Hat-trick Marka Livaje i pogodak Diona Belje u slavlju Hajduka nad Istrom u Puli (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 8. kola HT Prve lige Hajduk je na Aldo Drosini rezultatom 1-3 (0-0) svladao Istru 1961 i tako stigao do pete ligaške pobjede u sezoni, bodovno se izjednačivši (16) na vrhu ljestvice s Dinamom i Rijekom koji imaju utakmicu manje.

Strijelac sva tri pogotka za goste bio je Marko Livaja, koji je Ivana Lučića matirao iz dva kaznena udarca (52., 58.) te poslije kontre u 74. minuti. Za domaćine se u strijelce upisao 19-godišnji napadač Osijeka na posudbi u Istri Dion Drena Beljo, koji je Lovru Kalinića svladao u 87. minuti susreta.

Uvodno smo gledali posjedom domintan, ali ne pretjerano pokretljiv i u igri prema naprijed konkretan Hajduk, domaćini su dobro pokrivali prostor u defanzivnim kretanjama i tako dominaciju gostiju svodili na bezopasna dodavanja oko centra terena.

U 10. minuti Mlakar je pao poslije duela s Marinom u šesnaestercu domaćina, gosti su tražili kazneni udarac, ali sudac Dario Bel i VAR kolege Kulušić i Perica ostali su nijemi.

Dvije minute poslije Sahiti se našao u dobroj situaciji na lijevoj strani napada, ali njegov udarac iskosa pod pritiskom suparnika otišao je pristojno pored okvira vrata.

Bio je ovo period kada su gosti konstantnim visokim pritiskom u potpunosti pritisnuli suparnika, izborili i nekoliko ubačaja iz kuta, ali najozbiljnija situacija koju su uspjeli kreirati jest u posljednji trenutak blokiran pokušaj Simića sa sedam metara iz 16. minute.

U 23. minuti gosti su odigrali brzu kontru, u završnici je Mlakar lijevo utrčao u šesnaesterac te uputio prizemni udarac iskosa sa sedam metara, ali lopta od Silve odlazi pored suprotne vratnice. Pet minuta poslije na ubačaj Krovinovića iz kuta se Elez na prvoj vratnici dobro oslobodio za poziciju, ali loptu je uspio glavom poslati samo u vanjski dio mreže.

Prilikama vrlo siromašno poluvrijeme tijekom kojeg nije bilo potrebe za intervencijama vratara okončano je jedinim udarcem ‘Zeleno-Žutih’ u prvom dijelu. Bande je u drugoj minuti sudačke nadoknade prelijepim ubačajem vanjskim dijelom kopačke s desne strane napada pronašao Serderova lijevo na osam metara, ali njegov udarac glavom pod pritiskom suparnika bio je neprecizan i bezopasan za nezaposlenog Kalinića.

Hajduk je do rezultatske prednosti stigao iz kaznenog udarca u 51. minuti. Dvoboj Sahitija i Marina Bel je ovaj put okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu, a siguran izvođač bio je Livaja.

Prvi posao za Kalinića na susretu vidjeli smo u 54. minuti kada je Navarro desno iskosa iz teške pozicije poslao loptu u prvi kut gostujućih vrata.

Na isteku 56. minute novi kazneni udarac za goste. Ovaj put je Livaja utrčao po desnoj strani u domaći šesnaesterac gdje ga ruši Galilea, a desetka ‘Bilih’ i drugi je put bila sigurna s bijele točke za 0-2.

Lijepu akciju odigrali su gosti u 61. minuti, u završnici Sahiti dodaje desno u prostor za Krovinovića, čiji je snažan udarac u prvi kut Lučić bio primoran odbiti u korner.

Gustafssonova momčad do trećeg pogotka dolazi preko Livaje u 74. minuti. Odličnu mu je loptu desno u prostor dao Krovinović, a Livaja je pod pritiskom Galilele mirno okončao kontru poslavši loptu s dvanaest metara u lijevi kut za 0-3 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 23. Prva HNL nastupu..

Veliku priliku Biuk je imao u 78. minuti kada je po lijevoj strani napada pobjegao u kontru, ali njegov udarac u posljednji je trenutak blokirao Galilea i odbio pored vratnice u korner nakon kojeg je u dobroj situaciji bio Vuković čiji je pokušaj glavom sa sedam metara otišao malo preko okvira vrata.

Momčad Gonzala Garcije do ‘počasnog pogotka’ stiže u 87. minuti poslije duge provjere i prvotne pogreške glavnog suca Bela. Na ubačaj Daničića s lijeve strane napada, Kalinić vrlo loše reagira te lopta od travnjaka dolazi do Belje skroz desno, a on glavom istu šalje preko crte u bliži kut. Sudac nije svirao pogodak jer je smatrao da je Kalinić na crti odbio loptu, ali poslije dvije minute duge VAR provjere opravdano je na semaforu zasvijetlilo 1-3. Belji je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno treći u 21. Prva HNL nastupu.

S obzirom na to da je na zahtjev Dinama odgođen najveći derbi hrvatskog sporta, koji se trebao igrati u sljedećem kolu, Hajduk je slobodan sve do 21. ovog mjeseca kada ‘Bile’ čeka gostovanje kod Primorca iz Biograda u okviru šesnaestine finala Hrvatskog nogometnog kupa, a sljedeća prvenstvena obveza splitskog prvoligaša je okršaj s Lokomotivom na Poljudu. Istra u sljedećem kolu gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa.

U prvom susretu nedjeljnog programa 8. kola HT Prve lige od 17 sati na stadionu Aldo Drosina u Puli snage će odmjeriti Istra 1961 i Hajduk.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Matića i Ivančića koji su ozlijeđeni dok je Perera kartoniran, a kod gostiju u kadru nisu Lovrencsics i Fossati.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je u najavi utakmice poručio: “U nedjelju je pred nama zanimljiva utakmica protiv jedne od najboljih momčadi u ligi. Očekujemo lijepu atmosferu na stadionu. Što se nas tiče, natjecateljski smo nastrojeni i kao uvijek, ići ćemo na pobjedu.”

Strateg Bilih Jens Gustafsson je dodao: “Nakon razočaranja i poraza od Rijeke igrači su imali nekoliko slobodnih dana, a zatim smo radili naporno s onima koji su bili tu. Imamo dobar osjećaj, atmosfera u momčadi je jako dobra. Imam zaista velik broj informacija o svakom protivniku. Istra će sigurno biti ofenzivnija nego što su to bile momčadi s kojima smo igrali u prethodna tri kola. Na domaćem su terenu svladali Osijek. Bit će i za nas težak protivnik, ali mi smo fokusirani isključivo na sebe.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Kruno Šarić (Županja), Dino Knez (Osijek) i Ivan Vučković (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Dario Kulušić i Goran Perica iz Šibenika. Delegat susreta je Davor Ivić (Sisak), a kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Miroslav Marković.