Hajduk četrnaesti put u nizu pobijedio Istru 1961 na Poljudu (VIDEO)

Hajduk je u 17. kolu HT Prve lige pred 4.560 gledatelja na kišom natopljenom Poljudu svladao Istru 1961 rezultatom 4:0 (2:0). Strijelci za 14. uzastopnu pobjedu Bilih nad Zeleno-žutima na domaćem terenu bili su Marin Ljubičić, Marco Fossati, Filip Krovinović i Marko Livaja.

Litavski trener Valdas Dambrauskas je tako zabilježio i treći trijumf u trećem dvoboju na klupi Hajduka, a s nova tri boda Bili su se na drugom mjestu ljestvice barem privremeno bodovno izjednačili s Rijekom dok su preskočili Dinamo koji uz dvije odigrane utakmice manje ima i dva boda manje.

Hajduk je prvi zaprijetio u 9. minuti kada je Lovrencsics iz kornera pronašao Dimitrova, no on je loše zahvatio loptu tako da nije uspio uputiti udarac prema golu Lučića.

Domaćini su poveli u 11. minuti golom Ljubičića koji je sa šest metara poslao loptu u mrežu Istre nakon što su mu kombinacijom šansu pripremili Melnjak i Biuk.

Livaja je u 16. minuti s dvadesetak metara iskosa pokušao iznenaditi vratara Zeleno-žutih, ali lopta je prošla iznad grede.

Novi pogodak Ljubičić je mogao postići u 17. minuti kada ga je idealno poslužio Livaja, no on je sa četiri metra zatresao stativu nakon čega je pomoćni sudac označio prethodno sumnjivo zaleđe Livaje.

Istra je zaprijetila u 19. minuti poslije kombinacije iz kuta Mlinar je ubacio za Silvu koji sa pet metara loptu šalje pored vratnice.

Biuk je u 27. minuti uputio oštar ubačaj u peterac na kojeg malo kasni Ljubičić. U nastavku akcije lopta se odbija do Fossatija koji je s dvadesetak metara snažnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Istrina gola. Talijanskom veznjaku bio je to prvijenac u bijelom dresu.

Na suprotnoj strani travnjaka Mišković je u 32. minuti sa 16 metara pucao pokraj bliže stative. Osam minuta kasnije Bande je proigrao Belju čiji udarac iz prve sa šest metara iskosa ima isti učinak.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Biuk je zatresao mrežu gostiju nakon proigravanja Krovinovića, no pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Livaja je u 51. minuti pravovremeno uposlio Ljubičića koji se driblingom oslobodio Marina, no izvrsnim klizećim startom opasnost u posljednji trenutak otklanja Perković.

Istra uzvraća u 57. minuti kada Mišković ubačajem na drugu stativu pronalazi Belju, ali njegov udarac sa šest metara brani Kalinić.

Hajduk uzvraća pet minuta kasnije kada je Atanasov povratnom loptom uposlio Biuka, no njegov udarac završava u bloku gostujućih igrača.

Novi pogodak u mrežu Istre hajdukovci su zabili u 70. minuti kada je Sahiti nakon prodora po desnoj strani uposlio Krovinovića koji je sa šest metara matirao Lučića. Bio je to njegov prvijenac u ovoj sezoni Prve HNL.

Perković je u 87. minuti ubacio za Serderova koji je s druge stative gađao suprotni kut, ali nije bio dovoljno precizan.

Konačni rezultat u devetoj ovosezonskoj prvenstvenoj pobjedi Hajduka u 92. minuti postavio je Marko Livaja koji je nakon odlične asistencije Dolčeka petom izvrsno sa 17 metara pogodio gornji desni kut Lučićeva gola. Trenutno drugom najboljem strijelcu lige bio je to već 11. ovosezonski pogodak u Prvoj HNL.

Sedamnaesto kolo se nastavlja sutra kada su na rasporedi dvoboji Hrvatskog dragovoljca i Gorice te Slaven Belupa i Osijeka.

U sklopu 17. kola HT Prve lige od 20 sati na Poljudu počinje sraz Hajduka i Istre 1961. Njihov prvi ovosezonski dvoboj završio je pobjedom Bilih koji su zahvaljujući hat-tricku Marka Livaje na Aldo Drosini slavili rezultatom 1:3.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Posaveca, Vukovića, Čuića, Kačaniklića, Eduoka i Diamantakosa dok su gosti bez Majkića, Galilee, Matića, Navarra, Abdallahija, Blagojevića, Ivančića i Burtona.

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je u najavi dvoboja rekao: “Najvažnije je da nakon Rijeke ostanemo čvrsto na zemlji. Kada pobijedite na takav način to donosi pregršt emocija, puno se energije potroši. Sigurno da Istra dolazi s ambicijama na Poljud. Rijeka je prošlost. Ako ne budemo dobri sve će biti zaboravljeno. Najvažnija utakmica za Hajduk je s Istrom.”

Njegov kolega na klupi Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je izjavio: “Očekuje nas utakmica s odličnim klubom, jednim od najboljih u HNL-u. Mislim da će biti zanimljiva utakmica, i za nas izvrsna prilika da se natječemo i pokažemo najbolje od sebe.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će pomagati Luka Pušić (Zagreb), Anto Marić (Zagreb) i Marko Cestarić (Sisak) dok će u VAR sobi biti Dario Bel i Miro Grgić iz Osijeka. Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), a kontrolor suđenja Zlatko Šimčić (Koprivnica).