Hajduk iz devetog pokušaja prvi put slavio kod Gorice (VIDEO)

Hajduk je došao do druge ovosezonske prvenstvene pobjede. U 4. kolu HT Prve lige Bili su na gostovanju kod Gorice slavili rezultatom 1:3 (0:2). Strijelci za goste su bili Jan Mlakar, Josip Vuković i Marko Livaja dok je u redovima domaćih mrežu zatresao Kristijan Lovrić.

Prva je to pobjeda Hajduka na prvenstvenom gostovanju kod Gorice nakon njihova ulaska u HT Prvu ligu. U prethodnih osam susreta domaćini su upisali šest pobjeda i dva remija.

Izabranici Jensa Gustafssona su se s nova tri boda barem privremeno izjednačili s Rijekom, Osijekom i Lokomotivom na vrhu ljestvice dok je Gorica nakon dvije pobjede upisala i drugi prvenstveni poraz.

U 5. minuti susreta Hajduk je imao kontru u kojoj se nakon odličnog driblinga Biuka na sredini terena našao u situaciji 4 na 1, no lošim dodavanjem mladog ofanzivca obećavajuća situacija je otišla u nepovrat.

Dvije minute kasnije nakon pogreške Sahitija uslijedila je i kontra domaćih u kojoj je Elez izašao kao pobjednik duela s Matarom koji tako nije uspio uputiti udarac prema golu Posaveca.

U 18. minuti Lovrić se izborio za udarac s desetak metara iskosa koji je prošao malo pokraj suprotne vratnice, a pomoćni sudac je potom i signalizirao zaleđe najboljeg igrača domaćih u začetku akcije.

Lovrić je u prilici i minutu kasnije kada je pronašao Babec, ovaj put se odlučio za udarac lijevom nogom koji je također prošao malo pokraj suprotne stative.

Hajduk uzvraća u 21. minuti preko Biuka čiji je ubačaj nakon prodora u posljednji trenutak blokirao Jovičić tako da je Banić imao lak zadatak pokupiti loptu. Nedugo potom je uslijedio i oštar ubačaj Lovrencsicsa s desne strane koji Banić uz manje poteškoće također kupi.

U 23. minuti Matar je gađao suprotni kut sa 17 metara iskosa, no nije bio dovoljno precizan.

Krovinović je u 26. minuti nakon prekršaja Steenvoordena izborio slobodni udarac na 17 metara iz kojeg je Livaja poslao loptu preko živog zida, ali i preko grede.

Hajduk u vodstvo dolazi u 31. minuti kada je Livaja okomitim dodavanjem pronašao Mlakara, a on je u kaznenom prostoru primio loptu te je iz okreta pored Jovičića s desetak metara prizemnim udarcem pogodio suprotnu vratnicu od koje se lopta odbila u gol Gorice.

Nova prilika za goste uslijedila je u 33. minuti kada je Livaja u kontri uposlio Biuka koji zaobilaze Banića te povratnim dodavanjem traži Mlakara, no obrana Gorice uspijeva otkloniti opasnost.

Nakon novog oštrog prekršaja Pršira Livaja je iz slobodnog udarca s oko 25 metara udaljenosti pucao i u 40. minuti, no lopta od živog zida odlazi u korner. Iz kuta je ubacio Krovinović, a Livaja se pored Pršira izborio za udarac glavom koji je od stative završio u naručju Banića. Sreća je ovaj put bila na strani Gorice.

Domaćini su veliku priliku za izjednačenje imali u 42. minuti kada je Lovrić iz slobodnog udarca pronašao Steenvoordena koji je pucao sa sedam metara glavom, no Posavec odličnom reakcijom uz pomoć grede spašava gol Hajduka.

U 44. minuti VAR je pozvao suca Zebeca da pogleda duela Simića i Steenvoordena u kaznenom prostoru Hajduka nakon ubačaja iz kuta, no arbitar iz Cestice nije smatrao da se radi o prekršaju gostujućeg stopera vrijednog jedanaesterca.

