Search
Close this search box.

Hajduk u petak opet pred Gradskim vijećnicima

U petak 12. listopada Gradski vijećnici opet imaju tematsku sjednicu o stanju HNK “Hajduk” š.d.d. Ovog puta trebaju potvrditi (ili odbiti) gradsku ulogu jamca u Hajdukovom kreditu od 30 milijuna kuna (iako su prije par mjeseci već potvrdili jamstvo za 60 milijuna). Zašto se ponavlja procedura? Što se u međuvremenupromijenilo?

Grad Split mdash; procedura koja se naknadno pojavila

Anđelka Visković, dogradonačelnica Splita za Slobodnu Dalmaciju je kazala:

mdash; Nekoliko je razloga zbog kojih je nakon sjednice koja je održana 6. lipnja održati još jednu sjednicu Gradskog vijeća na temu Hajduka, a prije potpisivanja jamstava za kredit. Naime, ovo je prilika upravi i Nadzornom odboru da izvijeste predstavničko tijelo Grada koji je većinski vlasnik Hajduka, o poslovanju kluba u protekla četiri mjeseca, o prihodima i rashodima, te svim drugim relevantnim događanjima u klubu. Podsjetila bih da je zaključkom što ga je usvojilo Gradsko vijeće na sjednici u lipnju Hajduk dužan Vijeću dostaviti kvartalna financijska izvješća koja inače dostavlja u FINA kao i izvješće o ostvarenim prihodima iz transfera realiziranima u ljetnom prijelaznom roku.

Sve gore navedeno ipak nije pravi razlog ponavljanja sjednice, što potvrđuje i dogradonačelnica:
mdash; Pored već navedenih razloga postoji i još jedan, vrlo važan bez kojeg se ne može potpisati jamstvo, a odnosi se na proceduru koju zahtijeva Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja!

To je Agencija na koju su Grad Split uputili članovi Udruge Naš Hajduk prije prošle tematske sjednice mdash; kada su predlagali da ih Vijećnici pitaju Mišljenje o sukladnosti Zakona o športu s odredbama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja. Koliko je javnosti poznato predstavnici Grada Splita nisu poslali zahtjev za mišljenjem da li je Hajduk, kao dioničko društvo, u neravnopravnom položaju na tržištu (hrvatskoj nogometnoj ligi) gdje se pretežno natječe s udrugama građana na koje se primjenjuju drugačiji porezni zakoni. Sportske udruge građana uz to i lakše primaju donacije iz gradskih proračuna, te nisu dužni transparentno i otvoreno davati informacije o svom poslovanju.

U međuvremenu su banke s kojima je Hajduk pregovarao o kreditu zatražile mišljenje navedene Agencije o tome da li je jamstvoGrada Splita na kredit kojeg podiže Hajduk (i vraća) mdash; državna potpora. Nevjerojatno je da drugi gradski proračuni i gradske tvrtke financiraju svoje nogometne klubove bez većih birokratskih poteškoća, dok Hajduku njegov Grad (i suvlasnik) mora prolaziti šumu procedura da bi mu bio samo jamac kreditu. Spomenimo i to da Gradovi svoje sportske udruge financiraju pod kategorijom donacija omladinskoj školi i/ili održavanju stadiona mdash; ali nitko iz tih udruga građana nije dužan detaljno prikazati gdje su se i na što primljena sredstva i potrošila. U isto vrijeme Hajduk već godinama nije primio niti jednu kunu iz gradskog proračuna, unatoč tome što se često u javnosti spominje da je Hajduk na gradskoj sisi.

Slučaj oko jamstva kao državne potpore je još otvoren u AZTNmdash;u, a konačno mišljenje Agencija će dati nakon što se ponovi procedura na Gradskom vijeću. Nadamo se pozitivnom ishodu.

Sa Ministarstvom financija na “ti”



Ministarstvo financija nema problema sa tim da Grad Split bude jamac mdash; što su i potvrdili svojim mišljenjem.Navedeno mišljenje je dio materijala sa Gradskog vijeća u petak koje možete pogledati na našim stranicama.

Hajduk mdash; nastupile promjene


Od prošlog Gradskog vijećapromijenilase i Uprava Hajduka, te je umjesto Hrvoja Maleša mdash; na čelo zasjeo Marin Brbić. Vijećnici su na prošloj sjednici bili jasni u stavu da ne vide smisla sufinancirati ili jamčiti za Klub u kojem su isti ljudi koji su i doveli do tog minusa.Ostaje zavidjeti koliko će ih omekšati nove promjene na čelu Kluba, jer iako su u Klubu i dalje isti zaposlenici (došao je još samo sportski direktor) Brbiću u prilog ide i raspisani natječaji za voditelje sektoramarketinga, prodaje, financija i logistike koji će se zaposliti vjerojatno nakon što stigne kredit.

