Hajduk uz igrača više do tri boda u Varaždinu

Nakon dva uzastopna poraza Hajduk se vratio na pobjedničke staze. U 21. kolu SuperSport HNL-a Bili su pred 5.881 gledateljem u Varaždinu svladali istoimenog domaćina rezultatom 1:4 (0:0). Sve pogotke smo vidjeli u drugom poluvremenu.

Već u 47. minuti za goste je pogodio Melnjak da bi četiri minute kasnije rezultatski egal vratio Brodić. Varaždin je od 53. minute ostao s igračem manje nakon što je Elezi grubo startao nad Lovrencsicsom. Hajduk je brojčanu nadmoć iskoristio u 77. minuti još jednim odličnim golom Livaje, a pobjedu je dvije minute kasnije nakon atraktivnog poteza potvrdio mladi Pukštas. Isti igrač je u sudačkoj nadoknadi drugim zgoditkom na susretu postavio konačan rezultat.

Izabranici Ivana Leke su tako došli do 12. pobjede u aktualnoj sezoni kojom su zaostatak za Dinamom, uz odigranu utakmicu manje, sveli na osam bodova.

Umjesto najavljenog Grgića u početnom sastavu Hajduka našao se Capan jer je prvi osjetio probleme prilikom zagrijavanja.

Prvu prijetnju na susretu kreirali su gosti u 12. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane Livaja je ostavio loptu za Krovinovića, a njegov udarac s 12 metara odlično brani Zelenika.

Varaždin je uzvratio tri minute kasnije kada je Teklić pronašao Brodića, a njegov udarac sa 17 metara odlazi malo iznad grede. U 23. minuti je isti učinak imao pokušaj Pellumbija iz nešto veće udaljenosti.

Kombinacija Livaje i Krovinovića aktivna je i u 28. minuti, ali ovaj put se u posljednji trenutak blokom iskazao Pellumbi.

Domaćin je dobru prigodu propustio pet minuta kasnije kada je udarac Banovca završio u bloku, a potom je s pet metara prečku zatresao Elezi, ali i da je poslao loptu u mrežu gol zbog zaleđa ne bi bio priznat.

Hajduk je u vodstvo došao u 47. minuti kada je iz kornera na prvu stativu ubacio Capan, a od tamo je loptu iza leđa Zelenike, uz pomoć grede, poslao Melnjak. Bio je to njegov drugi ovosezonski prvenstveni pogodak. Da je lopta prešla gol liniju je signalizirao pomoćni sudac, a VAR je potvrdio njegov stav.

Samo četiri minute kasnije Varaždin stiže do izjednačenja. Awaziem je pogrešnim dodavanjem predao loptu Šegi čiji ubačaj s lijeve strane Prpić odbija ravno na nogu Brodića koji je snažnim udarcem poslao loptu pod prečku. Najboljem strijelcu domaćina u aktualnoj sezoni to je bio sedmi gol u aktualnoj sezoni.

Elezi je u 53. minuti grubo startao na Lovrencsicsa, a sudac Bel mu je prvotno pokazao žuti karton, ali je nakon poziva VAR-a i pregleda snimke promijenio svoju odluku tako da je Varaždin ostao s igračem manje.

Dobar ubačaj Lovrencsicsa u 61. minuti nije iskoristio Livaja koji je pucao iznad gola. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Pilj je u šansu gurnuo Kolarića koji je loše primio loptu tako da je Prpić stigao otkloniti opasnost.

Hajduk je blizu gola bio u 63. minuti kada je Lovrencsics asistirao za Pukštasa, a njegov udarac u gredu odbija Zelenika nakon čega lopta odlazi u polje za igru.

Nakon ubačaja iz kuta u 71. minuti lopta se odbija do Puclina koji je pucao sa 17 metara, a Sentić je uz iskazanu nesigurnost ipak uspio uloviti loptu.

Novo vodstvo za goste uslijedilo je u 77. minuti. U ulozi asistenta je bio Fossati, a izvrsno se pored Kolarića ubacio Livaja, majstorski je primio loptu te je matirao Zeleniku za svoj već 14. gol u aktualnoj prvoligaškoj sezoni.

Pitanje pobjednika je riješeno u 79. minuti. Melnjak je s lijeve strane pronašao Pukštasa koji je atraktivnim udarcem s desetak metara poslao loptu uz samu stativu. Mladi američki veznjak litavskog podrijetla se tako po drugi put u sezoni upisao u strijelce.

Dalekometni udarac Pilja u 83. minuti Sentić paradom odbija u korner, a nakon ubačaja iz kuta Stolnik je s prve stative pucao malo pored stative.

Konačan rezultat utakmice postavljen je u 92. minuti kada je Livaja s lijeve strane ubacio na drugu stativu, a tamo je natrčao Pukštas te je iz blizine proslijedio loptu u gol Varaždina.

U četvrtoj minuti nadoknade Hajduk je mogao zabiti još jedan zgoditak. Prvo je Zelenika odlično obranio udarac Livaje iz blizine, a potom je Stolnik s gol linije izbio pokušaj Kalinića. Ostalo je upitno je li VAR uopće provjeravao položaj lopte jer je sudac Bel označio kraj susreta.

Kolo se nastavlja od 17:10 kada se u Gradskom vrtu susreću Osijek i Slaven Belupo.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 21. dionice SuperSport HNL-a Varaždin će od 15 sati dočekati Hajduk. U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna sraza bolji je bio klub s Poljuda koji je slavio s 0:2 i 2:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Postonjskog i Perića dok su gosti bez L. Kalinića, Eleza, Borevkovića, Kalika i Sahitija.

Trener Varaždina Mario Kovačević je u najavi rekao: “Još jedino protiv Hajduka nismo osvojili bodove u ovom prvenstvu, tako da je motivacija kod nas na maksimumu. Mislim da smo obje utakmice odigrali dobro, ali nogomet se igra zbog golova i na kraju je Hajduk zasluženo pobijedio, ali u obje smo utakmice imali puno izglednih situacija i nadigravali smo se s Hajdukom. Nadam se da ćemo opet igrati dobro, ali da će ovaj put sreća biti na našoj strani i da ćemo se na kraju veseliti bodovima.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Ivan Leko je dodao: “Kad izgubiš dvaput zaredom, pogotovo u Hajduku, to utječe na samopouzdanje i energiju. Nastojali smo kroz priču, analizu i rad na terenu iskoristiti vrijeme da se popravimo. Svi smo svjesni da imamo puno toga za popraviti. U Varaždinu su uvijek po tradiciji voljeli igrati nogomet. Imaju dobru energiju, agresivni su. Ekipa su koja je lijepa za vidjeti. Hajduk treba igrati nogomet u skladu sa svojim statusom, kulturom i tradicijom. Treba igrati hrabro, s respektom prema protivniku, ali i vjerom u sebe. Sad, hoće li Hajduk tako pobjeđivati utakmice, to je drugo pitanje. Ja sam za Hajduk koji preuzima rizik, anticipira i dominira.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati Marjan Tomas (Vladisavci), Kruno Šarić (Županja) i Ivan Matić (Osijek) dok su za VAR angažirani Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Kristijan Novosel (Valpovo). Delegat susreta je Ivan Smokrović (Rijeka), suce će kontrolirati Zlatko Šimčić (Koprivnica), a za sigurnost će ispred Saveza brinuti Vlado Dominić.