Hajduk u finalu UEFA Lige mladih!

Hajduk je u finalu UEFA Lige mladih! Bili su u polufinalnom srazu odigranom u Ženevi pred oko pet tisuća svojih navijača bili bolji od AC Milana rezultatom 3:1 (0:0). Nakon što su mreže mirovale u prvom dijelu pogotke za izabranike Marijana Budimira su postigli Jere Vrcić, Rokas Pukštas i Šimun Hrgović dok je za talijanski ekipu poentirao Zeroli.

Za trofej pobjednika splitska momčad će se u ponedjeljak od 18 sati na istom stadionu boriti protiv nizozemskog prvaka AZ Alkmaara koji je u drugom polufinalu s ukupnih 6:5 (2:2) nakon boljeg izvođenja jedanesteraca svladao lisabonski Sporting.

Prvi pokušaj na susretu uputili su Rossoneri u 5. minuti preko El Hilala čiji udarac s desetak metara iskosa lako brani Buljan.

Nakon dodavanja Đolonge u 18. minuti Pukštas je na rubu kaznenog prostora okrenuo Nsialu nakon čega je s desne strane uputio oštar ubačaj u peterac, ali nitko od njegovih suigrača nije bio spreman reagirati.

Casali se u 29. minuti lako sjurio s desne strane te je uputio udarac s 15 metara kojeg Buljan odbija u korner. Nakon ubačaja iz kuta Eletua glavom je odlično sa šest metara pucao Cuenca, a lopta se od travnjaka i nakon intervencije golmana Hajduka odbila u gredu nakon čega je obrana Bilih uspjela otkloniti opasnost.

U jeku terenske dominacije Milana sijevnula je kontra Hajduka u kojoj se Brajković u 42. minuti izborio za prizemni udarac s dvadesetak metara nakon kojeg je lopta otišla pored stative.

Hajduk je u vodstvo došao u 52. minuti. Brajković je odlično probio po desnoj strani ostavivši iza sebe Nsialu, a onda je izvrsno na drugoj stativi poslužio Vrcića koji je preciznim udarcem matirao Navu. Bio je to njegov šesti gol u aktualnoj sezoni UEFA Lige mladih.

Milan je dobro odigrao u 54. kada je s ruba kaznenog prostora pucao Cuenca, a lopta od bloka Hrgovića odlazi u korner. Minutu kasnije s dvadesetak metara je prizemni udarac uputio Stalmach za sigurnu intervenciju Buljana.

U 56. minuti Eletu je dobro ubacio za El Hilalija čiji udarac sa šest metara preko gola prebacuje čuvar mreže Bilih. Nova prijetnja Rossonera uslijedila je u 61. minuti kada je Stalmach pucao s desetak metara iskosa, a Buljan je lakoćom uhvatio loptu.

Blizu izjednačenju Milan je bio u 62. minuti kada je Eletu iz kornera pronašao Cuencu, a njegov pokušaj s desetak metara na samoj gol crti čisti Hrgović.

Bili su vodstvo povećali u 68. minuti kada je Brajković ubacio iz kornera, a Pukštas je bio najviši na prvoj stativi te je usmjerio loptu iza leđa Nave. Mladom Amerikancu to je bio drugi gol u sezoni.

Rossoneri su u 71. minuti tražili kazneni udarac nakon duela Đolonge i Traorea, ali norveški sudac Saggi je samo upozorio igrača Milana da mu tako što neće proći. Minutu kasnije s dvadesetak metara je rašlje pokušao pogoditi El Hilali, ali mu je nedostajalo više preciznosti. U 74. je Alesi s 15 metara šutirao iznad gola.

Novi pogodak u mreži Milana vidjeli smo u 76. minuti kada je Hrgović iskoristio loše dodavanje kapetana Coubisa, ukrao je loptu te ju je s ruba peterca iskosa poslao kroz noge Nave.

U 81. minuti je zaiskrilo na sredini travnjaka između Nazora i Coubisa pa su na koncu obojica zaradila po žute kartone.

Rossoneri su zaostatak smanjili u 83. minuti kada je Traore uposlio Zerolija, a on je prizemnim udarcem s 15 metara matirao Buljana.

