Hajduk fantastičnim preokretom svladao Vitóriju

U prvom susretu trećeg kola kvalifikacija Konferencijske lige Hajduk je na rasprodanom Poljudu slavio protiv portugalske Vitórije de Guimaraes rezultatom 3:1 (0:0).

Nakon prilikama siromašnog prvog dijela u kojem je zbog spornih situacija u šesnaestercu gostiju fokus bio na sucu Al-Hakimiju gledali smo odličan nogometu u drugih 45. minuti.

Prvi su u prednost došli gosti i to odličnim golom Mage. Primljeni pogodak nije obeshrabio Bile koji su prvo preko Sahitija izjednačili, a nedugo potom ih je u vodstvo doveo Melnjak. Za značajnu prednost izvrsnim zgoditkom u završnici utakmice pobrinuo se Krovinović.

Hajduk će tako za tjedan dana u Portugalu braniti dva gola prednosti, a ukoliko im to uspije u borbi za grupnu fazu natjecanja sučeliti će se s Villarrealom.

Uvodni dio susreta je prošao u ispitivanju snaga u kojoj se nijedna momčad nije uspjela značajnije nametnuti. U 36. minuti uz gol-aut liniju u šesnaestercu Vitorije nakon duela s Ogawom je pao Grgić, ali sudac nije smatrao da je ta situacija vrijedna pokazivanja na bijelu točku.

Po sparnom vremenu teškom za igru prvu ozbiljniju priliku na utakmici vidjeli smo tek u 39. minuti kada je Hajduk povukao kontru u kojoj je Sahiti s ruba kaznenog prostora gađao suprotni donji kut Varelina gola, no golman Vitorije je paradom boksao loptu.

U nastavku akcije lopta dolazi do Livaje koji je s desne strane uputio snažan ubačaj nakon kojeg je Semeda lopta pogodila u nogu, a potom i u ruku. Švedski sudac Al-Hakim nije smatrao da se radi o prekršaju za kazneni udarac.

Četiri minute kasnije s lijeve strane je ubacio Krovnović, a opet je igrač gostiju, ovaj put Mumin, sam sebe pogodio u ruku. Odluku suca je bila identična kao u prethodnoj situaciji.

Prva minuta sudačke nadoknade prvog dijela ponudila je novu šansu za Bile. Nakon što su oduzeli loptu na sredini igrališta Sahiti je okomitim dodavanjem proigrao Livaju, a njegov snažan udarac s 15 metara brani Varela.

Gosti su u 48. minuti zaprijetili preko Nelsona Luza koji je s dvadesetak metara iskosa snažno pucao, a lopta je prošla pokraj bliže stative tako da Kalinić nije trebao reagirati. Četiri minute kasnije istog igrača je u kontri uposlio Silva, ali iz bolje situacije nije uspio dobro pucati.

U 55. minuti Elez je dobro pronašao Biuka koji se oslobodio svog čuvara nakon čega je s dvadesetak metara gađao prvi kut, a Varela je bio spreman na njegov pokušaj.

Dobra akcija Hajduka uslijedila je i dvije minute kasnije kada je Mikanović s desne strane asistirao za Vukovića, a on s desetak metara šalje loptu malo pokraj suprotne stative.

Kad se učinilo da su izabranici Valdasa Dambrauskasa preuzeli konce igre u svoje noge Vitorija je došla u vodstvo. Vuković je izgubio jednu loptu na centru nakon čega je uslijedila brza akcija gostiju po desnoj strani. Nakon dobre kombinacije s Rubenom odlično je desne rašlje Kalinićeva gola sa 18 metara pogodio Maga.

Hajduk je do izjednačenja došao već u 67. minuti. Livaja se nakon proigravanja Grgića sa osam metara iskosa pored trojice gostujućih braniča izborio za udarac kojim je pogodio suprotnu stativu, a lopta se odbila do Sahitija kojem nije bilo teško iz peterca zatresti mrežu Vitorije.

Domaćini su u 75. minuti potpuno preokrenuli rezultat. Elez je uputio dugo dodavanje koje je propustio izbiti Maga, a njegovu lošu reakciju je iskoristio Melnjak koji je snažnim udarcem iz prve svladao Varelu.

Krovinović je u 83. minuti proigrao Livaju, a njegov udarac s desetak metara od bloka odlazi u korner. Tri minute kasnije Mumin je ponovno bio dobar bloker, ovaj put nakon pokušaja Čoline iz nešto dalje udaljenosti.

Hajduk je do novog gola došao u 87. minuti fantastičnim potezom Krovinovića koji je iskoristio poklonjenu loptu gostujućeg veznjaka te je s 15 metara iskosa pogodio bliže rašlje.

Domaćni su potom do konca utakmice mirno sačuvali veliku prednost.

U prvom susretu trećeg kola kvalifikacija Konferencijske lige od 21 sat na rasprodanom Poljudu se sastaju Hajduk i Vitória de Guimarães. Bili su se kao pobjednik nacionalnog kupa tek sad uključili u natjecanje dok je portugalska momčad u prethodnom kolu bila bolja od mađarske Puskas Akademije. Pobjednik ovog dvoboja će u play-offu odmjeriti snage s Villarrealom.

Domaćini u današnjem ogledu zbog ozljeda ne mogu računati na Fossatija i Nikolu Kalinića dok Borevković odrađuje suspenziju zbog kartona. Gosti su pak zbog povreda lišeni usluga Handela i Fernandesa.

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je u najavi rekao: “U tri dosadašnje utakmice ove sezone nismo bili na svom nivou. Vjerujem da ćemo s ritmom utakmica napredovati. Psihološki dio se ne može odvojiti od fizičke spreme. Ovakve utakmice su najlakše za trenera. Svi žele igrati. Nema ništa ljepše nego kada istrčiš na Poljud, a navijači pjevaju. Naš posao je da im se odužimo. Voljeli bi uoči uzvrata steći prednost, ali igramo protiv vrlo dobre momčadi. Ali, i mi smo kvalitetni.”

Njegov kolega na klupi Vitórije je dodao: “Nadamo se da ćemo odigrati dobru utakmicu. Tražimo pobjedu, ali i remi bi bio dobar rezultat. Momčad je samouvjerena uoči utakmice. Neće biti razlike. Igrat ćemo naš stil. Sigurno će nas Hajduk tijekom utakmice natjerati da se branimo. Imaju kvalitetne igrače, dosta talentiranih mladića.”

Glavni sudac utakmice je Mohammed Al-Hakim iz Švedske kojem će asistirati Fredrik Klyver, Robin Wilde i Bojan Pandžić. Njih će nadgledati Francuz Pascal Garibian dok će delegat biti Radenko Mijatovič iz Slovenije. VAR sustav u večerašnjem dvoboju nije u upotrebi.