Gorica pogocima Špikića i Mitrovića svladala Istru u Puli i pobjegla Rijeci na četiri boda razlike (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 32. kola HT Prve lige Gorica je na Aldo Drosini u Puli rezultatom 0-2 (0-1) svladala Istru 1961 i tako stigla do šesnaeste ligaške pobjede u sezoni i 56 bodova na kontu, četiri više od četvrtoplasirane Rijeke.

Strijelac za vodstvo momčadi Siniše Orešćanina bio je Dario Špikić u 42. miunti. Momčad Danijela Jumića od 79. minute je igrala s igračem manje jer je drugi žuti i isključujući crveni karton dobio Luka Hujber. Konačnih 0-2 u četvrtoj minuti sudačke nadoknade postavio je Josip Mitrović u trenucima kada su ‘Zeleno-Žuti’ igrali s dva igrača manje jer je zbunjeni Gonzalez u redovima domaćih napustio teren krivo shvativši da će biti odmah zamijenjen, što se nije dogodilo.

Uvodno smo gledali ravnopravan dvoboj uz blagu dominaciju Gorice u posjedu, ali bez konkretnosti u posljednjim trećinama.

Na isteku 12. minute Steenvoorden je iz velike udaljenosti uputio prvi udarac na utakmici, snažno i u okvir, no Lučić je imao dovoljno vremena za mirnu reakciju. Samo nekoliko trenutaka poslije Istra je imala veliku priliku za pogodak. Silva je odličnom dugom loptom izbacio Haru u prostor, mladi Japanac na rubu šesnaesterca savršenim dodirom lijepo prima loptu te lijevo iskosa sa sedam metara prizemnim udarcem šalje loptu malo pored suprotne vratnice.

Odlično su domaćini iskorištavali visoko postavljenu zadnju liniju gostiju. U narednom periodu ‘Zeleno-Žuti’ su imali još nekoliko dobrih situacija u posljednjoj trećini no konkretnije pozicije Hare i Hujbera nisu zahtijevale reakcije Banića.

S obzirom na to da su obje momčadi visoko postavljenim zadnjim linijama suzile teren za igru velika borba vodila se u sredini terena, a malo toga događalo se pred vratarima. Tek u 34. minuti poslije velike pogreške Tomaševića bilježimo prvu konkretnu situaciju za Goricu. Nakon ubačaja Krizmanića s lijeve strane napada, Tomašević loše reagira te je zbog toga Mudrinski na dvanaest metara u gol prilici, no srpski napadač loše je zahvatio loptu i slabašno pucao u dobro postavljenog Lučića.

Nastavilo se s vrlo opreznom igrom s obje strane i dalje, a siromaštvo događaja pred vratarima prekinuto je pogotkom Gorice za vodstvo u 42. minuti. Ubačaj Hamada desnom nogom s lijeve strane napada pada na sedam metara i neobjašnjivo pored Silve i Gonzaleza dolazi do Špikića koji s metra na drugoj vratnici od stražnjice Lučića uspijeva progurati loptu uz prvu stativu i pogoditi za 0-1 gostiju i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, treći u zadnja dva kola.

Do kraja poluvremena Istra je imala dobru situaciju u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je poslije ubačaja Blagojevića s lijeve strane napada Jovičić s pet metara glavom poslao loptu malo iznad okvira vlastitih vrata. Iako su domaćini krenuli izvesti ubačaj iz kuta Duje Strukan je poslao momčadi u svlačionicu jer je već ‘pristojno’ prošla određena jedna minuta sudačke nadoknade.

U nastavak je strateg domaćih Jumić odlučio ući s promjenom formacije, te je umjesto kartoniranog stopera Silve u igru poslao ofanzivnog veznjaka Špoljarića, a u posljednju liniju spustio lijevo Gonzaleza te Hujbera desno.

