Gorica dominirala, Majkić spašavao, Ante Erceg s dva pogotka donio veliko slavlje Istri

U prvoj utakmici programa 7. kola SuperSport HNL-a Istra 1961 je pred 1 356 gledatelja na Gradskom stadionu u Velikoj Gorici rezultatom 0-2 (0-0) svladala Goricu, a oba pogotka za ‘Zeleno-Žute’ postigao je Ante Erceg koji je na travnjak istrčao u 66. minuti igre. Prva je ovo gostujuća pobjeda pulskog prvoligaša u domaćem prvenstvu još od 10. kola prošle sezone i 0-1 slavlja nad Hrvatskim Dragovoljcem pogotkom Diona Belje.

Generalno je Gorica bila ta koja je, pogotovo u prvom dijelu, gotovo u potpunosti dominirala događanjima na terenu, te je momčad Gonzala Garcije na životu većim dijelom susreta držao fantastični Lovro Majkić koji je suparnicima ‘poskidao’ nekoliko čistih gol šansi.

Drugi dio je donio nešto bolju igru Istre prema naprijed, a susret je presudio Erceg koji je Ivana Banića uspio matirati čak tri puta, ali njegov prvi pogodak (70.) nije priznat zbog zaleđa Advana Kadušića. Vodstvo je Erceg svojoj momčadi donio prvijencem u 82., a potvrdu pobjede prekrasnim udarcem iz ‘slobodnjaka’ u 94. minuti.

Bolje su gosti otvorili dvoboj, uz kontrolu posjeda aktivnije su tražili opcije u igri prema naprijed, a prvu prijetnju kreirali su na isteku 5. minute kada je Golubickasu (prema sudu Ivana Bebeka) u visokom pritisku oduzet posjed bez prekršaja, u završnici je Kadušić atraktivno petom odigrao loptu desno za Hujbera koji je uz dosta prostora na desnom rubu šesnaesterca uputio ni ubačaj ni udarac – na koji je na drugoj vratnici zamalo zakasnio Rovis.

Vrlo brz i odličan bio je odgovor domaćina. Fruk je u 8. minuti na lijevoj strani napada ‘izvozao’ Hujbera i s ruba šesnaesterca ubacio na drugu vratnicu gdje pored ‘uspavanog’ Antovskog Suk na dva metra ima čistu gol šansu, ali mu udarac glavom fenomenalnom rekacijom nogom odbija Majkić.

Minutu poslije ponovno Fruk jedan na jedan ‘izluđuje’ Hujbera te se sada iskosa s dvanaest metara uz rub šesnaesterca odlučio na atraktivan udarac u gornji suprotni kut, ali jednako atraktivno odgovorio je i 22-godišnji gostujući vratar koji je uspješno odbio loptu u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta Raspopović je bio u sredini na udarcu glavom, ali je pucao preko okvira vrata.

Bili su ovo sada već trenuci kada je Istra uz dosta sreće ‘držala nulu’. Neuvjerljivo je lijevo u obrani izgledao Antovski koji je u 13. minuti napravio prekršaj nedaleko ruba šesnaesterca, a uigrana akcija iz tog prekida rezultirala je dodavanjem u sredinu van šesnaesterca za Fruka koji je udarcem s devetnaest metara još jednom natjerao Majkića na obranu i odbijanje. U nastavku je Vojtko odbijenu loptu snažnim udarcem desno iskosa sa sedam metara poslao u gredu, a velika drama u obrani gostiju okončana je pokušajem Ndockyta glavom u padu s deset metara, pucao je 24-godišnji Nigerijac preko vrata.

Uspjela se stabilizirati Garcijina momčad nakon ‘desetominutnog pomračenja’, a slabašnim pokušajima u okvir Kadušića u 20. te Bakrara u 29. minuti gosti su prvi put na utakmici zaposlili domaćeg vratara Banića.

Spomenuto vidljivo nesigurni Antovski veliku je grešku napravio u 33. minuti pri pokušaju izlaska njegove momčadi iz posljednje linije, požrtvovni Raspopović mu je oduzeo posjed uz lijevi rub šesnaesterca i gurnuo loptu za Cruza koji je s devet metara pucao snažno prizemno u prvi kut, Majkić je i to uspješno obranio.

Na novu obranu gostujući vratar je natjeran u 40. minuti, poslije akcije na ubačaj rukom s lijeve strane otvoren je prostor za Suka u sredini, no njegov neprecizan udarac s četrnaest metara vrlo koncentrirani Majkić uspješno je odbio daleko od svojih vrata.

Do kraja aktivnog prvog poluvremena, u kojem su evidentno domaćini ipak bili izraežno konkretniji u igri prema naprijed, u drugoj i posljednjoj minuti nadoknade vidjeli smo Bakrarov pokušaj, oslobodio se Alžirac pritiska Suka i s devetnaest metara snažno poluvisoko potegao u desni kut, Banić je sve koncentrirano pratio i odbio loptu te sigurnom obranom zaključio prvi dio dvoboja.

Situaciju za pogodak domaćini su imali već u 47. minuti igre kada se nakon teškog sudara Rovisa i Raspopovića na centru terena otvorio prostor desno za Cruza, Brazilac je uspio zaobići istrčalog Banića, ali ne i zadržati loptu u terenu, pa je nakon njegovog ubačaja u sredinu Bebek opravdano prekinuo igru.