Kredit je na stolu

Ovog puta službeni Hajduk ima vrlo konkretnu ponudu za kredit mdash; ponuđači po 15 milijuna kuna kredita su Privredna Banka Zagreb i Hypo Banka.O ponudama kredita su vijećnici dobili poseban dokument mdash; kojeg možete pogledati ovdje.


Rezultati novog poslovnog smjera već vidljivi

Vijećnici su dobili izvještaj kojeg Hajduk redovito dostavlja u FINAmdash;u mdash; a možete ga ovdje preuzeti. Naime u Statističkom izvještaju vidljivo je da je u 2012. do rujna Hajduk uprihodio 70 milijuna kuna, a rashodio 57 milijuna. Čime je u plusu poslovanja za ovu godinu 13 milijuna kuna.

Iz izvještaja je zanimljivo da je Hajduk i prošle godine početkom rujna bio u plusu 8 milijuna kuna (uz prihod od 105 milijuna kuna, a rashod od 97 milijuna). Podsjetimo se da je to bilo vrijeme kad je doveden Krasimir Balakov i popratno osoblje za 500.000 eura godišnje, Hajdukove borbe za usluge Joea Šimunića i starta hrabre građanske akcije Hrvoja Maleša koja još nije urodila isušivanjem nogometne močvare. U rujnu prošle godine navijači su se borili i lobirali članove i kandidate za izbore za novi Nadzorni odbor. Njih su kraj prošle odnosno početak ove godine dočekalekonačne financijske brojke za 2011. gdje je vidljivo da su se do konca godine od rujna prihodi povećaliza dodatnih 15 milijuna kuna i dosegli 120 milijuna kuna, dok su rashodi došli do 130 milijuna. Samim time Hajduk je i prošlu godinu završio u minusu, ali i sa nerješenim financijskim obvezama bivših Uprava koje su obilježili cijelu ovu godinu.

Spomenimo i to da je najveća razlika od prošle godine u stavci Ostali vanjski troškovi (troškovi usluga) koja je prošle godine do rujna iznosila 76 milijuna kuna, a ove godine je smanjena za pola i iznosi 37 milijuna. Radi se troškovima igračkih ugovora tj. plaća i ostalih troškova kao što su transferi, organiziranje utakmica (sama utakmica sa Barcelonom je koštala 14.709.256 kn), te rashodi osnovne djelatnosti (prehrana, zdravstvene usluge, grafičke usuge,..).

UEFA ne štedi

Gradskim vijećnicima poslan je i dokument (kojeg možete pogledati ovdje) pod nazivom “Plan sanacije”. Sam dokument se najviše bavi načinom na kojeg će Hajduk potrošiti kredite za kojeg se traže jamstva Grada Splita:


Najveći uteg Hajduku, što i ističu u dokumentu, je sama UEFA i njezin financijski fairmdash;play s kojim traže da ne postoje financijske obveze prema drugim nogometnim klubovima, zaposlenicima i državi. To je i najveći uteg Hajduku kojeg bi UEFA mogla kazniti izbacivanjem iz svojih natjecanja. I par europskih utakmica godišnje su, osim transfera nogometaša, najveći izvor prihoda splitskog kluba. UEFAmdash;in nadzor traje od 1.lipnja 2012. do 31. svibnja 2013. s tim da je Hajduk trebao dostaviti financijska izvješća do 30. rujna. Rok je prošao, dugovi postoje mdash; hoće li športsko dioničarstvo u koje je gurnut Hajduk i činjenica da mu zbog toga treba nekoliko mjeseci da dobije kredit sa gradskim jamstvom biti preveliki uteg?

Svi dokumenti sa Gradskog vijeća:
1.Financijsko izvješće (Statistički izvještaj poduzetnika za razdoblje mdash; 1. siječnja do 30. lipnja 2012.) i Financijsko izvješće (Statistički izvještaj poduzetnika za razdoblje 1. siječnja do 30. rujna 2012.)
2.Izvješće o ostvarenim transferima u ljetnom prijelaznom roku
3.Plan sanacije
4.Izvješće o postupku javne nabave
5.Mišljenje Ministarstva financija u svezi zaduživanja jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i davanja jamstva


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter