Hajduk golovima Livaje i Jakoliša svladao Šibenik na Šubićevcu (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa pretposljednjeg kola ovosezonskog izdanja HT Prve lige Hajduk je na Šubićevcu rezultatom 0-2 (0-0) svladao Šibenik i tako sedamnaestom ligaškom pobjedom stigao do 57 bodova na kontu, jedan manje od četvrtoplasirane Rijeke i dva manje od trećeplasirane Gorice, koja u posljednjoj utakmici kola igra doma s Dinamom.

Pobjedu momčadi Paola Tramezzanija donijeli su Marko Livaja pogotkom u 57., te Marin Jakoliš koji je bio strijelac u 71. minuti utakmice.

Prvi udarac prema vratima imali su domaćini u 3. minuti, kada je De Farias iskosa desno s devetnaest metara poslao loptu pristojno pored suprotne vratnice gostiju.

Konkretnije su u posljednjoj trećini uvodno izgledali ‘Narančasti’. U 8. minuti odličnu je situaciju za pogodak imao Deni Jurić poslije Ćurićevog ubačaja iz kuta, nečuvan je na petercu ostao napadač Šibenika, ali vrlo lošim udarcem glavom poslao je loptu pristojno preko Kalinićevih vrata.

‘Bili’ su imali nekoliko pristojnih dolazaka naparijed u ovom periodu, no domaća obrana na vrijeme je zatvarala prostor u situacijama kada im je prijetila veća opasnost. Svoj prvi udarac na susretu gosti su uputili u 14. minuti kada je iz slobodnog udarca lijevo iskosa s 18 metara loptu preko okvira poslao Vušković.

S odmakom vremena Hajduk je izraženije preuzeo inicijativu na terenu. Na isteku 18. i ulasku u 19. minutu gosti poslije lijepog prodora Biuka imaju ubačaj iz kuta, koji je izveo upravo 18-godišnjak, a u skoku je s trinaest metara glavom pored desne vratnice loptu poslao Simić.

Nakon perioda tijekom kojeg nismo vidjeli apsolutno nikakvih uzbuđenja u posljednjim trećinama u 29. minuti svjedočimo prvoj pravoj prilici gostiju. Fossati je preciznom dugom loptom s cetra terena pronašao Livaju na osam metara, on nakon kvalitetnog primanja i okreta šalje Batarela u prazno te matira Rogića, no slabašan udarac nije bio dovoljno brz da Kvesić ne bi stigao dva metra od gol-linije izbaciti loptu u korner.

Ubrzo uzvraćaju i domaćini. Prvo je u 31. minuti Deni Jurić prizemnim udarcem sa sedamnaest metara poslao loptu malo pored vratnice, a samo minutu poslije De Frias odličnim okomitim dodavanjem u prostor iza leđa Simića i Čoline pronalazi Suada Sahitija koji se sjurio u šesnaesterac, na četrnaest metara mirno zaobišao istrčalog Kalinića, ali u završnici udarcem iskosa lijevo sa šest metara umjesto mreže pogađa vanjski dio vratnice!

Pajić se u 34. minuti poslije lijepog prodora izborio za poziciju za udarac s desnog ruba šesnaesterca, no njegov pokušaj mirno je obranio Kalinić. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija tijekom prvih 45 minuta, tijekom kojih smo gledali na trenutke posjedom izraženo dominantniji Hajduk, ali i prilikama nešto konkretniji Šibenik.

I u nastavku su prvi zaprijetili domaćini i to kao i u prvom dijelu preko De Friasa, koji je i ovaj put u 51. minuti s osamnaest metara bio neprecizan te poslao loptu pristojno preko okvira vrata.

Bolji je bio Šibenik na otvaranju drugog poluvremena. U 55. minuti očajno u zadnjoj liniji na povratnu loptu reagira Simić, E. Sahiti ostavlja petom za D. Jurića koji ponovno nije precizan te sa sedamnaest metara šalje loptu pored lijeve vratnice.

Hajduk je prvi kakav takav konkretniji dolazak u posljednju trećinu u drugom dijelu imao u 57. minuti kada spletom okolnosti poslije loše reakcije Kvesića na pritisak Kačaniklića, Rogić u strahu od indirekta loptu glavom odbija u korner iz kojeg gosti dolaze do vodstva. Biuk je ubacio iz prekida, a na pet metara dominantnim skokom u duelu s Kvesićem glavom u mrežu loptu posprema Livaja za 0-1 ‘Bilih’ i svoj peti pogodak u 14. Prva HNL nastupu.

