Gorica slavljem nad Hajdukom osigurala povijesni polufinalni okršaj s Dinamom (VIDEO)

U posljednjoj utakmici četvrtfinala tridesetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Gorica je u Velikoj Gorici rezultatom 3-0 (1-0) svladala Hajduk i tako prvi put u klupskoj povijesti osigurala nastup u polufinalu natjecanja.

Dvostruki strijelac za momčad Siniše Orešćanina bio je Kristijan Lovrić u 9. i 82. minuti, a konačnih 3-0 svojim prvijencem u dresu Gorice postavio je 22-godišnji Liberijac Sylvanus Nimely.

Uvodno je nešto konkretnije u igri prema naprijed izgledao Hajduk, koji se postavio visoko po gubitku lopte, no nije u tom periodu uspio konkretnije ugroziti Ivana Banića.

Gorica s druge strane do vodstva dolazi iz drugog konkretnijeg izlaska u posljednju trećinu. U trećoj minuti Kalinić je pravovremenom reakcijom spriječio veću opasnost koja mu je prijetila od Dieyea, no u 9. minuti je kapitulirao. Dieye je na centru terena pod pritiskom spustio loptu za Kalika koji odličnim dodavanjem otvara Lovrića lijevo, a on svojim ‘trademark’ potezom sa sedamnaest metara posprema loptu u sam suprotni kut za 1-0 svoje momčadi i svoj peti kup pogodak u karijeri. Kratko je trajala i tiha VAR provjera zbog navodnog Dieyevog igranja rukom u začetku akcije, no Pejin i Petrović su u VAR sobi (nadamo se uz bolju sliku situacije) brzo ustanovili da tome nije bilo tako.

Što se suđenja tiče, Dario Bel je uvodno Lovriću oprostio jedan grublji prekršaj, no zatim je krenuo s kartonima koje je dodijeljivao čudnim kriterijem. Općenito je na travnjaku vladala izražena agresivnost kod obiju momčadi, što definitivno Belu nije olakšavalo posao. Dojam je da se nije uspio držati ujednačenog kriterija, pa je takvim pristupom samo ostavljao mogućnost da igrači i dalje nastave sa startovima na rubu prihvatljivog, jer realno nisu mogli znati što će sudac nagrađivati kartonom, a što ne.

Tako smo vidjeli ‘olako’ dodijeljene kartone Kaliku i Simiću u 7. i 21. minuti, a zatim i (s obzirom na kriterij) nesankcionirane grublje startove Dolčeka, Kalika i Suka…

Pravih prijetnji za vratare do kraja (prilikama vrlo siromašnog) poluvremena nije bilo. Generalno je Hajduk bio taj koji je imao posjed i aktivno tražio prostor za ugrožavanje Banića, no domaćini su se vrlo kvalitetno branili. S druge strane, Oreščaninova momčad je imala nekoliko dobrih situacija za ozbiljnije okončavanje kontri, no ili je nedostajalo kvalitetnog zadnjeg dodvanja ili je Kalinić pravovremenim izlaskom otklanjao opasnost po svoja vrata.

U nastavak je strateg Gorice odlučio ući bez kartoniranog Kalika, koji je već u nekoliko situacija u prvom dijelu bio blizu druge opomene, te je na travnjak poslao mladog Liberijca Nimelyja. Gostujući strateg nije mijenjao početnih jedanaest.

Prvu prijetnju u drugom dijelu vidjeli smo u 50. minuti kada je Atanasov odlično pucao iz prekida s dvadesetak metara, lopta je išla u sam gornji desni kut, no fantastičnom se paradom istaknuo Banić i odbio u korner!

Gorica uzraća također iz prekida. U 57. minuti Lovrić je izveo ubačaj iz kuta, gosti kratko i loše odbijaju na drugu stranu gdje je na rubu peterca Suk koji puca snažno u bliži kut, no sada se Kalinić iskazuje odličnom obranom nogom!

U 60. minuti je Dolček zatresao protivničku mrežu, no nakon VAR provjere opravdano pogodak nije priznat jer je u ‘prvom dijelu’ akcije Livaja evidentno bio u zaleđu poslije udarca Fossatija.

Osam minuta poslije Jakoliš je kvalitetno odigrao desno za Todorovića koji se ‘uvlači’ u šesnaesterac na udarac, no njegov slabašan pokušaj mirno je obranio Banić.

Gosti u 79. minuti igraju dobru kontru, Fossati dodaje desno za Livaju koji se uz malo sreće izvukao na udarac lijevom nogom, no s trinaest metara poslao je loptu daleko pored okvira vrata.

Gorica do povećanja rezultatske prednosti stiže u 82. minuti kada su domaći odlično izigrali lijevu stranu gostujuće obrane poslije ubačaja sa strane. U završnici Dieye atraktivno petom igra za Nimelyja koji s petnaest metara prosljeđuje u sredinu za Lovrića, a on prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca matira Kalinića za 2-0!

U 88. minuti konačnih 3-0 postavio je svojim prvijencem 22-godišnji Liberijac, koji je prizemnim udarcem s petnaest metara pogodio Kalinićev prvi kut za potvrdu velikog slavlja Gorice!

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, ‘Bili’ nisu uspijeli konkretnije zaprijtetiti Baniću. Hajduk tako ni u svom ukupno osmom gostovanju u Gorici nije uspio upisati pobjedu, dapače, bio je ovo splitskom prvoligašu peti poraz u Velikoj Gorici.

Istra 1961 – Rijeka

U polufinalu se također igra na samo jedan susret, a termin odigravanja je 7., 14. ili 28. travnja. Domaćin finala, koje je na rasporedu 19. svibnja, je Velika Gorica.