Hajduk u dramatičnoj završnici na kišom natopljenom Poljudu stigao do slavlja nad Šibenikom (VIDEO)

U trećoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige Hajduk je na kišom natopljenom Poljudu rezultatom 2-1 (1-0) svladao Šibenik i tako stigao do svoje šesnaeste ligaške pobjede u sezoni, ujedno time produživši niz suparnikovih poraza na pet susreta.

U vrlo uzbudljivom okršaju ‘Bili’ su u vodstvo došli pogotkom Filipa Krovinovića u 32. minuti, da bi gosti poslije velike pogreške domaćina u 54. minuti preko kapetana Marija Ćurića zabili za izjednačenje. Konstantni napadi Hajduka u konačnici su se ipak isplatili u 87. minuti kada je na ubačaj iz kuta glavom za konačnih 2-1 poentirao Josip Elez.

Tijekom uvodnih deset minuta igralo se vrlo aktivno i žustro. Gosti su zaprijetili već u 3. minuti kada su igru s lijeve ‘prebrojavanjem’ prebacili na desnu stranu gdje je s ‘morem prostora’ ostao Šimunović koji je sa sedamnaest metara potegao snažno u donji suprotni kut, ali na visini zadatka bio je kapetan domaćih Kalinić.

‘Bili’ u istoj minuti nisu uspjeli do kraja odraditi vrlo izglednu kontru, ali svega minutu poslije svjedočimo i velikoj prilici Hajduka. Sahiti je oduzeo posjed, Livaja u situaciji 4na1 odigrao upravo za njega desno, ali 23-godišnjak je umjesto ‘kao na pladnju’ uspio odigrati loptu za nikoga, pa je u konačnici Kalinić ‘akrobacijom’ neuspješno pokušao zahvatiti loptu koja mu je uručena iza leđa.

U 9. minuti se nakon ubačaja s desne strane Livaja lijevo oslobodio čuvara i izvukao na rub šesnaesterca te gađao suprotni kut, neprecizno, pristojno pored okvira vrata. Sedam minuta kasnije je vrlo konkretno zaprijetio Grezda na suprotnoj strani, poslije njegovog udarca s osamnaest metara lopta je završila tik uz desnu vratnicu.

U trenucima (22. minuta) dok gledatelji nisu mogli gledati ono što plaćaju jer se s Poljuda odjednom uključila slika iz portugalske lige, Šibenik je preko Grezde imao veliku priliku, pobjegao je 26-godišnjak po desnoj strani i sjurio se u šesnaesterac, ali nije mu ostalo dovoljno snage za kvalitetan udarac, pa je Kalinić upisao sigurnu obranu.

Četiri minute poslije na Melnjakov oštar ubačaj s lijeve strane napada Biuk se u sredini izborio za poziciju i pucao glavom u padu, lopta se od Bilića odbila prema okviru, ali Rogić je uspješno reagirao i sačuvao mrežu netaknutom.

Do vostva su domaćini došli u 32. minuti. Sahiti je u završnici povukao naprijed s centra i dodavanjem otvorio desno Livaju, a on preciznim dodavanjem u sredini pronašao Korvinovića, koji je s jedanaest metara matirao Rogića za 1-0 i svoj četvrti pogodak u sezoni, ukupno 9. u 63. Prva HNL nastupu.

Prvi dio okončan je prilikom Hajduka u prvoj i jedinoj minuti sudačke nadoknade. Livaja je na dvadeset i pet metara došao do lopte, sjurio se desno u šesnaesterac, othrvao pritisku Perića i pucao trenutak prije uklizavanja Bilića, ali loptu je poslao pored suprotne vratnice.

Damrauskasova momčad je silovito ušla u nastavak susreta. U svega tri minute igre vidjeli smo četiri velika uzbuđenja pred vratima Rogića. Prvo je Perić uspješno blokirao pokušaj Sahitija škaricama, zatim je uz dosta sreće gostujući vratar odbio loptu koja se od dekoncentriranog Grgića poslije kornera odbila u okvir. Uslijedio je opasan prizemni ubačaj s lijeve strane napada koji je Bilić uspio prebaciti malo preko okvira vrata u još jedan korner, poslije kojeg je ponovno bila velika gužva i dosta sreće za Rogića, koji je i iz tog ‘flipera’ izašao kao pobjednik.

Do izjednačenja su ‘Narančasti’ stigli nakon velike pogreške Sahitija koji je oduzeo posjed Mesi, a zatim s desnog ruba terena s tridesetak metara odigrao loptu u sredinu prema svojoj zadnjoj liniji, Elez nije uspio iskontrolirati istu te Ćurić dolazi u posjed i u padu s dvanaest metara prizemnim udarcem u suprotni kut matira Kalinića za 1-1 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni.

Šokirano su u ovom periodu izgledali domaćini. U 59. minuti Vidović igra dugu loptu naprijed lijevo u prostor za Mesu ispred kojeg je ipak u posljednji trenutak pravovremenim istrčavanjem u aut otklonio opasnost Kalinić.

U 64. minuti Katić je promašenim istrčavanjem omogućio gostima 4na3 kontru, u završnici je Marin bio desno na udarcu, ali njegov pokušaj dodirom Kalinić odbija u korner.

Dvije minute poslije Sahitijev ubačaj iz prekida s preko trideset metara uz lijevi rub terena odlazi pod samu gredu, ali koncentrirani Rogić uspješno odbija u korner.

Livaja s lijeve strane napada u 69. minuti igra kvalitetno u sredinu za Krovinovića koji si je primanjem namjestio loptu na lijevu nogu, ali udarac je bio traljav pa je gostujući vratar mirno upisao svoju šestu obranu.

