti direktni i jasni da ne bi bilo još više gungule. Igrači rade dobro. Dao sam im uvjete i zadatke koje u iduća dva mjeseca moraju ispuniti i mislim da će to biti OK.”

Glavni sudac utakmice je Marin Vidulin iz Kanfanara kojem će asistirati Robi Kezele (Rijeka), Luka Pajić (Rijeka) i Marko Linić (Dražice) dok su za VAR zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), a suce će kontrolirati Alen Gerek (Zabok).