Heroj Livaković odveo Hrvatsku među osam najboljih reprezentacija svijeta!

Hrvatska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva. Vatreni su u osmini finala nakon boljeg izvođenja jedanaestaraca bili bolji od Japana rezultatom 4:2 (1:1; 0:1). Junak pobjede bio je vratar Dominik Livaković koji je u raspucavanju obranio čak tri pokušaja japanskih igrača.

Izabranici Zlatka Dalića su do prolaska među osam najboljih uspjeli doći iako su od 43. minuti pogotkom Maede bili u rezultatskom zaostatku. Egal je u 55. minuti vratio odličnim golom glavom vratio Ivan Perišić.

Hrvatska će u četvrtfinalu svjetsku smotre igrati protiv boljeg iz večerašnjeg sraza Brazila i Južne Koreje, a utakmica je na rasporedu u petak, 9. prosinca, s početkom u 16 sati na Education stadionu.

Prva prilika na utakmici pripala je Japanu. U 3. minuti susreta nakon kombinacije iz kornera Ito je s desne strane ubacio za Taniguchija, a njegov udarac glavom sa šest metara odlazi malo pored stative.

Hrvatska je uzvratila pet minuta kasnije kada je Perišić iskoristio pogrešku Tomiyasua nakon čega se sjurio prema golu Japana, no u situaciji 1 na 1 s Gondom vratar brani njegov pokušaj sa šest metara iskosa. U nastavku akcije odbijenu loptu nije uspio iskoristiti Kramarić.

U 12. minuti ponovno je po desnoj strani bio aktivan Ito, a na koncu je Juranović na drugoj stativi ispred Nagatoma uspio otkloniti opasnost.

Gvardiol je u 26. minuti dugim proigravanjem odlično uposlio Petkovića, ali napadač Vatrenih nije najbolje reagirao te na koncu nije prošao njegov pokušaj da u šesnaestercu uposli Kramarića.

Dvije minute kasnije Barišić je s lijeve strane ubacio za Perišića koji je loptu glavom prebacio na drugu stativu, no Nagatomo je bio brži od Kramarića te je na taj način spasio svoj gol.

Japan je dobro kombinirao u 41. minuti kada se Maeda oslobodio Modrića nakon čega je dodao Moritu, a on odlično upošljava Kamadu koji sa šest metara iskosa loše puca te šalje loptu iznad grede.

Bolju igru na koncu poluvremena Japan je okrunio u 43. minuti kada se u gužvi nakon kombinacije iz kornera najbolje snašao Maeda te je na asistenciju Yoshide s pet metara matirao Livakovića. VAR je potom provjeravao moguće prethodno zaleđe Taniguchija te je konstatirao da je bio u dozvoljenoj situaciji.

Hrvatska do izjednačenja dolazi u 55. minuti kada je Lovren s poludistance ubacio za Perišića, a njegov trzaj glave s 12 metara pogađa donji lijevi kut Gondina gola. Bio je to njegov deseti gol na svjetskim i europskim prvenstvima čime je preskočio Davora Šukera te je postao najbolji strijelac na velikim natjecanjima u povijesti Vatrenih. Također je uz Cristiana Ronalda, Messija i Shaqirija postao četvrti igrač koji je zabio pogodak na tri posljednje svjetske smotre.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka s više od dvadeset metara udaljenosti pucao je Endo, no Livaković je odbio loptu koja je išla pod samu gredu. U 59. minuti se Perišić s lijeve strane sjurio prema golu Japana, ali na koncu nije uspio uputiti udarac te je japanska obrana izbila loptu.

Izvrstan udarac Modrića s dvadesetak metara u 63. minuti paradom je golman Japana odbio u korner. Nova dobra šansa za Vatrene uslijedila je četiri minute kasnije kada se pokušaj Kramarića odbija od japanskog igrača te dolazi do Budimira, a njegov pokušaj glavom sa sedam metara odlazi malo pokraj bliže stative.

Nakon pogreške Yoshide u 78. minuti priliku je dobio Perišić te njegov snažan udarac sa 17 metara od bloka Tomiyasua odlazi pored stative. Nakon ubačaja iz kuta Pašalić je spustio loptu prema Barišiću, ali u posljednji trenutak ispred njega je uspio loptu izbaciti Doan.

Kako nakon osnovnog dijela susreta nije bilo pobjednika po prvi put na ovom svjetskom prvenstvu gledali smo produžetke, a prvo veće uzbuđenje smo dočekali u posljednjoj minuti prvog kada je Mitoma povukao loptu sa svoje polovice da bi na koncu snažno pucao sa 17 metara, a Livaković je odbio loptu preko prečke.

Hrvatska je pak zaprijetila u posljednjoj minuti drugog produžetka kada je nakon asistencije Oršića sa 18 metara prizemnim udarcem loptu pokraj gola poslao Majer.

Kako nakon 120 minuta igre nije bilo pobjednika o putniku među osam najboljih odlučilo je raspucavanje s 11 metara:

Prva serija: Minamino – Livaković brani; Vlašić – zabio
Druga serija: Mitoma – Livaković brani; Brozović – zabio
Treća serija: Asano – zabio; Livaja – pogodio stativu
Četvrta serija: Yoshida – Livaković brani; Pašalić – zabio