Agresivne dvije minute otvaranja nastavka imali su domaćini, no u tom periodu osim dvije tri situacije u kojima su gosti ‘panično’ čistili u svom šesnaestercu nije bilo veće konkretnosti u završnici.

Dominirala je Istra posjedom, a u 53. minuti ‘Zeleno-Žuti’ poslije ubačaja iz kuta preko Hare matiraju Banića, ali zbog zaleđa Japanca pogodak opravdano nije priznat. Minutu poslije veliku priliku imaju gosti. Dvorneković je s desne strane napada ubacio u sredinu gdje Mudrinski s devet metara glavom prosljeđuje loptu lijevo do zaboravljenog Babeca koji s lijevog ruba peterca puca snažno u prvi kut, ali Lučić rukometnom obranom čuva svoja vrata!

Gorica je prepustila posjed suparniku, Istra konstantno pokušavala nekako doći do situacije za pogodak, ali nije Jumićeva momčad u tome uspijevala. U 69. minuti Babec je s dvadesetak metara uputio prizemni udarac i poslao loptu malo pored lijeve vratnice Lučićevih vrata.

U 79. minuti domaćini ostaju s igračem manje. Drugi žuti karton zbog starta na Dvornekoviću u protivničkoj polovici dobio je Hujber, koji je prvu opomenu zaradio u 61. minuti kada je također u protivničkoj polovici povlačio Špikića.

Veliku priliku Gorica je imala u 82. minuti kada je Hamad iz sredine fantastičnim okomitim dodavanjem lijevo u jedan na jedan izbacio Dvornekovića, no njegov udarac odličnom intervencijom u korner je odbio Lučić!

Konačnih 0-2 postavio je Mitrović u četvrtoj minuti sudačke nadoknade poslavši loptu udarcem sa sedam metara kroz noge Lučića za potvrdu slavlja Gorice i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni. Svakako vrijedi istaknuti da su domaćini u trenucima pred pogodak igrali s dva igrača manje jer je Gonzalez krivo shvatio događanja uz rub terena, pa je izašao iz igre u očekivanju da uđe suigrač, što se nije odmah dogodilo. Svakako zaista rijetko viđena situacija.

U sljedećem kolu Istru čeka gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Gorica u Velikoj Gorici biti domaćin Osijeku.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 32. kola HT Prve lige posljednjeplasirana Istra 1961 od 17 sati na Aldo Drosini dočekuje Goricu. U njihovom prvom ovosezonskom međusobnom ogledu odigranom u Puli nije bilo pobjednika (1:1) dok smo u Velikoj Gorici svjedočili remiju (2:2) i pobjedi domaćina (2:1).

Zeleno-žuti u današnjem susretu ne mogu računati na kartoniranog Galileu te Bosančića, Navarra i Guzinu koji su ozlijeđeni. Gosti su pak lišeni usluga suspendiranih Keite i Matara dok Suk, Kalik i Lovrić imaju problema s ozljedama.

Trener Istre 1961 Danijel Jumić je u najavi dvoboja rekao: “Jako bitna utakmica za nas, napravit ćemo sve da ju pobijedimo. Igramo protiv kvalitetne momčadi i to se zna, no bitno je samo da mi budemo fokusirani na sebe i da damo svoj maksimum.”

Njegov kolega Siniša Oreščanin je dodao: “Pokušali smo iskoristiti ovih nekoliko dana da se rekuperiramo i osvježimo. Pozitivni smo, imamo dobru atmosferu, svjesni da smo odigrali jednu dobru utakmicu u polufinalu Kupa, pogotovo u prvom poluvremenu, a želimo nastaviti dalje s potpunim fokusom na našu što bolju izvedbu.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Alen Jakšić i Vice Vidović iz Solina te Jakov Titlić (Potravlje) dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek i Robi Kezele iz Rijeke. Delegat susreta je Željko Podrug (Zagreb), a suce će kontrolirati Ante Vučemilović (Višnjevac).