Hajduk pobjedom ispratio Inter iz prvoligaškog društva, Caktaš s dva nova pogotka trenutno vodeći strijelac lige (VIDEO)

U prvoj utakmici drugog dana posljednjeg kola ovosezonskog izdanja Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk je rezultatom 1-4 (0-0) svladao Inter u Zaprešiću i tako budućem drugoligašu nanio petnaesti ligaški poraz u nizu.

Dva pogotka za goste je postigao Mijo Caktaš koji se tim učinkom probio na vodeće mjesto ljestvice strijelaca ovosezonskog izdanja lige.

Prvi pokušaj prema vratima vidjeli smo u 8. minuti kada je Jradi ubacio iz prekida, a Dimitrov slabašnim udarcem glavom zagrijao dobro postavljenog Hadžikića.

Domaći su prvi udarac prema protivničkim vratima uputili u 19. minuti kada je Andrić s ruba šesnaesterca poslao loptu malo iznad okvira Posavčevih vrata.

Iako ritam igre nije bio pretjerano visok tijekom prvog dijela poluvremena vidjeli smo dosta sitnih prekršaja te su obje momčadi evidentno težile nadigravanju, no uz navedenu činjenicu o prekšrajima u situacijama kada bi se akcije i razvile svjdeočili smo ‘moru’ pogrešaka u predaji s obje strane.

Prilikama potpuno siromašan period igre prekinut je dobrom situacijom za goste u 31. minuti kada je ponovno nakon prekida u dobroj situaciji ovaj put bio usamljeni Vušković na petercu, no lopta je stoperu Hajduka došla iza leđa te nije uspio dobro reagirati i ugroziti Hadžikića. Minutu poslije igru je zbog ozljede napustio Nihad Mujakić, koji je danas zaigrao na poziciji lijevog bočnog, a umjesto njega ušao je Ivan Dolček.

U 36. minuti Mlinar je iz slobodnog udarca s ruba šesnaesterca vrlo dobrim pokušajem poslao loptu malo, malo iznad okvir vrata. Dvije minute poslije Hajduk je kreirao najbolju svoju situaciju u dotadašnjem dijelu susreta. Jairo je ubacio s desne strane napada, a u skoku je u sredni na sedam metara najviši Caktaš koji glavom šalje loptu pored prve vratnice u vanjski dio mreže.

Najbolji pokušaj Intera vidjeli smo u 44. minuti kada je Andrić preciznim i snažnim prizemnim udarcem iz daljine natjerao Posavca na dobru intervenciju i odbijanje u korner. Na taj ubačaj iz kuta najviši je u skoku pored ‘plivača’ Posavca bio Soldo koji je poslao loptu visoko iznad okvira vrata.

U prvoj i posljednjoj minuti sudačke nadoknade gosti su odigrali lijepu akciju koju je na ubacivanje Jaira s desne strane udarcem sa suprotnog ruba šesnaesterca okončao Dolček, no domaći vratar je koncentriran i siguran u reakciji.

U prvoj minuti nastavka Inter je odigrao lijepu akciju koju je udarcem iskosa s lijeve strane okonačo Andrić, lopta je završila u vanjskom dijelu mreže.

Od 50. minute Hajduk je susret nastavio s igračem manje. Vušković je u svega dvije minute zaradio dva žuta kartona, u prvom je startu na suparničkoj polovici neoprezno startao na Mlinara, a u drugom startu je srušio Andrića na sedamnaest metara od Posavčevih vrata. Iz prekida poslije drugog žutog i crvenog za Vuškovića Mamut je uputio snažan i nezgodan udarac, no Posavec upisuje još jednu obranu.

U 53. minuti Tudor radi dvije promjene. Igru su napustili Samuel Eduok i Mario Čuić umjesto kojih su ušli Stipe Radić i Leon Kreković.

Hajduk prvi put u nastavku prijeti u 56. kada je lijepo izigrana lijeva strana domaće obrane, Kreković igra u sredinu gdje je na osam metara Caktaš na udarcu, no nije najbolje zahvatio loptu i Hadžikić brani.

Minutu poslije ‘Bili’ dolaze do rezultatske prednosti. Caktaš je izvršio dobar pritisak na mladog Nekića te blokira njegov pokušaj prema suigraču, uzima loptu i mirno je s ruba šesnaeterca pored istrčalog Hadžikića od vrantnice šalje u mrežu za 0-1 i svoj devetnaesti ligaški pogodak u sezoni.

Ivković je prvu promjenu odlučio napraviti u 60. kada je iz igre izvadio Ivana Nekića, a na travnjak poslao Antonija Boseca.

