Gorica deklasirala Šibenik i u potpunosti zakomplicirala borbu za ostanak

Bitka za ostanak u SuperSport HNL-a dobila je dramatični zaplet. U prvom susretu 29. kola Gorica je na gostovanju na Šubićevcu pobijedila Šibenik rezultatom 0:4 (0:4) te sad za Narančastima na ljestvici zaostaje samo jedan bod uz bolji međusobni omjer.

Junak pobjede gostiju bio je Toni Fruk koji je upisao dva gola i asistenciju, a u strijelce su se još upisali Merveil Ndockyt i Slavko Bralić. Izabranici Željka Sopića su tako stigli do druge pobjede u nizu i pete ukupne.

Momčad koju vodi Damir Čanadi je pak upisala 13. poraz u prvenstvenoj sezoni te treći zaredom. U sljedećem kolu ih čeka gostovanje kod Lokomotive dok će Gorica biti domaćin Rijeci.

Već u prvoj minuti susreta Gorica je mogla povesti. Ndockyt je uposlio Fućka čiji udarac je ispred gol linije u posljednji trenutak blokirao Mesa.

Narančasti su uzvratili minutu kasnije kada je Čop ukrao loptu na sredini igrališta nakon čega ju je proslijedio do Dolčeka, a njegov prizemni pokušaj s dvadesetak metara odlazi malo pokraj stative.

Gosti do vodstva dolaze u 8. minuti. Fućak je prvotno odlično uposlio Bralića koji u situaciji 1 na 1 s Rogićem ne uspijeva nadmudriti vratara Šibenika, no na odbijenoj lopti je najbrži Fruk koji je s desetak metara pogodio gol. Bio je to njegov četvrti zgoditak u aktualnoj sezoni.

Već u 13. minuti Gorica je povećala prednost. Nakon asistencije Fruka odlično je suprotnu malu mrežicu sa 17 metara pogodio Ndockyt koji je tako došao do prvijenca u hrvatskom nogometu.

U 18. minuti smo vidjeli i treći zgoditak u mreži Šibenika. Ponovno se u strijelce upisao Fruk koji je s 18 metara izvrsno pogodio iz slobodnog udarca kojeg je izborio Fućak.

Novi udarac domaćin je doživio u 24. minuti kada je igru zbog ozljede morao napustiti vratar Rogić, a među vratnice je stao Đaković.

Ubačaj Hiroša i kornera u 29. minuti dolazi do Čopa na drugoj stativi koji je vrha peterca snažno pucao, no njegov pokušaj je uspio blokirati Steenvoorden. Čop je u akciji i pet minuta kasnije kada je iz slobodnog udarca sa 17 metara šutirao iznad grede.

Pršir je u 35. minuti iz kornera pronašao Bralića, a njegov udarac glavom s pet metara završava u bloku.

Četvrti gol u mreži Šibenika vidjeli smo u 41. minuti. Pršir je ubacio iz slobodnog udarca, a iz blizine se u strijelce upisao Bralić. Stoper Gorice je tako došao do trećeg gola u sezoni.

Fruk je do hat-tricka mogao doći u sudačkoj nadoknadi, ali je Đaković u posljednji trenutak došao do lopte prije napadača Gorice.

Domaćin je najbolje šanse u prvom dijelu imao u nadoknadi vremena. Prvo je u trećoj minuti dodanog vremena neometani Čop sa sedam metara nakon ubačaja Dolčeka glavom pucao iznad grede. Dvije minute potom je u akciji bio i Hiroš čiji udarac sa sedam metara iskosa odlično brani Banić, a na koncu je nakon ubačaja iz kornera zaprijetio Matić koji je sa četiri metra udarcem glavom zatresao gredu.

U 56. minuti susreta gledali smo reprizu četvrtog gola. Iz slobodnog udarca je ubacio Pršira, a iz blizine je opet poentirao Bralić, no pogodak nakon intervencije VAR-a nije priznat. Naime sudac Strukan je procijenio da je Štiglec, koji je prilikom centaršuta bio u zaleđu, utjecao na igru.

Sedam minuta kasnije na suprotnoj strani travnja loptu u gol Gorice poslao je Dolček, ali i ovaj put zbog prethodnog zaleđa Radonjića zgoditak nije priznat.

U 80. minuti je s ruba šesnaesterca iskosa pucao Čanađija, no nije bilo opasnosti po gol Gorice. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka puno bolji je bio pokušaj Petkovića koji je sa šest metara iskosa poslao loptu malo pokraj suprotne stative.

Domaćin je u akciji i u 85. minuti kada je Knežević ubacio za Araija koji se ubacio iz drugog plana, a njegov udarac glavom brani Banić. Bila je to posljednja zanimljiva situacija na utakmici.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 17 sati u Gradskom vrtu sastaju Osijek i Lokomotiva dok od 19:10 Dinamo na Maksimiru dočekuje Slaven Belupo.

Derbijem začelja u kojem se od 18 sati na Šubićevcu sastaju Šibenik i Gorica otvara se 29. kolo SuperSport HNL-a. Njihov prvi ovosezonski prvenstveni međusobni srazu odigran u Šibeniku završio je remijem (1:1) dok je u Velikoj Gorici bilo 0:0 i 0:3. Ove dvije momčadi sastale su se i u osmini finala kupa gdje je Šibenik na domaćem terenu slavio s 2:0. Domaćin u susret ulazi s četiri boda prednosti pred Goricom koja se nalazi na samom začelju ljestvici.

Šibenik u današnjem dvoboju ne može računati na Kvesića, Minu i Krekovića dok su gosti bez Jurića.

Trener Narančastih Damir Čanadi je u najavi rekao: “Od kada sam se vratio u Šibenik, svaku utakmicu zovu važnom i ključnom, igraju deveti i deseti na ljestvici. Nije istina da je sve gotovo ako ovo dobijemo. Još se može osvojiti 21 bod kasnije, mora se igrati i kasnije ozbiljno. Profesionalno smo se spremili, momčad se i dalje razvija. Napravili smo analizu naše igre, posebno u napadu. Trebamo početi završavati šanse do kraja. Ne razmišljamo o finalu Kupa, uvijek je fokus na sljedeći susret. Nikad se ne zadovoljavamo bodom, ali uvijek naše zadovoljstvo ovisi kako se utakmica razvila. Gorica? Ima jak mentalitet, to je pokazala puno puta.”

Strateg Velike Gorice Željko Sopić je izjavio: “Utakmica će mnogo reći o nama i o ekipi Šibenika, s kojom smo u direktnoj borbi za opstanak. Bit će to zahtjevna utakmica, Šibenik je u dobroj formi, dva puta u mjesec dana je pobijedio Dinamo, igra finale Kupa, a nas su pobijedili kod kuće 3-0. Nadam se da ćemo otić na Šubićevac odigrati dobru utakmicu i pokušati izvući što bolji rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Alen Jakšić (Solin), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Ante Terić (Podstrana) dok su za VAR zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Ivan Starčević (Bjelovar). Delegat susreta je Josip Pulić (Rijeka), kontrolor suđenja Bruno Marić (Daruvar), a časnik za sigurnost Miroslav Cindrić.