Prelijepim dodavanjem je Golubickas u 51. minuti prebacio igru na lijevu stranu domaćeg napada u završnici kojeg je (a tko drugi) Fruk još jednom prevario Hujbera te s ruba šesnaesterca (dojam je) pokušajem ubačaja pogodio suprotnu vratnicu.

Uslijedio je kraći period tijekom kojeg je Istra bila ta koja je nešto jednostavnije dolazila u posljednju trećinu, a isti je svoj vrhunac imao u 57. i 58. minuti kada je prvo Hujber iz daljine pucao pored vrata, a zatim u istom raspletu svoju sreću okušao i Bakrar.

Odličnu su kontru odigrali Cruz i Fruk protiv petorice suparnika u 62. minuti utakmice. U završnici je 20-godišnji Brazilac kvalitetnim dodavanjem izbacio suigrača lijevo u prostor, ali njegov prizemni pokušaj iskosa s osam metara uspješno je nogom zaustavio igrač utakmice Lovro Majkić.

Uskoro su nam uslijedili i prvi potezi trenera. Toplak se u 62. minuti s terena odlučio povući Julardžiju i Ndockyta te umjesto njih poslati Pršira i Waguea dok je Garcia mijenjao četiri minute poslije, Bakrara i Mlinara zamijenili su Erceg i Mumba.

Svega četiri minute nakon ulaska u igru Erceg je matirao Banića, ali nakon VAR analize Pejina i Tomasa pogodak nije priznat zbog zaleđa Kadušića. Gosti su u ovoj situaciji odigrali zaista lijepu akciju, u začetku je veliki posao odradio požrtvovni Mumba, u nastavku je fantastičnim dodavanjem vanjskim dijelom kopačke Caseres pronašao Kadušića, a on jednako lijepim dodirom proslijedio loptu u prostor za Ercega koji je mirno pogodio sa sedam metara za kratkotrajno slavlje suigrača i Demona.

Dobar napad ‘Bikovi’ su odigrali u 78. minuti, ali nezgodan ubačaj Suka s desne strane Majkić je krajnjim naporom uspio odbiti lijevo dalje od vrata, a u nastavku su gosti novi pokušaj ubačaja u sredinu uspješno otklonili daleko od svog šesnaesterca.

U 81. minuti ‘Zeleno-Žuti’ stižu do rezultatske prednosti. 21-godišnji Zambijac Mumba je u začetku napada dobio loptu u sredini te pravovremenim dodavanjem otvorio desno Kadušića čiji je ubačaj s ruba šesnaesterca kroz srce peterca prošao pored tri protivnička igrača lijevo do Ercega koji je ‘naklonom’ glavom s tri metra pogodio nečuvana vrata za 0-1 i svoj prvijenac u dresu Istre.

Nije se Gorica nikako uspijevala izraženije i konkretnije nametnuti suparniku u ovom razdoblju utakmice koju je do kraja (osam minuta nadoknade) i konačno presudio Ante Erceg. Prekrasno je 32-godišnjak iz slobodnog udarca po sredini s devetnaest metara u 94. minuti pogodio sam gornji lijevi kut vrata za 0-2 i svoj ukupno 44. pogodak u 177. S/HNL nastupu.

Gorica je u sljedećem kolu gost u Varaždinu kod istoimenog domaćina dok će Istra 1961 na svojoj Aldo Drosini u Puli dočekati Lokomotivu. Program 7. kola S/HNL-a nastavlja se sutrašnjim okršajima Lokomotive i Slaven Belupa (18:55) te Rijeke i Varaždina (21:05).

U prvom susretu 7. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige od 20 sati Gorica dočekuje Istru 1961.

Domaćini u današnjem dvoboju ne mogu računati na Keitu, Mitrovića i Denija Jurića koji su ozlijeđeni dok je Anthony Kalik realizirao transfer u Hajduk. Gosti su pak bez usluga Blagojevića, Duvnjaka, Lisice, Petkovića i Kneževića.

Trener Gorice Samir Toplak je u najavi sraza izjavio: “Vidi se ideja igre kod Istre, ekipa ima glavu i rep. Nije im strano braniti se s deset igrača, niti preuzeti posjed i biti uporni prema naprijed. Čeka nas jako teška utakmica, to što su imali virozu prošli tjedan više nema veze, a pokazalo se da nije imalo ni previše veze protiv Rijeke. Mi moramo paziti na sebe da ne uđemo nervozno u utakmicu već da budemo konkretni kao što smo bili veći dio utakmice u Koprivnici.”

Njegov kolega na klupi Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je rekao: “Putujemo u Goricu na utakmicu protiv snažne i kvalitetne momčadi. Smatram da smo u utakmicama prošle sezone bili dosta kompetitivni, i oni i mi, tako da su utakmice često bile podjednake. Očekujem dakle zahtjevan susret s obzirom i na virozu koja je još uvijek prisutna kod naših igrača, ali mi idemo tamo po tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će asistirati Luka Pajić (Rijeka), Željko Bučar (Duga Resa) i Goran Pečarić (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Marjan Tomas (Osijek). Delegat susreta je Željko Ukić (Zagreb), kontrolor suđenja Danijel Trampus (Osijek), a časnik za sigurnost Miroslav Marković.