Gorica autogolom Andrijaševića i pogotokom Lovrića stigla do slavlja nad Rijekom (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 18. kola HT Prve lige Gorica je na Rujevici rezultatom 0-2 (0-2) svladala Rijeku i tako, nakon remija i poraza, stigla do prve pobjede pod vodstvom Siniše Orešćanina.

U uzbudljivom i zanimlijvom susretu gosti su u vodstvo došli autogolom Franka Andrijaševića u 27., dok je konačnih 0-2 postavio trenutno najbolji strijelac lige Kristijan Lovrić u 44. minuti.

Klubu iz Velike Gorice ovo je bilo sedmo slavlje nad Rijekom u devet međusobnih ligaških okršaja.

Uvodno su se gosti nastojali postaviti s visokom obranom, no Rožmanova momčad nekoliko puta je izigrala Goričinu formaciju, što je Orešćaninovu momčad natjeralo da se povuče, a tek onda je krenuo konstantan pritisak ‘Bijelih’.

Iz takvog omjera snaga, nakon nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu, prvu pravu priliku vidjeli smo u 11. minuti kada je Križmanić u petercu kratko proslijedio ubačaj Štefulja, loptu u sredinu prizemnim dodavanjem vraća Tomečak, a snažnim udarcem s osam metara bližu vratnicu pogađa Andrijašević. Lopta prolazi iza Banićevih leđa, te gosti uz dosta sreće ostaju u rezultatskom egalu.

Dvije minute poslije Tomečak ubacuje u sredinu gdje se na jedanaest metara za poziciju izborio Menalo i glavom poslao loptu malo pored lijeve vratnice.

Iza dvadesete minute gosti su konačno uspjeli uspostaviti kakvu takvu ravnotežu u igri, odnosno, barem privremeno prekinuti konstantne napade domaćina koji su rezultirali nerijetkim ‘paničnim’ otklanjanjima opasnosti.

Prvi do kraja konkretan izlazak gosti su imali u 26. minuti kada je velik dio posla na centru odradio Dieye, Hamad vuče polukontru koju opasnim prizemnim ubačajem s desne strane napada okončava Dvorneković. Na dva metra domaći ispred Dieyea odbijaju u ubačaj iz kuta, a iz istog Gorica stiže do rezultatske prednosti.

Lovrić je ubacio iz kuta na prvu vratnicu gdje u duelu s Jovičićem Andrijašević u 27. minuti glavom loptu prosljeđuje u vlastitu mrežu za 0-1 gostiju.

Promijenio se gotovo u potpunosti odnos snaga na terenu poslije pogotka gostiju. Rijeka više nije uspijevala vršiti nikakav oblik pritiska, ni kreirati konkretniji dolazak u posljednju trećinu.

U 31. minuti Hamad (prema sudu Jovića) bez prekršaja oduzima loptu Galoviću i snažno puca s osamnaest metara, Nevistić se istaknuo kvalitetnom paradom i odbijanjem u korner.

Dvije minute poslije Nevistić koncentriran i kod Lovrićevog izravnog udarca u okvir iz kornera, išlo je to pod gredu i zahtijevalo reakciju Dinamovog vratara na posudbi u Rijeci.

U 44. minuti gosti iskorištavaju veliku pogrešku Nevistića i Čerina te povećavaju rezultatsku prednost. Domaći vratar pokušao je dodati loptu Slovencu koji se spustio iz vezne linije kako bi pomogao u izlasku, no izvedeno je to loše te Dieye i Lovrić pritišću Čerina, oduzimaju mu loptu, a istu u lijevi kut preciznim udarcem s petnaest metara posprema Lovrić za 0-2. Najboljem klupskom strijelcu to je bio 36. gol u 78. Prva HNL nastupu, 12. u ovoj sezoni te je sada usamljen na ljestvici najboljih strijelaca lige (Gavranović 11, Mierez 11).

Do kraja zanimljivog poluvremena nije bilo sudačke nadoknade te se na odmor otišlo s prednošću (u završnici) konkretnijih gostiju.

U nastavku prvi spomena vrijedni događaji su nerazumljivi, nepotreni i opravdani žuti kartoni Suka i Dvornekovića. Prvi je požutio zbog grubog starta nad Štefuljem u 48., a drugi na centru zbog udarca Menala u koljeno u 49. minuti.

Rijeka je kreirala prvu prijetnju u nastavku. Lijepu akciju s lijeve strane napada u završnici okončavaju Kulenović i Andrijašević, no udarac potonjeg s deset metara odličnom intervencijom nogom brani Banić.

Uslijedio je još jedan opravdani karton za goste, ovaj put je Babec u skoku laktom u glavu udario Andrijaševića i dobio opomenu u 52. minuti.

U 55. nova prilika za Rijeku, ubačaj s lijeve strane iz prekida završio je uz samu drugu vratnicu, no Banić još jednom koncentriran i siguran. Uskoro je na jednu visoku loptu u dobroj poziciji bio i Andrijašević no nije uspio dobro zahvatiti loptu, pa vrlo dobri vratar gostiju rješava situaciju bez najmanjih problema.

