Hajduk autogolom Jovičića svladao Goricu (VIDEO)

Gorica je u doživjela prvi poraz otkad ju je preuzeo Samir Toplak. U 31. kolu HT Prve lige bolji od nje je na Poljudu bio Hajduk, a presudio je autogol Aleksandra Jovičića koji je nesretno skrenuo loptu u vlastitu mrežu nakon udarca Josipa Vukovića. Domaćini su nakon toga imali nekoliko odličnih prilika, no rezultat se do konca utakmice više nije mijenjao.

Bili su tako došli do 17. ovosezonske pobjede u Prvoj HNL kojom su se pred veliki derbi s Dinamom učvrstili treću poziciju na ljestvici. Rijeci sada bježe četiri boda dok za Osijekom odnosno vodećim Plavima zaostaju dva i sedam bodova.

Livaja je u 4. minuti pokušao proigrati natrčalog Krovinovića, no loptu je na vrijeme pokupio Kotarski. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Cruz se pored Katića izborio za posjed lopte nakon čega je uposlio Atiemwena, ali njegov udarac nije predstavljao opasnost po gol Hajduka.

Sahiti je u 10. minuti ubačajem s desne strane pronašao Mlakara čiji udarac iz peterca skreće Livaja, ali golman Gorice se nije dao iznenaditi dok je pomoćni sudac potom označio zaleđe napadača domaćih. Minutu kasnije Vuković je okomitim dodavanjem pronašao Sahitija čiji udarac s desetak metara odlično brani Kotarski, ali i kosovski ofenzivac je također tom prigodom bio u nedozvoljenoj situaciji.

Domaćini su u vodstvo došli u 13. minuti uz veliku dozu sreće. Odbijena lopta je došla do Vukovića koji je pucao iz prve s dvadesetak metara, a lopta je na putu prema golu udarila Jovičića nakon čega je promijenila smjer te je prevarila Kotarskog.

Već u 17. minuti gosti su bili primorani obaviti prvu izmjenu nakon što je zbog ozljede igru morao napustiti Krizmanić. Umjesto njega Toplak je u igru poslao Steenvoordena.

Babec je u 23. minuti snažno pucao sa skoro 30 metara udaljenosti, a lopta je prošla malo pokraj stative. Hajduk je uzvratio minutu kasnije kada je Krovinović iz slobodnog udarca ubacio za Melnjaka, a njegov pokušaj glavom s vrha peterca prolazi malo pored suprotne vratnice.

Veliku šansu za domaće je u 31. minuti propustio realizirati Mlakar čiji je udarac s pet metara pogodio Kotarskog. Prethodno je odličnu asistenciju s desne strane uputio Livaja, a Sahiti je propustio loptu do druge stative gdje se nalazio slovenski napadač.

Nova velika prilika za Hajduk uslijedila je u 34. minuti kada se nakon udarca Melnjaka lopta od bloka odbija do Mikanovića, a njegov šut je svladao Kotarskog, no ispred gol linije se na pravom mjestu našao Steenvoorden koji je uspio spriječiti zgoditak.

Keita je u 42. minuti ubačajem s lijeve strane pronašao Atiemwena, a njegov udarac glavom sa šest metara nije bio opasnost po gol Kalinića.

Već u drugoj minuti drugog poluvremena Hajduk je mogao povećati prednost. Nakon prodora po lijevoj strani Melnjak je povratnom loptom uposlio Krovinovića, a on je iz odlične situacije sa sedam metara loše pucao te je poslao loptu preko gola.

U 52. minuti udarac Livaje s desetak metara iskosa je od bloka Steenvordeena prošao malo pokraj bliže stative.

Četiri minute kasnije Mikanović je s desne strane ubacio za Krovinovića koji na 11 metara ponovno pri udarcu nije dobro zahvatio loptu.

Udarac Pršira u 61. minuti iz slobodnog udarca sa 17 metara iskosa uz malo poteškoće lovi vratar Hajduka Lovre Kalinić.

Katić je u 79. minuti dobio žuti karton što znači da ga trener Valdas Dambrauskas neće imati na raspolaganju za derbi s Dinamom.

Ljubičić je u 84. minuti nakon proigravanja Livaje okušao udarac sa 17 metara, a Kotarski je upisao sigurnu obranu.

Snažan udarac Atiemwena u 88. minuti s dvadesetak metara iskosa je okrznuo Melnjaka, ali Kalinić uz male poteškoće ipak lovi loptu.

Posljednja šansa na susretu pripala je gostima. Kalik se u 93. minuti odlično oslobodio Lovrencsicsa, ali je s osam metara iskosa loše pucao pored gola.

Trideset i prvo kolo bit će zaključeno sutra kada su na rasporedu dvoboji Šibenika i Slaven Belupa, Osijeka i Hrvatskog dragovoljca te Lokomotive i Rijeke.

U sklopu 31. kola HT Prve lige od 20:05 na Poljudu počinje sraz Hajduka i Gorice. U njihova tri prethodna ovosezonska prvenstvena sraza Bili su upisali dvije gostujuće pobjede (1:3 i 0:4) dok je u Splitu završilo bez golova. U polufinalu kupa Hajduk je na domaćem terenu bio bolji s 2:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Ferra, Grgića, Atanasova, Eduoka i Nikolu Kalinića dok su gosti iz istog razloga bez Suka, Golubickasa i Dvornekovića te kartoniranog Mitrovića.

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je u najavi utakmice rekao: “Trenutno imamo jako zgusnut raspored te smo se baš iz tog razloga kvalitetno pripremali. Cijeli ovaj tjedan smo se pripremali za tri utakmice, mentalno i fizički, ali moram naglasiti da je ova sljedeća utakmica protiv Gorice najbitnija. Gorica ima privilegiju da je na sredini tablice te može igrati bez pritiska, ali ja se nikad s njima ne bih mijenjao. Mi konstantno radimo pod pritiskom, ali nas to izgrađuje i dodatno motivira da budemo još bolji. Profesionalci smo, imamo svoje snove i niti podsvjesno ne smijemo imati ideje o odmoru. Provodimo kvalitetne treninge te igrači, cijeli stručni stožer i ja vjerujemo da samo takvi treninzi mogu donijeti rezultate kakve želimo.”

Strateg Gorice Samir Toplak je izjavio: “Kroz cijeli tjedan pokušavam uvesti ekipu u jednu utakmicu koja bi trebala biti za uživanje, pred puno gledatelja i nogometnom atmosferom s protivnikom koji još uvijek želi biti prvak Hrvatske. Želim ih rasteretiti pritiska jer ga ne trebamo imati. Moramo pokušati odigrati dobru utakmicu, hrabru, ne da se samo branimo jer samo tako možemo nauditi Hajduku.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Ivan Janić (Ilok) i Ivan Matić (Osijek) dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat susreta je Željko Podrug iz Zagreba, suce će kontrolirati Domagoj Vučkov iz Rijeke, a za sigurnost je zadužen Jurica Jurjević.