Tudorova momčad stječe povećanje rezultatske prednosti u 64. minuti. Ponovno je jednu loptu na centru oteo Caktaš, odigrao naprijed za Jiara koji igra lijepo u prostor za Dolčeka, a njegov prizemni ubačaj u sredinu u vlastitu mrežu nespretnom reakcijom posprema Grgić. U trenucima gostujućeg slavlja strateg domaćih Ivković je u igru umjesto Josipa Mitrovića poslao Igora Postonjskog.

Inter je blizu pogotka bio minutu poslije primljenog. Mlinar je poslije akcije po desnoj strani napada bio u odličnoj situaciji na deset metara no bio je neprecizan i lopta odlazi iznad okvira vrata.

U 72. minuti Inter ostaje s igračem manje. Soldo je bio u borbi za loptu s Krekovićem i prema sudu suca Jovića laktom išao u lice protivnika za što je dobio drugi žuti i isključujući crveni karton.

Tri minute poslije Caktaš na kvalitetno dodavanje Jraija u prostor udarcem s trinaest metara postavlja 0-3 i postiže svoj dvadeseti ligaški pogodak u sezoni. Zahvaljujući tom učinku pred sraz Osijeka i Lokomotive, te Rijeke i Istre, kapetan Hajduka je izbio na prvo mjesto ljestvice najboljih ligaških strijelaca u sezoni, s jednim pogotkom više od Mirka Marića te četiri više od Antonija Mirka Čolaka.

Uslijedile su posljednje promjene s obje strane. Ivković je izvadio Ivana Mamuta i Tomislava Mazalovića, a u igru poslao Morena Vuškovića i Mihala Benčića, dok je Tudorova posljednja promjena bila Darko Nejašmić za Stanka Jurića.

Četvrti pogodak za Hajduk u drugoj minuti sudačke nadoknade postavio je Jradi koji je ‘lažnjakom’ prevario čuvara i s osamnaest metara pospremio loptu u mrežu za svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno peti ligaški u dresu ‘Bilih’.

Konačnih 1-4 djelo je Andrića koji je iz slobodnog udarca sa sedamnaest metara poslao loptu pored živog zida i od vratnice u mrežu za svoj treći pogodak u sezoni i posljednji Interov u Prvoj ligi.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U sklopu 36. kola HT Prve lige Inter-Zaprešić od 18:55 pred praznim tribinama stadiona Ivan Laljak-Ivić dočekuje Hajduk. Za Diva iz predgrađa bit će to oproštajna utakmica u najvišem rangu natjecanja obzirom da će iduće sezone igrati u Drugoj HNL, a trenutno su u negativnoj seriji od 14 uzastopnih prvenstvenih poraza.

Hajduk pak u utakmicu ulazi s petog mjesta na ljestvici gdje će i zaključiti sezonu te će time izjednačiti najlošiji plasman u Prvoj HNL. Susret je značajan za gostujućeg kapetana Miju Caktaša koji lovi titulu najboljeg strijelce lige, a uoči posljednjih 90 minuta za trenutno vodećim strijelcem Mirkom Marićem zaostaje jedan zgoditak.

U tri prethodna ovosezonska dvoboja ove dvije momčadi vidjeli smo dvije pobjede Hajduka na Poljudu (3:1 i 2:1) te remi u Zaprešiću (1:1).

Domaćini danas ne mogu računati na već standarno nedostupnog Serderova koji se iz Rusije nije ni vraćao za nastavak sezone, a u konkurenciji nisu ni Tsonev, Petrović, Savić, Haas, Martić i Zamouri. Gosti su pak zbog ozljeda lišeni usluga Čoline, Simića, Ismajlija i Hamze.

Trener domaćih Tomislav Ivković je u najavi susreta za SN izjavio: “Hajduk je uvijek Hajduk, ma kakav god bio. I kada se nalazi na mjestu na ljestvice koje mu ni po čemu ne pripada kada je u pitanju veličina i tradicija kluba, ali stvarnost je jednostavno takva. Ako ikako bude moguće, želimo za kraj prekinuti ovaj crni niz. Na Poljudu smo odigrali odlično, nadam se da će tako biti i ovog puta. Žao mi je što neće biti publike, ali odluka je očito donesena zbog opreza.”

Njegov kolega Igor Tudor podijelio je sljedeća razmišljanja: “Momčad sam vidio dobro na treninzima. Igrači su fokusirani na ono što je njihov posao. Dolazimo iz dvije dobre utakmice protiv Dinama i Rijeke. Protiv Rijeke je utakmica mogla otići na drugu stranu. Želimo prvenstvo zaključiti na dobar način, ako je moguće pobjedom.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Kruno Šarić (Županja), Anto Marić (Zagreb) i Josip Lučić (Vinkovci). U VAR sobi su Ivan Bebek i Robi Kezele iz Rijeke, delegat susreta je Davor Ivić iz Siska, a kontrolor suđenja Danijel Trampus iz Osijeka dok je za sigurnost zadužen Marko Svilić.