Hajduk osmi put osvojio Hrvatski nogometni kup!

Osmi put u povijesti i drugi put u nizu Hajduk je osvajač SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. Bili su pred 7.041 gledateljem na Rujevici u Rijeci u finalu bili bolji od Šibenika golovima Darija Melnjaka u 62. i Marka Livaje iz kaznenog udarca u 95. minuti.

Veći dio utakmice pripao je u terenskoj dominaciji splitske momčadi, a dokaz tome je činjenica da Narančasti tijekom čitavog susreta nisu uputili nijedan udarac u okvir vrata svog današnjeg suparnika.

Hajduk je tako došao do prvog trofeja pod vodstvom Ivana Leke, a sam trener se upisao u povijest obzirom da je Rabuzinovo sunce osvojio i kao igrač Majstora s mora.

Hajduk je od početka susreta krenuo agresivno, a mrežu Šibenika su zatresli već u 3. minuti. Benrahou je brzo izveo slobodni udarac nakon kojeg je Melnjak asistirao za Mlakara koji uz pomoć grede šalje loptu iza Đakovića, no zbog zaleđa pogodak nije priznat.

Sahiti je u 9. minuti oštro ubacio pred gol Šibenika, no Pukštas na šest metara nije uspio skrenuti loptu u okvir gola.

Iz kornera je u 17. minuti na prvu stativu ubacio Benrahou, a od tamo je Melnjak uputio šut glavom, no ispred gol linije loptu izbija Arai.

Prvi pokušaj Narančastih bilježimo u 32. minuti kada je s dvadesetak metara udarac okušao Kvržić, a lopta je otišla nekoliko metara od stative.

Krovinović je u 39. minuti u šansu gurnuo Mlakara koji je pucao s 18 metara, no istrčali Đaković brani njegov udarac. U nastavku akcije slovenski napadač je povratnim dodavanjem uposlio Benrahoua, a njegov pokušaj je blokirao Đorić. Uslijedio je potom ubačaj iz kuta Benrahoua, i udarac glavom Livaje sa šest metara koji prolazi malo pored bliže vratnice.

Šibenik je opasniju akciju odigrao i u sudačkoj nadoknadi kada je Dolček u šesnaestercu dobro proigrao Špeljaka, ali u posljednji trenutak je ispred njega loptu odbio Krovinović.

Nakon ubačaja iz kuta u 48. minuti Đaković je boksao loptu do Melnjaka, koji je s desetak metara pucao iz prve nakon okreta, ali nije bio precizan.

U 56. minuti Benrahou je dva puta ubacio iz kornera. Prvo je udarac Awaziema od bloka otišao pored gola, a potom je Livaja glavom šutirao kraj stative.

Pet minuta kasnije Sigur je s desne strane ubacio za Mlakara koji se probio iz drugog plana, no s desetak metara je loše zahvatio loptu tako da nije bilo opasnosti po gol Šibenika.

Hajduk je u vodstvu od 62. minute zgoditkom Melnjaka. Prethodno je Ferro dijagonalnim dodavanjem pronašao Livaju koji se pored Perića fenomenalno izborio za posjed. Stoper Šibenika je potom uspio kratko odbiti loptu do Benrahoua čiji udarac od bloka završava do Melnjaka, a on je iz srca šesnaesterca snažnim udarcem matirao Đakovića za svoj sedmi gol u aktualnoj sezoni.

Livaja je u 65. u kontri dodao Benrahou, a njegov udarac s dvadesetak metara od bloka odlazi pokraj stative.

Nakon što je Hajduk došao u vodstvo terenska inicijativa je pripala Šibeniku, no do prvog uzbuđenja smo čekali sve do 88. minute kada je s dvadesetak metara snažno pucao Kvržić, ali loptu je na putu prema golu zaustavio njegov suigrač Grdić.

U 90. minuti su kombinirali Pukštas i Anello, a Perić potom na rubu šesnaesterca snažno ulazi u Rokasa koji se netom prije riješio lopte, no sudac Pajač prvotno nije reagirao. Međutim na pregled video snimke pozvao ga je VAR nakon čega je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Marko Livaja koji je tako 21. zgoditakom u sezoni postavio konačan rezultat susreta.

Od 19 sati na Rujevici u Rijeci počinje finale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa u kojem će snage odmjeriti Hajduk i novi drugoligaš Šibenik. Ova dva suparnika su završni dvoboj igrali i 2010. godine kada je splitski klub slavio u obje utakmice serije (2:1 i 0:2). U aktualnoj prvenstvenoj sezoni su se pak dva puta sučelili na Šubićevcu gdje je bilo 1:1 i 2:3 dok je na Poljud domaćin slavio s 2:1.

Bili su do finala došli preko Tehničara (1:5), Mladost Ždralova (0:2), Osijeka (1:2) i Slaven Belupa (0:1) dok su Narančasti svladali Jadran Poreč (1:2), Goricu (2:0), BSK Bijelo Brdo (0:2) i Dinamo (2:1). Hajduk je aktualni branitelj naslova, a uz sedam titula ima ovo mu je 13. finale dok je Šibeniku u svom drugom finalu.

Splitski klub je za finalni okršaj lišen usluga L. Kalinića, Sentića, Eleza, Prpića, Borevkovića, Mikanovića, Lovrencsicsa, Kalika i Grgića dok su gosti bez Đire, Krekovića i Radonjića.

Trener Hajduka Ivan Leko je u najavi rekao: “Došli smo do za nas ključne utakmice. Dobar je osjećaj, momčad je mirna, dobro trenira, odigrali smo zadnjih par dobrih utakmica. Dolazimo puni samopouzdanja i vjere u naše kvalitete. Znamo što je Kup, znamo da je jedna utakmica, da je razlika u kvaliteti i formi nebitna, imamo puno primjera u bližoj i daljoj prošlosti gdje smo bili svjedoci različitih rezultata. Puno smo pričali o tome, veselimo se, bit će sigurno odlična atmosfera, to su uvijek najljepše utakmice, kad je jedna utakmica, na neutralnom terenu. Napravit ćemo sve s naše strane da ih dobijemo.”

Strateg Šibenika Damir Čanadi je izjavio: “U finalu smo, to nam je najbitnije. Želimo dobro odigrati, to je jedna utakmica i treba nam pozitiva. Što je bilo u ligi, bilo je, na meni je da pripremim momčad nakon depresije zbog ispadanja. Mislim da smo spremni, da igrači znaju što nam treba protiv Hajduka, koji je u dobroj formi. Moramo biti hrabri, pokazati se u ovom izazovu, makar nismo favoriti. Nismo favoriti, nama se daje možda samo deset posto, ali pokušat ćemo osvojiti trofej.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok su za VAR zaduženi Fran Jović (Zagreb) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Ivan Vukojević (Zagreb), a suce će kontrolirati Tomislav Petrović (Osijek).