Hajduk do novog gola dolazi u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Vuković je na 18 metara prihvatio loše izbijenu loptu Muse te je odličnim udarcem uz pomoć grede svladao Banića. Bio je to njegov prvijenac za Bile.

Vuković je u 51. minuti napravio prekršaj na 18 metara na Mitroviću, a Lovrić je iz slobodnog udarca loše pucao te je poslao loptu visoko iznad gola. Tri minute kasnije Krizmanić je pucao s dvadesetak metara za laganu obranu Posaveca.

Gorica zaostatak smanjuje u 56. minuti preko Kristijana Lovrića. Njega je povratnim ubačajem pronašao Matar, nakon čega se pored Lovrencsicsa izborio za udarac lijevom nogom koji Posavec nije uspio obraniti iako je bio na lopti.

Blizu gola u 63. minuti bio je i Mitrović koji je nakon kombinacije s Dvornekovićem snažno pucao u prvi kut Posaveca, ali vratar gostiju je bio na visini zadatka te je odbio loptu u korner.

Livaja je u 69. minuti bio autor prve opasnije akcije Hajduka u drugom poluvremenu. S dvadesetak metara njegov udarac prolazi pokraj stative.

Dvorneković je u 76. minuti izborio prekršaj Dolčeka i slobodan udarac na dvadesetak metara iskosa iz kojeg je Lovrić još jednom loptu poslao daleko od okvira gola.

Odličnu akciju Hajduka u 80. minuti okončao je Livaja udarcem s ruba kaznenog prostora iskosa nakon što ga je duplim pasom uposlio Čuić, no ovaj put stativa je na strani Gorice.

U 84. minuti je bljesnula kontra Hajduka u kojoj je Krovinović uposlio Dolčeka, no on je loše primio loptu tako da nije bilo opasnosti po gol Banića.

Hajduk je pitanje pobjednika riješio u 87. minuti golom Marka Livaje. Duga akcija gostiju završila je asistencijom Mlakara i odličnom egzekucijom kapetana Bilih koji je s desetak metara iskosa snažnim udarcem matirao Banića postavivši konačan rezultat utakmice.

U nedjelju nas očekuje jedan susret 4. kola. Od 18:55 Hrvatski dragovoljac će u Kranjčevićevoj dočekati Osijek dok su utakmice Istra 1961 – Dinamo i Lokomotiva – Rijeka odgođene na zahtjeva hrvatskih predstavnika u europskim natjecanjima kako bi se što bolje mogli pripremiti za uzvratne utakmice s Legijom odnosno Hibernianom.

U derbi susretu 4. kola HT Prve lige Gorica od 21 sat dočekuje Hajduk. Domaći su nakon uvodnog poraza kod Rijeke upisali pobjede protiv Šibenika i Istre 1961 dok su Bili poslije remija kod Lokomotive i poraza od Osijeka upisali slavlje nad Šibenikom.

Gorica u današnjem ogledu ne može računati na Suka, Kalika, Ngoualija i Jankovića dok su gosti bez Kalinića, Vuškovića, Kačaniklića i Eduoka.

Trener Gorice Krunoslav Rendulić je u najavi utakmice rekao: “Sigurno da će Hajduk doći ovdje igrati otvoreno, po bodove, rekao bih da im je napad bolji dio momčadi. Međutim, naša računica je jasna, moramo prikazati dobru momčadsku igru kao i do sada. Mi svaku utakmicu idemo po tri boda i tako će biti sutra, nema izuzetaka.”

Strateg Hajduka Jens Gustafsson je izjavio: “Sigurno je da Gorica nakon dvije pobjede u ovu utakmicu ulazi puna samopouzdanja. Malo su promijenili način igre. Vrlo su dobri u kontranapadima. Imaju nekoliko kvalitetnih individualaca, pogotovo na lijevoj strani. Ali, fokusirani smo na sebe i ono što mi možemo napraviti.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marko Stolnik (Varaždin) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Vedran Đurak (Stupno). Delegat susreta je Ivan Smokrović (Rijeka), a suce će kontrolirati Mauro Tomišić (Pazin). Za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Marko Svilić.