Uslijedila je i šansa Hajduka preko Vuškovića koji je u 84. minuti dobro pucao iz slobodnog udarca s oko 25 metara udaljenosti, a lopta je prošla malo pokraj vratnice.

Opasni Traore je u drugoj minuti sudačke nadoknade probio po lijevoj strani pored Arkovića, a njegov oštar ubačaj u peterac odbija Buljan. Minutu kasnije isti igrač je šutirao iz slobodnog udarca s dvadesetak metara za novu obranu vratara Hajduka. Bila je to posljednja prilika da Milan zakomplicira samu završnicu.

Polufinale UEFA Lige mladih:

Az Alkmaar – Sporting Lisabon 6:5 (2:2) nakon jedanaesteraca
Hajduk – AC Milan 3:1

Finale se igra u Ženevi u ponedjeljak, 24. travnja, s početkom u 18 sati.

U drugom polufinalnom srazu UEFA Lige mladih od 18 sati na Stade de Genève susreću se Hajduk i AC Milan. Pobjednika tog dvoboja na istom mjestu u ponedjeljak od 18 sati u finalu očekuje nizozemski prvak AZ Alkmaar koji je nakon izvođenja jedanaesterca s ukupnih 6:5 bio bolji od lisabonskog Sportinga.

Bili su do plasmana među četiri najbolje momčadi Europi došli tako što su na putu prvaka kroz dvije utakmice bili bolji od azerbajdžanske Gabale (5:1) i albanske Apolonije (6:1) dok su u play-offu za osminu finala s minimalnih 1:0 pobijedili Šahtar iz Donjecka. U osmini finala je pak u Splitu s 2:1 pao Manchester City dok je u četvrtzavršnici nakon ruleta jedanesteraca s ukupnih 9:10 na Westfalenu eliminirana Borussia Dortmund.

Rossoneri su grupnu fazu natjecanja završili ispred Red Bull Salzburga, Dinama i Chelsea da bi u osmini finala bili bolji od ukrajinskog prvaka Ruh Lviva (1:0), a u četvrtfinalu su s 2:0 svladali Atletico Madrid.

Splitska momčad u današnjem srazu zbog žutih kartona ne može računati na kapetana Marka Capana dok je u redovima AC Milana bitniji izostanak desnog bočnog Adama Bakounea.

Trener Hajduka Marijan Budumir u najavi duela je izjavio: “Osjećaj je odličan. Došli smo na Final Four. Velika scena za sve igrače, za klub. Hajduk je došao u polufinale europskog natjecanja nakon dugo godina. Mislim da je ovo prava promocija igrača, trenera, kluba i hrvatskog nogometa. Milan je veliki klub, ali pobjeđivali smo mi ove godine takve momčadi. Nadam se da ćemo biti pravi, da će igrači biti inspirirani, da ćemo imati malo sreće i proći dalje.”

Njegov kolega na klupi AC Milana Ignazio Abate je rekao: “Jako dobro poznajemo Hajduk. Gledali smo i analizirali dosta njihovih utakmica. Fizički su dosta snažna momčad, s četiri-pet vrhunskih igrača. Po meni dvojica-trojica njihovih igrača su već spremni za seniorski nogomet. Bit će to teška utakmica. Mi smo na sličnom nivou, nadamo se da ćemo biti u našem najboljem izdanju. Došli smo do ovdje i moramo vjerovati u sebe. Ne dolazimo u Ženevu na odmor ili kao pobjednici natjecanja. Neka bolja momčad pobjedi. Ako Hajduk bude bolji i pobjedi nas, čestitat ćemo im. Međutim, ostavit ćemo srce na terenu. Kao što sam siguran da će i vrhunsku predstavu pokazati naši rivali. Bit će to dobra utakmica zato što oni imaju dosta kvalitete i igraju s mnogo intenziteta. Bit će i dosta publike jer oni imaju dosta navijača.”

Glavni sudac utakmice je Rohit Saggi iz Norveške kojem će asistirati sunarodnjaci Morten Jensen i Anders Olav Dale dok je četvrti sudac Švicaarac Alessandro Dudic. VAR sustav ovaj put nije u upotrebi. Kontrolor suđenja je Nizozemac Björn Kuipers, a delegat je Kurt Zuppinger iz Švicarske.