U 60. minuti prva prijetnja Gorice u nastavku, na ubačaj Doke s desne strane lijevo je na tri metra usamljen ostao Krizmanić koji glavom šalje loptu preko okvira vrata. Prethodno ovom događaju, Jović nije dodijelio žuti karton Kulenoviću zbog udaranja Suka laktom u glavu. Za vrlo blaži start, podsjetimo, kaznio je Babeca.

Četiri minute poslije igrači Rijeke traže kazneni udarac, Jović ništa ne pokazuje. Lopta je nakon ubačaja s desne strane napada od noge u ruku pogodila Suka, VAR suci Gabrilo i Perica također ostali tihi. Iako to nije uvijek slučaj u HNL-u kod ovakvih situacija kada lopta od tijela pogodi igrača u ruku, sukladno naputcima za suđenje, ne bi trebalo sankcionirati protivničkog igrača i ekipu.

Od 67. minute dvije velike prilike Rijeke poslije ubačaja iz kuta. S crte su gosti prvo očistili pokušaj Galovića glavom, a nedugo nakon toga Banić je uz samu crtu obranio i pokušaj Andrijaševića.

U 74. minuti odlična kontra gostiju. Suk je izbacio Čabraju lijevo, on preciznim dodavanjem u sredini na dvanaest metara pronalazi Lovrića kojem snažan udarac fantastičnom reakcjiom brani Nevistić!

Odlični Banić iskazuje se u 77. minuti kada je obranio udarac Andrijaševića s tri metra iskosa s lijeve strane u bliži kut!

U 83. minuti drugi pomoćni Ivica Modrić neobjašnjivo ne signalizira prekršaj Čabraje nad Tomečakom. Bio je to start za žuti karton, no Jović posljedično sudi gol-aut za goste.

Rijeka do kraja jest vodila igru i vršila pritisak, no pravih opasnosti za Banića (sve do nadoknade) nije bilo. Pokušaji Murića i Andrijaševića odlazili su pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

U drugoj od četiri minute sudačke nadoknade ‘Bijeli’ su imali veliku priliku, udarac Pavičića sa šest metara s crte je odbio Jovičić.

Već u šestoj minuti nadoknade izravni je crveni karton dobio Musa zbog grubog starta nad Mudražijom. Nastalo je opći kaos na terenu, iako je Jović odmah reagirao i postavio se ispred igrača. A zbog udaranja suparnika u gužvi crveni karton poslije VAR pregleda situacije dobio je i Capan.

Do kraja se polije ove gužve nije dugo igralo, te je Gorica tako stigla do desetog ligaškog slavlja u sezoni, prvog pod vodstvom novog trenera Siniše Orešćanina.

Rijeka je u sljedećem kolu ponovno domaćin te će na Rujevici ugostiti Šibenik koji je u ovom kolu svladao Dinamo na Maksimiru (1-2), dok će Gorica i u sljedećoj prvenstvenoj obvezi biti gost, ovaj put kod Varaždina koji je u ovom kolu poražen od Slaven Belupa (2-0).

Raspored programa 19. kola:
2. veljače Osijek – Slaven Belupo (16:00)
Dinamo – Lokomotiva (18:05)
3. veljače Varaždin – Gorica (15:00)
Rijeka – Šibenik (17:05)
Hajduk – Istra 1961 (19:10)

U posljednjem susretu 18. kola HT Prve lige Rijeka od 17:05 na Rujevici dočekuje Goricu. Bit će to njihov prvi ovosezonski međusobni duel obzirom da je prvotni odgođen zbog zaraze koronavirusom te još nije nadoknađen.

Domaćini u današnjoj utakmici ne mogu računati na suspendiranog Smolčića i ozlijeđenih Nwolokora te Velkovskog. Gosti su pak još uvijek bez ozlijeđenih Steenvoordena, Kalika i Delfija te kartoniranog Špikića, a Kahlina se dovoljno oporavio da bude na klupi za rezervne igrače.

Trener Rijeke Simon Rožman je u najavi dvoboja rekao: “Gorica je dobro organizirana ekipa koja ima dobru tranziciju i prekide. Igramo svaka tri dana i sigurno se na domaćem terenu osjećamo najbolje, iako još nema publike. Napravit ćemo sve da tri boda ostanu doma, ali daleko od toga da će to biti lagano.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Siniša Oreščanin je izjavio: “Imali smo dovoljno vremena nakon tog šokantnog poraza od Dinama u prošlom kolu, vjerujem da smo ga dobro iskoristili i fokusirani smo samo na ovu utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će pomagati sugrađani Luka Pušić i Ivica Modrić te Marko Cestarić iz Siska. Za VAR su zaduženi Goran Gabrilo iz Splita i Goran Perica iz Šibenika. Delegat susreta je Robert Balen iz Zagreba, a kontrolor suđenja Dragutin Vuk iz Čakovca.