Velika gužva pred vratima gostiju nastala je u 74. minuti kada je Rogić iz ruku ispustio oštar, ali neprecizan ubačaj Lovrencsicsa, Livaja u prvom i Mlakar u drugom naletu, ipak u toj gužvi nisu uspjeli stići do lopte i usmjeriti je u okvir pa su se gosti i tom prilikom obranili.

Konstantno je Hajduk pritiskao. U 77. minuti akcije su udarcima s osamnaestak metara okončavali Livaja i Sahiti, obojica su pucali preko okvira vrata. Tri minute poslije Sahiti je dvaput potegao unutar šesnaesterca poslije velike gužve, oba njegova udarca završila su u gustom gostujućem bloku.

Pritisak se Dmabrauskasovoj momčadi konačno isplatio u 87. minuti kada je na ubačaj Krovinovića iz kuta Elez bio najviši u skoku i dodirom proslijedio loptu u donji desni kut za 2-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni.

U 90. minuti Livaja je probio desnu stranu napada i ubacio u sredinu gdje je Krovinović glavom s deset metara pucao pristojno pored suprotne vratnice. Čudesno je što sve Hajduku ‘nije ušlo’ danas. U prvoj minuti nadoknade Livaja se pored dvojice suparnika probio u šesnaesterac i prizemno ubacio u sredinu gdje Mlakar pod pritiskom puca ravno u ‘ukopanog’ Rogića, a samo nekoliko trenutaka poslije Elez je ostao nakon kornera i pucao okrenut leđima s četiri metra, ali i njegov pokušaj na crti je zaustavio Rogić!

U sljedećem kolu Hajduk će na Poljudu biti domaćin Gorici, dok će Šibenik na Šubićevcu ugostiti Slaven Belupo. Program ovog kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Slaven Belupa i Osijeka u Koprivnici (17:00) te derbijem Rijeke i Dinama na Rujevici (20:00).

U trećoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige četvrtoplasirani Hajduk s početkom u 19 sati i 5 minuta na Poljudu dočekuje devetoplasirani Šibenik.

Ukupno će ovo ‘Bilima’ i ‘Narančastima’ biti 25. međusobni ligaški okršaj u Splitu u kojem je Hajduk slavio 18 puta, tri susreta okončana su bez pobjednika, dok su Šibenčani ostvarili tri pobjede, posljednju u 8. kolu prošle sezone kada su slavili pogotkom Emira Sahitija. U aktualnoj sezoni Hajduk je slavio u 3. (1-0) i 21. kolu (1-3), dok je Šibenik tri boda upisao 2-0 slavljem u okviru 12. kola odigranog na Šubićevcu.

Gosti na Poljud dolaze s nizom od četiri ligaška poraza, od čega tri ‘potpisuje’ Dean Računica koji u tri domaće utakmice (Lokomotiva 1-4, Osijek 0-3, Gorica 0-1) tako nije uspio osvojiti ni bod.

S obzirom na istaknute ambicije u aktualnoj sezoni ni domaćini ne mogu biti zadovoljni formom u posljednjih pet kola. Hajduk je upisao jednu pobjedu (Lokomotiva 4-0) i četiri remija (Istra 1-1, Dinamo 0-0, Osijek 0-0), te je današnji dvoboj prvi od tri koja će ‘Bili’ igrati doma (Gorica i odgođeni derbi 9. kola s Dinamom), odnosno pred ulazak u posljednjih pet kola prvenstva.

U kadru domaćina danas zbog ozljede neće biti Ferra, dok u redovima gostiju ne mogu računati na usluge Raka i (od strane kluba) suspendiranih Bačelića Grgića i Jakoliša.

“Bez obzira što tražimo prekid crnog niza, u susret ulazimo rasterećeni jer suludo je pričati da ćemo na Hajduk ići s gardom u smislu da ćemo napraviti neki pozitivan rezultat. Normalno da očekujemo da možemo nešto napraviti, ali objektivne okolnosti govore drukčije i s te strane ne bi trebalo biti straha od konačnog rezultata. Jedino očekujem da odigramo najbolje moguće u ovom trenutku, hrabro, da moji igrači pokažu da nisu zaboravili igrati nogomet” – riječi su kojima je susret najavio Računica.

Kolega mu Dambrauskas na utakmicu se osvrnuo sljedećom izjavom: “Šibenik je u tranziciji, imali su nekoliko lošijih izdanja, ali sve ekipe koje dođu na Poljud budu ekstremno motivirane dokazati se. Ne možemo biti opušteni i misliti da će biti lagana utakmica”, a komentirao je i rasplete u posljednjim susretima te očekivanja do kraja sezone naglasivši da i dalje vidi priliku za konačno slavlje: “Na treningu se osjećamo kao da smo izgubili utakmicu jer smo očekivali da ćemo pobijediti, ali nismo bili dovoljno agresivni u napadu. Ipak, trenutno samo vidim priliku, a ne pritisak. Ima još utakmica za odigrati te i dalje imamo šanse za naslov. U sportu se sve može dogoditi, ako danas izgleda da nije moguće, sutra se već sve može promijeniti. Moramo biti pozitivni i davati svoj maksimum”.

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba, a pomoćnici će mu biti Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete) i Dejan Vuković (Zagreb). VAR i AVAR suci su Marin Vidulin (Kanfanar) te Robi Kezele (Rijeka). Za delegata susreta određen je Ivan Vukojević (Zagreb), a konotrolora suđenja Dalibor Conjar (Osijek).