Hajduk nakon više od tri godine na Poljudu srušio Dinama (VIDEO)

U najvećem derbiju hrvatskog sporta Hajduk je na Poljudu pred 29.359 gledatelja slavio protiv Dinama rezultatom 1:0 (0:0). Strijelac jedinog pogotka na susretu bio je Bassel Jradi.

U sadržajnoj i nervoznoj utakmici u kojoj smo vidjeli čak četiri crvena kartona Plavima je pripalo prvo, a Bilima drugo poluvrijeme. Prva je ovo domaća pobjeda Hajduka nad najvećim rivalom nakon više od tri godine, a i tada je trener bio Damir Burić.

Utakmicu su bolje otvorili gosti koji su prvu veliku priliku imali u 6. minuti kada je iz slobodnog udarca s 20-ak metara Leovac pogodio stativu.

Hajduk je zaprijetio u 12. minuti kada je nakon ubačaja iz kornera i gužve ispred Livakovića udarac pored gola uputio Jairo.

Dvije minute kasnije Oršić je ubacio, a Gojak šutirao zamalo pored Ljubićevih vrata.

Najopasniji igrač Plavih u prvom dijelu bio je Oršić koji je udarce okušao i u 23., 28. i 36. minuti međutim dva puta je bio neprecizan, a jednom se obranom iskazao vratar Marin Ljubić.

Prvu opasnost u drugom poluvremenu priredili su domaćini. Hamza je u 48. minuti oštro ubacio prema petercu Plavih, a ispred Simića spašava Ademi koji se pri tome startu ozlijedio pa ga je zamijenio Hajrović.

Hajduk je poveo u 56. minuti. Leovac je laktom zaustavio Jaira i pri tome je zaradio žuti karton. Iz slobodnog udarca je ubacio Juranović, udarac Nejašmića odbija Livaković, a loptu u mrežu posprema Jradi.

Samo dvije minute kasnije velika pogreška suca Batinića. Stojanović je u kaznenom prostoru pokosio Jradija, a osječki sudac umjesto na bijelu točku libanonskom ofenzivcu neopravdano pokazuje žuti karton.

Minutu kasnije zaprijetio je Dinamo. Odličnu priliku je imao Oršić, ali se velikom obranom iskazao Ljubić.

Hajduk odmah potom prijeti preko Jaira i Caktaša, ali njihovi udarci nisu bili velika opasnost za Livakovića.

U 66. minuti nova opasnost pred vratima gostiju, ali u dobroj poziciji loptu nije uspio iskontrolirati strijelac vodećeg pogotka Bassel Jradi. Tri minute kasnije zaprijetio je i Caktaš, ali njegov pokušaj je ponovno bio lak plijen za Livakovića.

Dinamo je u 75. minuti ostao s igračem manje nakon što je zbog grubog prekršaja nad Nejašmićem isključen Dilaver. Netom potom je crveni karton zbog prigovora s klupe dobio i Arijan Ademi.

U 80. minuti i Hajduk ostaje s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Bassel Jradi.

Hajrović je dalekometnim udarcem pokušao u 87. minuti iznenaditi Ljubića međutim domaći vratar je obranio taj pokušaj. Minutu kasnije preko Jakoliša napadaju domaćini, ali nakon dobrog prodora mladom napadaču nije ostalo snage za bolji udarac koji je lako obranio golman Dinama.

Dinamo je veliku priliku za izjednačenje imao u prvoj minuti sudačke nadoknade no udarac iz okreta Gavranovića zaustavlja Ljubić. Netom prije kraja je zbog prigovora isključen i pomoćni trener Plavih Rene Poms.

Kolo se nastavlja od 20 sati na Drosini kada Istra 1961 dočekuje Osijek, a sutra nas očekuju susreti Varaždina i Gorice te Rijeke i Inter-Zaprešića.

Poljud je od 18:30 domaćin najvećeg derbija hrvatskog sporta. U sklopu sedmog kola Hrvatski Telekom Prve lige snage će odmjeriti Hajduk i Dinamo.

Plavi su i s utakmicom manje vodeći sastav lige s bodom prednosti pred Bilima. U dosadašnjem tijeku prvenstvene sezone uz četiri pobjede (Lokomotiva, Slaven Belupo, Gorica i Inter-Zaprešić) upisali su i remi na gostovanju kod Osijeka. Današnji domaćin je pak uz također četiri pobjede (Istra 1961, Varaždin, Lokomotiva i Gorica) pognute glave napuštao terene u Koprivnici i Gradskom vrtu.

Bili su posljednju domaću pobjedu nad najvećim rivalom ostvarili u ožujku 2016. godine kada su slavili pogotkom Frana Tudora, a na klupi je u svom prvom mandatu bio Damir Burić. Od tada je u šest utakmica Dinamo slavio četiri puta dok su dva susreta završila bez pobjednika.

Hajduk danas zbog kartona ne može računati na Ismajlija i Eduoka dok su zbog povreda van kadra Posavec, Vučur i Jurić. Dinamo je pak u Split doputovao bez ozljedom načetog Olma dok je Moharrami pred posudbom u Lokomotivu.

Glavni sudac derbija je Osječanin Damir Batinić kome će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Bojan Zobenica (Velika Gorica) i Nikola Kečkiš (Virovitica) dok su dodatni suci Zdenko Lovrić (Đakovo) i Ivan Matić (Osijek). Delegat utakmice je Darko Kolesarić iz Osijeka, a kontrolor suđenja Vlado Svilokos iz Siska dok je ispred Saveza časnik za sigurnost Miroslav Marković.

Damir Burić i Nenad Bjelica su derbi odlučili započeti sa sljedećim početnim sastavima: