Hajduk najboljom utakmicom sezone deklasirao Goricu i ostao u utrci za europsku vizu (VIDEO)

Raposodija Bilih na Poljudu. U 34. kolu HT Prve lige Hajduk je slavio protiv Gorice s uvjerljivih 4:0 (4:0) te je tako ostao u igri da i iduće sezone ponovno zaigra u europskom natjecanju. Domaćini su pitanje pobjednika riješili već u prvom poluvremenu kad su se u strijelce upisali Mario Vušković, Alexander Kačaniklić, Marko Livaja i Stipe Biuk. Zanimljivo da je ovo prvi put u prvenstvenoj sezoni da je Hajduk u jednom susretu postigao četiri gola.

Hajduk je s nova tri boda smanjio zaostatak za Goricom na pet bodova razlike dok Rijeka ima bod više od svog jadranskog rivala. U posljednja dva kola izabranike Paola Tramezzanija očekuju utakmice sa Šibenikom i Lokomotivom dok će Gorica i Rijeke iduće kolo odmjeriti snage s Dinamom odnosno Varaždinom prije nego što u posljednjem kolu odigraju međusobni dvoboj. U UEFA Konferencijsku ligu sigurno vodi treće mjesto dok će četvrta pozicija osigurati europsku vizu samo ako Dinamo u finalu kupa bude bolji od Istre 1961.

Utakmica nije dobro počela za domaćine koji su već u 6. minuti bili prisiljeni napraviti zamjenu. Umjesto ozljedom načetog Dimitrova koji nije mogao nastaviti susret u igru je ušao Ševelj.

Domaćine je u vodstvo u 14. minuti prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca kojeg je izborio Livaja doveo Vušković. Odlično je prebacio loptu preko živog zida s oko 25 metara te je od stative pored nemoćnog Banića poslao loptu u mrežu.

Samo dvije minute kasnije Bili su povećali prednost. Biuk je nakon solo prodora povratnom loptom pronašao Kačaniklića koji je s desetak metara prizemnim udarcem matirao Banića.

Već u 19. minuti moglo je biti 3:0. Jurić je ubačajem vanjskom asistirao Livaji, no on iz peterca pogađa stativu.

Sudac Pejin je u 22. minuti pokazao na bijelu točku nakon što je Jovičić u kaznenom prostoru srušio Livaju. Upravo je Livaja preuzeo odgovornost te je Banića poslao u jednu, a loptu u drugu stranu za svoj četvrti pogodak otkad se ove zime vratio na Poljud.

Hajduk do 4:0 dolazi u 39. minuti fantastičnom solo akcijom Stipe Biuka koji se prvo na centru oslobodio Muse i Hamada, a onde se sjurio prema golu te je s desetak metara iskosa prizemnim udarcem pogodio suprotnu malu mrežicu.

Hamad je u 43. minuti ubačajem pronašao Matara, koji glavom puca poviš grede.

U drugom poluvremenu tempo igre je u potpunosti pao pa nismo vidjeli izgledne prilike. Tek u sudačkoj nadoknadi Jairo prodire po desnoj strani pored Krizmanića, a onda šalje oštru loptu u peterac koju u svoju mrežu prosljeđuje Moro, no na asistenciju VAR-a pogodak nije priznat jer je brazilski ofenzivac u začetku akcije bio u zaleđu.

Vrijedi zabilježiti da je minutažu u ovom susretu dobio i najbolji igrač gostiju Kristijan Lovrić koji je proteklih tjedana bio van travnjaka zbog ozljede koljena.

Gorica – Dinamo 16.5. 19:10h

Hajduk će od 20:10 na Poljudu u posljednjem susretu 34. kola HT Prve lige odmjeriti snage s Goricom. Obje momčadi su u borbi za pozicije koje sljedeće sezone vode u UEFA Konferencijsku ligu. U njihovim ovosezonskim međusobnim dvobojima bolji je bio velikogorički prvoligaš koji je na domaćem terenu upisao pobjede u prvenstvu (2:1) i kupu (3:0) te neriješen ishod (1:1), a u Splitu su slavili s 2:4.

Domaćini za današnju utakmicu ne mogu računati na suspendiranog Simića te ozlijeđenog Mujakića dok su kod gostiju zbog povreda van kadra Suk i Kalik, a Ngouali je kartoniran.

Trener Hajduka Paolo Tramezzani je u najavi sraza izjavio: “Mislim da je u redu pohvaliti momke za sve ono što su napravili. Sezona je bila duga i vrlo teška. Ja sam tu oko četiri mjeseca i mi u kontinuitetu lovimo, lovimo, lovimo, lovimo… Dobro smo pripremljeni, znamo što nam je raditi i na što moramo pripaziti u ovom susretu. Znamo dobro što treba uraditi na travnjaku i svjesni smo da krajnji ishod može biti poraz, remi ili pobjeda, ali ja sam uvjeren da će on uglavnom ovisiti o nama. Mi smo ti koji imamo veliku priliku koju treba iskoristiti i uvjeren sam da će sutra biti jako dobri.”

Bivši strateg Bilih i sadašnji Gorice Siniša Oreščanin je dodao: “Hajduk igra dobro proljeće, spletom okolnosti su promijenili formaciju i mislim da su ofenzivnije bolji. Međutim, imaju i oni svojih problema, stvari koje moraju biti bolje i koje ćemo mi probati iskoristiti. Hajduk je na Poljudu uvijek Hajduk, no mi se bavimo sobom i idemo na pobjedu. Nadamo se da ćemo uspjeti prezentirati na terenu sve što smo zamislili i da će nam to donijeti ono što želimo.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će pomagati Dino Knez (Osijek), Tomislav Keglević (Našice) i Ivan Vučković (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Dario Bel (Osijek) i Marjan Tomas (Osijek). Delegat susreta će biti Jure Zečević (Knin), a suce će kontrolirati Vlado Svilokos (Sisak).