Hajduk nakon devet godina osvojio trofej! Na Poljudu u finalu kupa pala Rijeka (VIDEO)

Hajduk je osvajač SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa! Bili su do prvog trofeja nakon devet sušnih godina stigli pobjedom u finalu na Poljudu nad jadranskim rivalom Rijekom rezultatom 1:3 (1:2).

Iako su izabranici Gorana Tomića poveli preko Josipa Drmića za pobjedu Hajduka su zabili Ferro i dvostruki strijelac Dario Melnjak koji se tako prometnuo u pravog junaka obzirom da je i u polufinalnom srazu s Goricom postigao dva pogotka. Rijeci je uvelike odmoglo i isključenje kapetana Hrvoja Smolčića koji je u posljednjim minutama prvog dijela zbog drugog žutog kartona morao prije vremena napustiti igru.

Ususret početka utakmice Rabuzinovo sunce su na travnjak donijeli bivši nogometaši Rijeke i Hajduka Mladen Mladenović i Ivica Šurjak, a Torcida je u početnim trenucima utakmice prikazala koreografiju s likom Jurice Jerkovića kako podiže trofej i porukom “Stazama Hajduka”.

Sahiti je u 3. minuti povratnim dodavanjem pronašao Melnjaka koji je pucao s dvadesetak metara, ali nije bio dovoljno precizan da ozbiljnije ugrozi vrata Labrovića. Isti igrač je u prilici i šest minuta kasnije kada mu je iz slobodnog udarca asistirao Livaja, a ovaj put glavo šalje loptu iznad gola.

Rijeka u vodstvo dolazi u 13. minuti kada je Obregon izvrsnim okomitim proigravanjem dodao za Drmića koji bježi Ferru i potom u situaciji 1 na 1 s Kalinićem šalje loptu iza njegovih leđa.

Dobru akciju Hajduka vidjeli smo u 21. minuti kada je Melnjak ubacio za Krovinovića, no njegov udarac s desetak metara odlazi malo pokraj bliže stative.

Bili se u igru vraćaju u 24. minuti kada nakon ubačaja Sahitija iz kornera udarcem glavom s desetak metara u mrežu šalje Ferro.

U 33. minuti Grgić je vidio utrčavanje iz drugog plana Melnjaka, međutim njegov pokušaj je u posljednjem trenutku blokirao Ampem.

Hajduk do preokreta dolazi nakon još jednog prekida u 36. minuti. Sahiti je ubacio za Livaju koji se izvrsnim primanjem oslobodio svog čuvara nakon čega je idealno uposlio Melanjaka kojem nije bilo teško s pet metara matirati Labrovića.

Događanja na travnjaka po Rijeku su dodatno krenula u 41. minuti kada je zbog povlačenja Livaje drugi žuti karton zaradio njihov kapetan Hrvoje Smolčić. Prvi karton je dobio zbog prigovora.

Nakon ubačaja iz slobodnog udarca potom se u prilici našao Mlakar, ali njegov udarac iz voleja odlazi pored gola.

Pitanje pobjednika Hajduk je riješio u 56. minuti novim golom Darija Melnjaka. Njemu je kumovala velika pogreška Selahija čije povratno dodavanje je presjekao lijevi bek Bilih nakon čega je s desetak metara poslao loptu pored nemoćnog Labrovića.

Melnjak je blizu hat-tricka bio u 63. minuti kada se lopta odbila prema njemu nakon kornera, no ispred gol crte loptu ipak lovi vratar Rijeke.

Pet minuta kasnije u strijelce se mogao upisati i Livaja, no Labrović odličnom reakcijom spašava svoj gol u situaciji 1 na 1. U 69. minuti ponovno je aktivan Melnjak čiji udarac nakon ubačaja s desne strane također brani Labrović.

Čolina je u 70. minuti u odličnu šansu izbacio Livaju koji je zaobišao Labrovića, no loptu je potom poslao malo pored gola.

Rijetki pokušaj Rijeke u bilježimo u 71. minuti kada je s dvadesetak metara iskosa pucao Murić, no to je bio lagan zadatak za Kalinića. Već minutu kasnije uzvraća i Hajduk kada je udarac Vukovića skrenuo Livaja, a Labrović paradom čuva svoju mrežu.

Vratar Rijeke je uspješan i u 75. minuti kada je s dvadesetak metara pucao Livaja. U 78. minuti nakon još jednog ubačaja probao je i Melnjak, a lopta prolazi malo pokraj stative.

Pucanje u narod za vas nije strava, al nam već nisu oduzeta sva ljudska prava?!”, upitala je Torcida porukom koju je izvijestila na sjeveru, a nastavno na sukob s policijom koji se prošlog vikenda dogodio na autocesti A1 prilikom kojeg je propucano sedam navijača.

U 85. minuti nakon kombinacije iz kornera u novoj prilici se našao Livaja, ali u njegovom udarcu iz blizine nije bilo dovoljno snage da ozbiljnije zaprijeti Labroviću.

U posljednjim minutama utakmice s djela tribine na kojoj su bili smješteni navijači Rijeke na svečanu ložu Poljuda doletjelo je nekoliko baklji, a nakon kraćeg prekida utakmica je dovršena.

U finalnoj utakmici SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa od 19 sati na Poljudu se sastaju Rijeka i Hajduk. U njihova četiri prethodna ovosezonska duela četiri pobjede upisali su gosti. Rijeka je u Splitu slavila s 1:2 i 1:3 dok je Hajduk na Rujevici pobijedio s 2:3 i 0:3.

Rijeka je na putu do finala svladala Pitomaču (0:7), Oriolika (0:6), Dinama (1:3) i Osijeka (3:2) dok je Hajduk bio bolji od Primorca iz Biograda (1:2), Belišća (1:5), Lokomotive (3:6) i Gorice (2:1).

Rijeka u današnjem ogledu ne može računati na ozlijeđene Vučkića, Merkulova i Libera dok je Hajduk iz istih razloga bez Eduoka i Nikole Kalinića.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi Jadranskog derbija rekao: “Jedini smo ove sezone dobili dva puta na Poljudu. Nema tu previše iznenađenja. Ovo su utakmice koje odlučuju detalji. Treba i sportske sreće. Čeka nas vjerojatno uzbudljiva utakmica. Pokazali smo da igramo za gol više. Nadamo se da ćemo na kraju slaviti.”

Strateg Hajduka Valdas Dambrauskas je dodao: “Uzbuđeni smo pred ovu utakmicu. Privilegirani smo što posljednju utakmicu sezone imamo priliku osvojiti trofej. Vjerujem da će ova utakmica donijeti radost ljudima u Splitu i Dalmaciji.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Kruno Šarić (Županja) i Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) dok će za VAR biti zaduženi Ante Čuljak i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat sraza je Zlatko Stanković (Zagreb), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost ispred HNS-a će brinuti Jurica Jurjević.