U 64. minuti u redovima gostiju igru zbog (dojam je lagane) ozljede napušta strijelac Livaja umjesto kojeg je ušao Ljubičić, a Tramezzani je na travnjak odlučio poslati i Jakoliša koji je zamijenio Kačaniklića.

De Frias je vrlo blizu pogotka bio u 67. minuti kada je dalekometnim udarcem s osamnaest metara poslao loptu pod gredu, no Kalinić ju vršcima prstiju šalje malo, malo preko okvira i čuva svoju mrežu netaknutom!

Do povećanja rezultatske prednosti ‘Bili’ stižu na ulasku u 71. minutu kada je Fossati oduzeo loptu u vlastitoj polovici, dodao kratko za S. Jurića koji odličnom loptom u prostor otvara Jakoliša, koji bježi čuvarima i iskosa s deset metara precizno pogađa suprotni kut za 0-2 i svoj prvi pogodak u 27. nastupu ove sezone.

De Frias je u 81. minuti lijepim dodavanjem otvorio lijevo na deset metara Jurića, no njegov udarac u bliži kut sigurnom je intervencijom u korner odbio Kalinić.

Bila je to ujedno i posljednja konkretnija prijetnja na susretu koji je okončan poslije dvije minute sudačke nadoknade. Vrijedi za kraj svakako spomenuti da Paolo Tramezzani u posljednjoj utakmici sezone (gostovanje Lokomotive na Poljudu) neće moći računati na danas kartonirane Fossatija i Todorivća, kojima su to bili treći akumulirani kartoni.

U posljednjem kolu Hajduk na Poljudu dočekuje Lokomotivu, dok će Šibenik sezonu zaključiti gostovanjem kod Dinama na Maksimiru.

Rasterećeni Šibenik u sklopu 35. kola HT Prve lige od 17:05 na Šubićevcu dočekuje Hajduk koji je još uvijek u borbi za mjesta koja vode u UEFA Konferencijsku ligu. Njihova tri prethodna ovosezonska međusobna duela završila su rezultatom 1:0 od čega su dva pripala Bilima, a jednan Narančastima.

Domaćini u današnjem ogledu u kadru nemaju suspendirane kapetana Bulata i Bailonea te Mesu, Pandžu i Nikolu Raka koji su ozlijeđeni dok su gosti lišeni usluga Mujakića i Dimitrova.

Trener Šibenika Sergi Escobar je u najavi utakmice izjavio: “Planski smo odmarali neke igrače u Osijeku, nadam se da im je taj ‘time out’ dobro došao. Također, u Gradskom vrtu smo dali pirgodu i nekim mladim igračima. Nema dvojbe kako je utakmica s Hajdukom vrlo važna za nas. Ne toliko što se bodova tiče, ali zbog rivaliteta koji vlada među ovim klubovima i gradovima svakako. Hajduk nam stiže u vrlo dobroj formi, vjerojatno u svom najboljem momentu u sezoni. S druge strane, mi smo bez grča, možemo slobodno otpustiti kočnice. Zaista, bilo bi lijepo pobijediti ili uzeti barem jedan bod u posljednjoj utakmici sezone na Šubićevcu.”

Strateg Bilih Paolo Tramezzani je dodao: “Sjećam se trenerskog debija u Šibeniku i velike želje da se dobro započne. Bila je vrlo teška i komplicirana utakmica protiv vrlo organiziranog i strukturiranog protivnika. Znamo da će nas i sutra čekati slična utakmica. Utakmica na Poljudu također nije bila jednostavna. Želimo nastaviti igrati dobro i davati sve od sebe. Ova utakmica nam predstavlja još jedan važan korak i toga smo svjesni. Fizički smo se rekuperali od posljednje utakmice, dakle spremni smo za još jedan od brojnih nastupa u finišu sezone.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Vučković iz Zagreba kojem će asistirati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Anto Marić (Zagreb) i Marko Cestarić (Sisak) dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Marjan Tomas (Osijek). Delegat susreta je Stjepan Žugaj (Velika Gorica), a suce će kontrolorati Šime Vukić (Rijeka).